Menu

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit Menu

Viestit - Oculaari

#1
Superb III (15-) / Vs: Superb III 2015
20.10.15 - klo:18:21
Allekirjoitan molemmat huomiot, tosin kumpikaan ei ole oikeasti vakava ongelma vaan "hyvä huomata"-tason juttuja, jotka - juuri kuten sanottua - nousevat muuten tasaisessa autossa muuten vain esiin.
#2
Superb III (15-) / Vs: Superb III 2015
19.10.15 - klo:17:55
Ei mitään hajua. Täysin uusi malli, ehkä on parannettu, ehkä ei. Totta puhuakseni en ole eläessäni pitänyt autoa yli kolmea vuotta, ehkäpä se sen sentään kestää? Olisi automaattina tulossa.
#3
Superb III (15-) / Vs: Superb III 2015
19.10.15 - klo:16:58
Lainaus käyttäjältä: lumimiäs - 19.10.15 - klo:13:46
Eiiiiiiiiiih...
Itse tein saman virheen muutama vuosi sitten. Ei enää ikinä sitä merkkiä tähän taloon.
Ensimmäisen 11kk:n aikana 10 suunnittelematonta korjaamokäyntiä. Ja vaihto takaisin
Skodaan ja siitä asti on taas hymyilyttänyt... :)

Pini otos, mutta kaverilla on edelliskoppainen Outback eikä kuulemma mitään vikoja neljään vuoteen. Luullakseni Subaru muutenkin on ihan laadukkaan auton maineessa, mutta varmasti voi maanantaikappaleita olla. Dieseleissä on kai ollut jotain hieman isompia moottorivikoja. No, pääseehän siitä aina tarvittaessa eroon.

Tykkäsin uuden Outbackin hiljaisuudesta, alustasta ja tiloista. Noissa kaikissa se on joko parempi (ajomelu, alustan tuntuma) tai suurin piirtein samalla tasolla (tilat) Superbin kanssa. Kiva myös istua vaihteeksi hieman korkemmalla. Sisätilojen laatuvaikutelma on ihan hyvää tasoa, selvästi aiempaa japanilaistasoa eurooppalaisempi (=parempi). Vaikea varsinaisesti sanoa kumpi on sen osalta parempi, Superb vai Outback. Onhan siinä Outbackissa heikkoutensakin kuten hieman kevyeksi tehostettu ohjaus, kulutus on kovempi kuin VAGgineissa ja muutkin käyttökulut ovat korkeammat (huoltoväli 15 tkm, vakuutusmaksut Octaviaa isommat), sekä minulle juuri ja juuri hyväksyttävän rajoissa oleva käytännön suorituskyky. Lisäksi autossa on korkean tavaratilan pohjan vuoksi loputa matalahko (joskin Octaviaa, Passatia ja Superbia leveämpi) kontti, jossa ei ole suksiluukkua ja vain yksi pari kassikoukkuja. Kontin mataluus saattaa tulla ongelmaksi pari kertaa vuodessa kun aiemmin on lastattu auto lattiasta kattoon pitkille mökkireissuille. Ajoergonomian sain yleisesti ottaen kohdilleen sekä Superbissa että Outbackissa.

Mutta ei vielä heitetä hyvästejä Vaggineille, ei tässä vielä ole tilaussopimuksia allekirjoitettu.
#4
Superb III (15-) / Vs: Superb III 2015
19.10.15 - klo:12:37
Vähän off topick, mutta jokunen sivu sitten kirjoittelin vertailua ja huomioita Superbista, Passatista, Octaviasta ja Audista. Uuden Superbin lanseerauksesta alkunsa saanut autonvaihtopolttelu taitaa minulla saada päätöksensä parin kuukauden ja muutaman koeajon jälkeen vaihtamalla... Subaruun.
#5
Mulla on Ocu III:ssa ja tykkään kovasti, otan jatkossa aina jos budjetti suinkin mahdollistaa. Mitään ongelmia ei ole ollut, sen sijaan panoraamakatto tuo tosi kivasti valoa matkustamoon ja kesäisin on kiva ajaa katto auki. Luukku on mukava helteellä, pilvisellä ja sateella.
#6
Superb III (15-) / Vs: Suoerb Sportline
05.09.15 - klo:21:49
Ja ennen kaikkea: voi kun tekisivät ajettavuudesta aavistuksen sporttisemman. (hyvin toteutettuna) tiukemmaksi säädetty jousitus on hyvä alku, mutta kaipaa lisäksi parempaa ohjaustuntumaa.
#7
Superb III (15-) / Vs: Superb III 2015
20.08.15 - klo:18:22
Minulle taas voimalinja on yksi hailee, 190-heppainen bensa tai diesel taikka 220 hv bensa riittävät ihan hyvin, mutta alustaan, ohjaukseen ja penkkeihin kun saisi parannusta niin kiinnostus heräisi heti. Oikeastaan ulkonäköön liittyvät levikkeet ja kromiputketkin saisi jättää pois.
#8
Lainaus käyttäjältä: -Oksid- - 18.08.15 - klo:16:41
Laitetaan omaltakin osalta reilun vuoden kokemukset, Octavia RS TDI DSG siis kyseessä, MY2014 kyseessä ja mittarissa ~38 tkm.

Lähes sanasta sanaan sama, paitsi maalipinta on omassa Race Bluessa pysynyt hyvin kunnossa lukuun ottamatta takapuskurin yläosaa, johon on joskus tullut laskettua tavaraa ja johon koira aina astuu konttiin käydessään. Siinä näkyy pohjamaali pilkkuina.

Nitinät olivat pysyneet poissa 30 tkm huoltoon asti, jossa vaihdettiin ilmeisesti tehtaan toimeksiannosta viiiksipaketti. Tämän jälkeen on alkanut nitinä ratista. Pitäisi viedä takaisin ruuvit kiristettäväksi tai löystettäväksi.

DSG:n osalta olen aina vähän ihmetellyt muiden puheita ryntäilystä. En tiedä onko minulla nyt toinen ihmelaatikko putkeen ajossa vai olenko keskivertoa hitaampi toimija noissa pyörittelytilanteissa, mutta en juuri ole kokenut sitä usein parjattua nykimistä.

Ajettavuus, tilat, varustelu ja voimalinja saavat erinomaiset arvosanat. Ei tuossa hintaluokassa ole meidän perheelle parempaa autoa vieläkään. Omaan käyttööni "parempaan" autoon pitäisi laittaa vähintään kymppitonni RS-Ocun hintaan lisää. Annan tuotteelle kokonaisarvosanan 8,5 / 10, hinta-laatu 9,5/10. Ostaisin uudelleen.
#9
Lainaus käyttäjältä: Sokota09 - 15.08.15 - klo:12:16
Sinänsä ei mikään yllätys sekään, että hermonsa menettänyt kuski oli keski-ikäinen: http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/pyorailijaan-tormannyt-autoilija-vangittiin/5264826 Ei mitään ikärasismia tai yleistämistä, mutta tässä ikäluokassa se kuuppa tuntuu pehmiävän kaikista pahiten liikenteessä...

Tuo on varmaan ihan totta, tai ainakin MuTu sanoo, että keski-ikäiset tekevät sekä absoluuttisesti että suhteellisesti eniten tahallista kiusaa kanssatienkäyttäjille. Nuoret tekevät (valitettavan monesti fataalia) hallaa lähinnä itselleen ja lähipiirilleen. Vanhuksilla haitanteko on puolestaan tahatonta.
#10
Joku Webasto (ja ennen vanhaan ilmastointi, kun niitä ei joka autossa ollut) taitaa olla poikkeus, siitä saa vaihdossa ihan asiallisen korvauksen, mutta muuten lisävarusteiden hinta vaihdettaessa on jotain nollan ja alkuperäiseen hintaan verrattuna marginaalisen välillä. Vaihtoautohallista nämä erikoisvarustellut saattavat toki lähteä nopeammin liikkeelle, kun erottuvat samanlaisten joukosta, muttei kovinkaan paljon kummoisempaan hintaan.
#11
Octavia III (13-19) / Vs: Octavia III RS
15.08.15 - klo:07:53
Lainaus käyttäjältä: opar - 15.08.15 - klo:00:01
Tämä on tietenkin väärä paikka kysellä mielipiteitä aiheesta mutta heittäkääpä vaihtoehtoja seuraavalle kärrylle. Nykyinen on siis rs tdi combi manuaalina ja tilalle kaavaillut vastaavaa bensaversiota DSG:llä liisarina.

Tilaa ja tehoa kaivataan mutta tomaatti ei ole pakollinen. Hintaraja taisi olla 48t, merkit rajattu Mersu, Bemari, Pirkkamersu, Volvo, Ford, Wv ja Tojota.

Varusteista en ajatellut myöskään luopua eli navi, liikennemerkkikamerat, adaptiiviset vakkarit, vetokoukut ym. pitää löytyä.

Anything?

Tila, teho ja varusteet eivät kaikki kolme valitettavasti mahdu tuohon budjettiin ainakaan MB, BMW, Audi & Volvo -porukasta. Vähintään yksi kolmesta vaatimuksesta pitää pudottaa pois. Fordeista ja Tojoista en tiedä mitään enkä välitäkään.

Volvo V70 D3 Classic tekniikkapaketilla menee budjettiin, mutta onko liian nuhainen?
#12
Superb III (15-) / Vs: Superb III 2015
14.08.15 - klo:21:17
Lainaus käyttäjältä: nemos - 14.08.15 - klo:19:17
Sinänsä mielenkiintoista tuo alustan arviointi Octavia RS:n omistajalta (A6 10 p., Ocu RS 9 p. ja Passat/Superb 8 p.). RS:ää en ole ajanut, mutta kuvittelisin siinä olevan näistä jämäkin jousitus. A6 perusmallina taas on varsin laajaliikkeinen ja mukavuuspainotteinen. Passat ja Superb ovat sitä paljon täristävämpiä.

A6 sai parhaat pisteet siksi, että mielestäni se on parempi kompromissi jämäkkyyden ja mukavuuden välillä kuin Passat ja Superb, jotka jäävät välillä aavistuksen "vellomaan" esim. moottoritiellä pienen kohoaman ylityksen jälkeen. Mielestäni Audi pysyi näissä "flätimpänä" eli ikään kuin tasoittaa tien, kun taas RS antaa kohoaman tuntua ja "pomppaa" siinä aavistuksen, jatkaen sen jälkeen menoa suorana eikä keinu. Poikittaissaumat tärskäyttävät RS:ssä muttei Audissa, eikä toki juuri Superbissa tai Passatissakaan. Mutka-ajossa RS on paras ja mutkissa tuntuu Audilla noita laajempia liikkeitä, mutta ne eivät mielestäni pilanneet fiilistä.

Eli motarilla ja maantiellä A6:lle tuo antamani kymppi, mutkatiellä voi A6:n ja RS:n järjestyksen kääntää.
#13
Superb III (15-) / Vs: Superb III 2015
12.08.15 - klo:14:39
Lainaus käyttäjältä: Atro - 12.08.15 - klo:09:43
Itse olen myös Oculaarin kanssa samoilla linjoilla näistä autoista. Omienkin kokemusten perusteella A6 on yllättävän selvä voittaja ilman että katselee maailmaa merkkiaurinkolasien läpi. Kassakaappifiiliksessä on vaan sitä jotain.

Vaikeaksi voisi valinta mennä jos pitäisi valita huippuvarustellun tehokkaan nelivetoisen Superbin ja etuvetoisen perustehoisen ja perusvarusteisen Audin väliltä.

Minulla on pikku hiljaa ruvennut kääntymään uuden Superbin lanseerauksesta alkanut ja alkuvaiheessa Superbiin kohdistunut autokuume kohti Audia... Ja juuri tuota pohdintaa käyn, eli laittaisiko n. 50 kâ,¬ varusteltuun, tosin etuvetoiseen Skodaan (Combi 2.0 tdi 140 kw DSG Style muutamalla lisävarusteella) vai muutaman tonnin kalliimmalla A6 Avant 2.0 tdi 110 kw Business Sport.

Hieman epäilyttää tuo heikkotehoisempaan ja raskaampaan autoon siirtyminen ja se, mahtaako tuollaisella edes pysyä liikenteen virrassa mukana ja pääseekö sillä ohi kun tarvitsee, mutta toisaalta noiden tekemieni koeajojen perusteella Audi oli niin hyvä niin monessa muussa asiassa, että se alkoi ja jäi edelleen polttelemaan. Pitäisi käydä koeajamassa tuo hinnat alkaen-malli kunnon maantie-moottoritielenkillä.
#14
Superb III (15-) / Vs: Superb III 2015
11.08.15 - klo:23:26
Eikö tuota edeltävää viestiä pääse enää muokkaamaan? Muistin juuri, että A6:ssa kardaaniakselin tunneli taisi olla koko joukon massiivisin ja takapenkin keskipaikka äärimmäisen kova, niin että auto soveltuu leveydestään huolimatta heikosti viiden henkilön kuljettamiseen pitkiä matkoja. Otetaan siis yksi piste pois A6:n tiloista, kun takajalkatilatkaan eivät siinä ole Passattia kummemmat.

Tiloista siis Audille kasi ja lopputuloksissa A6:lla siis 57 pistettä.
#15
Superb III (15-) / Vs: Superb III 2015
11.08.15 - klo:22:45
Kirjoitetaan nyt vielä huvikseen tätä anal yysiä numeromuotoon. Vastakkain siis Octavia III RS, Superb III, uusi Passat ja faceliftattu Audi A6. Kaikki farkkuja pl. Superb, koeajossa sama voimalinja. Arvostelin nämä nyt siten suhteellisesti "nyrkkeilytyyliin", että kunkin kategorian paras sai 10 pistettä, toiseksi paras 9 jne., ellei kyseessä ole "lumivyöryvoitto", jolloin voittaja saa 10 ja seuraavien pisteytys voidaan aloittaa vaikkapa kahdeksikosta. Sama juttu silloin, jos joku auto jää pitkälle peränpitäjäksi - voidaan pisteyttää myös alemmaksi. Joku voi aiheellisesti kysyä, miksei vertailussa ole A4, mutta pidän nyt muutenkin vanhentuvaa aanelosta eri kokoluokan autona, kyseessä on elämäntapa- eikä isohko perheauto.

Ajotuntuma
Ratin vaste, tuntuma tiehen, ohjauksen keskittävyys, jarrut...

Octavia RS 10p
Audi A6 9p
Passat 8p
Superb 8p

Alusta ja jousitus
Kuoppien ja nyppyjen ylitykset, mukavuus, heijaaminen mutkissa...

Audi A6 10p
Octavia RS 9p
Passat 8p
Superb 8p

Sisämelu
Rengas- ja moottoriäänet, suhinat, ohittavan liikenteen äänet...

Audi A6 10p
Passat 8p
Superb 8p
Octavia RS 7p

Selvä voitto Audille, siinä on sitä kassakaapissa istumisen fiilistä. Arvoin pitkään, olisinko antanut Passatille pisteen enemmän kuin Superbille, mutta lopulta autot ovat tässä hyvin tasaisia.

Ergonomia ja näkyvyys
Penkit, ajoasento, näkyvyys eteen ja taakse

Audi A6 10p
Passat 9p
Octavia RS 9p
Superb 8p

Tämä osoittautui hankalaksi pisteyttää: Audi on sporttipenkeillään kuskin työpaikan osalta ehdottomasti paras, mutta toisaalta siinä haittaa näkyvyyttä aika paksut pilarit. Kokonaisvoiton annan kuitenkin sille. Passat ja Octavia ovat tasavahvat. Superb jää peränpitäjäksi huonoimmilla penkeillään, liian kaukana ja alhaalla olevalla vasemman käden kyynärnojalla (vaikka penkki olisi ala-asennossa) ja heikolla näkyvyydellä taustapeilistä (ainakin tässä lb-korimallissa).

Tilat
Takajalkatilat, kontti, yleinen tilan tuntu. Olkatiloja ei testattu.

Superb 10p
Audi A6 9p
Passat 8p
Octavia RS 7p

Tämä oli jännä myös, mielestäni Superbissa oli parhaat takajalkatilat ja monikäyttöisin takakontti - niinkin yksinkertainen asia kuin Skodien kaksi kassikoukkua molemmilla puolilla takakonttia (vrt. Audissa vain yksi) antoi meidän käytössämme vahvan plussan, niihin on kätevä ripustaa ostoskassit niin, etteivät appelsiinit vieri ympäri takakonttia. Audissa oli levein takakontti, ja lastenrattaita tai golfbägiä sovitellessa se pari-kolme senttiä ylimääräistä voi ratkaista paljon. Passat ja Ocu kuta kuinkin tasavahvoja tässä, muuten menisi kontin ja jalkatilojen osalta molemmille tasan 8p, mutta luotan siihen, että Passatissa on takapenkillä myös sivusuunnassa enemmän tilaa (takakontissa näin ei ole, molemmat ovat 101 cm leveitä). Yritin kuvitella Superbin tätä kategoriaa pisteyttäessäni farkuksi.

Laatuvaikutelma
Sisätilojen design, ulkonäkö ja kosketustuntuma

Audi A6 10p
Passat 9p
Superb 8p
Octavia RS 7p

A6 on sisältä komea ilmestys, mutta ylös nouseva näyttö saisi toimia myös kosketuksella niin, että haluamansa toiminnon voisi tehdä joko MMI-pyörällä tai näyttöä käpälöimällä kuten kaikissa muissa verrokeissa. Passatin sisätilat ovat karvan verran Superbia paremman oloiset. Octavian halvempi lähtöhintaluokka näkyy - tai pikemminkin tuntuu - sisustassa.

Lopputulos

Audi A6 58p
Superb 50p
Passat 50p
Octavia RS 49p

Suoritusarvoja, taloudellisuutta tai käyttökuluja en arvioinut, koska tarkemman omakohtaisen kokemuksen puuttuessa en näe tarpeelliseksi luetella valmistajien ilmoittamia lukuja uudelleen. Jätin myös ulkonäköseikat huomiotta.

--

1. Lopputulos on voittajan osalta selvä eikä jätä jossittelulle sijaa - kahta kategoriaa lukuunottamatta Audi A6 on jokaisen osa-alueen voittaja. Tässä tosiaan ehkä korostuu se, että se painii hieman väärässä sarjassa, ja esim. hintakomponenttia ei vertailussa ollut lainkaan mukana.

2. Superbin ja Passatin välille en näköjään saanut eroa. Huom! Laskin todellakin pisteet yhteen vasta kaikki osa-alueet erikseen pisteytettyäni joten tämä ei todellakaan ollut hakemalla haettu lopputulos. Toki tämä pisteytysjärjestelmä taisi olla omiaan tasapäistämään kilpailijoita. Painottamalla eri osa-alueita eri tavalla eroja olisi tullut (sisätilojen laatu = Passat voittaisi, tilat = Superb). No, nyt voin vahvistaa, että omien kokemusteni perusteella VAG-konsernin ilmeisen tietoisesti hakemat painotukset todella näkyvät: Passat tekee muutaman laatuasian paremmin, mutta Superb erottuu yleisellä "fiksuudellaan".

4. Octavia RS jäi yllättävänkin niukasti viimeiseksi. Sen vahvuudet ovat ajettavuudessa, mutta muutoin se jää viimeiseksi kolmessa kuudesta arvostelualueesta. Normi-Ocu olisi ollut selvääkin selvempi pahnanpohjimmainen ja ero Passatiin ja Superbiin olisi muodostunut huomattavaksi (mm. ajettavuus-, alusta- ja ergonomiapisteet olisivat pudonneet selvästi).

--

Eri mieltä saa toki olla ja varmasti olen jättänyt jotain huomioimatta. Kokemukseni kaikista autoista ovat rajalliset eikä minulla ole mitään objektiivista mittaristoa autojen vertailemiseen, kunhan vaan pyrin laittamaan omia subjektiivisia kokemuksiani "yhteismitallisiksi".
#16
Superb III (15-) / Vs: Superb III 2015
11.08.15 - klo:08:55
Samaa mieltä tuosta, että perus-Ocuun verrattuna Superb on ilmiselvä valinta, koska siinä vertailussa viedään ne valttikortit mitä RS:llä oli, eli urheilullisuus.

Muotoiluasioihin en aiemmin ottanut kantaa, koska ne (viimeistään) ovat subjektiivisia, mutta kyllähän tuo Superb henkii jo aavistuksen "premiumia" toisin kuin Octavia. Sokotan mainitsema persuksen pokkaukset ja etenkin takavalot ovat Superbissa Octaviaa selvästi edellä. Toisaalta RS:n maskin alaosan terävämpi muotoilu ja takadiffuusori tuplaulostuloineen tekee siitäkin mielestäni selvästi tavallista Ocua hienomman. Muotoilupisteet tässä vertailussa kuitenkin lievästi Superbille.

Ai niin, yksi juttu unohtui vertailusta vielä: Ocu RS:ssä on Superbia paremman ja tehokkaamman tuntuiset jarrut.
#17
Superb III (15-) / Vs: Superb III 2015
11.08.15 - klo:07:51
Lainaus käyttäjältä: nietun - 10.08.15 - klo:23:50
Oculaari, sinulla kun on ilmeisesti kummastakin näistä vaihtoehdoista kokemusta, niin kumpi tulisi valittua jos vaakakupissa ovat nämä vaihtoehdot?
Octavia III Combi RS TDI DSG  vai  Superb III 2.0 TDI 190hv DSG Style?
Itselle ajankohtainen valinta.... Reilu pari kuukautta sitten olin varma että valinta tulee olemaan RS, mutta Superb tuli ja sekoitti ajatukset  :)

Joo, mulla on kuvaamasi RS ja eilen päätin (...tai ainakin taisin päättää, päätinhän?) ettei se vaihdu Superbiin. Jos ei olisi vanhaa pohjalla niin valinta olisikin vielä vaikeampi. Autot ovat kyllä hyviä, mutta hieman eri asioissa:

- RS on parempi ajaa. Se hieman pyytääkin nauttimaan mutkista, Superb ei. Ei silläkään mutkaan ajaminen vituta, mutta ohjausvaste ja -tuntuma on RS:n jälkeen minulle liian heikko.
- Luonnollisesti Superbissa on enemmän tilaa. Rehellisyyden nimissä täytyy kuitenkin todeta, että Octavia III:n kasvaneen akselivälin ansiosta senkin takajalkatilat ja kontti ovat normaaliperheelle hyvinkin riittävät. Meillä on kontissa koirahäkki ja lastenrattaat ja takana kaksi turvaistuinta ongelmitta, lisätila menisi Superbissa vähän harakoille muttei siitä toki haittaakaan ole.
- Ã,,änieristys on Superbissa parempi. Kuultavasti, muttei maailmaa mullistavan paljon parempi.
- Superb on hieman paremmista sisätilan materiaaleista koottu, vaikka kojelaudat ovatkin miltei samasta puusta veistetty.
- RS:n penkit ovat paremmat, tyköistuvammat ja tukevammat. Toisaalta Superb Stylen alcantara on jo aika arvokkaan ja mukavan oloista.

Riippuu siis vähän henkilökohtaisista painotuksista kumpaan päätyy. Kannattaa varata molemmat ja käydä samalla reissulla autoliikkeeseen koeajamassa ne perätysten niin erot selviää.

Ehkä, siis ehkä, ottaisin nyt uutenakin RS:n. Jos ei muuten niin siksi, että onhan noilla kymppitonni hintaeroa ja autot ovat lopulta niin tasaiset, vaikkakin erilaiset. Toisaalta jos tulisin nyt jostain Toyota Avensiksesta, saattaisin päätyä Superbiin koska senkin ajettavuus tuntuisi Avensiksen jälkeen jumalaiselta.
#18
Superb III (15-) / Vs: Superb III 2015
10.08.15 - klo:23:06
Lainaus käyttäjältä: Sokota09 - 10.08.15 - klo:22:48
No eikös tässä uudessa Superbissa toteudu täysin sama kuin Ocussa, eli muutos on huomattava verrattuna edellisen sukupolven Superbiin?

Voi olla, tosin kokemukset edellisestä rajoittuvat minulla taksin takapenkillä istumiseen. Hatariin muistikuviin kun vertaa, niin rengasmelun torjunnassa on taidettu mennä hieman, muttei ratkaisevasti eteenpäin ja ovipahvien jne. muotoilu on tuoreempaa.
#19
Superb III (15-) / Vs: Superb III 2015
10.08.15 - klo:22:31
Lainaus käyttäjältä: Hannes - 10.08.15 - klo:22:16
Jospa sinulle kävi samoin kuin minulle kun kävin tutustumassa uuteen octavian, odotukseni oli ilmeisesti liian korkealla ;D

Se voi olla. Pidin aikanaan muutosta Ocu II --> Ocu III niin merkittävänä, että kaupat tuli ensimmäisen koeajon (ja kahden pyydetyn tarjouksen) jälkeen. Vähän ehkä odotin ennakkohypetyksen perusteella vastaavaa hyppäystä, sitä että nyt tulisi Superbissa hiljaisella kassakaapilla ajamisen fiilis, olo kuin herraskaisessa edustusautossa kuten tilat ja nyt myös muotoilu antaa odottaa. No sitä ei tullut, "vain" pienen pieniä parannuksia vähän joka puolella.
#20
Superb III (15-) / Vs: Superb III hinnat
10.08.15 - klo:22:19
Pienemmillä koneilla hintaerot ovat maltillisemmat, itse sain Superbin ja Passatin eroksi viitisen tonnia, ja tuostakin tulee valtaosa varusteista, jotka Stylessä vakiona mutta Passatissa pitää Highlinen päälle ladata ties mitä ledi-, tekniikka- ja accesspakettia jos haluaa, että auto todella tuntuu 50 kâ,¬:n laitteelta.
#21
Superb III (15-) / Vs: Superb III 2015
10.08.15 - klo:22:04
Olen nyt ajanut Superbilla kaksi lenkkiä, molemmat 190 hv TDI DSG:llä ja DCC:llä varustetulla normaalialustalla. Verrokkina ajettu myös uusi Passat ja A6 samalla koneella. Lopputuloksena on, että parannukset Ocu III RS:ään ovat niin marginaalisia, etten näe syytä itse vaihtaa, vaikka kelvollisen tarjouksen vaihdokista sainkin. Muutamia huomioita Superbista:

- Ohjaustuntuma on hieman liian kevyt, vaikka ohjauksen vasteen laittaisi jäykimpään kohtaan Sport. Mielestäni esim. Audi A6:ssa on juuri sen aavistuksen Superbia jäykempi ohjaus että rattia on "kiva pyörittää", vaikkei sekään yllä RS:n tasolle, jonka ratin vaste on parhaita ajamiani.
- Alusta on pehmeähkö ja jää hetkeksi leijumaan edes-taas nyppyjen yli ajettaessa. Sivuttainen body roll on kuitenkin asiallisesti kontrollissa. Auto on ehkä aavistuksen uutta Passattia löysempi, ei sen huonompi tai parempi mutta selvästi A6:tta huonompi.
- 190 heppaa ja 400 Nm tuntuvat tässä autossa selvästi tehottomammalta kuin 184/380 Octaviassa.
-  Sisämelu on yllättävän vähän Ocua hiljaisempi. Rengasmelu on Superbissa hieman Ocua vaimeampi ja lähes täsmälleen samaa tasoa kuin Passatissa, mutta moottoritienopeuksissa ajoviiman ja moottorin äänet kuuluvat Superbissa Passattia voimakkaammin sisään. Melu ei ole häiritsevää, mutta olisin toivonut että auto olisi ollut tässä suhteessa vielä parempi. Jos antaisin Oculle kouluarvosanaksi 8, olisi tämä 8,5:n suoritus eli upgrade kyllä, muttei syy auton vaihtoon.
- Kuten jo aiemmin tässä ketjussa mainittua, etupenkkien reisituki on lyhyehkö. Tätä voi kuitenkin kompensoida etureunan kallistuksella.
- Stylen (teko)nahka-alcantarat ovat siistit. Voisin ottaa ihan kumman vaan, tumman tai vaalean sisustan.
- Lane Assist toimii kivasti, tykkäsin itse, mutta ymmärrän ettei itse rattia kääntelevä auto ole kaikkien mieleen. Siinä pääsi vähän sellaiseen fiilikseen, että auton kanssa ollaan yhdessä hommissa.
- Takajalka- ja pääntilat ovat erinomaiset
- Muilta osin kojelauta, keskikonsoli ja laitteet ovat sitä samaa kamaa kuin Ocussa, toki aavistuksen paremmin viimeisteltynä.

Summa summarum: Hyviä autoja molemmat, Superb ja Passat, ja noiden välillä valinta on ihan fiilis- ja välirahakysymys. Valitettavasti kumpikaan ei ole tarpeeksi hyviä jotta minulle olisi herännyt "Vau!"-fiilis ja orastava autokuume pitäisi tällä kertaa päästä jommalla kummalla päästä tyydyttämään. Se aakutonen jäi tosin polttelemaan... viittisköhän sitä tyytyä tehokkaamman ja varustellun auton sijaan 150 heppaiseen businesskuliin vakiovärillä, että saisi jenit riittämään...
#22
Ja tässä Autogefühlin video Combista:

https://m.youtube.com/watch?v=Ky793NS2gEQ
#23
Lainaus käyttäjältä: Timppe - 26.06.15 - klo:00:00
Jyristääkö/täristääkö eco-modella varsinkin 1200-1500rpm nopeudella vedätettäessä?

En ole aikoihin sitä käyttänyt, mutta muistaakseni ei. Toimii normaalisti.
#24
30 tkm takana RS 2.0 tdi dsg:llä. Matkaan on mahtunut yksi vika: Eco-modella kävelyvauhtia valutellessa softa sekoitti joskus coasting- ja start-stop -toiminnot ja sammutti koneen. Tämä korjattiin softapäivityksellä n. 15 tkm kohdalla. Se onkin ainoa kerta, kun on tarvinnut olla huoltoon yhteydessä ennen kuin nyt ekaa määräaikaishuoltoa varatessa. Lisäksi pari kertaa on sirittänyt juurikin tuo kuskin turvavyön korkeudensäätö, mutta on hiljentynyt kun kelkkaa on vähän nytkäyttänyt alas-ylös.

Olen ollut erittäin tyytyväinen ja ostaisin uudestaan jos olisin taas parin vuoden takaisessa tilanteessa valintaa tekemässä.

#25
Tässä pari syväluotaavampaa, noin 40-minuuttista pätkää saksanmaalta. Jännä, miten kaksi miestä ja kamera tekevät laadukkaampaa ja informaatioarvoltaan parempaa autoiluohjelma kuin kotimaiset televisioproduktiot.

Ausfart.tv:
http://youtu.be/df1914M39oc


Autogefuhl:
http://youtu.be/6S2dLXVBsfg
#26
Superb III (15-) / Vs: Superb III 2015
24.06.15 - klo:13:29
Minulle lähetti VW:n myyjä maahantuoja VV-Auton kääntämän osion Auto Motor und Sportin vertailutestistä Passatin ja Superbin välillä. Tekstistä saa vähän sellaisen kuvan, että jossain on ollut wolfsburgilaista värilasia päässä, joko AMS:n toimituksessa tai käännöstyötä tehneellä VV-Autolla:

Lainaa
Lehti luonnehti Passattia mm. seuraavin lausein, jotka ovat vapaasti käännetty saksankielisestä artikkelista.

Passatilla ei ole vain yksittäisiä vahvuuksia, jotka erottaisivat sen muista. Se tekee kaiken täydellisesti ja on jo voittanut kaikki vertailutestinsä Hyundai i40:stä ja BMW:n 5-sarjaan.
Passat karistaa Superbin taustapeilistään pienellä vuoristotiellä ohjautumalla kurveissa tasaisemmin kuin aliohjaavampi Superb. Sen ohjaustuntuma on suorempi ja tarkempi valinnaisen progressiivisen ohjauksen ansiosta.

Todella mukavien ergonomiaistuinten ansiosta kuljettajan yhteys autoon tuntuu paljon integroidummalta. Joku voisi ajatella, että keskikokoinen sedan ei pystyisi ajamaan kuin aikuistunut GTI. Passat kuitenkin voi.

Lisäksi Passat hidastuu jarrutuksissa paremmin huolimatta samasta rengaskoosta, on nopeampi erilaisissa ajodynamiikkatesteissä ja sillä on paremmat pito-ominaisuudet kuin Skodalla. Se kiihtyy hiukan paremmin ja kuluttaa aavistuksen vähemmän (8,7 vastaan 8,8 l/100 km) kuin hieman painavampi Skoda.

Jos jokainen yksityiskohta, joissa Passat on parempi, kuviteltaisiin pienenä ja kevyenä lumihiutaleena, lopussa niitä olisi jo niin paljon, että ne riittäisivät muodostamaan Superbin yli vyöryvän lumivyöryn.

Passat on niin monessa yksityiskohdassa parempi kuin Superb, joten lopussa voitosta tulee yllättävänkin selvä. 

Artikkelissa oli annettu mm. seuraavanlaisesti pisteitä:

Volkswagen Passat
Skoda Superb

Turvallisuus
63
51

Mukavuus
83
77

Ajo-ominaisuudet
70
63

Ympäristö
28
27

Loppupisteet
445
428

Käytetään tämäkin vertailuvoitto jälleen hyödyksi kaupanteossa!

Ei Passattia varmastikaan ole perusteetta voittajaksi julistettu, mutta hauskasti tuosta pätkästä on ainakin unohdettu kaikki ne osa-alueet, jossa Superb on ollut parempi tai jotka ovat menneet tasan.

Ei sikäli, varmasti onkin Passat mukavuuden osalta aavistuksen parempi, jos sillä käsitetään laatuvaikutelmaa ja sisämelua, mutta jos mukavuuteen tuodaan varustelunäkökulma mukaan niin vaakakuppi tasoittuu tai kääntyy Superbille. Tuota AMS:n turvallisuusosion pisteytystä en myöskään aivan tajua, miten siihen on saatu niin suuri ero kun ainakin Suomi-autojen turvallisuusvarusteet ovat normaalivarusteltuna lähes identtiset ja Superbiin tulee noita kuolleen kulman vahteja, kaistallapitoavustimia ynnä muita esim. L&K-varustelussa automaattisesti. Lisäksi vertailun Passatissa on ilmeisesti ollut valinnainen progressiivinen ohjaus (vrt. Octavia RS:ssä vakiona) josta itsekin toki pidän, mutta hieman harhaanjohtavaa vertailla alustan/ohjauksen osalta lisävarusteltua ja kilpailijan normimallia keskenään.

AMS:n testissä (ja erityisesti tuossa maahantuojan katkelmassa) on annettu paljon painoa ajo-ominaisuuksille. En minä nyt tunnin koeajon perusteella osaa sentään Passattia ajoltaan minään GTI-autona osaa pitää, ohjaustuntuma oli kohtuullisen kevyt ja jousituksen elämisen tunsi normaalialustaisessa autossa. Mutta juuri tähän ajotuntumaan liittyvät Superbin osalta suurimmat pelkoni: useammassakin videotestissä on mainittu uuden Superbin olevan ajoltaan kohtuullisen "lötkö". Etenkin säädettävällä alustalla olevien mallien Comfort-alustaa on kuvailtu pomppulinnaksi, Normal-mallia sinänsä asialliseksi mutta hieman liian suurta keinuntaa sallivaksi ja Sport-asetusta käyttökelvottoman pintakovaksi. Todella toivon, ettei muuten niin hyvältä vaikuttavaa autoa ole pilattu surkealla kevyeksi tehostetulla ohjauksella ja liian suuren keinahtelun sallivalla alustalla. Kohtahan sen näkee...
#27
Superb III (15-) / Vs: Superb III 2015
23.06.15 - klo:09:36
Joo, nopealla vertailuna esim.

Passat Variant Highline 1.4 TSI ACT DSG
+Metalliväri
+Led-paketti
+Chrome & Style -paketti
+Travel-paketti
+Easy Access -paketti
+Panoraamakattoluukku
= n. 45.300 €

Superb III Combi 1.4 TSI ACT DSG Style
+Metalliväri
+Panoraamakattoluukku
= n. 41.800 €

Huomionarvoista on vielä se, että

- Skoda on vielä noidenkin jälkeen paremmin varusteltu, mm. parempi äänentoistolaitteisto vakiona, (VW:n Dynaudio-paketti toisi vielä 1600 euroa lisää hintaa), kaukovaloautomatiikka (VW:ssä +200 €), lämmitettävät takaistuimet (VW +300 €)
- VW:hen ei saa Webastoa tuon 1.4:sen kanssa edes rahalla, Skodaan onnistuu
- VW:n sisäpuolinen pintojen ja designin laatuvaikutelma on istuttuna ja kuvia vertaillen aavistuksen parempaa
- Skoda on, hämmästyttävää kyllä, ulkopuolelta paremman näköinen
- Ajosta ja melusta on vielä mahdoton sanoa mutta voi olla hieman parempaa VW:ssä
#28
Superb III (15-) / Vs: Superb III 2015
21.06.15 - klo:23:37
Lainaus käyttäjältä: enkero - 21.06.15 - klo:22:56
Itsellä meinasi mennä Superbi tilaukseen, vaikkei toimittamatta oleva Ocu ole vielä ees pihassa :)

Tuohon kannattaa ehdottomasti ottaa ilmastoidut jakkararat ja neliveto, kun näyttäisi saavan aika fiksuina kombinaatioina.

280 l&k on "Pitkä" koeajo jo varailtu, tuskin tuohon ennen 2017 tulee iskettyä, mutta jos ei tulevaa olisi jo tilannut, niin Octaviaa olisi joutunut järkeilemään todella objektiivisesti :D

Totta, L&K:ssa olisi ilmastoidut penkit, mikä voisi puoltaa sitä satsausta. Neliveto saattaa jäädä ottamatta ihan siitä syystä, ettei sen yhteydessä saa tuon 150-heppaisen dieselin (tai bensakoneen) kylkeen DSG:tä. Ja Combi 190 hv nelivetodieseli L&K automaatti pomppaa talvirenkaiden ja metallivärin kanssa 55 kâ,¬ pintaan, mikä on minulle liikaa. Kymppitonnin halvemmalla kun selviäisi niin olisi hyvä.
#29
Superb III (15-) / Vs: Superb III 2015
21.06.15 - klo:21:39
Kotiin kannettu Skoda Magazine onnistui herättämään mielenkiinnon, ja onhan tässä viikon aikana nettiä selaamalla saanut itselleen oikein kuumeen herätettyä. Näyttää siltä, että Superbissa saisi todella paljon autoa ja varusteita kohtuuhintaan ja kun alustava vaihtohintakysely 1½ vuotta vanhasta Ocu RS:stä vaikutti sekin positiiviselta, niin mikäs tässä olisi vaihtaessa.

Stylen ja L&K:n välillä lähinnä arvon: Periaatteessa Stylessä on jo lähes kaikki perusherkut, joita ilman en uutta autoa enää osta (tutkat, sähköluukku, avaimeton käynti) ja L&K:n sähköavustimet ovat vähän vieraita ja turhan oloisia (kaistanvaihtovahdit yms.). Toisaalta nykyisessä autossa on lasikatto, josta etenkään vaimo ei halua luopua, ja kun sen ja Weban speksaa Styleen ollaan jo parin tuhannen euron päässä L&K:n hinnasta, jossa nämä ovat siis vakiona. Stylessä olisi käytön kannalta mukavat nahka-alcantarapenkit, mutta silmään näyttäisi kyllä todella hyvältä L&K:n laadukkaan näköinen tupakanruskea nahkasisusta vaikkapa Business Grey -värisessä autossa. Eli maksaisiko nyt sitten pari tuhatta euroa hieman siistimmästä, mutta käytön kannalta välillä jopa huonommasta sisustasta ja "turhista" kilkkeistä. Hemmetti mitä valintoja...
#30
Octavia III (13-19) / Vs: Octavia III RS
26.09.14 - klo:23:47
^ Keinonahkaa.
Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy