Menu

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit Menu

Viestit - Smjn

#1
Lainaus käyttäjältä: jopi - 21.04.24 - klo:15:01Jotain rapinaa kuuluu kylmällä koneella. Aivan kuin joku lämpöpelti tai muovi resonoisi.


Tutkittu ja tehdasta konsultoitu -> vaihdelaatikko-/sähkömoottoriyhdistelmä vaihtoon takuuseen.


Tuli vähän yllätyksenä!

Mulla myös menossa laatikon vaihtoon toukokuussa..
Takuuseen vaihtakoot vaikka kaikki osat, mutta tuntuu erikoiselta, että epätasainen käynti vaihde vapaalla aiheutuisi vaihdelaatikosta.

Muutenkin tyhmää mielestäni kysellä tehtaalta ohjeita ja sieltä sitten arvalla heitetään vaihdettava osa  ;D Halli on täynnä asentajia jotka voisivat selvittää vian ja korjata sen. Mutta takuu jutut on takuu juttuja.
#2
Lainaus käyttäjältä: hge - 08.01.24 - klo:10:20Nyt kylmillä keleillä pari ärsyttävää huomiota:

1) Tutkat sekaisin, hälyttää hälytysajoneuvon äänellä vasenta kylkeä ja oikeaa etukulmaa. Pessyt ja kuivannut auton, ei vaikutusta. Alkaa tämä show, kun pakkaset on tuolla -10 pahemmalla puolella.

2) Kone nykii 5min ajan lähdön jälkeen, tasakaasulla kierrokset seilaa 1,5K - 2K ja pää nyökkäilee.

Onko nykimistä tutkittu?

Itsellä alkoi viime syksynä ilmojen viilentyessä kuulua kylmäkäynnistyksessä erikoinen "rapina" konehuoneesta. Tämä kestää noin 1-2min ja sitten alkaa vaimentua. Samalla tyhjäkäynti myös hieman epätasainen. Lämpimällä koneella ei ongelmaa.

Oireita tutkittu K-autolla tuloksetta. Ensin epäilivät polttoaineen syötössä olevan hämminkiä, joka korjaantuu moottorinohjausyksikön päivityksellä. Ei auttanut.

Seuraavaksi keksivät kaksoismassa vp:n syyksi. Vaihdettiin. Niin kuin arvelinkin, ei auttanut.

Nyt tehtaalta odotellaan ehdotuksia mitä tutkitaan seuraavaksi.

Kyseessä 75tkm ajettu PHEV.

Onkos muilla ollut vastaavaa?
#3
Voihan se toki olla sitten, että on iha originaali. Jäänyt bensaturboista vaan sellanen kuva, että alle barin pysytellään monesti vakioautossa (n.150hp) ;D Mutta diesel onkin diesel
#4
Kyseessä golf vm. 2015 2.0tdi koneella. Onkohan kellään tietoa paljon kuuluisi olla orkkis ahdot moottorissa?

Pari viikkoa sitten ostin auton ja korvaan pisti heti turbon selvä vihellys yli 2000rpm kierroksilla. Käytin auton myyntiliikkeessä varmuudeksi ja siellä olivat käyneet turbon ja imu- sekä pakopuolen läpi, mutta vuotoja/väljyyttä ei näkynyt. Siivet myös ehjät turbossa.
Tuli sitten obd lukijalla tutkittua paineita ja intake manifold pressure näyttää ilman kaasua 100kpa, eli ilmanpaine, mutta kaasulla saa nousemaan 240kpa. Eli oikein jos tulkitsen, niin 1,4bar ylipainetta. Kuulostaa minusta korkealta jos autoon ei olisi koskettu. Eli olisiko softausta harrastettu joskus?
Persdynolla paha sanoa kun ei ole nyt vastaavaa mihin verrata. Ihan pirteesti kulkee, mutta fiilis on automaatilla eri kuin edellisessä manuaali diesel vollessa, niin en uskalla tehoista sanoa mittään.

Onko tietoa pystyisikö joku ohjelmoija näkemään onko karttoja muuteltu?
Vai täytyykö vaan lähteä kellottamaan 0-100 lähtöjä ;D
Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy