Menu

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit Menu

Viestit - tdi_tdo

#1
off-topic tavallaan. Vaimon 1.6TDI DSG Oculla viime tankki 6.1 litraa sadalla kun tietokoneen mielestä 5.3. Ajo motaria ja maantietä...kylillä tuo tuntuisi vievän vähemmän mitä maaseudulla. Edellinen tankki 5.6 ja auto ilmoitti myös silloin 5.3. Eli tässäkään autossa tietokone ei kerro kulutuksesta luotettavaa tietoa.

http://www.spritmonitor.de ja sinne kultukset. Sitten on faktaa, muuten mutua. Audinkin kulutukset voi helposti selittää tietokoneen luvuilla. Oliko kyseessä siis tankatessa laskimella laskettu tulos? Pahimmillaan ihmiset ilmoittelevat jotain hetkellisiä kulutuksia suoralla tiellä alamäessä. Yksi tuttu oli mielissään, kun 530dA BMW kulutti matka-ajossa 3.7 litra... 8)

#2
Vaimon Elegancessa ilmeisesti on joku etututkajuttu, koska Skoda alkoi plimputtamaan ja näyttämään punaista varoitusvaloa poistuessani tyhjästä liikenneympyrästä. En tiennyt moisesta, joten säikähdin tietty. Entisenä Volkkaristina oletin suuttimien tai jonkin muun osan lauenneen.
#3
Volvo / Vs: Vs: Vs: Volvo
26.01.14 - klo:16:31
Lainaus käyttäjältä: Nipademu - 24.01.14 - klo:15:41
Onko noissa Momentumin Xenon-valoissa myös pitkät Xenoneina ja noi halogeenit ns. lisäpitkät? Vai onko halogeenit ainoat pitkät?

Kysyy nimim. Susirajalta.

Lähetetty minun GT-I9295 laitteesta Tapatalkilla

Volvoissa taitaa aina olla kunnolliset xenonit, eli ns. bixenonit. Onkohan Skoda ainoa, joka höynäyttelee ostajia "xenoneilla" jotka ovat pelkästään lyhyet ja kunnon pitkiä ei sitten olekaan? Uudessa Ocussa sentään on otettu opiksi, mutta Rapid jatkaa samaa vanhaa linjaa...
#4
Lainaus käyttäjältä: VWRiddare - 24.10.13 - klo:20:41
Aika usein joudun käymään Tampereella asioilla eräässä firmassa. Firma sijaitsee idyllisessä puutalokaupunginosassa.

Viimeksi kun Nekalassa ajelin, niin kolmion takaa tuli tuulipukuinen muija työntäen laivalta tuttuja kaljakärryjä. Kaljakärryissä taas ukko ilman paitaa iso kankainen sinivalkoinen suomi-viikinkihattu päässä. Kumpikin niin turpa rullalla, että oli paha sanoa kumpi piti pystyssä kumpaa.

Normisettiä.
#5
Lainaus käyttäjältä: T5ID - 24.10.13 - klo:13:20
Juuri näin. Monella tuntuu olevan käsitys, että kun sulkee auton oven, siirtyy johonkin toiseen ulottuvuuteen, missä on eri käytöstavat ja säännöt. Jos haluaa kokeilla, miten oikeassa elämässä ihmiset reagoivat "urheilulliseen" ajotapaan, ei muuta kuin perjantai-iltana nakkikioskijonoon ja kokeilee seuraavat jutut:

1) kiilaa pari siilipäätä tullessa jonoon
2) menee edelläolevaan kiinni ja huohottaa hänen korvaansa
3) näyttää takanaoleville keskisormea, kun he huomauttavat ohituksesta.

Kannattaa tehdä muistiinpanot paperille, koska oman muistin varaan ei kannata laskea, sanoivat Töölön tapaturma-asemalla, että tajuttomalta häviää yleensä lähimuisti.

4) kassajonossa vedät jonon ohi, kiilaat kassahihnalle ja huudat perään että "vetoketjuperiaate!!!"

Vaikka ekologinen kuskikin voi kokeilla tätä testiä. Kävelee vain kadulla hitaasti kädet levällään, ei päästä ketään ohi ja kuittailee vain että nopeusrajoitus on vain MAKSIMI ja kyllä sen alle saa liikkua. Sitäpaitti nopeammin kävelemällä ei kuitenkaan olisi perillä sen aikaisemmin.
#6
Lainaus käyttäjältä: Taky - 13.10.13 - klo:20:31
Kuten foorumin hajoneiden DSG-laatikoiden korjauskustannuksia maksaneiden joukosta olemme saaneet kuulla - ei olisi kannattanutkaan.  :o

Onkohan Fordin/Volvon vastaavat olleet sitten kestävämpiä? Kenellä muulla valmistajalla on muuten näitä kaksoiskytkinlaitteita?

Mitä tulee uudempiin automaatteihin, niin helpontahan on verrata vastaavan manuaalin ja automaatin kulutuksia. Sen tiedän, että omassa autossa Geartronic vetäisee heti kättelyssä litran pari enemmän. Ja valoista lähtiessä kyllä huomaa, että luistolla mennään ;)
#7
Yleinen VAG-keskustelu / Vs: Golf Ruostuu
13.10.13 - klo:20:24
Automyynnillä on kovat ajat. Katteet pitää saada paremmiksi joka merkillä. Suurissa volymeissä pienetkin säästöt merkkaavat, ja jos halvemmalla maalilla tai sinkillä säästää 50c per auto, niin nuuka saksalainen niin tekee ;) Ja onhan se paremman näköinen myyntiesitteessäkin, kun uusi auto on 50kg vanhaa kevyempi. Syytä vaan ei koskaan kerrota.
#8
Lainaus käyttäjältä: Taky - 13.10.13 - klo:12:37
Hmmm... Niin ja sitten kaikki autot olisi pajalla, milläs sitten liikutaan?  ???

Voisi olettaa, että DSGeissäkin tapahtuu jotain tuotekehitystä? Tuolla asenteella ei olisi kannattanut laittaa vaihteistoa autohoihin alunperinkään, kun ne kuitenkin hajoaa ja milläs sitten liikutaan :D

Mutta nykyisellään nuo luistavat automaatit kasvattavat kulutusta liikaa, kuten jo mainittiin.
#9
Työsyhdeautoissa Opelin ongelma ovat päästöt. Nafta-automaattia jos haluaa, niin pitää ottaa vanha luistava tomaatti, mikä taas lisää kulutusta älyttömästi. VAGit ovat niitä harvoja, jotka pääsevät edes lähelle 100g päästöjä. Meidänkin firmassa nääs liisarin hintaan vaikuttaa voimakkaasti päästöt...

Ja onhan siinä sekin, että Opel on ooppeli. Kunnon varusteilla kun sen ostat, niin töissä saa heti ekana aamuna kuulla "ostit sitten neljänkymmenen tonnin ooppelin?" Ja sitten alkaa vanhojen vectrojen ja corsien muistelu.

Itse kävin katsomassa Focuksia liisariksi. Myyjä kehui, että pienelle menee nämä uudet autot. Mitkäs päästörajat on? Ai 100g? No meillä on 139g....Ai Volkkarilla saa 100hp enemmän triplasti varusteltuna? Pienemmillä päästöillä? Ja sen jälkeen myyntitapahtuma vähän väljähtyi.

Pösöt voisi olla mielenkiintoisia. Vaimolla on 3008 robottivaihteistolla. Automaatti kyllä nykii ja pätkii ja olisi normaalisti perseestä. Mutta se ei maksanut paljoakaan, ei lisää kulutusta ja onhan automaatti huononakin parempi mitä manuaali ;) 1.6HDI koneella auto on ripeä kaupungissa, mutta maantiellä kaipaisi 100hp lisää rekan rinnalla. Auton 160hp versio olisi tullut normiautomaatilla, joten se ei sitten enää käy. Ja onhan yli 30t€ Pösöstä vähän rivoa.

Uusi 308 saattaisi olla mielenkiintoinen. Näyttää ok:lta ja oli meidän aikaisempi 307 ihan hyvä ajettava. Ja hiljaisempi mitä Volkkarit. 3008:iin verrattuna se on matalampi, joten tuuli ei heittele sitä motarilla niin pahasti.

Saisi tulla DSGt kaikille valmistajille mallistoon, niin alkaisi olemaan taas tarjontaa enemmän. Robotit käy kyllä jotenkin, mutta kuten sanottu, ne on hitaita arpajaiskoneita. Meidän pösössä vaihdot kestää varmaan yli sekunnin ja sitten laatikko alkaa vielä arpomaan kesken ohitusten. Vaihtaa ensin vitoselle, sitten neloselle ja takaisin vitoselle. Ja miettii sekunnin joka kerta vauhdin tippuessa. Onneksi on ralliläpät ratissa :D

edit: katos Pepeto ehti jo kommentoimaan saman.
#10
Lainaus käyttäjältä: Mr.Moon - 08.10.13 - klo:08:27
Jaa, voi hyvin olla. Olen jotenkin aina olettanut että se näyttää muille että ollaan kääntymässä. My bad, sitten varmaan turhia.

Vilkku on toisia autoja varten ;) Minulla oli aikaisemmassa Passatissa nuo kääntymisvalot. Muuten niitä ei huomannut, mutta talvella täysin pimeällä tiellä ajaessa ne olivat hyvät, kun piti kääntyä risteyksistä pikkuteille. Ajovalot näyttävät tässä vaiheessa ohi risteyksestä ja varinainen kääntymistie jää täysin pimeäksi. Noilla valoilla näkee edes liikenteenjakajan risteyksestä.
#11
Lainaus käyttäjältä: Quality - 27.09.13 - klo:09:59
Oletko pyytänyt tarjousta vaihdossa uuteen Volvoon?

En tällä tiliotteella :D Toisaalta en edes tarvitse uutta Volvoa, kun entinen on samanlainen ja hyvä. Mielessä olisi vaihtaa pienempään ja pihimpään autoon, kun yksin tulee ajeltua maantietä 360-720km viikossa.

Pitää nyt vielä harkita, että ajaako Vollen 300tkm asti vai pistäisikö Nettiautoon myyntiin. Jälkimmäinen on vaan aina niin nihkeää puuhaa vaikka olenkin sitä aikaisemminkin tehnyt. Ei vaan jaksaisi pitkiä myyntiaikoja ja epämääräisiä "ostajia". Vaikka voisihan sitä huvikseen katsoa, että minkälaista -87 corollaa taas tarjotaan vaihdossa vaikka ilmoitukseen kirjoittaa isolla "ei vaihtoa".
#12
Lainaus käyttäjältä: tapanixxx - 27.09.13 - klo:08:27Olipa huono tarjous. Tosin pitää muistaa että volvon myynti maailmanlaajuisesti ei kovin hyvältä näytä eli alkaa olla kohta siinä ja siinä kannattaako volvoja tehdä enää lainkaan.

Juuuu...mutta maailmanlaajuisesti tuota meikän Volvoa ei tarvisi myydä. Vain kerran jollekin käytettyä autoa haluavalle ;) Luulisi nohevan autokauppiaan saavan hyväkuntoisen naftavolvon kaupaksi. Mutta toisaalta jos tarjoukset ovat tätä luokkaa jatkuvasti, niin ehkä katteiden pitääkin olla todella kovat. Sillä kappalemääräisesti kauppaa tuskin käydään muutamaa enemmän kuukaudessa.

No toisaalta toisessa paikallisessa kaupassa yksi myyjä päivitteli, kun tarjoamani -07 TDI farmaripassatti on vaan niin vaikea saada myytyä eteenpäin :D Auto meni muualle ja vajaan viikon oli myynnissä.
#13
Tuli tarjous 1.4TSI DSG Octaviasta. Vaihdossa menisi -09 V70 diesel automaatti Summum 204tkm mittarissa. Volvosta tarjottiin 13500â,¬ ja Octaviasta pitäisi maksaa "toimituskulut" sekä vielä satanen päälle listahinnan. Meni autokuume ainakin tämän vaihtoehdon kanssa hieman ohi  ;D
#14
Tuontiautojen kanssa on varmaan pahin vaahtoaminen jo loppunut. Edes merkkiliikkeissä ei enää heti kysellä auton alkuperää, kun vaihdokkia tarjoaa. Ennen piti olla suomisuomiauto ennen kuin myyjät suostuivat edes tarjousta laskemaan :D

Mutta onkohan tuo takuukorjauksien tekeminen tuottoisa bisnes loppujen lopuksi? Olettaisin huollon laskuttavan työt ym. suoraan tehtaalta. Muuten voisi toisten myymien autojen ilmaiseksi fiksaaminen olla todellakin hieman nihkeää.
#15
Tuossa Nikonin tapauksessahan firma, joka tuotetta valmistaa, toimi myös maahantuojana. Tai näin ainakin käsitin. Mutta muuttuuko tilanne, jos tehtaasta erillään toimiva yritys tuo jotain automerkkiä maahan? Esim. Delta-auto taisi tuoda Ladaa...jos ostat uuden Ladan Puolasta, niin pitääkö Deltan korjata sitä?
#16
Tuo takuu ja virhevastuu onkin hankala juttu. Laki tietenkin määrää vastuun ja yleensä tehdaskin kai velvoittaa tietyn merkin kauppiaan hoitamaan myös muualla myytyjä autoja. Veloittanevat sitten tehdasta kaiketi. Mutta mitäs tehdä, jos ostat auton paikasta A ja paikassa B sanovat, ettei me tämmöisiä korjailla kun ostit muualta? Valitat tietenkin. A käskee ajelemaan B:lle ja B tuijottaa tyhjänä tiskin takaa ja hokee, ettei asia heille kuulu. Otat yhdeyden kuluttajavirastoon, joka kertoo sinulle, että kyllähän sen B:n pitäisi hommansa hoitaa. Pitäisi ja pitäisi. Jos muutaman kuukauden käytät aikaa ja saat oikein virallisen lausunnon, niin siinä suositellaan tekemään jotain.

Tätähän voi koeponnistaa vaikkapa VAGien pumppusuuttimien kanssa. Toinen myyjä käskee maksamaan itse ja toinen laittaa tehtaan piikkiin. Että sikäli huonolla tolalla nämä asiat kyllä ovat Suomessa.
#17
No eihän tuollainen tsekkilista nyt mikään huono idea ole - päin vastoin oikeastaan. Rahaa on koslassa kiinni kuitenkin 30-40tâ,¬ ja harmittaahan se, jos tuote ei ole sitä mistä on sovittu. Kauppias tietenkin tekee omat tarkastuksensa, mutta jos asiaa ihan järjellä miettii, niin minkälaisessa bisneksessä myyjä tekee viimeisen tarkastuksen ja hänen sanaansa olisi sitten luotettava :D
#18
Jotenkin erikoista vaatia ohjauskulmien uudelleentarkastus ja -säätö kuukausi pari ensimmäisen tarkastuksen jälkeen. Meinaan, että eihän ne kulmat muutu, ellei jotain ole hajonnut. Tai sitten toinen mittauksista on tehty väärin - mutta kumpi? :D Tämä jälkimmäinen on helposti kaikkien testattavissa. Vie auto parille eri pajalle ja aina tulee eri tulokset. Tiedän sen kokemuksesta. Kolmannella säätökerralla kolmannessa pajassa alkoi auto kulkemaan suoraan...
#19
Lainaus käyttäjältä: Karvis - 22.09.13 - klo:20:57
Eihän nelikkoa saa kuin farkkuun, olet siis lienee koeajanut etuvetoisen version jos koppa oli hb ::)

No nääs :D Kyllä se muuten olikin farkku. Puhuin myyjälle koko ajan HB:stä ja se oli muutenkin mielessäni, joten siksi varmaan muistiinkin jäi ajo hatchbäckillä. Mutta tosiaan nyt kun muistelee peruuttelua sillä autolla, niin farkkuhan se oli :D
#20
Eilen käytiin plikan kanssa koeajamassa 4x4 1.8T DSG HB Elegance. Täytyy kyllä sanoa, että hyvin mahtui autoon sisälle kuskin paikalle tämmöinen 187cm/112kg ukko. Yleensä on reisitukien kanssa niin ja näin mutta lyhyellä lenkillä kaikki tuntui olevan ok. Säädin penkit itselleni sopiviksi ja koeistuin vielä takapenkin ja kyllä siellä aikuinen silloinkin menee. En ehkä maksaisi taksihintaa siitä kyydistä, mutta polvia ei ahdistanut eikä pää ottanut kattoon - vaikkei farkku ollutkaan.

Auto oli mukavan kevyt pyörittää parkkiksella, tuntuma hyvä ja maantielläkin mentiin suoraan. Hyvä juttu oli myös se, että auton sai käännettyä uukkarina maantiellä. Nykyisellä ja entisellä Volvollani tämä ei ole ihan itsestäänselvyys ja välillä kannattaa miettiä etukäteen, mitä manöörverejä aikoo suorittaa ahtaammissa paikoissa ;) Alusta oli mielestäni hyvä tässä segmentissä.

Moottori oli tietty hieno ja johtuen ehkä 4x4:stä auto ei vedellyt mihinkään kiihdytyksissä. DSG vaihtelee edelleen hienosti ja paremmin mitä perinteiset luistavat automaatit. Kaikki nappulat ja nippelit tuntuivat olevan kohdallaan. Samoin ajotietokoneestä äkkiseltään sai selattua kaiken tarvittavan tiedon ja radiostakin sai äänestää selvää (toisin kuin -07 Passatissa).

Ainoa huono puoli oli melu. Maantie oli normaalia suomitietä ja nopes jotain 80-100 välillä. Renkaat rallattavat äänekkäästi. Motarilla ehkä tulisi mieleen peltorien käyttö? En tiedä onko vika puuttuvissa vaimennuksissa (takana "vararengaskotelossa" ainakin oli paljasta peltiä) vai pyöräntuennassa ja sitä kautta tulevassa resonanssissa. Pienen miinuksen annan myös halvan tuntuisista ovivivuista yms. Niissä on klappia aika paljon joka ehkä vähän latistaa tunnelmaa.

Pyysin piruuttani tarjouksen 1.4TSI DSG Eleganceen jos vaihdossa antaa 203tkm ajetun -09 V70 2.4DA Summumin. Säästäisi Skodillakin kanssa ainakin polttoainetta, vakuutuksissa, ehkä korjauksissa (VAG ;) puhumattakaan DSG:stä ja paremmasta kiihtyvyydestä. Volvossa tehoa 163hp mutta myös painoa 1800kg vs. Skodan 1300-1400kg. Eroa on sen verran, että olisi sama jos Octavian takapenkillä istuisi kolme bodaria raejuustot kädessä jatkuvasti.
#21
Citikoiden yliovoimaisesti huonoin puoli onkin varmaan se jälleenmyyntiarvo. Se on jossain jalkasienen ja tippurin välissä. Sama vika oikeastaan kaikissa ranskalaisissa. Muuten meillä on 3 vuotta ollus 3008 Pösö eikä mitään ongelmaa. Suht hiljainen, stereoita pystyy kuuntelemaan, toimii mutkatiellä jne. Mainettaan parempai ovat, sanoisin.
#22
Octavia III (13-19) / Vs: Octavia III RS
15.09.13 - klo:21:45
Lainaus käyttäjältä: makkis - 14.09.13 - klo:22:58Tuulipukukansa kuvittelee että autoetu on sellainen että auto putoaa taivaasta ilmaiseksi ja firma maksaa sen kaikki kulut. Niin, sellainenhan autoetu olisikin mutta kun meillä on tuo armas verottaja kaikkine progressioineen, niin usein autoetu on aivan helvetin kallis etu. Tuulipukukansa selviää autoilunsa kuluista paljon halvemmalla ja eduksi edun haltijalle ison rahallisen menetyksen vastineeksi jää tyypillisesti vastiin siirto muualle ja varma rahoitus jos oma maksukyky röpöttää.

On joo offtopiccia, mutta silti näin on. Itse just pähkin mitä tekisi. Exceliä paukuttelin ja nykyinen auto maksaa luokkaa 500â,¬ kuussa. Oma käytettynä ostettu. Kaverit nauraa ensin luvulle, mutta lyökääs itse kaikki kulut koneeseen. Arvo tippuu 16% vuodessa. Renkaat, vakuutukset, tonni vuodessa ylläripyllärikorjauksiin jne. Ja huom. arvon alenemaa ei lasketa katsomalla pyyntihintaa autoliikkeiden ilmoituksista. Niistä kannattaa suosiolla vähentää paritonnia ja vielä vähän päälle.

Ocun liisarit tuntuvat luokkaa 380-500â,¬ omasta pussista per kuukausi verot ym. huomioiden. Olisihan siinä säästöä vaikkei Volvolla enää ajaisikaan. Eikä tarvisi ahdistua huolloista tai oudoista äänistä vaihdelaatikossa. Mutta sitten sen kanssa on naimisissa 3-4 vuotta vaikka kuinka äänekäs paska auto lopulta olisi.

Noihin autokustannuksiin en laskenut vielä polttoaineita. Ne on tietty samat omassa ja liisarissa - poislukien täysin vapaat käyttöedut.
#23
Lainaus käyttäjältä: makkis - 13.09.13 - klo:23:33
huh huh mihin uusavottumuuteen törmää nykypäivänä...
"moottori joka on edessä mutta erittäin takana POIKITTAIN tjsp"
Aika sladikingi saa olla joka tuon todeksi todistaa jos unohdetaan kustannussäästöituhippiautot mutta benaritopicissa !)!)

Pointti oli kai siinä, että vaikka kone on poikittain, niin se on silti sijoitettu taakse, jolloin se vie tilaa auton sisältä. Tilaa olisi enemmän jos kone olisi edempänä. Ottamatta kantaa ajettavuuteen tai sladikingeyteen muuten.
#24
Lainaus käyttäjältä: T5ID - 15.09.13 - klo:18:44
Mä olen vissiin yksinkertainen, kun kukaan muu ei pyydä suomeksi:
Auto on kyllä yksi kilpinen, mutta vähän tuhosta laivan on kauan
Kaksiomisteinen ja ysikirjanen
vaikka autossa oli vähän liikaa reisua, niin jos koittas kahta rinnan
Jos oireet hellittävät unohda, jos eivät osta
olisi pukannut meidän 335 i:in ja kun vedin kiinni niin kiipesi palmuun että kahina kävi

Paha sanoa mutta kovasti kuulostaa tältä:
kahen litran ohc
#25
Volvo / Vs: Volvo
15.09.13 - klo:15:14
Lainaus käyttäjältä: makkis - 15.09.13 - klo:11:24
Kun Volvo myydään yksityiskäyttöön, ei automaatin öljynvaihtoja edellytetä. Kun taasen myydään ammattiajoon, esimerkiksi taksiin, vaihtoväli on 60000 km. Ihan uusimmista en tiedä mutta ainakin noissa Aisineissa.

Aisineitahan ne kaikki Geartronicit ovat? Omien papereideni mukaan 80tkm on vaihtoväli ja http://www.digipaper.fi/volvoviesti/37366/index.php?pgnumb=11 näyttäisi tukevan väittämää ;)

En tiedä sitten onko ko. Vollessa tämä: http://en.wikipedia.org/wiki/AWTF-80_SC laatikkona. Vaikuttaisi olevan todella yleinen vaihteisto maailmalla.

LainaaAutomaatti on hidas ja vanhanaikainen, joskin mukava. Sporttisuus on kaukana ja tuntuu vievän sen viimeisenkin puhdin kokolailla tehottoman oloisesta koneesta. Kone sinänsä muuten on hyvä eikä se ole laiska, on sellainen työmuuli. Bonuksena viisipyttyisen kiva saundi. Lisäksi tuo moottori on kyllä huollettuna todella pitkäikäinen normaalikäytöllä.

On muuten Volvo-foorumeilla todella vähän valitusta hajonneista koneista yms. mitä esim. VAGin TDI koneiden kanssa tuntuu olevan - tosin jälkimmäisiä tietty enemmän liikenteessäkin. Vaihteistosta yleensä ihmetellään ylimääräisiä ääniä jossain 300tkm kohdalla :D Itse vaihdoin Passatista Volvoon vaikka kulutus kasvoi pari litraa, sillä korjauskulut tippuivat about tonnilla vuodessa...Mutta nyt on aika kullannut muistot ja taas katsellaan Nettiautosta VAGeja.

edit: Vollen penkit on ok mutta puolivinyylipenkkien kesto on vähän huono. Se muovi tahtoo revetä ovenpuoleisesta reunasta.
#26
Volvo / Vs: Volvo
15.09.13 - klo:11:17
Eikös tuossa 40:ssä ole sama Aisinin laatikko mitä monissa muissakin autoissa sekä tietty muissakin Volvoissa? Omaan V70:n laatikkoon ei ole valmistajalta mitään öljynvaihtosuosituksia, mutta suositus on 80tkm. Sama lienee kaikissa automaateissa ihan DSG:tä myöten. Huollot maksaa about saman verran mitä toisissakin autoissa. Tähän astisista autoista kalleimmat huollettavat minulla ovat olleet Golf sekä Passatti.

Se automaatti on aika kestävä, mutta toki luistattava ja tuhlaava. Siinä DSG voittaa kyllä 10-0 olettaen, että kesto on samaa luokkaa.

Polttoainettahan nuo Volvon koneet imevät oli sitten bensa tai nafta.
#27
Lainaus käyttäjältä: Antza - 02.09.13 - klo:22:57
Pikkuvolvo on 30cm lyhyempi kuin Octavia III. Ja V70 on noin 15cm Ocua pidempi. Mutta en siis sanoisi pikkuvolvoa Octavian kanssa samankokoiseksi ulkomitoiltaan (toisaalta Volvo painaa muistaakseni 150kg Ocua enemmän.. ::) )

Taitaa Volle painaa 1800kg eli parhaimmillaan 400kg painavampi? Noista ulkomitoista minulla ei ome juuri tietoa, silmämääräisesti vain arvion että okisivat olleet samaa kokoa ;) En tiedä sitten, että sotkinko uuden pikkuvolvon vanhaan V50:een...
#28
165km per suunta. Oli pakko ottaa työasunto ja asua yksin viikot poissa perheen luota. Palkka meneekin sitten suurelta osin vuokraan ja naftaan. Verottaja näyttää keskaria. Mutta eipä näinä aikoina voi olla nirso duunin suhteen...
#29
Lainaus käyttäjältä: vorkki - 01.09.13 - klo:22:45
Jos liikaa tilaa vierastaa niin eikös joku ole väittänyt Ocunkin olevan tilava... ja moni sillä perusteella sen kai valinnutkin kun on tilaa tarvinnut, tai ainakin luullut tarvitsevansa.

Tai no sanotaan mielummin näin: jos haluat ajaa V70:n parkkiruutuun, niin ensin pitää varata kalenterista aika ja hoitaa liikenteenohjaus operaation ajaksi :D Eli sisätiloiltaanhan se ei käytännössä poikkea Ocusta, mutta ulkomitoiltaan kyllä. Tuskainen veivattava kaupungissa, vaikka onkin paljon ketterämpi mitä mk2 V70.

Mitä siihen kulutukseen ja kustannuksiin tulee, niin prosentteina ero tehokkaamman ja vähemmän tehokkaan koneen kohdalla on toki pieni. Mutta onhan se 20â,¬ kuitenkin rahaa. Sillä voi ottaa vaikka leffakanavan kotiinsa. Ja sitten tosiaan liisarihinta on vähän eri. 150hp ja 180hp on myös suht sama meikälle, vaikka pidempi on aina tietenkin parempi :D 70â,¬ halvempi olisi 1.6TDI mutta sen taitaa nyt jo tietää, että pälli sen kanssa repeää jos on joskus tottunut toisen auton ohittamaan...

Ocu on siinä paras, että se on ulkoa pieni mutta sisälle mahtuu kaikki. Sellaisia autoja saisi tulla lisää. Joku pikkuvolvo on saman kokoinen ulkoa, mutta sitten edes kuski ei tahdo mahtua sisään...

Golffi kävisi myös, mutta Ocussa enemmän varusteluita ja muutenkin tuntuisi kummalta maksaa enemmän samasta autosta.

Autoliikkeessä tänään manasin, kun muut valmistajat eivät tahdo saada kulutuksia edes paperilla samalle tasolle. Myyjä väitti Fordin kuluttavan ihan yhtä vähän, mutta ei se kiinnosta verottajaa. Virallisesti pienenpi co2 vaan alkaa olemaan kova sana työsuhdeautoissa.
#30
Autokuumetta pukkaa vähän. Nyt alla -09 2.4DA V70 joka on periaatteessa ok, mutta kuluttaa koko ajan yli 7 litraa maantieajossa ja on vähän turhan iso kaupunkipyöritykseen. Ja tilaa on turhan runsaasti, kun 95% ajasta ajan yksin.

Työpaikan kautta saisi liisaria alle, ja kriteerinä tässä tapauksessa olisi automaatti pienillä co2 päästöillä. Käytännössä alkaa vaihtoehdot käymään vähiin sillä rintamalla. Lähinnä Octavia jää listalle. Uusi RS olisi tietenkin kova sana sisäiselle pojalle, toisaalta 2.0TDI Elegance ajaisi melkein saman asian. Mutta 1.4TSI menisi kk maksuiltaan joitain kymppejä halvemmaksi. Kuukausikustannukset pyörivät jossain 400â,¬ kieppeillä (plus polttoaineet tietty). Omien exceleiden mukaan Volvo kustantaa nykyisellään about 450-470â,¬ kuussa, joten saisihan tuossa upouuden auton ja säästäisi rahaa (ja naftaakin).

Mutta sitten sen liisarin kanssa on pakkoliitossa 3-4 vuotta. Aikaisemmin omistinkin TDI Passatin, ja se oli mahtava ajettava, mutta sairaan meluisa ja stereot olivat täysin kelvottomat. Volvossa viihtyy paremmin. DSG taas on oiva peli verrattuna näihin perinteisiin luistaviin Aisineihin. Ja kun Vollessa on nyt yli 200tkm mittarissa, niin korjaustakin alkaa ehkä joskus tulemaan vastaan. Liisarin kanssa saa vain ajaa ja kakan osuessa tuulettimeen lava-auto tuo sijaisauton tilalle.

PlanC olisi ostaa joku pieni naftakinneri manuaalina ja vaihtaa se sitten pois kun ei enää pää kestä. Ei vaan tiedä, että mikä olisi hyvä. Volkkari oli aikaisemmin ja en viitsisi omalla rahalla enää pelleillä niiden kanssa. Tosin 1.6TDI Golffi kuluttaisi kyllä vähän ja siitä pääsisi myymällä eroonkin toisin kuin jostain Pösöstä tai muusta ranskalaisesta (kokeusta on niiden myymisestä...).

Auris farmari hybridi olisi mustana hevosena mukana. Kallis ovh autossa, mutta koska päästöt alle 90g niin oma osuus liisarikustannuksista tiputtaa sen sen Octavian tasolle.

Paha paha. Kävin sen RS:n koeistumassakin, ja hyvin sopi ruho penkkiin ja tuki oli ok. Prikkoja pitäisi tosin laittaa penkin etureunan alle, jotta istuin sopisi miehen mitoille  8)
Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy