Menu

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit Menu

Viestit - jkvi

#1
Lainaus käyttäjältä: Pihistelijä - 01.03.18 - klo:07:06
Valtiovallan pitää olla nyt tarkkana ja estää Suomen tulo vanhojen dieselien kaatopaikaksi.
Vanhojen?

Tässä on nyt monella syrjäseudun asukkaalla mahdollisuus uusata vielä vanhempaa kalustoa uudemmaksi.
#2
Mitenkään en asiaa puolustele ja toki tilanne todennäköisesti on tuo, mistä -karppa- linkkailee. Mutta toisaalta kukaan ei tienne tällä hetkellä varmaksi, mitä mikin taho on luvannut tai asiasta kertonut auton suhteen.

Ja minusta tärkein on se pointti, onko auto pelannut vai ei. Kuitenkin tuo vesivahinko on sitä luokkaa, että voi kuivauksen hyvin onnistuessaan pelata aivan siinä missä muutkin kun auto ei ole ihan totaalisesti uinut kokonaan.
#3
Lainaus käyttäjältä: -karppa- - 11.02.18 - klo:09:22
Veikkaan että joku on tästä tapauksesta vielä oikeudessa, jos ei ole kerrottu auton historiaa.
Entäs jos autossa ei ole minkäänlaista vikaa tai ongelmaa ollut?
#4
Lainaus käyttäjältä: Rauta7 - 16.01.18 - klo:16:19
No, sittenpä sulla ei ole hyviä renkaita kesällä eikä enää talvellakaan (kesäajon jälkeen).

Kesärenkaiksi kitkojen kumi ja lamellit ovat liian velttoja ( ~"räkää" ). Sulavat kesäkuumalla alle ja kunnon sateen osuessa kohdalle, niin meno on tosi ongelmallista (milloin pyörät "takertuvat" veteen ja milloin mennään vesiliirrossa). Tekevät autosta, paineista riippumatta, tosi epävarman.

Talvirenkaista ei ole kesärenkaiksi ja kesärenkaista ei ole talvirenkaiksi; tästä pitävät huolen mm. em. renkaiden kumiaineksien (toiminta)lämpötilarajat.
Milloin nähdään kuvia kesällä alle sulaneista renkaista?

Useat autot, jopa taksit, käyttää kesällä kitkoja tai nastoista nypittyjä talvirenkaita.
#5
Lainaus käyttäjältä: -karppa- - 27.12.17 - klo:23:00
Kummasta me puhutaan hakkapeliitta 8:ta vai continental:n contiicecontact ykkösistä vai kakkosista. Ja minkä verran on ajettuja kilometrejä, kun puhut ns. käytetystä?

Mä viime keväänä käväänä yli 10 sarjaa käytettyjä hakkapeliitta 8:ja läpi ja puolessa nuo nastat oli painuneet sisään.
Kuten kuvasta näkyy, niin Conteista on kysymys ja vähän yli vuoden alla olleista ja n. 6-7tkm ajetuista iceContact 2:sista. Suurin osa kilometreistä on ajettu lumella/lumipolanteella mikä selittää sen, että kulutuspintaa on kuin uutena. Lumella kelvolliset, mutta jäällä/ kovalla lumipolanteella nasta ei pidä.
#6
Joo, kuten kirjoitin niin uutena aivan kelvollinen rengas, kuten testitkin osoittavat vs. Nokialaiset.

Käytettynä muuttuu liukkaaksi, kuten on muillakin foorumeilla todettu. Harmi sinänsä kun minullakin kulutuspinnan suhteen rengas on kuin uusi, ainoastaan nastat on melko syvässä;

#7
LainaaJoka tapauksessa paljon tarkemmat ajaa ku hakkapeliitta 8:t seka hiljaisemmat. Tämän lisäksi nastat ei katoa eivätkä painu renkaan sisään.
- On, paljon tarkemmat ajaa kun ovat liukkaammat.
- Hiljaisemmat - ehkä sitten kun nastat on painuneet sisään.
- Ja juuri siitä syystä kun nastat painuvat renkaan sisään, muuttuvat liukkaimmiksi?
#8
LainaaMitä nyt tullut pari tuhatta kilometriä ajeltua noilla Continental Contiicecontact 2:n nastarenkailla, niin kyllä edelleen yhdet parhaista talvirenkaista. Ovat hiljaiset nastoiksi eivätkä jollota kuten hakkapeliitat. Pitävät hyvin lumella, jäällä ja loskassa. Mikä parasta ovat tarkat ajaa. Ei ole ikävä kitkoja!
Viime talvena samoin muutaman tuhat kilometriä ajelin ja uutena äänekkäämmät kuin Nokian 7:at. Pito silloin jonkinmoinen.

Tänä talvena tuntuvat liukkaimmilta kuin vanhat Nokian kitkat jotka tuossa pihalla muutamassa kotterossa. Silti edelleen nastauskovainen, mutta ei nuo Contit kyllä pidemmän päälle oikein vakuuta.
#9
LainaaOnko auto muuten saman värinen kuin tuo sumu?
Minusta kuvan mukaan kirkasta lakkaa eikä värimassaa. Se olisikin helpompi todeta.
#10
Lainaus käyttäjältä: golffisti IV - 06.12.16 - klo:02:08
https://www.google.fi/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Ftuotekuvat.hongkong.fi%2Fi%2Fhkg%2F6416455400915_1%2FHandy-ikkunakaavin.jpg%3F%24flyout%24%26img404%3Dfb_fi&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.hongkong.fi%2Ffi%2Ftyokalut-ja-nikkarointi%2Ftyokalut%2Fmaalaus-ja-tapetointitarvikkeet%2Flastat-ja-tasoittimet%2Fhandy-ikkunakaavin%2Fp%2F1182065%2F&docid=L43weVVuHWaW_M&tbnid=SI9RYJPs8Z16nM%3A&vet=1&w=1200&h=1200&bih=638&biw=1366&ved=0ahUKEwiOrYyIod7QAhXIyRQKHQAICJ4QMwggKAIwAg&iact=mrc&uact=8

Esim. tuollaisella lähtee varmasti jos on maalinsumua. Ei maali niin voimakasta sentään ole että se lasiin sisälle imeytyy. :D Ei ole vaikea näyttää toteen, onko maalia vai ei.

Meillä maalattiin pari vuotta sitten autosta takaluukkua. Sen jälkeen peltipinnoilla on lakkasumua ja selviä rajoja siellä täällä, mihin suojaus oli päättynyt. Samoin tuulilasissa ja sivulaiseissa oli juuri samanlaista lakkasumua kuin mitä nyt on näissä tämän ketjun kuvissa.

Ikkunoista sumu otettiin pois golfistin linkin tyylisellä metallilastalla. Tilalle tuli muutama erittäin hieno hiusnaarmu, mutta nuokin varmaan välttää jos puhteudesta huolehtisi kunnolla (huolellinen pesu ennen työtä).

Peltipinnoilla sumu osin näkyi sopivissa olosuhteissa, osin tuntui käteen karheutena. Nämä lähti pois lopullisesti kun vein auton muutamalle yksityiselle ihmiselle, joka savesti ja myllytti auton. Tämän jälkeen auton pinta oli kyllä parempi kuin uutena.

Kuten on monesti kirjoitettu, niin pilvisellä kelillä tuota lasissa olevaa sumua ei edes huomaa. Omalla ajelin 100km huollosta kotiin ja täällä sopivasti auringon paistettua lasiin, alkoi vasta noituminen.
#11
Lainaus käyttäjältä: Pekka T - 21.09.16 - klo:18:49
Juuri näin, muutaman kerran on päässyt yllättämään.
Ei se joo neliveto pysähdy jäällä sen nopeammin kuin muukaan kulkine. Nastat auttaa hieman tähän ongelmaan, joskus ratkaisevasti.

Normi talvikelillä menee renkaat kuin renkaat, vaikka heikommatkin.
#12
Lainaus käyttäjältä: Antsu60 - 06.08.16 - klo:10:55
Nyky autossa kun tyhjäkäyntimoottori pyrkii pitämään tyhjäkäynti kierrokset vakiona voi mäestä lähteä koskematta kaasuun ollenkaan. Siis manuaali askilla.
Aina oppii uutta!
Minkä merkkisissä uusissa autoissa on tyhjäkäyntimoottori?

En ole ennen kuullut kuin yhdestä ainoasta koneesta + lisäksi sähkömoottoreista.
#13
Lainaus käyttäjältä: yason - 02.06.16 - klo:22:17
Mulla on lähes poikkeuksetta vain hyviä kokemuksia oman merkkini vakiokorjaamolta, mutta tämmöisten asioiden takia olen siirtymässä täysin DIY-huoltoihin ja korjauksiin, kun vanhemmalla autolla ajelen. On tullu tässä vuosien varrella todistettua kaikenlaista tupelointia, jotka itsekin olen empiirisesti todennut osaavani tehdä paremmin kuin nämä ammattilaiset. Parempi niin päin, että vie erikoispajalle sitten, kun ei enää itse osaa tai ole työkaluja kuin että vie ensin pajalle ja sitten korjaa itse. Tuolla parilla tonnillakin ostais aikamoisen määrän korjaamotyökaluja, joilla saisi irti muutakin kuin katkenneen hehkutulpan...
Jos voisit nimetä noita "erikoispajoja" jo valmiiksi, jotta me kädettömät voidaan viedä autoja sinne heti vian ilmaantuessa.

Jos nuo erikoispajat olisivat ennalta kaikkien tiedossa, ei kenenkään tarvitsisi maksaa ylimääräisiä....
#14
^Jos nyt oikein pikalukemalla ymmärsin, niin lista koostettuna niistä tahoista, jotka eivät ole noudattaneet kuluttajariitalautakunnan suositusta siitä, miten virhe pitäisi hyvittää kuluttajalle.

Jos tuotteita myydään tarpeeksi paljon, on niistä jokunen viallinenkin? On taas toinen asia, miten esim. tuon linkkaamasi Pösön tapauksessa olisi järkevin toimia.

Ja avatkaapa tuo lista ja klikatkaapa vaikka sitä Samsungin kohtaa ja lukekaa. Samoin vaikkapa Vehon kohtaa..
#15
Miksi pitäisi hakata päätä seinään? Jos takuukin toimii ja tuollaisilla monimutkaisilla linkkien virhevastuilla ei tarvitse päätänsä vaivata?

Soittelee vain yksinkertaisesti huoltoneuvojalle ja kertoo kaikki oireet. Menee sovittuna aikana toteamaan, että paalivalmiiseen vanhukseen on tilattu oikeat osat, ihmettelee niiden vaihdon ja toteaa, että vehje toimii taas kuten pitää. Kassalla nostaavat kättä ja toivottavat tervetulleeksi seuraavalla kerralla.
#16
^Jos ja kun saat linkitettyä asiat ymmärrettävämpään muotoon, niin sitten...

Ja Samsungeja ei kannata näin autopalstalla ottaa niin vakavasti, vaikka ovat yleensä alkuperäisinä toimivia.
#17
Ja tuohon toiseen linkittämääsi ketjuun, niin ilmaisia vinkkejä minulla ei ole tarjolla...
#18
Lainaus käyttäjältä: -karppa- - 09.05.16 - klo:21:13
Lue topic:n aihe: Virhevastuun ja takuun tapauksia

Kerro sitten sen jälkeen puhutko sinä autoista, virhevastuusta vai takuusta? Minä puhun tässä topic:ssa virhevastuusta ja takuusta yleisellä tasolla en tietystä kulutushyödykkeestä.

Autoista voimme jatkaa tuossa topic:ssa, joka on tarkoitettu VAIN autoille:
http://www.vagarena.fi/index.php?topic=31309.msg557997#msg557997

Ja kuten sanoin minulle on turha näitä asioita ruveta opettamaan. Väitän tuntevani nämä asiat paremmin, kuin esimerkiksi sinä.
Juuripa noista takuun tapauksista kirjoittelen. Ja kun palsta on minusta enemmän autoihin liittyvä niin enimmäkseen autoista kirjoittelen. Toki kun joku mainitsi Samsungin, niin siihenkin silleen, että kulutushyödykkeistä minusta kannattaa katsella asioita laajemmin.
#19
LainaaKuten olen todennut, niin takuu on vapaaehtoinen. Virhevastuu laissa määritelty. Virhevastuu on järkeään parempi, kuin vapaaehtoinen takuu. EU saa sitä nimittää miksi haluaa.
Eikö Karppa suostu uskomaan, että se virhevastuu ei ole järkeään parempi?

Lainaus käyttäjältä: -karppa- - 09.05.16 - klo:08:36
Eikö tuo ole nimenomaan reilua, koska autosi/autonosa on paremmassa kunnossa kuin 130tkm ajettu?

Eihän nyt auto kulutushyödykkeenäkään ole elinikäinen vaikka siihen voi suuria summia hassatakkin!

Kuten kirjoitit, niin tuohon voi jatkaa, jotta takuun piirrissä oleviin autoihin nuo ovat ilmaisia korjauksia.
#20
LainaaJa kyllä virhevastuuseen saat yli neljä vuotta vanhan auton jolla on ajettu vajaa 130tkm. Koska auton käyttöikä on pidempi n.8-10 vuotta ja kestöikä 200-250tkm tai jopa pidempi. Nyt toit vain yhden tapauksen esille, joka oli pissapoika. Otetaanpa esimerkiksi moottori, vaihdelaatikko tai kori jotka ovat vähän olennaisempia keston kannalta.
Saat, jos kauppahetkellä on "piilevä vika" autossasi. Jos kaupasta on aikaa mennyt, olet vaikka auton ensimmäinen omistaja, maksat suurimman osan itse. Paitsi ehken olennaisia turvallisuusvarusteita
#21
LainaaEnsimmäisenä haluan tehdä selväksi, että takuu ja virhevastuu eivät ole sama asia tai synonyymi toisille. Takuu on valmistajan, maahantuojan tai jälleenmyyjän antama lisä etu. Ei siis mikään pakko. Virhevastuu on taas lakiin kirjoitettu asia mikä on järkeään parempi, kuin takuu eikä sitä pystytä eväämään eikä se ole vapaaehtoinen.
Välttämättä kaikilla, vaikkapa automerkeillä, virhevastuu ei ole "järkeään parempi kuin takuu".

Virhevastuuseen et saa enää yli neljä vuotta vanhalle autolle jolla ajettu vajaa 130tkm, uutta takalasin pissapojan pumppua asennettuna paikalleen. Takuuseen sen saat joillakin merkeillä.
#22
Lainaus käyttäjältä: kt - 08.05.16 - klo:17:25
Niin Kanaria ja Eurooppa ovat "eri maita". Samsung-firma "kehitti"  Eurotakuun juuri siksi, että turistit Kanarialla ostaisivat myös sieltä Kanarialta Samsung-tuotteita. Takuun siis piti olla voimassa myös Euroopan maissa. Ei kuitenkaan käytännössä ollut niissä tapauksissa, joissa Samsung-takuuta olisi tarvittu. Siksi kannattaa aina välttää Samsung-tuotteet eli kiertää ne mahdollisimman kaukaa.
Korealainen pettää aina...
Kia:n suhteen ei ole ollut pettymyksiä. Kait se takuu on mikä pelaa vielä lähes 130tkm ja viidettä vuotta vanhassa autossa?

Ja taloudessa on sen verran monta Samsungin kapulaa, jotta jos yleisesti pettäisivät, niin olisi se joku jo pettänyt.
#23
^Miten se, kun on nähnyt, jotta mäen alla voi vauhtia olla lähes 100km/h ja mäen päällä 30-40km/h? Jotta jos olisi sillä samalla pykälällä lähtenyt alta, niin ainakin talvikelillä olisi jauhettu tyhjää ennen mäen huippua...
#24
Lainaus käyttäjältä: -karppa- - 23.04.16 - klo:21:52
ITsellä tulee myös ohitettua matka-ajossa...
Niin? Eikös tuo onnistu vaihteistosta riippumatta?

Ja manuaalilla helpoiten.
#25
Kia / Vs: Kia
08.04.16 - klo:14:34
Soittelin viime viikolla Kajaanin Pörhölle kun takalasin pissapojasta ei enää ruiskinut vettä takalasille. Huoltoneuvojalle selvitin puhelimessa, että viiksestä vedettäessä pyyhin lähteen pyyhkimään, mutta pumpun ääntä ei kuulu. Aikoi tilata uuden pumpun valmiiksi ja sovittiin huoltoaika täksi päiväksi.

Tänään uusi pumppu paikalleen ja vesi alkoi taas virrata. Lisäksi mainitsin kuskin ovipaneelissa olevasta apukuskin sivulasin katkaisimesta, että se ei aina avaa lasia kerrasta painettaessa pohjaan "auto-asentoon". Asentaja tutki hetken aikaa ja päätyi tilaamaan uuden paneelin kuskin oveen.

Molemmat takuuseen, autolla ikää nyt 4v2kk ja 126tkm.
#26
Lainaus käyttäjältä: Patomursu - 01.03.16 - klo:18:40
Normaali ajotilanteessa automaatti on nopeampi, radalla eri tilanne. Valoista lähtiessä voi jalan pitää jo kaasun päällä ja lappu lattiaan kun valo vaihtuu. Manuaalilla sama tilanne vaatii kierroksia jo valmiiksi ja kytkinpommin, ei siis järkevää arkiliikenteessä.
Elä höpötä. Vaikka perämetsissä asutaankin, niin valoja on sen verran nähty, jotta niistä neljällä vetävällä pyörällä on päästy niin kesällä kuin talvellakin tarpeeksi nopeasti pois.

Toki "isokin" antautuu voiman edessä ja voimalla, jota ei nyt nykyään niin paljoa tarvitse, automaatti menee menojaan. Mutta taas jos manuaaleja tehdään samassa teholuokassa, sitä voimaa luistava automaatti häviää taas.
#27
Omilla rahoilla auton ostavalle manuaali on oikeaan automaattiin verrattuna halvempi ja vähempi kuluttava.

Ja ei ainakaan yhtään hitaampi suorituskyvyltään kuin automaatti...
#28
Kia / Vs: Kia
26.01.16 - klo:16:41
Nyt oli taas tullut pakkasten seurauksena jäähdyttäjän nestettä ulos. Vika samassa paikkaa kuin edellisellä sivulla kerrottu pari vuotta sitten; letkulämppärin liitos.

Käytin autoa huollossa ja laitettiin uusi klemmari tilalle ja vajaa litra nestettä mukaan jos sattuu pinta vajomaan kun letkua käyettin hetki irti - meni taas takuuseen. Autolla nyt ikää sen neljä vuotta ja ajettu himpun yli 121 tkm.
#29
Lainaus käyttäjältä: -karppa- - 25.01.16 - klo:21:39
Kiialle kova näpäytys myös Ruotsista tuon 7 vuoden takuun suhteen, jossa huoltoväli on ollut puolet lyhyempi ja pitänyt huollattaa Kia:n valtuutetussa huollossa. Tuolla tehty hyvää tiliä asiakkailla, mutta nyt myös kilpailijat pääsee apajille. Saa nähdä tippuuko nyt takuu, joka on ollut myyntivaltti.
Halvempaa tuon Sorennon huolto on ollut tähän asti kuin volkkarien. Harmi, jos tuon kautta menee pilalle hyvä systeemi. Toki en ole kuin neljä vuotta ja 120tkm  tuosta kokemuksia kerännyt.
#30
Lainaus käyttäjältä: japa - 22.01.16 - klo:22:20
Joo. Mutta 200kg kylmää rautaa tekee tehtävänsä.
Tehköön.

Täällä pääasia on, jotta vehkeet saadaan käyntiin ja liikkumaan, vaikka sitten säteilylämmittelemällä.
Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy