Menu

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit Menu

Viestit - kmheisk2

#1
Lainaus käyttäjältä: Kaltsu75 - 03.11.20 - klo:19:27
Mites muuten toi lataus...kun ei ole kokemusta hybrideistä....niin onnistuuko ihan ok normaalista autokatoksen pistorasiasta?

Onnistuu. Ainoa mikä pitäisi katsoa, että millainen pistorasia on kyseessä. Jos on 16A jatkuvaan virtaan tarkoitettu pistorasia (esimerkiksi auton lämmitystä varten tehty), niin ei tule mitään ongelmia. Jos on "markettirasia" niin voi pidemmässä käytössä lämmetä ja aiheuttaa ongelmia. Auto ja laturi siis kestävät tuota käyttöä ilman mitään ongelmaa.

Hybridin lataukseen vaan olisi yleensä tarpeen nopeampi lataus. Esim meidän perheessä sähkölauton lataamiseen riittää vallan mainiosti tuo hidas "tilapäislaturi". Hybridi taas usien kaipaa nopeampaa lataamista. Usein on tilanne, että töistä tullessa akku on tyhjä ja olisi noin tunti aikaa ladata, ennenkuin alkaa ajorumba harrastuksiin. Täyssähköön taas lataa yöllä hitaastikkin päivän ajokilometrit.   

Itseasiassa Tiguanin 1x16A sisäinen laturi on vähän pieni. 2x16A olisi paljon parempi. Tunnin lataamisella ei kovin montaa kilomeria rangea Tiguaniin saa.
#2
Mii / Vs: Mii electric
29.02.20 - klo:10:15
Nyt on tullut tota B-moodia testailua. Sehän on kaupungissa todella näppärä varuste. Jos auton pysäyttää B-modella koskematta jarruun jää auto paikalleen seisomaan kunnes taas kaasua painetaan. Auto seisoo paikallaan myös ylämäessä sähkömoottorin varassa. Mikäli on painanut jarrua pysäytettäessä, lähtee auto liikkeelle taas jarrua nostettaessa. B-mode jarrutus tosin lakkaa jarruttamassa jossain 3km/h nopeudessa, joten varsinkin alamäkeen pysähdyttäessä on viimeinen hidastus tehtävä jarrupolkimella.

Kaikkineen auto on kyllä hintaisekseen häkellyttävän hyvä. Tästä ehkä kertoo sekin, että Seat tuntuu olevan sekä minun että vaimon ensimmäinen valinta autoksi. Audi A5 seisoo pihassa aikaisempaa enemmän. Katsotaan sitten mikä on tilanne kun Q5 saadaan aikanaan toimitettua.
#3
Mii / Vs: Mii electric
25.02.20 - klo:18:34
Lainaus käyttäjältä: Emil - 25.02.20 - klo:10:12
Mutta jos jarrua ei paina, niin ei aktivoidu mäkilähtöavustinkaan.

Se sähkömoottori ei osaa pitää autoa paikallaan. Tasamaalla auto pysyy paikallaan renkaiden vierintävastuksen vuoksi. Mutta jos kaltevaa, niin auto liikkuu, jos ei jarrua paina.

Niin sitä juuri yritin sanoa, että sähkömoottori nimenomaan pitää auton paikallaan. Tämä ominaisuus aktivoituu kun B-moodilla pysähtyy koskematta jarruun. Ominaisuus vaan tuntuu toimivan vähän eri lailla tilanteesta riippuen. En tiedä mistä tämä johtuu, mutta katsotaan kun tulee lisää kokemusta
#4
Lainaus käyttäjältä: Ocunen - 25.02.20 - klo:10:26
Ei ole Skodan orkkisvanteet enkä kyllä typeryyttäni tiedä, mistä tuon vanteen leveyden voi tarkistaa, siksi en tuota laskuriakaan osannut käyttää. Jos alla olevat on 8x17 niin silloin 215 ei käy jos nyt oikein ymmärsin.

8Jx17 vanteelle ihanne koko on 225-235  ja minimi 215, eli kyllä sen voi asentaa. Osaava rengasliike kyllä neuvoo ja auttaa.
#5
Jos vanne on leveydeltään 7 7.5 tai 8 voit asentaa siihen 215 leveän renkaan.

Scoutin orkkis vanne taitaa olla 7Jx17 eli siihen voi asentaa 215 renkaan. Vanteen leveys kannattaa toki tarkastaa vielä.
#6
Mii / Vs: Mii electric
24.02.20 - klo:21:45
Nyt on noin 250km tullut ajettua Miitä. On kyllä todella kiva auto ajaa!

B mode on todella hyvä, mutta vähän sen logiikka välillä ihmetyttää. Välillä kun pysäyttää valoihin jää auto seisomaan paikalleen itsestään ja lähtee liikkeelle kaasua painettaessa. Välillä taas ei pysähdy vaan jää vierimään hyvin hitaalla nopeudella. Tällöin pitää lopullinen pysäyty tehdä jarrulla. Tässä tapauksessa auto lähtee liikkeelle heti jarrua nostettaessa. Tässä voisi ehkä softaa vähän vielä hioa. Mitään ongelmaa tästä ei sinällään aiheudu, mutta olisi kivempi jos toimisi aina samalla tavalla. (Pitää ehkä lukea käyttöohje mitä se sanoo asiasta)

Vakionopeuden säädin on VW vanhaa mallia. Siis sellainen, joka ei kerro mihin nopeuteen se on asetettu. Nyt vasta tajuan kuinka hyvä lisä tuo asetusarvon kertova lisänäyttö on. Sen olisivat voineet kyllä päivittää. Sinällään vakkari toimii hyvin.

Kulutus on pyörinyt minun suht lyhyessä ajossa 17-19kwh/100km ympäristössä. Selvästi ohjaamon lämmitys alussa lisää kulutusta ja sitten tasaantuu. Luulen, että pidemmässä ajossa pääsee näilläkin keleillä helposti 15 ja alle lukuihin. Range siis asettuu nollan lämpötiloissa noin 200km tietämille.

Perheen Audi on muuten seissyt pihassa normaalia enemmän kun Seat tuli taloon. Sekä vaimo, että minä ajetaan lähiajot mielummin Seatilla. Niin vaivaton ja hiljainen auto se on.
#7
Lainaus käyttäjältä: -karppa- - 24.02.20 - klo:21:09
Mutta, kun aina ei tarvitse edes asua kaukana päätiestä, että kunnossapito on mitä on  ;D.

Lyhyet sivutie siirtymät menee kyllä kitkoilla ihan kivuttomasti.
#8
Tässä näkyy aika hyvin ero nastojen ja korkojen välillä. Kiiltävällä jäällä on ero, mutta ei se mitenkään massiivinen ole.

https://youtu.be/gQxrXHdalE8

Ymmärrän nastarenkaat, jos asuu kaukana päätiestä ja kunnossapito on mitä on. (Näissäkin oloissa kirkoilla kyllä pärjää) Ongelma on se, että nastoja käyttää paljon päätien varressa tai kaupungissa asuvat. Nykyinen 80/20 jako nastojen hyväksi pitäisi saada muuttumaan 20/80 kitkojen eduksi.
#9
Lainaus käyttäjältä: -karppa- - 23.02.20 - klo:14:41
Ja myös nastarenkaat on parempia, kuin 20-30 vuotta sitten...

Tottakai on, mutta se ei ollut pointti. Vaan se, että niillä 2000-luvun alun nastoilla pärjäsi kelissä kun kelissä, mutta nyt kitkoilla ei muka pärjää huonolla ilmalla.
#10
Kyllä kun näitä nastarenkaiden raiskaamia teitä katsoo, niin ei voi kun ihmetellä miksi nastoilla saa ajaa ilman lisämaksua. Nykyiset kitkarenkaat ovat niin hyviä, että ne ovat parempia kuin nastarenkaat olivat 20-30 vuotta sitten. En muista kenenkään silloin valittaneen, ettei niillä pärjää joka kelissä.
#11
Mii / Vs: Mii electric
21.02.20 - klo:20:29
Lainaus käyttäjältä: ripe71 - 21.02.20 - klo:18:46
Hei vaan, tännekin on tulossa vastaava auto joskus. Onko kellään jo auton saaneista käytännön kokemusta siitä kuinka nopeasti sen matkustamo lämpeää pakkasella?

Pakkasella ei ole kokemusta, mutta nollan tietämissä tuntuu lämpenevän nopeasti. Lämpeneminen on mielestäni selvästi nopeampaa kuin polttomoottori autoilla. Connect app tosiaan ei ole vielä julkaistu, joten esilämmitystä ei vielä saa kytkettyä, mutta sekin pitäisi olla tulossa viikolla 9.

#12
Mii / Vs: Mii electric
20.02.20 - klo:20:50
Noniin, nyt on Mii saatu ajoon ja ensimmäiset kokemukset on kyllä todella positiiviset. Auto on todella hiljainen. Juniori jopa kysyi onko tässä parempi radio kun Audissa. Musiikki kuuluu hiljaisessa autossa hyvin.

Kaupunkiajossa on kyllä vaivaton menemään ja eipä tuo tuntunut arastelevat 100km/h nopeutta kehä III ajettaessa.

Kilometrejä on vielä vähän ja rangesta ei osaa sanoa vielä mitään.

Metalli sininen on luonnossa parempi väri kuin miltä kuvissa näytti.

Aika innostunut olen autosta. Enpä olisi uskonut, että vielä osaan innostua autosta ja vielä tämmöisestä kiposta 😂
#13
Lainaus käyttäjältä: Mikey - 18.02.20 - klo:21:45
Asiaa on tarkemmin selitetty tuolla: https://www.getnitrogen.org/pdf/graham.pdf

Menee jo ihan off topic, mutta:
Ko. artikkeli (joka on siis renkaiden typpitäyttöjä myyvän yrityksen tekemä) jättää kertomatta muutaman asian.

Artikkeli kertoo aivan oikein, että happi läpäisee renkaan kumia enemmän kuin typpi. Puhutaan 3-4 kertaa suuremmasta läpäisyssä. Tämäkin luku on oikein. 20 asteen lämpötilassa luku on noin 3. Se mitä jätetään kertomatta on:

1: Renkaat tyhjenevät pääsääntöisesti vuotamalla ilmaa renkaan ja vanteen välistä ja venttiilistä. Näillä vuodoilla ei ole merkitystä onko vuotava kaasu happea vai typpeä. Artikkelikin kyllä toteaa, että vuotokohdassa eroa ei ole.

2: Jos typellä täytetty rengas on tiivis ja sen paine ei juuri tipu ajokauden aikana oletetaan esim 0,1 bar, niin vastaavasti ilmalla täytetyn renkaan paine tippuisi alle 0,15 bar. Tähän tulokseen tullaan vaikka olettaisi hapen läpäisevän kumia 4 kertaa typpeä enemmän.
#14
Lainaus käyttäjältä: b1mpo - 18.02.20 - klo:19:46
Niin ehkäpä päästään siihen johtopäätökseen, että kompuralla mukaan laitettu kosteus on suurempi tekijä renkaan paineeseen lämpötilan vaihteluissa verrattuna puhtaseen typpitäyttöön?

Kosteudellakaan ei ole käytännön merkitystä jos ollaan lämpötiloissa alle 100 astetta. (Siis alle veden kiehumispisteeseen) Tästä eteenpäin paineen muutos on merkittävä, mutta tämäkään ei taida arkiautoilijaa koskea.
#15
Lainaus käyttäjältä: Mikey - 18.02.20 - klo:10:37
bimpon luulisi jo tietävän, että meikäläisellä on faktat hallussa.

Epäuskoiset googlettakoon 'tyre oxygen migration'.

Eli summattuna: happimolekyylit ovat kooltaan niin pieniä, että ne pystyvät ajan oloon vaeltamaan ehjän kumiseoksen läpi ulkoilmaan, minkä takia rengas vajuu ja sitä joudutaan täyttämään uudelleen.

Sen verran joudun kommentoimaan, että happimolekyyli on noin 2,6% pienempi kuin typpimolekyyli. Tällä ei siis ole käytännön merkitystä renkaan vajuamisessa. Lisäksi niin typpi kuin ilmakin noudattavat melko tarkasti ideaalikaasun tilanyhtälöitä. Eli typellä täytetyn renkaan paine muuttuu lämpötilan mukaan ihan siinnä missä ilmalla täytetynkin. Fysiikka on muuten kiva laji 😁
#16
Mii / Vs: Mii electric
16.02.20 - klo:17:45
Lainaa

Tietääkö muuten kukaan paljonko sähköauton katsastus maksaa? Ei ole vielä akuuttia, mutta noin kulujen kannalta. Vakuutus oli 330e POP:ssa (L) ekaksi vuodeksi, joka oli kyllä edullinen. IF:ssä olisi ollut 460e ja pohjolassa n. 900e. Käyttövoimavero ja käyttömaksu on n.140e/vuosi electric mii:ssä.

Minäkin järkytyin Pohjolan vanhana asiakkaana saamaani tarjoukseen. Minullekin tarjosivat vakuutusta 900, hintaan. Yhtiö kyllä minulla vaihtui ja siirryn IFin asiakkaaksi. Pitää kilpailuttaa myös kotivakuutus...

Katsastukset menee käsitykseni mukaan listahinnoilla, mutta pääästömittaus jää pois. Sillä säästää useamman kympin per katsastuskäynti. Toki eihän näitä vielä tarvitse katsastaa muutamaan vuoteen.
#17
Mii / Vs: Mii electric
15.02.20 - klo:14:52
Pitää yrittää muistaa ottaa kuva
#19
Mii / Vs: Mii electric
15.02.20 - klo:11:19
Hommasin 185/55 R15 Contti viking 7 tarvike aluvanteilla. Oli 400, halvemmat kuin seatin omat 14” alut olisi olleet.


Auto tulee parin viikon päästä!
#20
Aika jengat ottaa tämä keskustelu välillä. Minusta tämä on sinällään yksinkertainen asia. Nastat aiheuttavat merkittävässä määrin kustannuksia teiden kulumisen (ja kaupungeissa pölyn) muodossa. Osan tästä laskusta pitäisi siirtää nastarenkaiden käyttäjien kannattavaksi, koska täysin toimiva vaihtoehto on olemassa. Tämän jälkeen jokainen voi valita omien mieltymysten ja tarpeidensa mukaiset renkaat.
#21
Lainaus käyttäjältä: -karppa- - 11.02.20 - klo:05:41
Lähdenpä jurruuttamaan taas stadin teitä nastarenkailla  ;D.

Isot kaupungit voisivat hyvin laittaa nastarenkaille käyttömaksun. Esimerkiksi 1,/päivä. Ohjaisi hyvin kaupungin asukkaat vaihtamaan kirjoihin ja ulkopuolelta tuleville ei aiheutuisi kovinkaan suurta kustannusta.

#22
Mii / Vs: Mii electric
06.02.20 - klo:21:08
Kiitos tiedosta.

Itse olen saanut tiedon, että auto on tuotannossa viikolla 7. GT kanssa samanlainen, mutta sininen. Eli maaliskuun alkupuolella pitäisi varmaan päästä siirtymään sähköaikaan. 😁
#23
Mii / Vs: Mii electric
05.02.20 - klo:14:12
Kauanko jo auton saaneita on mennyt aikaa tuotannosta auton luovutukseen?
#24
Mii / Vs: Mii electric
16.01.20 - klo:10:01
Joko jollain on luovutuspäivät tiedossa? Itse kyselin oman perään, mutta myyhjä ei suostunut antamaan edes alustavaa arviota.
#25
Fortumin palven järkevyys riippuu ihan kohteesta. Omakotitalossa, jossa laturi asennettuna maksaa alle 1000 EUR lienee paljon fiksumpaa ostaa laitteet itse. Taloyhtiössä, jossa joudutaan tekemään sähkövetoja voi olla hyvinkin järkevä. (Jos Fortum sen sinne tarjoaa)
#26
Mii / Vs: Mii electric
05.12.19 - klo:14:20
Lainaus käyttäjältä: MX1K - 05.12.19 - klo:13:56
Ite kävin kyselemässä 1.11 kaupassa, sanottiin ettei vielä voi tilata, 8.11 on aikaisin ajankohta kun tilauksia voidaan (ehkä) vastaanottaa.
Sovittiin sitten 11.11 maanantaiksi aika koeajolle ja kaupantekoon.
Sillon selvis että lähemmäs 200 jo myyty ja toimitusaika venyy 9...10/2020. Ja myöskin se, että todellisuudessa tilauksia on otettu jo 4.11. En ihan tykkää. :(

Mulle meinas käydä ihan samalla tavalla. Onneksi kyselin vielä netissä liikkeessä käynnin jälkeen. Muuten olisin missannut junan. Nyt onneksi sopparista lukee toimitus huhtikuu 2020
#27
Mii / Vs: Mii electric
01.12.19 - klo:22:15
Lainaus käyttäjältä: Emil - 01.12.19 - klo:13:34
Sähkömoottorista saadaan hyvä hyötysuhde, tai siis ainakin parempi kuin polttomoottorista. Mutta paraneeko, vai huononeeko hyötysuhde, kun koneesta otetaan tehoja irti esim. kiihdytyksen aikana? Vilpitön kysymys.

Yleensä sähkömoottorin hyötysuhde on parhaimmillaan kuormituksen ollessa 50%-100% nimelliskuormasta. Nimelliskuorma voi olla vähän pienempi kun valmistajan ilmoittama moottorin teho. Toisaaltaan akkujen ja taajuusmuuttajan hyötysuhde pienenee kuorman kasvaessa. Eli suoraan ei pysty sanomaan missä kohdassa jonkun automallin optimi löytyy. Sähköautolla kiihdytys tapa vaikuttaa kulutukseen paljon vähemmän kuin polttomoottori versioissa. Tärkeämpää on saada jarrutukset tehtyä mahdollisimman pitkälle moottorilla ottaen energia talteen.
#28
Mii / Vs: Mii electric
01.12.19 - klo:07:08
Valtio tulee pitämään kiinni verotuloista, mutta sähköautojen ja polittiseen suhteellinen hintaero tulee säilymään. Vai kuka uskoo, että polttoaineveroa lasketaan kun esimerkiksi tienkäyttömaksu tulee?
#29
Kodiaq (16-) / Vs: Uusi Kodiaq tilattu
23.05.17 - klo:16:30
Aika täydellinen ajoitus osui kohdalle. Tuli tieto, että tuotanto on viikolla 23. Luovutus heti heinäkuun alussa. Lomareissut siis uudella autolla :-)
#30
Lainaus käyttäjältä: Octavia4x4 - 12.05.17 - klo:15:05
Huhhuh sentään!  :-X Alkaa olla 1/4 miljoona kilometriä täynnä nelivetoisilla autoilla. Mitenkähän sitä oikein onkaan onnistunut olemaan tappamatta itseään tai muita (yksi peura katkaisi joskus takakoipensa Audin etukulmaan), kun ne näin vaarallisia ovat.  :-[ Pitäneekin mennä heti vaihtamaan vajakkiin.  ;)

Ilmeisesti ajotyylini on sen verran aktiivinen, ettei ole ollut vaikeuksia tunnistaa liukkautta.

Sanoppa se! On ne nelivedot vaan niin vaarallisia...
Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy