Menu

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit Menu

Viestit - ninzaa

#1
Lainaus käyttäjältä: Vili1981 - 31.03.24 - klo:16:10Akut tyhjänä. Ensin korkeajänniteakun laturinjohdon pää ei lukkiutunut enää latauskoloon eikä siis pystynyt lataamaan. Sitä myöden nyt 12V akku myös tyhjä.
Buusterilaturi antaa hetken virtaa akkuun, mutta sitten kuuluu naps ja lataus pysähtyy. Joku rele raukeaa tms? Pajalle aika jo ensi to, mutta pitääkö prkl sinne mennä lavettien päällä..
Mitä ihmettä?


Miten tämä homma ratkesi? Oma auto lopetti tänään lataamisen. Tunnistaa kyllä töpselin mutta se ei lukitu eikä lataus ala.
#2
Lainaus käyttäjältä: ninzaa - 08.01.24 - klo:08:41Menihän tässä taas pari kuukautta Octavialla ilman suurempia vikoja. Eilen lopetti  puhaltamasta lämmintä ilmaa kokonaan. Ei akkuvirralla eikä bensakone käynnissä. Ihan sama vaikka laittoi pyynnin täysille. Aika kylmää kyytiä näillä pakkasilla. Tänään aamulla puolivälissä reilun 50 km työmatkaa alkoi yhtäkkiä tulla lämmintä. Auto siis -23 mallinen IV. Onko jollain muulla osunut vastaavaa kohdalle? Toivottavasti olisi joku satunnainen bugi, ei jaksaisi taas aloittaa huollossa ramppaamista. Puoleen vuoteen siellä onkin saanut erilaisten ohjelmabugien kanssa käydä melkoisen tiuhaan.

Sama jatkuu edelleen. Puhaltaa kylmää ensimmäisen vartin. Eilen pysähdyin tankkaamaan jonka jälkeen puhalsi taas vartin kylmää vaikka ennen sitä puhalsi lämmintä. Täysin mystinen ongelma. Ensimmäinen vapaa huoltoaika meni noin 1,5 viikon päähän. On tämä hieno auto  >:(
#3
Menihän tässä taas pari kuukautta Octavialla ilman suurempia vikoja. Eilen lopetti  puhaltamasta lämmintä ilmaa kokonaan. Ei akkuvirralla eikä bensakone käynnissä. Ihan sama vaikka laittoi pyynnin täysille. Aika kylmää kyytiä näillä pakkasilla. Tänään aamulla puolivälissä reilun 50 km työmatkaa alkoi yhtäkkiä tulla lämmintä. Auto siis -23 mallinen IV. Onko jollain muulla osunut vastaavaa kohdalle? Toivottavasti olisi joku satunnainen bugi, ei jaksaisi taas aloittaa huollossa ramppaamista. Puoleen vuoteen siellä onkin saanut erilaisten ohjelmabugien kanssa käydä melkoisen tiuhaan.
#4
Hieno homma että autoja alkaa tulla. Miten teillä pitkään odottaneilla on mennyt kaupat viimeaikoina? Itselle myyjä laittoi sähköpostia että ilmoittaa kaupan uudet ehdot kun auto on valmis luovutettavaksi. Olen asiasta täysin ymmälläni, kaupan ehdot on kuitenkin kirjallisesti sovittu tilaushetkellä. Jotenkin olen odottanut että joku tässä menee vielä pieleen ennen kun homma saadaan maaliin.
#5
Hienoa että jotkut saavat autojaan tuolta tehtaalta ulos. En vaan oikein aina ymmärrä tätä toimituslogiikkaa. Taannoista iltasanomissa vai iltalehdessä ollutta juttua ja siinä esiintynyttä Helkama auton henkilöä siteeraten "vanhimmat toimitukset ovat etusijalla". Ei ihan kaikissa tapauksissa näytä näin olevan.
#6
Jossain vaiheessa mielessäni on käynyt että vanhoja tilauksia venytetään tahallaan jotta vanhan hinnaston aikaan autonsa tilanneet peruisivat tilauksensa itse odottamisen sijaan. Nämä toimitusaika-arviot ovat todella sekavia eikä niissä ole oikein logiikkaa. Nordic Editionissa on varmaan sellaisia varusteita, jotka on tehtaalle helpompia mutta samat äänigeneraattorit ym. niissä on kun vanhemmissakin tilauksissa. Silti osa niistä menee vuoden muiden edelle. Hieno juttu tosissaan jos saat autosi tuolla aikataululla! 👍🏻
#7
Tämä on kyllä kauniisti sanottuna täyttä paskaa. Sisarmalleja tuntuisi saavan edelleen tilattua ja joitain malleja saa jopa kohtuullisella toimitusajalla. En vaan älyä, miten jonkun autovalmistajan toimitusketjut ja alihankkijapolitiikka on näin retuperällä. Sitten kun saat autosi joskus kahden vuoden odotuksen jälkeen, se on valmiiksi vikoja täynnä. Muutaman vw-konsernin auton jälkeen on selkeesti hyvä vaihtaa merkkiä ja unohtaa Skodat, Audit ym. kokonaan. Pitäkää tunkkinne.
#8
Eipä ole mullekaan kuulunut mitään toimituksesta. Tilattu 9/21. Varusteina vetokoukku, sähköpenkit, Canton ja hud ja toki joitain muita, joiden ei pitäisi kuluttaa siruja. En edes muista enää, tilauksesta alkaa olla sen verran aikaa.
#9
Vaikuttaisi siltä, että näitä vanhoja eTec:ä alkaa tulla nyt linjalta ulos mutta IV:t taitaa edelleen odotella parempia päiviä. Omaan tulevaan autoon ei tarvitse enää tälle talvelle hommata talvirenkaita, voi katsella niitä kesällä sitten rauhassa (toivottavasti) seuraavaa talvea varten.
#10
Itsellä 16 kk täynnä tilauksesta eikä vieläkään mitään tietoa koska menee hihnalle. Alkaa olla huumori loppu koko touhuun. Aina kun autokaupasta joku soittaa, on pula jostain uusista osista, nyt vissiin niistä äänigeneraattoreista. Seuraavaksi varmaan jostain muusta mutta aika varma olen siitä ettei siihen autoon tarvitse tänä talvena enää talvirenkaita vaihtaa. Saa luvan olla viimeinen Skoda mikä mun talliin tulee ja jos joskus sellaisen vielä hommaan, tehtaalta sitä ei tilata.

Juttelin taannoin Skodia työkseen huoltavan kanssa joka totesi vaan että onnea uuden auton kanssa jos sen joskus saat. Työlista on täynnä pelkkiä Octavioita joihin puhalletaan henkeä milloin milläkin virityksillä. On lähes varmaa että auto häviää minun pihasta ennen kun takuun loppuminen edes lähestyy.

#11
Kannustavaa!  :D
#12
Ihan mielenkiinnosta, onko JON1S4:n autoon tulossa sähkösäätöisiä penkkejä, Cantonia, vetokoukkua tai hud:ia? Itselle tietenkin tulossa ne kaikki...
#13
Linkin takana on toinen linkki Reutersin uutiseen joka on vuoden vanha. Samoja uutisia löytyi googlella vuoden takaa. Onkohan tuossa nyt joku fiba käynyt?
#14
Itsellä tuli vuosi täyteen tilauksesta. Alustava toimitusaika-arvio oli puoli vuotta. Minulle tulossa Octavia phev ja lisävarustelistalta valittuna varmaan kaikki mahdolliset toimitutusta hidastavat varusteet. Vuoden odottelun jälkeen ei vieläkään mitään tietoa siitä, koska auto on menossa tuotantoon. Status on edelleen "tilattu". Myyjä onneksi on tiedottanut aina silloin tällöin, missä mennään.

Tämä on minulle kolmas uusi Octavia ja valitettavasti kaikki ovat myöhästyneet. Yksi kuukauden, toinen muutaman kuukauden ja tämän viimeisimmän osalta en uskalla edes arvioida paljonko. Varmasti viimeinen uusi Skoda minulle, ei tällaista jaksa kukaan. Tässä kun autoa odottelee niin mieli on muuttunut jo eikä sitä edellistäkään mielitekoa ole päässyt edes näkemään. Pistää samalla harkitsemaan, tilaanko enää uutta autoa ikinä vai valitsenko jatkossa uudehkoja, jotka saisi alle heti ja tinkii sitten vaikka varusteista ja väristä ym.

Jos tässä jotain on alkanut kaivata, olisi maahantuojan avoimuus asiassa. Monet valmistajat kirjoittavat lehdissä haasteista ja siitä, miten toimituksia nopeutetaan. Jotkut tarjoavat esim. leasingsopimuksissa heti ajoon jonkun vastaavan hintaluokan auton. Skodalla ollaan hiljaa. Mistään ei kuulu mitään, kukaan ei ota puheeksi sitä, miten tämä ratkaistaan. Jos he haluavat tyytyväisiä ja merkkiuskollisia asiakkaita, tällä niitä ei ainakaan saa.
Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy