Menu

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit Menu

Viestit - MTT

#1
Lainaus käyttäjältä: Smjn - 18.04.24 - klo:14:59Onko nykimistä tutkittu?

Itsellä alkoi viime syksynä ilmojen viilentyessä kuulua kylmäkäynnistyksessä erikoinen "rapina" konehuoneesta. Tämä kestää noin 1-2min ja sitten alkaa vaimentua. Samalla tyhjäkäynti myös hieman epätasainen. Lämpimällä koneella ei ongelmaa.

Oireita tutkittu K-autolla tuloksetta. Ensin epäilivät polttoaineen syötössä olevan hämminkiä, joka korjaantuu moottorinohjausyksikön päivityksellä. Ei auttanut.

Seuraavaksi keksivät kaksoismassa vp:n syyksi. Vaihdettiin. Niin kuin arvelinkin, ei auttanut.

Nyt tehtaalta odotellaan ehdotuksia mitä tutkitaan seuraavaksi.

Kyseessä 75tkm ajettu PHEV.

Onkos muilla ollut vastaavaa?


15tkm mittarissa ja moottori pitää kylmäkäynnistyksen yhteydessä rahisevaa ääntä. Ecu päivitetty, ääni ei poistunut. Maahantuoja ohjeisti vertaamaan toiseen autoon ja samanlainen rahina kuuluu myös verrokkiautosta (case closed). Käynti myös vavahtelee kylmänä, jonka tuntee ihan kuskin paikalla istuessa. Tuosta lievästä vapinasta en ole reklamoinut.

Veikkaan, että ääni tulee korkeapainepumpusta. Takuuta vielä yli 4 vuotta jäljellä, joten seurailen tilannetta.
#2
Oliko millaista ajoa? Jos moottoritietä ja kylmä akku, niin voi olla että akussa ei riitä paukut pitämään vauhtia yllä. Silloin mennään bensalla, vaikka akussa olisikin varausta. Tämän näkee siitä sinisestä palkista.
#3
Lainaus käyttäjältä: mickel - 05.03.24 - klo:18:08Mistä johtuu että akkua on jäljellä 40% kun saapuu kohteeseen, hybrid mode päällä ja asetus että saa tyhjentää akun. Huollosta sanottiin että kylmyydestä johtuu? Lämpötila 0 astetta ja ajomatka noin 110km.

Laitoitko naviin kohteen  osoitteen?
#4
Kiitos kommenteista! Reklamoin tuosta ulinasta videon kera jälleenmyyjälle ja pyysin kysymään maahantuonnista kommenttia. Olisi pitänyt tutkia korjaamolla testeihin kytkettävien mikrofonien kera. Näitä ei ko. huollon edustajalla ei ole, joten sovittiin että seurataan tilannetta toistaiseksi. Onhan tuota takuuta onneksi jäljellä.
#5
Ajossa reilu 6kk vanha ja 12tkm ajettu phev. Voimansiirron äänimaailma on alkanut vaivaamaan kylmällä kelillä.

Voimansiirrosta kuuluu voimakas ulina sekä sähköllä, että polttomoottorilla ajettaessa. Muistuttaa kuivan laakerin volinaa. Oikein kunnon pakkasella myös vaihteiston kytkentä äänet kuuluvat sisälle ja ääni kuulostaa siltä kuin huonosti toimivan synkron läpi työnnettäisiin vaihde päälle. Ulina katoaa alle kilometrin matkalla, vaihteiston kolahtelu jatkuu ehkä parin kilometrin verran.

Onko kohtalon tovereita/vastaavia kokemuksia?
#6
Meidän autoon latautui myös päivitys eilen. En huomannut mitään eroa toiminnassa.
#7
Tekeekö muilla kessy ajoittain niin, että kun ovet pitäisi aueta lukosta, niin kuuluu lukkojen "loksahdus", mutta peilit eivät käänny eikä ovet aukea. Kun asettaa käden uudelleen kahvan taakse niin lukot aukeavat. Lukkoon päin toimii aina. Kelillä tai lämpötilalla ei ole merkitystä tähän ongelmaan ja tekee samaa molemmin puolin.
#8
Sama homma täällä. Tänään vaihdettu 5F eli infotainment järjestelmän ohjainlaite. Nyt toimii hienosti vaikka lähtee liikkeelle kesken latauksen. Ei pimenee radio eikä näyttö boottaile. 8)
#9
Myydään / 2.0 TDI CRLB koneen turbo
04.10.23 - klo:18:43
Ehjä turbo autotallin hyllyltä myyntiin. Ollut varalla itselle, mutta ei ole enää autoa mihin tämä kävisi. Hp150â,¬ + postit. Sijaitsee Ylivieskassa. Nolla viis nolla 3 6 5 6 kaks yks viis. Myynnissä myös tori.fi, kuvia saa pyytämällä.
#10
Lainaus käyttäjältä: naapurisi - 31.08.23 - klo:21:14
Juu, lataushybridi on. Uusi ohjauslaite on tilattu kuukausi sitten. Ei kuulemma mitään tietoa milloin lähettävät moisen Espanjasta.

Onkohan mulla väärä tapa irroittaa latausjohto:
1) Seison auto latausjohdon vieressä
2) Painan avaimen avausnappia
3) Nopeasti vedän laturijohdon irti autosta (jottei se mene lukkoon aika pian)
4) Sitten autoon ja auto käyntiin
5) Ja näyttö on joko pimeenä tai 1.5 minuutin buuttiloopissa (tekee käynnistelyn noin 5 kertaa ja sitten pimenee).

Jossain vaiheessa sitä alkaa varmaan kaipaamaan lämpötilansäätöjäkin kun ilmat viilenee.

Ei kaapelia voi väärin irroittaa. Olen vain oman auton kanssa huomannut, että akun ollessa täynnä laturi ei ole enää yhteydessä autoon. Kun ovet avaa lukosta, menee ehkä 1-2 sek ja laturista kuuluu sen jälkeen naps ja latausvalo syttyy, tuolloin on varmasti infotainment sekaisin. Jos latausjohdon kerkeää irroittaa ennen tuota napsahdusta, näyttö toimii (tämä siis silloin kun akku on täynnä). Joskus myös lyhyt auton siirto, sammutus ja uudelleen käynnistys saa radion sekaisin, vaikkei auto ole ollut latauksessa (käynnistystä välillä n.5min tauko).

Olen vältellyt bootteja irroitamalla latauskaapelin noin vartti ennen matkaan lähtöä ja antanut auton olla omissa oloissaan. Mutta talvi on tulossa ja esilämmitykset olisi mukava tehdä verkkovirralla avustettuna niin, että infotainment olisi ajon aikana käytettävissä.
#11
Lainaus käyttäjältä: naapurisi - 31.08.23 - klo:16:35
Mulla toi 1940 on ihan mahdoton, pelkkää buuttia ja lopulta mustaa ruutua.
Toimii kerrallaan noin 2 minuuttia ja sitten buuttaa.

Mielenkiinnosta, sinä jolla tuo 1940 on ok, niin mitä näkäyy tällä sivulla.
(mulla epäilys että toi sisäinen eSIM-datakortti ei ole ihan ok)

Yhden kerran voi yrittää uudelleen, sitten tokan kerran lopussa laite buuttaa.



Sulla on ilmeisesti kans PHEV versio. Meillä tekee boottiloop vian joka kerta kun irroittaa kaapelin kesken latauksen tai irroittaa kaapelin liian hitaasti akun ollessa täynnä (auto ja laturi kerkeävät aloittaa kommunikoinnin).

Olen odotellut kohta 3kk uutta infotainment ohjainlaitetta, jonka pitäisi korjata vika.
#13
Leon Mk4 (20-) / Vs: Seat Connect
14.07.23 - klo:20:51
Mites connect toimii tällä hetkellä muilla? Itsellä oli ongelmia eilen jotka korjautuivat app uudelleen asennuksella. Nyt iltasella taas pimeänä. Ei pääse edes kirjautumaan sisään.
#14
Nostellaan ilmoitusta.
#15
Lainaus käyttäjältä: sparrow77 - 03.07.23 - klo:17:24
Näin olen käsittänyt tuosta viiden vuoden takuusta, enkä ole jaksanut siitä lähteä vääntämään. Mut tosiaan tuo kolmen vuoden takuu olis mielestäni kohtuullinen, kun tehdas/valmistaja on sen luvannut Espanjassa: https://www.cupraofficial.es/cupra-care, viitaten laajennettuun takuuseen: "Garantía de fabricante durante 2 años adicionales a los 3 iniciales o 100.000km (lo que antes ocurra). Sin intermediarios." Eli toisin sanoen perustakuu on 3v/100tkm.

Olen kysynyt kolmesta eri valtuutetusta huollosta asiasta: K Auto Espoo, Autotalo Lohja ja Pörhö Ylivieska, ja kaikkien mielestä takuu tässä autossa on kaksi vuotta. Lohjan Autotalolla asia tuli ensimmäisen kerran ilmi keväällä, kun huoltovastaava heitti jonkun takuukorjauksen yhteydessä, että "tästä muuten sitten loppuu takuu marraskuussa (2023)."

Kuluttajaneuvonnan vastaus tähän oli seuraavanlainen: "Ratkaisevaa voi olla myös takuun kannalta, millaisen tiedon sait myyjäliikkeeltä sopimuksenteon yhteydessä. Epäselvässä tilanteessa myyjäliikkeen tulisi ottaa kantaa lisäetuun, taustallahan on liikkeen virhevastuuta myös. Käsitykseni mukaan Euroopassa myönnetty takuu, sen pitäisi tulla mukaan myös tähän tilanteeseen. Mikäli asia on riitainen, voit saada tarvittaessa kuluttajariitalautakunnalta ratkaisun."

Kysyin sitten vielä Sakalta, jolta auton ostin, jonka myyjältä sain oheisen vastauksen: "Tosiaan minulle kerrottiin, että EU-maiden myöntämät takuut autolle käyvät jokaisessa EU-maassa, eli kun auto on myyty Espanjassa, niin samat takuuehdot pitäisivät käydä myös Suomessa."

Mainittakoon että asia ei toistaiseksi ole riitainen, eikä toivottavasti tarvitse tulevaisuudessa siihen ryhtyä.

Oma seat palvelussa näkyy mulla 5v/100tkm takuu
#16
Lainaus käyttäjältä: Le.ON - 20.06.23 - klo:20:20
Kolmas vuosihuolto Leonilla takana ja infotainment päivittyi versioon 1940. Muutaman päivän perusteella erittäin positiivinen kokemus, sillä ei ole kertaakaan kaatunut ja on taas hieman sulavampi. Myös positiivinen yllätys oli CarPlayn resoluution kasvu. Ei sillä, että alemmassa resoluutiossa mitään vikaa oli, mutta onhan tämä uusi nyt paljon parempi; kartta näkyy isompana etusivulla, toistettava kappale näkyy kokonaan vaikka pituutta olisi paljonkin, kuvakkeita mahtuu entistäkin enemmän ruutuun yms.

Leon alkaa olla oikeasti valmis auto, mutta harmiksi taitaa Leonin tarina olla vaakalaudalla kun valmistaja ei pysty vastaamaan kysyntään. Rengasmelun kun saisi pienemmäksi, niin ei häviäisi premium-autoille oikeastaan missään.

Sulla on ilmeisesti PHEV. Oletko lähtenyt päivityksen jälkeen liikenteeseen suoraan latauksesta? Mulla 1940 ja PHEV, infotainment tilttaa lähes joka kerta, kun lähtee suoraan latauksesta liikenteeseen. Maahantuonnista oli tullut ohje vaihtaa infotainment ohjainlaite.
#17
Lainaus käyttäjältä: MTT - 12.06.23 - klo:17:53
Täällä infotainment päivitetty merkkiliikkeessä tänään versioon 1940. Saas nähdä miten pelaa ::). Edellinen 1900 ei tykännyt auton lataamisesta eikä bluetoothista.

Ei toimi tämä uusinkaan softa. Tänään lähdin latauksesta liikenteeseen ja ongelmat toistuivat. Radio mykkä, ei löydy kanavia. Android auto toimii ja ääni kuuluu sen kautta. Boot looppi alkoi melkein heti ja kesti noin 20 minsaa päättyen SOS herjaan ja info järjestelmän totaaliseen sammumisen. Näytön virtakuvake pohjaan ja kas kummaa, radio kuuluu taas ja kaikki pelaa paitsi SOS.

Ilmoitin huoltoon, saas nähdä mitä seuraavaksi keksivät.

SOS palautui seuraavassa startissa. Jotenkin tuntuu, että mulla tuo lataus aiheuttaa ongelmat.
#18
Lainaus käyttäjältä: mikama83 - 13.06.23 - klo:19:47
1896 on nyt ja olen kyselly onko uudempaa versiota, mutta ei kuulemma ole toistaiseksi saatavilla uudempaa.

En usko että tuo pitää paikkaansa. Ongelmiin on tehtaan tiedote, joka on päivittynyt 2.6.2023. Näin minulle kertoi asentaja. Uusin softa tällä hetkellä 1940, jonka lisäksi tuli tänään OTA päivitys. Se ei tosin tehnyt muutoksia versionumeroon.
#19
Lainaus käyttäjältä: mikama83 - 13.06.23 - klo:19:03
Hyvin auttoi viime perjantain huolto jossa meni puolikas päivä ja vaihdettiin joku infotainment yksikkö. Ã,,sken kauppareissulla alkoi taas näyttö sammuilemaan ilman syytä  >:(

Mikä softaversio sulla on tällä hetkellä? Jos uusivat vain ohjainlaitteen niin voi olla vanha softa.
#20
Lainaus käyttäjältä: GranLavida - 13.06.23 - klo:15:30
Onko sinulla MTT auton valmistus Espanjassa yhtään edistynyt? Itsellä K-auton verkkopalvelussa vaihtunu mallivuosi kuosiin 2024, muuten ei näytä mitään toimitusaikaa.

Edit: Huomasin että olit jo auton saanut eli onnittelut siitä! (Vaikka tosin näköjään ongelmiakin ollut)

Kiitos! Auton sain tosiaan vajaa 2vkoa sitten ja eka pidempi reissu heitetty viime viikolla. Eilen auto kävi huollossa infotainmentin ongelmien takia. Päivittivät järjestelmän uusimpaan 1940 versioon. Ja toistaiseksi toiminut ilman ongelmia.

Eiköhän se sinunkin auto sieltä vielä tule.
#22
Täällä infotainment päivitetty merkkiliikkeessä tänään versioon 1940. Saas nähdä miten pelaa ::). Edellinen 1900 ei tykännyt auton lataamisesta eikä bluetoothista.
#23
Uusi aiheen malleihin sopiva kumimattosarja. Hinta 40â,¬ postikuluineen, 30â,¬ noudettuna Ylivieskasta. Yksityisviestillä tai torin kautta voi kysellä. https://www.tori.fi/vi/114143915.htm
#24
Nyt uusi auto alla. Infotainment oli boot loopissa luovutushetkellä ja sama boottailu jatkui kotimatkalla kunnes tuli SOS häiriöt ym. Tuon SOS herjan jälkeen näyttö pysyi hengissä. Kotia päästyä laitoin OTA päivityksen menemään ja sen jälkeen auto ja näyttö toimi normaalisti. Softaversio näytti olevan 1900. Eli ei ilmeisesti ole merkkihuollolla edelleenkään uusinta versiota jaossa. ::)
#25
Mulla on auto ollut tänään luovutushuollossa, näyttö mennyt totaalisen pimeäksi, mutta palautunut kun painettu n.30sek. näytön virtanäppäin kohtaa. Onneksi teki temput ennen auton luovutusta. Aikovat päivittää softan huomenna, tiedotteen viimeisin päiväys 25.5.2023. Nykyistä softaversiota en tiedä.
#26
Kesäkuussa 21 tilattu phev sai eilen alustanumeron. Eli saattaapi se sieltä vielä perille tulla.
#27
Exeo sedanin alkuperäinen takaluukun alareunan lista. Pinta matta hopea. Varastoinnissa muuttanut hieman muotoa, mutta pöytää vasten painamalla oikenee. Kiinnitys mukana tulevalla 2 puoli teipillä. Sijainti Ylivieska. 30â,¬ + postit. YV tavoittaa.
#28
Uudet käyttämättömät alkuperäiset ulkokahvojen kromit. Asennetaan alkuperäisten tilalle. Sijainti Ylivieska. 40â,¬ + postit. YV tavoittaa.
#29
Ylimääräiseksi Exeosta jääneet alkuperäiset helmiäismustat peilinkopat. Hyväkuntoiset, ei kiveniskuja, kiinnikkeet ehjät. Sopivat ilmeisesti myös saman ikäluokan Ibizaan ja Leoniin. 20â,¬ + postit. Kuvia saa pyydettäessä yv Sijainti Ylivieska.
#30
Lainaus käyttäjältä: MTT - 18.04.22 - klo:21:00
Mulla ois kaupan ehjä haldex gen 5 perä. Ajettu alle 100tkm.
Tämä on myyty
Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy