Menu

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit Menu

Viestit - Pasuuna13

#1
Jep, kyllä liian kanssa pärjää, jos vaan mahtuu pyörimään.

Semmonen kumminkin, että toisessa ketjussa mainittiin ton 225/50r17 nippa nappa mahtuvan vararenkaan paikalle. 55 kanssa voi olla, ettei mene?

Itse olen pidemmällä reissulla tavannut ottaa esim. kesärenkaan talvella varapyöräksi, kun ei kerran varsinaista vararengasta ole. Kivampi laittaa paikalle, kuin venata hinausta pakkasella...
#2
Joo, tuskin tuo ainakaan meluisampi on kuin se 235/45. Varmaan merkistä tosiaan kiinni. Sinänsä jännä, että tuo 225/50 koko on pikemminkin kalliimpi kuin 235/45. Mutta itse meinasin kokeilla vähän halvempaa merkkiä, kun ei niin paljon tule ajeltua mitään maantieajoa nykyisin. Emännän pikkuvolkkarissa on Cordiantit ja ovat ihan ok vaikuttaneet ainakin kaupungissa pyörimiseen. Varsin edullinen merkki ja ilmeisesti parhaiten tunnettu siitä, että Nokian syytti talvirenkaidensa pintakuvion kopioinnista. En tiedä vaikka firman johdolla olisi jotain taustaa nokialaisten Venäjän tehtaalla.

Mitäs kokoa talvirenkaissa? Meinasin ottaa kapeammat ja hiukan isomman kehän niissäkin, 215/55r16 tilalle 206/60r16. Kerran jo meinasin ne ottaakin, oli muistaakseni edullisempi koko ainakin silloin. Enpä muista syytä, miksi kumminkin peruskoon otin.
#3
Lainaus käyttäjältä: kahvaedellä - 23.04.21 - klo:08:51
Marmorilta, kun hain varustelistan, niin siinä luki, että vanne on 7,5" Leveä. Tämän takia se 225/55 R 17 sopis päälle. Tai jopa 215/55.

Kehä tosin muuttuu aika paljon. Vanha 235/45 17 on Ø 61,8cm ja kehä 188,4cm ja 225/55 17 Ø on  67,9cm ja kehä 207 mikä nostaa mittarivirhettä tasan 10.
Kun taas 215/55 17 Ø on 66,8cm ja kehä 203,7cm ja mittarivirhe menis +8. Joka on nykyinen heitto. Kun nykyisellä mennään gps:llä katsottuna -8kmh 80 vauhdissa.
225/50 17 Ø on 65,7 ja kehä 200,3 mittarivirhe jää +6 Vois olla myös erittäin hyvä rengaskoko.
Itse en tarkistanut, mutta mielestäni se on 7,5" vanne se perusmalli, joka useimmissa noissa 245/45r17-renkaissa on ollut.

Juuri tuon kehän ja halkaisijan kasvun takia meinasin, että 225/50 saisi riittää. Jossain luin suosituksen, että 2 % sisällä pitäisi olla muutokset ja se mahtuu vielä siihen just ja just, jos ei desimaaleja lasketa. Sinällään mielenkiintoista, että tuo 225/50r17 on kalliimpi koko kuin 235/45, mutta elättelen toivoa, että se olisi selvästi miellyttävämpi ja mahtuisi uriin paremmin. Periaatteessa joku 215 leveä olisi vielä parempi, mutta meinaan vaan tuon vanteen leveyden takia, että en enempää kaventaisi kuin siihen 225 asti. Saa siinä kuitenkin 7 mm profiilia lisää.

Talvirenkaisiin meinasin tehdä samansuuntaisen liikkeen, eli 215/55r16 koon sijasta 205/60. Loskan ja vesiliirron takia siinäkin hyvä kaventaa.

Vielä tuosta kehästä ja halkaisijasta, niin tuo 235/45R17 on siis 64,3 ja 225/50R17 65,7 cm laskurin mukaan. Jos laitat tuon 225/55R17 niin se on aika iso muutos (36 mm) ja itseäni mietityttäisi ihan välityssuhteidenkin kannalta, kun DSG tahtoo nytkin pitää varsinkin kylmällä koneella turhan isoja vaihteita. Tai jos vetää jotain perässä, niin rasitus käy kovemmaksi.
#4
Lainaus käyttäjältä: SNG - 22.04.21 - klo:12:01
205/55R17 ulkohalkaisijaltaan liki identtinen 225/50R17 koon kanssa.
Olisko kumminkin hiukan kapea tohon 235 vanteeseen, seuraavaksi kolhitaan vanteet karseannäköisiksi 😁

Mutta eihän siinä siis todellista paksuutta sitten sen enempää ole, jos kerran ulkomitta on sama. Toki profiili on erilainen ja nätimmin kulkisi urissa.
#5
Meinaat ettei ole liian iso rengas tuohon, itsehän tuossa juuri  spekuloin, josko 225/50r17 olisi sopiva. Kasvaa siinäkin halkaisija 14 mm ja kehä siis n. 40 mm. Pysyttäisiin kohtuullisessa 2 % isommassa kehässä.

Tosiaan nuo vakkarit on turhan leveät ja matalat ko. autoon, olivat myös kuluneet hieman epätasaisesti ja ulkopuolelta enemmän.

Talvirenkaiksi meinasin vakio 215/55r16 sijaan 205/60r16, siinäkin siis hieman kapeammaksi ja lisää profiilia. Tuo muutos on vielä pienempi kuin kesärenkaissa.

Ajattelin tänään sitäkin, että dsg tuppaa heittämään aika maalilla kierroksilla isoa pykälää. Jos kumit oikein maksimoi, niin välityshän kasvaa edelleen ja aina pahemmin jyristää...
#6
Lainaus käyttäjältä: hece - 18.04.17 - klo:09:51
Hyvä että mahtui :) Itselläkin on 205/55R16 talvirenkaana mutta se on oikeastaan alikoko autoon, mittarivirhettäkin on noin 7km/h. Oikeampi koko olisi esim 215/55R16 jonka seuraavaksi laittanen. Kesärenkaana mulla tosiaan 225/50R17 joka on taas vakio 235/45R17 -kokoa vähän suurempi, mittarivirhe 1-2 km/h.

Ilmeisesti Alltrackin ja normaali-neliveto-farkun vararenkaan tilassa on sitten eroa. Juuri nykäisin tuon 225/50R17 renkaan sieltä pois, just-just mahtuu sinne normimalliin.
Kesärenkaita juuri itse valikoimassa ja sulla näyttää olevan tuo kaavailemani koko 225/50 R17. On ilmeisesti ihan toimiva koko siinä ja mahtuu hyvin paikalle? On siis nuo highlinen vakiokokoiset 235/45 R17 paikalla, mutta haluttaisi vaihtaa edes vähän kapeammiksi ja korkeampaan profiiliin. Jos vaihtaa vielä kapeammaksi, niin sitten pienenee halkaisija ja sitä ei haluta, vaan mieluummin juuri vähän isompi.

Ei tuo taida juuri mihinkään ominaisuuksiin vaikuttaa muuten kuin toivotusti eli hiljaisempi ja mahtuu paremmin uriin? Vetokykyä lähinnä ajattelen.

Talvirenkaatkin on nuo vakiokokoiset 215/55 R16 ja niihinkin olen ajatellut vaihtaa 205/60-kokoiset, kun vaihdon aika seuraavaksi tulee.
#7
Peruskoko Highlinessa on kesärenkaille 235/45 R17. Katselin vanhempia ketjuja täällä ja porukka on aiemmin kysellyt "mukavampaa" rengasta tilalle eli hieman korkeampi profiili ja kapeampi rengas. Jos kokoa ei kauheasti haluaisi kasvattaa, mutta ei mielellään pienentääkään ja toisaalta ettei vanne olisi turhan ulkoneva renkaalle, niin mietiskelen koko 225/50 R17 samalle vanteelle?

Jollain kokemuksia tai kommenttia siitä? Tuo olisi hieman isompi koko, mutta kaipa se siellä mahtuu hyvin pyörimään ja ei olennaisesti vaikuta auton suorituskykyyn vielä? Entäs vetokykyyn? DSG-lootahan tossa on.

Tuo 235/45-rengas on siitäkin vähän huono, että tuppaavat olemaan W-nopeusluokan renkaita ja kuluvatkin turhan nopeasti.
Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy