Menu

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit Menu

Viestit - Siipimies

#1
Noniin! Ajattelin tämänkin homman päivittää.

Nyt ainakin toistaiseksi auto taas kulkee. Ongelman takana oli ns. N75 venttiili eli ahtopaineen säätösolenoidi, joka sijaitsee turbon vieressä. Eihän tässäkään mennyt kuin puolitoista vuotta. Propsit Lohjan ECU tuningille, joka keksi vian vain puhelimessa selitettyjen oireiden perusteella samalla kun VW:llä heilutellaan käsiä.

Tällainen rumilus. Pienellä osalla iso vaikutus
#2
Lainaus käyttäjältä: Daatta - 31.05.16 - klo:10:31
Eli palauttaa vakiosoftan? Se kuulostaa hyvältä ajatukselta, jos autossa on nyt mikälielastu. Itse ajaisin merkkiliikkeeseen ja sanoisin, että päivittäkää autoon viimeisimmät softat. Toki etukäteen kannattaa kysäistä, mitä ko. operaatio tulisi maksamaan.
Ei ole lastua. Tarkoitin, etten tiedä, mikä versio siellä on tehtaan softasta. Pitänee nöyrtyä ja ajella merkkiliikkeeseen.
#3
Seuraavaksi laitetaan varmaankin ohjelmisto päivitykseen. Täyttä varmuutta ei ole, mikä softa siellä on, mutta ainakin kannattaa tsekata.
Missähän tuo operaatio kannattaa teettää? Tekeekö muut kuin merkkihuollot? En ainakaan vv-autoon haluaisi viedä aiempien kokemusten takia.
#4
Lainaus käyttäjältä: Daatta - 18.05.16 - klo:23:19
Eikös ahtiputkille voi tehdä painetestin, siinä ainakin kuulee jos alkaa jostain väärästä paikkaa puhisemaan. Aika paha muuten sanoa mistä vuotaa, jos vuotaa.

Tosiaan, kaasuläpän sopeutus tehdään VCDS:llä ja se piuha pitäisi kuulua jokaisen volkkaristin kalupakkiin.

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Throttle_Body_Alignment_(TBA)
Voisihan tuota sopeutusta kokeilla. Olisiko kukaan osaava ja innokas VCDS:n haltija Helsingin alueella valmis tutkimaan Golffia? Pientä korvausta vastaan tottakai. Itselläni muutenkin omppufirman koneet, joten ei tuo ohjelma vissiin näissä edes toimi.
#5
Lainaus käyttäjältä: Siipimies - 18.05.16 - klo:19:48
Tuo venttiili itseasiassa kerran ollut jo auki. Ei näyttänyt vialliselta, mutta ehkä se kannattaa pistää vaihtoon kumminkin.
Ja oli tosiaan silmämääräisesti moitteettomassa kunnossa ja se uudempi parannettu malli, mikä osanumeroltaan ikinä onkaan.
#6
Tuo venttiili itseasiassa kerran ollut jo auki. Ei näyttänyt vialliselta, mutta ehkä se kannattaa pistää vaihtoon kumminkin.
#7
Lainaus käyttäjältä: william - 14.05.16 - klo:22:28
Mulla on ollut kans aaltoiluongelmaa. Putsasin imusarjan, eikä aaltoilu hävinnyt, tosin tehot palasivat. Aaltoilun sain vähenemään kaasuläpän sopeutuksella.
Kukahan tai millähän tuon sopeutuksen voisi tehdä? Onkohan jenkkipalstoilla puhutusta kaasuläpän putsauksesta jotain iloa?

Tänään vaihdoin varmuudeksi vielä ahtopaineanturin, mutta eihän sekään vikaa korjannut.

Tsekkailin kanssa ahtopaineita testaillessa. ELM antaa ahtopaineeksi vilauksena 1,1 tai jopa 1,2 bar. "Tasaisempi piikki" on 0,9 bar tienoilla siellä vajaan 3000rpm kohdilla. Probleemi ilmaantuu aina tuon piikin kohdalla. Suhinoita kuuluu jatkuvasti, etenkin vian ollessa päällä. Huonon kohdan jälkeen suhinat taas vähenee tai lakkaa. Suhiseeko muiden autot kovilla ahdoilla?
#8
Noniin, tutkinta jatkuu! Tänään nappasin ahtopaineanturilta piuhan irti ja eikun ajelemaan. Vikaa en saanut esiintymään missään tilanteessa. Tehoa alle 3500 kierroksilla hieman ehkä vähemmän, muuten toimi juuri niinkuin pitääkin. Parinkymmenen minuutin ajolla ei vikakoodikaan syttynyt. Saattoi myös ajaessa pitää hieman entistä isompaa vaihdetta.
#9
Onhan se mahdollista et pikkasen pienet ahdot. Luulisi tosin, että ECU osaa ottaa sen huomioon eikä tuollalailla rupea oireilemaan. Jenkkipalstoihin verrattuna mielestäni aika normaalit paineet.
#10
Lainaus käyttäjältä: sambolo - 02.05.16 - klo:18:47
Kuulostaa kyllä aika pieniltä ahdot, bybassi siis kunnossa?
Mekaanisesti näytti hyväkuntoiselta eikä ole mitään koodejakaan tullut.

Vielä testaillessani huomasin, että kaasua lisättäessä ahdot nousee sinne 0,7bar ja hetkellisesti vähän yli ja suurinpiirtein ahtojen ollessa niillä tienoin, ongelma alkaa. Kiekkojen lisääntyessä ahdot pikkuhiljaa madaltuu ja samalla toiminta paranee. Samoin, jos kaasua hellittää sen verran, että ahdot putoaa niin taas toimii. Vähän olen itsekin epäillyt tuota ahtopuolta.
#11
Lainaus käyttäjältä: Daatta - 01.05.16 - klo:21:12
Melkein laittaisin VCDS:n tilaukseen, ELM-palikoilla saa kivoja mittareita kännykän ruudulle mutta eipä paljon muuta. Maksaa itsensä takaisin pitkässä juoksussa, joskus jopa lyhyessä.

Ja amerikaksi löytyy googlesta aika paljon arvuuttelua:

https://www.google.com/search?q=golf+vi+gti+stuttering

Ahtovuoto ei välttämätä jätä edes vikakoodia. Vaihtoehtoja alkaa noilla kilometreillä jo olla. Itse en luottaisi merkkiliikeen vianselvittelyyn pätkääkään. Lämpötila riippuvaisuus viittaisin moottorin eli jäähdytysnesteen antureihin, vaihtaisin ihan varmuuden vuoksi. Samoin MAF, jos ei ole alkuperäinen niin lähtölkohtaisesti ei toimi. Tulpat on varmaan OEM-speksiä? Mikään muu näissä ei toimi.
VCDS on moneen kertaan ollut harkinnassa. Vielä en ole raaskinut. Pakko vissiin kohtapuoliin.

Ahtovuoto on ollu monesti mielessä. Analoginen ahtomittari on autoon asennettu. Asennuksessa ei vikaa, olen koittanut mittari asennettuna ja ilman. Mittarista tarkastellessa ahdot siinä 0,7bar tienoilla kovemmissa kiihdytyksissä. Vika esiintyy pahiten juuri kovalla väännöllä ja kovilla paineilla. Herkemmin esiintyy jatkuvassa kiihdytyksessä, esim liikennevaloista lähtiessä. Vaihde lukittuna ei esiinny niin herkästi jos vain polkasee pohjaan. Jos alhaalta avaa kaasua, niin silloin ilmenee.

MAF vaihdettu orkkikseen. Myös luvut ihan loogisia. Muistaakseni maksimit jossain 170 tienoilla. Tulpat NGK:n OEM speksillä. Puolat Volkkarilta orkkikset.

Lämmöistä vielä. Vikaa esiintyy satunnaisesti myös ennen vesien lämmönnousua. Ei ole mitään selkeää rajaa milloin alkaa tai loppuu. Nämäkin arvot ihan loogisia.

Viasta vielä sen verran, että vika on ennemminkin tehottomuutta ja empimistä. Välillä "rauhallista" tai "pehmeää" nykimistä. Kiihtyminen ei koskaan kokonaan lakkaa, teho vain noin puolittuu. Jyrkissä ylämäissä huomaa radikaaleimmin, milloin ei välttämättä enää kiihdy juuri ollenkaan. Jos vertaa vanhoihin kaasarivehkeisiin niin kuulostaa laihalta seokselta eli kevyt "booooooo..." ääni kuuluu. Myös pientä suhinaa. Diverter Valven olen tsekannut ja näytti toimivalta ja hyväkuntoiselta.
#12
Noniin täällä taas. Tosiaan konehan on CCZB. Koodit on luettu moneen kertaan sekä omalla ELM327 vehkeellä, että kerran Volkkarilla. Imukanavan/venttiilien karstoittuminen kävi mielessä, mutta luulisi, että VW huolto olisi sen huomannut vesipumpun vaihtohuollossa (imusarja kävi irti), missä koittivat myös tätä vikaa paikallistaa.

Bensapaineita en ole vielä seuraillut.

Tosiaan omituisinta tuossa viassa on tuo lämpötilan mukaan eläminen eli myös ulkoilman lämpö vaikuttaa oireisiin, jopa moottorin lämpöä enemmän.
#13
Lainaus käyttäjältä: Jarsse paatero - 17.04.16 - klo:22:16
Voi olla EGR:ssä vikaa tai jumissa, tota maffia käytetään myös sen ohjaukseen ja kun johdon nykäsee pois niin pudottaa egr:än pois pelistä. Myös tuo kierros alue on se missä egr toimii...
Onko tuossa autossa EGR? Missähän se sijaitsee?

Muuten ei ole ollut edistystä auton kanssa. Oireet lisääntyneet taas suhteessa kelien lämpenemiseen..
#14
Moro!

Ollut tässä jonkin aikaa pientä ongelmaa omassa VI koppasessa GTI Golffissa, vm. 09, automaatti, ajettu 92tkm. Viime syksynä ilmaantui nykimisoireita ja tehonpuutetta Euroopanreissulla. Eli autossa selkeää nykimistä ja tehonpuutetta puolikaasulla kiihdytettäessä. Moottori "booaa" reippaahkoissa kiihdytyksissä. Välillä oireet ilmenevät nykimisenä ja välillä pitempiaikaisena tehottomuutena.

Oireet ja havainnot:
- Kuumalla moottorilla selkeää tehonpuutetta ja nykimistä kiihdytyksissä
- Ilmaantuu kierrosalueella 2000-3500rpm
- Lähinnä puolikaasulla
- Oireet myös täyskaasulla, mikäli DSG manuaali asennossa ja kierrokset 2000-3500rpm
- Kuumalla ilmalla vahvemmat oireet
- Kovilla pakkasilla ei juurikaan oireilua
- MAF anturin johto irroitettuna toimii täysin oireetta
- Ei vikakoodeja

Tehdyt toimenpiteet:
- MAF vaihdettu -> mahdollisesti hieman parani, mutta samalla myös kylmät kelit
- Tulpat uusittu NGK:n platinatulppilla ja MAP putsattu -> taas mahdollinen parantuminen, mutta siltikin satunnaista oireilua

Olisiko palstalaisilla ideoita, mistä lähteä vikaa etsimään?
Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy