Menu

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit Menu

Viestit - Rospuutos

#1
Lainaus käyttäjältä: Daatta - 14.04.26 - klo:10:53Tämä voisi hyvinkin selittää asian. Itsellä on puhelin ja avaimet olkalaukussa, päällekkäin ja poikittain.

Sama havainto, esimerkiksi talvella hiihtolenkiltä tullessa jos oli vyölaukussa avain ja kännykkä niin eivät tahtoneet ovet avautua. Riittää tosiaan että eri puolilla vartaloa niin hyvin toimii.

Tärkeämpää kuin avaaminen on se, että myös lukittuminen jää joskus välistä, mikäli ehtinyt tottua siihen että ovet menevät lukkoon niin voi jäädä auto auki parkkikselle. Appi tästä toki nykyään huomauttaa ja saapa sieltä ne lukot kiinnikin.
#2
ID.4 / Vs: ID.4
24.01.26 - klo:08:06
Lainaus käyttäjältä: Rospuutos - 20.12.25 - klo:09:24Samaan aikaan melkein koko syksyn oli ollut aivan hitailla vauhdeilla (alle kävelyvauhti) oiretta että jarrut nykivät, joskus jopa niin että kuulosti ihan ABS:n nakuttavan. Teki pysäköinnistä vähän jännää. Pistin osin likaisten jarrujen ja jatkuvan sään +/- -sahauksen piikkiin. Lopulta kuitenkin viime viikolla auto teki täyden tenän, eli koko sähköjärjestelmä kesken ajon tilttiin, ilmeisesti takamoottori putosi kokonaan ja auto meni tilaan jossa sitä pystyi ajamaan korjaamolle mutta oikeastaan mikään ei toiminut, nopeuden näyttämisestä ja ABS:stä lähtien.

Tämä tilanne toistui, mutta tällä kertaa oli sen verran lunta parkkipaikalla että huomasin renkaanjäljistä oikean takarenkaan laahaavan lukossa. Olosuhteet samankaltaiset kuin aiemmalla kerralla, eli melko liukkaat paikoittain. Tällä kertaa vikavalot lähtivät kun kierrätti virtaa sekä autossa että infotainmentissa, sen jälkeen varmuuden vuoksi vielä ajoprofiilin vaihtelua. Hypoteesini nimittäin on että rumpujarru jäässä ja tästä johtuen nelivetoinen auto menee aivan sekaisin nopeuden näytön ym. kanssa kun ei takapään pyörä(t) synkassa etupään kanssa. Jotain tietoa tästä löysinkin, jossain kehotettiin tekemään oikean viiksen pään "käsijarrulla" hätäjarrutusta jotta rummut lämpeävät ja kosteus lähtee. Joka tapauksessa jarrut putsaukseen ja ensiapuna muutama tunti lämpimässä parkkihallissa.

Miltäs tämä hypoteesini muiden mielestä vaikuttaa?
#3
Huomasin muuten että nykyään Battery Care Mode ehdottaa ylärajaksi 90% eikä 80%. Liekö pakkasista vai softapäivityksestä kiinni?
#4
ID.4 / Vs: ID4 ja tammikuun pakkaset
06.01.26 - klo:07:57
Tosiaan ID.4:stä (Pro 4MOTION Elegance vm 2024) syksyllä takuuvaihdettiin akku, sen jälkeen asennutin vielä akunlämmittimen ja viimeisimmän huoltokeikan myötä päivittyi softa uusimpaan. Nyt ollut -24C öitä, auto seissyt välillä ilman lataustakin ulkona, ei kertaakaan mitään akkuongelmia.
#5
ID.4 / Vs: ID.4
20.12.25 - klo:09:24
Joulukuu oli mielenkiintoista aikaa vm 2024 ID.4:n (Pro 4MOTION Elegance) kanssa. Itsenäisyyspäivänä auto tipahti verkosta, ja kun oli ollut offline kolme vuorokautta aloin selvittää asiaa huollon kanssa. Samaan aikaan melkein koko syksyn oli ollut aivan hitailla vauhdeilla (alle kävelyvauhti) oiretta että jarrut nykivät, joskus jopa niin että kuulosti ihan ABS:n nakuttavan. Teki pysäköinnistä vähän jännää. Pistin osin likaisten jarrujen ja jatkuvan sään +/- -sahauksen piikkiin. Lopulta kuitenkin viime viikolla auto teki täyden tenän, eli koko sähköjärjestelmä kesken ajon tilttiin, ilmeisesti takamoottori putosi kokonaan ja auto meni tilaan jossa sitä pystyi ajamaan korjaamolle mutta oikeastaan mikään ei toiminut, nopeuden näyttämisestä ja ABS:stä lähtien. Huvittavasti samalla hetkellä auto kyllä meni takaisin nettiin!

Sattumalta olikin avautunut huoltoikkuna täydelle softapäivitykselle, jonka tekivät. Tämän jälkeen toiminut täysin ongelmitta, myös jarrut, eli ilmeisesti oli ihan softahommia.

Päivityksen jälkeen huomasin itsekin että nykyään ratti ei enää esilämpeä ilman että vasemman etuvyöhykkeen kytkee aktiivisesti, jolloin lämpeää myös penkki. Loogista, mutta itse tykkäsin aiemmasta. Kyllä tämänkin kanssa ihan pärjää ja varmasti kovilla pakkasilla sitten mukavampi näin.

Yleisesti ottaen olen kyllä ollut tyytyväinen omistaja - pari kertaa ollut eri syistä bensa-auto alla muutaman päivän ja kyllä ID.4:n rattiin aina ikävä. Matriisivaloja kun päässyt testaamaan nyt pimeällä niin ovathan ne hämmentävän hyvät, samoin sen hetken lumipeitteen aikana testasin miten takapainoinen nelikko käyttäytyy ja minusta kyllä hauska ajettava - aivan pääkallokeleillä sai kyllä olla tarkkana kitkarenkailla.
#6
Lainaus käyttäjältä: a4b8 - 17.10.25 - klo:15:35Miten onnistuit saamaan akun vaihdon?

Samalla kun katsoivat tuota hätäpuhelinmoduulia niin kertoivat vaan että akku vaihdettu. Takuuseen menivät molemmat.
#7
ID.4 / Vs: ID.4
07.10.25 - klo:09:36
Lainaus käyttäjältä: Epa3000 - 03.10.25 - klo:09:17Mikä ohjelmistoversio sinulla on nyt?

Nämä eri info-ruuduista kaivelin:

Sovelluksen versio 4.0.34
HW: H09
SW: 3342
#8
Lainaus käyttäjältä: Epa3000 - 03.10.25 - klo:09:1312V akkuun suosittelen akkulämmitintä, esim. Arctic Battery Heater, on minulla toiminut hyvin ja viime talvena ei tullut enää varoitusviestejä 12V akun lataustilasta, vaikka täälläkin ollut välillä -30C pakkasia.

Lainaus käyttäjältä: Kaapeli64 - 03.10.25 - klo:12:0612V akun lämmitin on varmasti hankinnan arvoinen varuste jos autoa joutuu säilömään ulkona pakkasessa talven yli.

Mites tällaisen lämmittimen asentaminen suhtautuu voimassa olevaan takuuseen?
#9
ID.4 / Vs: ID.4
03.10.25 - klo:07:05
Onko vm. 2024 ID.4:n tulossa OTAna ohjelmistopäivitys jolla etälukitus alkaisi toimia?
#10
Uusi käyttäjä ja uusi sähköautoilija täällä. Toukokuussa tuli hankittua vm 2024 ID.4 ja kesä on mennyt mukavissa merkeissä, ainoat ongelmat kai jo tiedetty 12V akun hyytyminen joka korjautui takuuvaihdolla sekä hätäpuhelinmoduulin vaihto, takuuseen sekin.

Nyt kun ilmat kylmenevät aloin pohtia mikä olisi paras latauskäytäntö omaan arkeen. Ei ole mitään kovin tarkkoja minuuttiaikatauluja ja kesällä autoa on kotilatauksessa (11kW) ladattu tarpeen mukaan öisin ilman mitään latauspaikka-asetuksia.

Auto on ulkona katoksessa ja jossain vaiheessa talvea tiedossa varmaan taas -30C pakkaset. Pohdin siis onko järkevää tehdä latauspaikka-asetuksia tyyliin että aina ladataan heti 40%, ja sitten loppupätkä vasta ennen kaavailtua lähtöä (yleensä n. 08:20 mutta vaihtelee välillä paljon) ajastettuna. Onko tämä jotenkin akun kunnolle parempi kuin tämä nykyinen eli illalla piuha kiinni ja sitten auto lataa suoraan siihen 80%?
#11
Itsellä oli kesän mittaan vm 2024 ID.4:ssä tuota samaa hätäpuheluoireilua kunnes auto oli nyt viimeisimmällä kerralla ilmoittanut huoltoon ja meni koko yksikkö takuuvaihtoon. Muuta yhteysongelmaa ei ole esiintynyt.
Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy