Kauppalehti kirjoittaa, että jatkossa VW autot tulisivat samasta putkesta (tuotantolinjalta tai tehtaasta?) riippumatta auton koosta. Mielenkiintoinen logistinen uudistus, jos saavat homman toimimaan. Pääsisikö tuota itse VW'lle suunnittelemaan uutta tuotantokonseptia :)
-----------------------
http://www.kauppalehti.fi/5/i/auto/index.jsp?oid=201204152099 (http://www.kauppalehti.fi/5/i/auto/index.jsp?oid=201204152099)
VW ajatteli auton uusiksi: samasta putkesta pikku-Polo ja öky-Audi
Perjantai 13.04.2012 klo 13:30 (päivitetty pe 13:45) 0 kommenttiaJaa Facebookissa
(http://kuvat.kauppalehti.fi/uutinen/201204450843.jpg)
KUVA: BLOOMBERG NEWS
Yhtiö uskoo säästävänsä tuotantoajassa kolmanneksen ja kustannuksissa viidenneksen.
Volkswagen aikoo hävittää perinteisen autotuotannon alustamallin ja korvata sen mallilla, joka kutistuu pikkukauppakassiin ja venyy isoon autoon.
Hankkeesta uutisoinut Automotive News kutsuu ajatusta kunnianhimoiseksi.
Uusi toimintatapa on määrä ottaa käyttöön vuonna 2017 ja VW laskee, että se soveltuu jopa neljään miljoonaan autoon vuodessa. Tämä määrä vastaa lähes puolta Volkswagenin vuosituotannosta.
VW uskoo, että uusi malli leikkaa kustannuksia, lyhentää tuotantoaikoja ja parantaa yhtiön kykyä vastata markkinatrendien haasteisiin.
- On tärkeää luoda kerralla parhaat ratkaisut, joilla hallitaan autojen koko ajan kasvavaa teknistä ja tuotannollista monimutkaisuutta. Sen jälkeen ratkaisuja käytetään niin moneen malliin kuin se teknisesti on mahdollista, WV:n tiedottaja sanoo.
Tähän saakka automallit on jaettu tuotannossa usein kokojen mukaisiin segmentteihin, joita varten tehtaat ovat luoneet omat pohjalevynsä.
Nyt VW aikoo vakioida vain muutamat osa levystä. Ne ovat etuakselin, polkimien ja moottorin etäisyys toisistaan. Kiinteä on myös moottorin asento. Kaikki muu joustaa, joten samalla peruskonseptilla voidaan rakentaa autoja pikku-Polosta isoon Audi A8:aan.
Muutamat autoalan analyytikot pelkäävät, että konsepti johtaa ojasta allikkoon. Kyseessä on ensinnäkin niin suuri muutos toimintatavoissa, ettei sellaista ole ennen autoalalla nähty. Sen jalkauttaminen toimivaksi voi olla vaikeaa. Pahimmillaan se johtaa valtaviin takaisinkutsukampanjoihin, kun jo kuluttajille toimitettuja autoja korjataan jälkikäteen.
Vuonna 2017 tällä toimintamallilla pitäisi valmistaa yli 40 VW-konsernin mallia Audista Skodaan ja VW:stä Seatiin.
Ensimmäiset, Audi A3 ja VW Golf tulevat myyntiin Euroopassa jo ensi vuonna.
Kari Hänninen
kari.hanninen@kauppalehti.fi
LainaaKiinteä on myös moottorin asento
Tarkoittaako jäähyväisiä pitkittäiskoneisten quattro- versiolle?
Saakohan vuonna 2017 sitten esim. Volkkariin ostaa vaihdettavat Audin kuoret?