Lainaus käyttäjältä: teräksenharmaa - 16.09.16 - klo:11:26
Android Auto omaa kyllä pirusti potentiaalia ja jo tällä hetkellä on monessa suhteessa tosi kätevä. Ehkä eniten mieltä lämmittää se, että AA lukee ääneen WhatsApp-viestit ja voit sanella vastauksen. Näin tuo viestittely sujuu turvallisesti myös ajaessa. Monet asiat toimivat jo mallikkaasti ja googlen navi auton näytöllä on monessa suhteessa tosi hyvä.
---
Vaatiiko tuo WhatsApp jotain erityisiä asetuksia puhelimesta / autosta. Ainakaan ensimmäisellä tutustumisella ei auton valikoiden kautta WhatsAppia näkynyt. Navigointi, musiikki, yhteystiedot / soittaminen ja yleisnäkymä kyllä olivat valittavissa.
Potentiaalia järjestelmässä kyllä on, seuraavaksi testiin menee radiosovellukset Tunein, radio.net - näiden pitäisi olla Android Auto -tuettuja sovelluksia. Navigointiin sai äänitunnistuksella hyvin suomenkielisen osoitteen.
Onko AA:n käyttäjillä muita vinkkejä yhteensopivista hyvistä sovelluksista tai muutoin käyttövinkkejä alkutaipaleelle?
