Menu

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit Menu

Viestit - ht

#1
Lainaus käyttäjältä: JAK - 19.11.13 - klo:18:39
Onko kukaan ostanut vanhaa taksia DSG:llä? Ja mitkä on kokemukset?

Meillä oli 2008->2012 -06 mallin Passat 103 kW ja DSG6 loota. Tullessa ~180 tkm. meni vaihtoon 284 ajettuna. Laatikossa ei mitään ongelmia, kaksoismassa oli vaihdettu 2 kertaa ensimmäisellä omistajalla. Moottorin kanssa tuossa oli sitä sun tätä... :-[
#2
Lainaus käyttäjältä: DJDH - 15.10.13 - klo:11:51
Voishan joku tuotekehitysenkeli keksiä laittaa noihin raskaassakin kalustossakin käytetyn 15 napaisen kaapelin. Noissa 15nap ja ABS/EBS kaapeleissa on erillinen salpa mikä pitää pistokkeen paikallaan ja suojaluukku pistokkeelle. Tietty koko on hieman suurempi kuin tavis plugi.

Nämäkään ei ole ikuisia. Normi käytössä (150-180 tkm/vuosi, tukkiauto) saa vaihtaa kaikki rasiat ja pistokkeet vähintään joka toinen vuosi.
#3
Octavia 1,6 diesel, alkoi muutama päivä sitten oireilla. Parittomilla vaihteilla kierrokset nykii tasaisesti noin kerran sekunnissa. Kierroslukumittari pilkkii n. 50-100 kierrosta ylös ja heti takaisin. Ihan kuin kytkin aikoisi irrottaa ja nappaisi heti takaisin kiinni. Minkähänlaista remonttia ennakoi..?
Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy