Menu

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit Menu

Viestit - Äsä

#1
Kävin eilen ostamassa Motonetistä STP:n Complete fuel system cleanerin ja saman valmistajan hiukkassuodattimen puhdistusaineen. Hintaa näille tuli 30â,¬ ja litkut piti laittaa täyteen tankkiin. Ajelin noin 25km moottoritietä yhtä pienemmällä vaihteella jotta noet lähtisivät kunnolla liikkeelle. Ainakaan tuon päivän aikana ei tullut enää noita yllä mainittuja ilmiöitä, että toivottavasti litkut auttoivat.
#2
Tosiaan 180tkm mittarissa. Käyn hakemassa motonetistä töiden jälkeen litkut ja käyn ajelulla.
#3
Lainaus käyttäjältä: Jukikyy - 06.08.14 - klo:09:36
Jos kyse on tuosta allekirjoituksen vm. 2006 GT Golfista niin se on PD eli pumppusuutin kone eikä siinä taida DPF:ää olla, eli vika on jossain muualla.

Kyllä tuossa 125kw BMN versiossa mielestäni on DPF.
#4
Siinä tapauksessa voisi yrittää ensin jollain puhdistuslitkulla saada pahimmat ahdistukset pois.
#5
Onko kenelläkään heittää arvausta mistä voisivat johtua seuraavat ilmiöt:

Yhdistetyn ajon jälkeen, noin puoli tuntia moottoritietä ja lähiötä, moottorin käyntiääni muuttuu normaalista järkyttäväksi diesel -kalinaksi ja pakoääni "ontoksi" pörinäksi, ihan kuin putkessa olisi jossain reikä. Samalla tuntuu siltä kuin alaväännöt katoaisivat ja meno muuttuu nykiväksi. Lisäksi pakokaasun haju tulee voimakkaasti kabiinin puolelle.

Autoa on käytetty huollossa (ei merkki), jossa mitään ei löytynyt. Epäilen kuitenkin heidän diagnoosiaan. Mielestäni kaikki nuo ilmiöt kertoisivat että pakopuolella on jossain jotain häikkää?
#6
Lainaus käyttäjältä: Ã,,sä - 08.08.13 - klo:15:42
Ei siitä varmasti mitään haittaakaan ole. Itse ajattelin tuon projektin tehdä nyt tulevana viikonloppuna.

Juuri äsken sain homman valmiiksi. Suosittelen erittäin lämpimästi suoraan irroittamaan pyörät, kun tätä tekee. Meinasi mennä pahemman kerran vati nurin kun niitä lärpäkkeitä yritin laittaa takaisin. Pyörät pois ottamalla saa myös paremmin kolot puhdistettua. Ei siellä kamalasti ollut tavaraa, mutta se oli pakkautunut melko tiukaksi paketiksi.
#7
Lainaus käyttäjältä: dosetti - 06.08.13 - klo:20:24
Juuri näin, eikä ole iso homma kun kääntää pyörät ääriasentoon. Olisikohan mitään hyötyä pesun jälkeen suihkia sinne jotain suoja-ainetta?

Ei siitä varmasti mitään haittaakaan ole. Itse ajattelin tuon projektin tehdä nyt tulevana viikonloppuna.
#8
Vuoden ja about 30-40tkm olen nyt tuolla Golfilla ajellut ja eipä ole mitään sen kummempia vikoja tullut eteen, mitä muissa automerkeissä tai -malleissa ei tulisi. 160tkm tulee tällä viikolla täyteen. Huollot kun tekee ajallaan ja kunnolla niin oikein mainio peli kerrassaan. 2.0 TDI GT 125kw 5D ja 6v manuaaliloota. Jos nyt kuitenkin "vikoja" pitää luetella niin:

- Takaluukun avausmekanismi sanoutui irti. Vielä en ole selvittänyt mistä kiikastaa, todennäköisesti johdoista, jotka kuulemma voivat hankautua poikki.
- Takalasin pyyhkimen varsi irtosi talvella moottorista. Omalla toiminnalla todennäköisesti vaikutusta asiaan.
- Maalipinta on melko huonolaatuinen. Joku taisi siitä täällä kertoakin, että volkkarilla tuppaa olemaan. Pesua ja vahaa pintaan.
- Apurunko paukkuu silloin tällöin kurveissa. Pulttien kiristämisellä/vaihtamisella parempiin ongelma katoaa.
- Etujarrujen kitinäominaisuus. Satularunkojen uusinnalla kuulemma selviää, jos selviää. Takuuhommia. (ELSA-tiedote?)
- Kulttimaineeseen noussut kynnyskotelojen ruostuminen ja etuovien kulmien vääntyminen. Takuuhommia tämäkin. Jäänestopalojen asennuksen lisäksi kannattaa ilmeisesti vaatia myös sulamisvesien valumisen uudelleenohjausta.
- Talvella moottorin lämmöt eivät meinaa nousta. Viimasuojan kun iskee keulille niin avot. Kuulemma estää kondenssiveden muodostumista ahtoputkiinkin. Kuulemma.

Hyviä puolia sitten:

+ Tilava kokoisekseen. Viisi päällä ollaan ajeltu ja ei valittamista. Lentokonestandardien mukaiset käsimatkatavaratkin mahtuivat takakonttiin.
+ Mukavan tehokas ja vääntävä. Kaasuun vastaamista voisi tosin parantaa paremmin virtaavalla suodattimella ja vaimentimella. Oma mielipide.
+ Kulutus järkevää luokkaa. Noin 6l/100km yhdistetty.
+ Ajotuntuma.
+ Yleisesti laadukas peli.

PS. Katsastuksesta viime viikolla heittämällä läpi.
#9
En tiedä näiden vikojen sen kummemmasta yleisyydestä, mutta oman kokemuksen mukaan:

A3 Sportback '06

-Takapyörien laakerit.
-Soitin imaisi CD-levyn sisäänsä ja pimahti.
-Ikkunat jäätyvät todella tiukasti.
-Takavalojen umpiot jotain sekundamuovia ja halkeilevat.
-Etusisälokarien keulan puoleiset lärpäkkeet lähtevät helposti paikaltaan talvella kun ruopii lunta. Ei kyllä sinänsä vika, ajaja voi tähän vaikuttaa.
-Lisäominaisuutena 2,0 TDI melkoinen öljysyöppö.
#10
Taitaa olla enemmän sääntö, kuin poikkeus näissä Golfeissa tämä kynnyskotelojen ruostuminen. Oma menossa Marraskuussa Hertsikkaan hoidettavaksi. Olivat siellä hyvin asiallisia ja ymmärtäväisiä asian suhteen. Tehdas maksaa etuovien korjauksesta 100 % ja etulokasuojien sekä kynnyksien etuosien korjauksesta 75 %. Olen tähän varsin tyytyväinen, sillä kolopallo on yli 6 vuotias ja ruostetilanne auton saapuessa minulle oli mennyt melko pahaksi. Kuvan laittaisin jos osaisin.  :D Lisäksi ajattelin pyytää korjaamon kavereita vähän vilasemaan takakaaria jne.
#11
Täsmälleen samat oireet olivat tutun Audissa. Ongelma poistui kun mölyävän puolen laakeri vaihdettiin, että suosittelisin kyllä sitä kokeilemaan.
Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy