Jää pisti " jympyttään "

Aloittaja 0251, 29.03.11 - klo:20:11

« edellinen - seuraava »

0251

Tänä aamuna töihin mennessä järjetön pompotus. oletin että vanteeseen kertynyt edellisen illan lumituiskun jäljiltä jäätä. Töistä tultua pompotti edelleen,äsken sitten tutkin vanteita en löytänyt jäätä mistään. Mutta pölärissä oli jonkinverran jäätä sisäpuolella. Poistin ne ja johan rauhoittui täristämästä

JouniN

Joo-o se on uskomatonta kuinka pieni määrä jaatä vanteesta voikaan tuntua ajossa. Normi peltivanteet tuntuu keräävän iha sika helpolla lunta ja jäätä sisäänsä.

Kapa

Näin on ja kesällä riittää ku ajaa pölyävää soratietä 20 kilometriä ja yollä hieman kasteista, niin seuraavana päivänä on pyörät neliskanttiset.

rs fabia 1

Jep näin tekee kun sitä lunta/kuraa jne sinne vanteeseen alkaa kertymään. Hommasin tuossa uudet peltivanteet kippooni talvirenkaille ja alkoi ajatus itään päässä että onko mitään keinoa jolla tuota kertymistä saisi pienennettyä.

Ajatuksissa kävi että josko vanteiden sisäpuolelle vetäisi kerroksen kirkaslakkaa tms jolloin tarttuminen olisi heikompaa..Siis ajatuksena on se että onko maali kenties huokoisempaa milllä vanteet maalattu jolloin lumen/kuran/jään tarttuminen olisi herkempää?

Toki nyt voisi myös vahata sisäpinnat huolella toki tästä ei koko talvikaudeksi taida olla ratkaisuksi.

Oletteko kuinka yrittäneet tätä ongelmaa ratkaista muuten kuin vaihtamalla vanteita ;)

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy