Menu

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit Menu

Viestit - CoReD

#1
Leon 5F (12–19) / Vs: Leon 2013 Chat
23.03.16 - klo:18:13
Lainaus käyttäjältä: psxgamer - 23.03.16 - klo:09:19
Minä kyllä ottaisin tuolla hintaerola ehdottomasti 1.8TSI DSG:n. Jos kilometrit eivät pakota ottamaan dieseliä...

Sitä tänne foorumille tulin selvittämään; mitä ne todelliset kulutukset ovat, jotta tuon päätösen voisi tehdä. Näyttäisi siltä, ettei tuo 1.8tsi tule menemään oikeassa maailmassa alle 6,5l/100km oikein yrittämälläkään, joten kilometrit todellakin pakottaa sen diiselin ottamaan. Jos tuo 1.8tsi suoriutuisi paperilla luvatuin kulutuslukemin, niin sitten voisi sitä bensaakin katsella tarkemmin. Koeajollahan ei kulutuksesta mitäään oikeaa käsitystä saa, niin parempi tehdä vähän taustatyötä foorumeilla ettei käteen jää autoa, jonka kulut on jotain ihan muuta kuin on alunperin ajatellut.

Todellisuudessa kun se kulutusero lienee sen kaksi litraa diiselin eduksi, niin vuositasolla puhutaan äkkiä jo tuhannesta eurosta pätäkkää. Ja juurikin nämä autoilun kulut ovat yksi suurimmista syistä A) vaihtaa nykyinen bemarin 330 nelivetoautomaatti pois B) katsella nimenomaan Seattia tilalle. Seattina kun nyt sattuu saamaan verrattain uuden, vähän ajetun, pienipäästöisen JA kelvollisesti varustellun, "tehokkaan" ja ulkonäöllisestikkin miellyttävän kulkineen jonka vakuutukset, huoltohinnat ja verot jäävät verrattain pieniksi.

Oli nuo DSG:n ongelmat sitten liioiteltuja tai ei, niin todennäköisyyksillä tässä on pelattava, kun ei kristallipallostakaan mitään selviä. On sitä toki "riskillä" ostettu ennenkin vaikka mitä pommeja jotka ovat kaikesta huolimatta hienosti palvelleet, mutta silloin on ostohinnat ja ne mahdolliset korjauskulut ollut kuitenkin vähän eri luokkaa. Etenkin jos tuo seitenlovinen ei käyttäydy toimiessaankaan erityisen mahtavasti, niin kyllä se automaattivaihtoehto tuolle 184 manuaalille ollee sitten vaikka bemarin 120 jossa on kuitenkin sekä toimiva, että luotettava kasilovinen tomaatti sen samantehoisen pikkudiiselin jatkeena.

Sitten onkin taas päätettävä, että onko ne bemarin kalliimmat huolto- ja vakuutuskulut sekä isommat kilometrit mittarissa sen tomaatin arvoisia  ::) (enkä kyllä välitä ykkösen ulkonäöstäkään tahi takavedosta tuolla alustalla.. Leoni vie kuitenkin ulkonäköpisteet 6-1). Se pohdiskelu kuulunee kuitenkin johonkin muualle kuin Leon chättiin.  :P

Ainakin youtubevideoiden pohjalta tuossa 184 diiselin jatkeena olevassa manuaalissa näyttäisi kuitenkin olevan sangen käyttökelpoiset välitykset ja paperillakin 184:ssä sen verran vääntöä, että ei tuota manuaalikaan nyt pitäisi joutua turhautumiseen saakka hämmentämään. Se toki nähdään siellä koeajolla sitten  :) Lähin yksilö on vaan yli 200km päässä, niin ei tuota ehdi ihan "työpäivän päätteeksi" käydä kepittämässä.

EDIT: tämän foorumin bottivarmistukset( jopa jo lähetettyjä viestejä muokatessa) on raivostuttavia..  Saa ikinä selvää noista kirjaimista vaikka kuinka pyytää uusia tilalle :-X
#2
Leon 5F (12–19) / Vs: Leon 2013 Chat
22.03.16 - klo:18:01
Kiitokset vastauksista!

Itse olin jo siinä uskossa, että tuo seitenlovinenkin DSG olisi ollut jo ihan turvallinen hankinta tehdastakuun jälkeenkin, mutta eipä tuo tosiaan ole sitten edes vaihtoehto, jos tuossa laatikossa on edelleen ongelmia. Ja jos tuo diiseli tosiaan menee vitosella matkaa, niin olisihan tuo muutenkin ollut aika selkeä valinta.

Vaikeaahan tästä tekikin vain se, että kun budjetti on rajattu 25 kiloeuroon niin vaihtoehdot on tosiaan joko diiseli manuaalina tai bensa tomaatilla. Se oma "helppo valinta" olisi tosiaan ollut se diiseli tomaatilla..  ::)

Yksi 50tkm rullattu manuaalidiiseli tuossa onkin jo ns. kiikarissa ja tarkoitus tuo on käydä vähintäänkin koeajamassa. Saa nähdä miltä se kepin veivaus maistuu nyt parin automaatin jälkeen ja miten tuo Leon nyt muuten lunastaa "hypensä". Mutta jos maistuu, niin tarkoitus olisi tuolla kurvailla sitten takaisin.  :)

Näissä 5f Leoneissa nyt ei varmaan ainakaan näillä kilometreillä ole mitään, mihin pitäisi oikein erityisesti kiinnittää huomiota kauppaa vääntäessä?
#3
Leon 5F (12–19) / Vs: Leon 2013 Chat
21.03.16 - klo:20:46
Morjesta!

Kovasti kiinnostaisi tämmöinen uuskoppanen Leoni laittaa käytettynä, mutta vähän piti tulla kyselemään, että pääsee asioissa taas pykälän eteenpäin.

Itse siis arvon parhaillaan 184 TDI:n ja 1.8TSI:n välillä. Kilometrejä tulee vuodessa sen 25-30t joten todellinen kulutus vähän pidemmältä aikaväliltä kiinnostaisi.  Foorumillakin oli noissa vanhemmissa viesteissä niin paljon ristiriitaa, ettei oikein tiedä mitä noista saisi irti. Yksi kehuu ettei oma 184 TDI mene matkassakaan juuri alle kuuden ja toinen pääsee jo seka-ajollakin reiluun neljään.. Siihen päälle yksi kehuu 1.8 bensan menevän sekalaisessakin ajossa seiskaan.. Spritmonitoria ja fuellyä kun katselee, niin ei nuo keskikulutukset oikein täsmää mitenkään päin luvattujen kulutuksien/päästöjen kanssa ja haarukatkin on melkoisia. (eniten tuossa hämmentää se, että tuolla useampikin 1.8TSI:n omistava jotka on kirjanneet ihan toistuvaa 6-6,5 keskikulutusta spritmonitoriin ja dieselkuskeilla tuntuu kuitenkin olevan hyvin tasaista 5-5,5..jos tuo ero jää oikeastikkin noin pieneksi diiselin hyväksi, niin bensaa voisi jopa pitää taloudellisesti järkevänä valintana) Joten..

Jos on "todellisia" kulutuslukuja kertoa kyseisille koneille, niin kiinnostaisi kovin. Nyt taitaa ihmisillä kuiten olla aika paljon enemmän kilometrejä takanaan noilla kulkineillaan, niin luulisi aika hyvä käsitys olevan jo luvuista.
Itsellä siis 80% ajoista 80/100 rajoituksella maantietä, vähän taajamaa ja kaupunkiajoa päihin. Keskinopeus on näin talvisaikaan siellä 70 tuntumassa.

Diiselihän se tietysti näillä kilsoilla olisi se "varma" valinta, mutta noita on tosi nihkeästi tomaatilla tarjolla (millainen nyt olisi kuitenkin ensisijaisesti hakusessa) ja toisaalta bensakin kiehtoisi ihan vaan wiiliksen ja halvempien kiinteiden kulujen ansiosta..


Nykyisessä kulkineessa on 232hp/500nm, joten 1,4TSI ja 150TDI eivät ole vaihtoehtoja, vaikka vähän taloudellisempaan onkin tarkoitus päivittää   ::)

Muuten noissa koneissa ei taida mitään ihmeellistä olla, esim. luotettavuuden tai kulujen suhteen? 1.8TSI:ssäkään ei taida varsinaisesti mitään ketju/öljynsyöntiongelmia olla (viitaten edellisen sukupolven 1.4 ja 2.0TSI) ja diiselithän nyt vagilla on tainnut aina aika toimivia paketteja olla...? DSG:kin alkaa ilmeisesti vihdosta viimein olla suurinpiirtein lastentautinsa ohittanut?  Aika vähän näitä leoneita tunnuttu muutenkaan haukkuvan tässä, vaikka onhan tuolla jo noita + 100tkm ajettujakin kaupan, niin ei nämä varmasti nyt ihan sysipaskoja autoja voi olla  :) Pirun nättejä ja menevän näkösiä pelejä, koneitakin vähän joka lähtöön ja kulutkin asialliset niin pakko se on itsekkin lähteä bemarileiristä tutkailemaan aidan toiselle puolen.  ;)
Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy