Menu

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit Menu

Viestit - cordobagolf

#1
Siinähän ne tärkeimmät ja vähän vähemmänkin tärkeät taisi jo tulla, kiitoksia!!

Tosiaan lähdetään reissuun ihan lomamielessä ja katsotaan jos löytyy sopiva auto niin ajellaan takaisin. Mitä nettiautosta olen katsellut niin kyllä siinä reilun tonnin näyttää säästävänkin, ainakin jos ajattelee, että matkakulut menisivät muutenkin paluulentoihin.

Auto pitäisi tosiaan muutostaa pakuksi ja päästellä halvalla monta vuotta ja metriä. Juurikin halvat kilsat, ruosteettomuus ja luotettavuus on tärkeimpiä asioita. Hienouksia en tähän autoon edes halua. Muista autoista ja projekteista löytyy jo valmiiksi tarpeeksi ongelmia.. Varma, luotettava ja simppeli peruskäyttöauto siis nyt hakusessa.

Muistanko väärin vai onko noissa 6-vaihteisissa manuaaleissa ollut jotain ongelmaa?
#2
Elikkäs otsikon mukainen peli olisi tarkoitus löytää lomamatkan varrelta. Vuosimalli 2000 tai uudempi, manuaaliloota ja variantti. Mitä noista kannattaa katsoa? Mistä lähtee ensin ruostumaan? Moottorissa ja lootassa oireilevia paikkoja? Ilmastoinneissa vikoja? Sähkövikoja? Varianttimalli ja käsivaihteisto tulee olemaan.

Kiitos!!
#3
Kiitos näistä vinkeistä ja linkeistä! Jos uusien osien vaihtoon päädytään niin Saksasta ne tulee.

Huomenna vihdoinkin Seatin hinuutus tallille niin pääsee spekuloinneista.. Onko tällaisesta järkeä aloittaa projektitopiccia tänne johonkin?
#4
Sieltähän se tuli. Öljypohja kanssa auki ja toivotaan että muut laakerit on kunnossa. Löytyykö jostain korjausmanuaalia näihin mistä näkisi mitat laakereille?
#5
Iltaa! Uusi tulokas ilmoittautuu Volkkarien maailmaan hiukan ikävämmissä merkeissä.

Ostin siis tänään kaverilta 2001 Cordoban, ajettu 240tkm. Autossa täydellinen huoltokirja ja edellisestä huollosta 6tkm, öljy ok näköistä ja määrä sopiva. Koneen malli AUA.
Muuten täysi peli mutta pakopuolen nokan remmipyöränpuoleinen laakeri leikannut pesään kiinni niin että katkaissut nokkien välisen remmin.

Auto on tarkoitus saada vielä ajoon. Vaihtoehtoina selvittää varmuudella mistä vika johtunut ja korjata sitten pelkkä kansi. Toinen vaihtoehto kokonaan uusi kone.

Kuvaa:
http://i58.tinypic.com/1tsz6s.jpg

Onkohan tämä yleinen ongelma ja mistä johtuu? Onko näissä ollut öljypumpussa tai öljynkierrossa ongelmaa?
Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy