Menu

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit Menu

Viestit - Johnyape

#1
Seat / Vs: Seat Toledo 1.2TSi Style -14
28.11.14 - klo:18:52
No edellsessä golfissa sama boksi oli 120tkm ilman ongelmia. Öljyt vaihdatan aina noin 15tkm välein long-lifestä huolimatta, koska noin 23tkm ajetuilla öljyillä oli kaikenmaailman ongelmat (vakiona) joista on TSi-moottoreiden kohdalla saanut joku lukeakkin. :p
#2
Seat / Seat Toledo 1.2TSi Style -14
27.11.14 - klo:00:06
Seat Toledo 1.2TSi
Style -14 105hv (6-vaiht)

- Eibach Pro-kit -30mm.
- VW:n RNS 510 soitin.
- KEI-racing vanteet 205/40-18" kumeilla. Ensikesäksi 215&225/40-18" (ja eri vanteet, paremmin OEM-henkeen sopiviksi.)
- Racechip 138hv/218Nm.
- K&N vakiokotelossa.
- Helmiäisväri: Lava Blue.
- Mallimerkinnät poistettu.
- Päiväajovalot (led)
- Yms pientä.

Kuten kuvista näkee niin vannesettejä löytyy erikseen sadekelillekkin.  ;D


Tällä mentiin kesä 2014
Auto tuoreeltaan madallettuna 205/40-18". Laski noin sentin vielä lisää onneksi kun alusta asettui...


Vanteet jotka tulee varmaan seuraavaksi (2015) kesäksi alle eri kumeilla. Kuvassa 225/45 18" ja ahdasta on.


Pitäähän näitä olla. :D (225/40-18") ja edestä raapii turhan helposti.


Millikin riittää. 225/40-18"


Ja tähän kun saisi joskus viriteltyä kameran...  ::)
#3
Toledo NH (12-) / Vs: Kokemuksia Toledosta
24.11.14 - klo:17:35
No niin nyt on kokemuksia 14tkm verran.

- Auto on maantieajossa aika epävakaa, mutta rengastuksella on asiaan todella suuri vaikutus ja sillä ettei korjaa jos ja KUN auto ottaa herkästi sivutuulta.
- Ja särinöitä on siellä/täällä mutta ihan ok.
- Takakontin valojen verhoilu ei pysy kiinni.

Veljeni osti samanlaisen ja hänellä on alla 15" 195/55-15  Bridgestonen nastat ja meteli on hirveä. Omat 205/50 16" Hankookin nastoilla auto on todella hiljainen ja hyvä ajaa kun vertaa mihin tahansa muuhun rengastukseen, joita on pyörinyt testimielessä alla jo useita.

+ Auto on parempi/ketterämpi ajaa taajamassa kuin golf! Se on iso plussa ja suurin miinus on tuo maantie ajo 90-100km/h vauhdissa, varsinkin sivutuulella. Siihenkin tottuu.


Kesäkuvassa 205/40 18" (madallus -35mm) mahtuu hyvin.

[/URL]
Talvikuva kokeilin 225/45 rengastusta ja juuri ja juuri pyöri edessä, takana ei mitään ongelmaa. Kokeilin koska ensi kesänä on tarkoitus laittaa 225/40 18"
Ihanne ET-luku on 18x8 vanteella 35! Just eikä melkein.

Tai sitten laitetaan jotain 17" kun nuo 18" näyttää koomisen isoilta hetkittäin.
#4
Toledo NH (12-) / Vs: Kokemuksia Toledosta
18.02.14 - klo:22:47
Tällä viikolla tulee:

Seat Toledo -14 105hv 1.2 Tsi style, kaikilla varusteilla, paitsi soitin tuli väärä kun halusin kosketusnäytöllisen. :/

- Lava Blue väri.
- Löytyy UUDET: 16" talvi, 17" ja 18" vanteet. (katsotaan mikä rengastus mahtuu kun 35-profiilia en haluaisi laittaa.
- Madallusta tulee heti kun sopiva/mieluisa sarja löytyy. (tuv-hyväksyntä?)
- Mallimerkinnät ainakin lähtee litomaan heti.
- Kaikkiin laseihin miedot kalvot.
- Ja soittimen voisi vaihtaa jos löytyy sopiva johtosarja ratin nappuloille.
- Moottoriinkin löytyisi palikkaa tallista, mutta en tiedä laitanko ollenkaan kiinni.

Ajoin 86hv Referenceä joka yllätti positiivisesti. Olin alunperin ostamassa pari vuotta vanhaa audi a4:sta ja yhtään hyvin pidettyä ja järkihintaista ei tuntunut löytyvän, no sitten oikeastaan hakemaan jettaa ja se olikin melkoinen pettymys. No vieressä oli Toledo ja lopputulos on kohta pihassa. :D

Historiasta sen verran, että konevalinta oli selvä sillä vaihdossa meni noin 110tkm ajettu, vähän rakenneltu golf (2010 bluemotion).
1.2 Siksi että tykästyin siihen kierrosherkkyyteen ja uskomattoman hyvään taloudellisuuteen. 18" vanteillakin meni pitkälti alle 5-litran, joskus jopa 4,2 litraa kun otti taajamapätkän varovasti. Tosin autoa oli 'säädetty' racechip-tuning boksilla ja tehoa oli n. +130hv.

Koeajetusta 86hv koneesta sen verran, että enempää tehoa ei edes kaipaa kunnes on noin 90-100km/h. Silloinkin tuntui, että rekasta mennään ohi kunhan kepittää kolmoselle tai neloselle.

Sen verran paljon on tullut näprättyä noita TSI-keksintöjä, että tähän vaihtuu kyllä öljyt 15tkm välein ja todellakin toivon, että ei ole enää niitä kaikkia tyyppivikoja kuten golfissa oli kaikki.
Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy