Tämmöinen peli varmaan sopii tänne foorumille: kyseessä A5 3.0 TDI quattro, manuaalivaihteistolla ja 2010 vuoden malli. Vuoden ollut nyt säännöllisessä käytössä, hieno kulkuväline kaikin puolin. Saksasta kotoisin alunperin, mikä positiivisella tavalla näkyy varustelistan rastien määrässä.
Kosmetiikkaa:
värinä Suzuka Grey
S-line ulko- ja sisäpaketti
S5-takadiffuusori
neljä ulostuloa takavaimentimelta (sisemmät avattu)
kuvien mukaiset vanteet (RS6 19" trispoket kesällä ja talvella S5:n 18")
S5-malliset urheiluistuimet ja takapenkki "hyödyllisellä" keskikaukalolla
sähkösäädöt etupenkeissä
musta sisäkatto
mustaa Alcantaraa + mustaa nappa-nahkaa sisustana
alumiinilistat sisustassa (standardit)
takaikkunan automaattinen sähköverho \o/
Tekniikkaa:
Audi Drive Select
Hill Hold Assist
Sports Differential
Eibach ProKit - jouset (-30 mm)
Muut lisukkeet/vakiokamat:
MMI Navi Plus sis. DVD
kovalevy + SIM-korttipaikat + AUX in
Audi Sound system
automaattisesti tummentuvat peilit, sisääntaittuvat sivupeilit
ajosuuntaan taittuvat xenonit, LEDit edessä ja takana
sadetunnistin
optinen pysäköintitutka eteen ja taakse
monitoimiratti
vakionopeudensäädin
rengaspaineen seuranta
ääniohjaus
bluetooth
sisävalopaketti
säilytyslokerot etupenkkien alla
tavaratilan säilytyskoukut, säilytysverkot etupenkkeihin ja tavaratilaan
ilmastointi, säädöt erikseen etupenkeille ja takamatkustajille
Edit: varustelistan täydennys
Edit: päivitetty
Tervetuloa foorumille Jokker ja onnittelut hienosta autosta! :)
Tätä hienoa A5:sta tuli jo UVW:n puolella ihasteltua ja peukuteltua. :)
Tervetuloa Jokker:lle täältäkin.
On kyllä mahtavan hieno auto ja hyvä väri, joita ei ihan joka päivä tule vastaan. Varusteluettelokaan ei juuri jätä toivomisen varaa.
Tervetuloa tänne forumiin, Jokker! Upea aaviitonen! Laitahan pari sisäkuvaa vielä:)
Mainitsit madallusta, niin itsellä on vastaavassa autossa Eibach:n madallusjouset ja olen oikein tyytyväinen sekä ajettavuuteen että auton asentoon. Iskareina mulla tehtaan urheilualustan iskarit.
Ai että, huikee peli!
Yksi foorumin hienoimmista, lisäksi tekniikka ja varustelu kohdallaan!
Madallusta vielä niin alkaa olla enää lastua vajaa täydellinen 8)
Nätti peli tuo coupe valkoisena!!! Ei muuta kuin onnea!
Arvatenkin kulkee aika "kevyesti" ko. voimalinjalla. :)
Ps. Eipä tuo mielestäni enään madallusta kaipaa...
Saaterin hieno pirssi sinulla! Tuo kolmas kuva vie mennessään...
Lainaus käyttäjältä: Panze - 11.04.12 - klo:09:57
Nätti peli tuo coupe valkoisena!!! Ei muuta kuin onnea!
Niin, minkäs värinen tämä auto itse asiassa onkaan...? Kahdessa ensimmäisessä kuvassa näytti valkoiselta, mutta alimmassa selkeästi harmaalta.
Onnea vaan nätistä coupesta Moottorilla!
^Suzuka Grey on sellainen erittäin vaalea harmaa, lähes valkoinen.
Tuohon vielä S5:n vanteet, niin on täydellinen menopeli. :D
Kiitoksia kaikille kommenteista! :)
Lainaus käyttäjältä: rob-s - 11.04.12 - klo:09:21
Mainitsit madallusta, niin itsellä on vastaavassa autossa Eibach:n madallusjouset ja olen oikein tyytyväinen sekä ajettavuuteen että auton asentoon. Iskareina mulla tehtaan urheilualustan iskarit.
Joo, oon just upeasta Rob-S-traktorista fiilistellyt mallia. :) Ajatuksena on nimenomaan Eibachin jouset ja ilman iskari-projetkia, ProKit lienee hyvä valinta..?
Tuo auton asento oli alunperin "perä maassa-keula koholla", tehtiin tarkastus huollon yhteydessä ja takaa löytyy tehtaan asentamana kuulemma väärät jouset -> uudet alle tehtaan piikkiin ja perä kohosi +1,5 cm. Asento on nyt tasapainoisempi (kuvat otettu ennen vaihtoa, eli auto on hieman korkeammalla nyt. Vakiokorkeus navasta lokarin kaareen on tehtaan mukaan edessä 381 mm +/- 10 mm ja takana 377 mm +/- 10 mm - omat mitat osuu aivan ylärekisteriin).
Lainaus käyttäjältä: Ranssi - 11.04.12 - klo:11:01
Niin, minkäs värinen tämä auto itse asiassa onkaan...? Kahdessa ensimmäisessä kuvassa näytti valkoiselta, mutta alimmassa selkeästi harmaalta.
Suzuka harmaa on tosiaan kirkkaassa valossa valkoinen, muuttuu eri valaistusolosuhteissa harmaan suuntaan/siniseksi - yritin laittaa tuohon kuviin semmoisia jotka kuvaavat värin vaihtelua.
Lainaus käyttäjältä: Wilburi - 11.04.12 - klo:11:58
Tuohon vielä S5:n vanteet, niin on täydellinen menopeli. :D
Mikäs vanne olis ehdotuksena?
Sisäkuvia (ja madalluksesta myös) myöhemmin...
LainaaRob-S-traktorista
;D
LainaaProKit lienee hyvä valinta..?
Ainakin minusta se on.
Lainaus käyttäjältä: Jokker - 11.04.12 - klo:12:03
Suzuka harmaa on tosiaan kirkkaassa valossa valkoinen, muuttuu eri valaistusolosuhteissa harmaan suuntaan/siniseksi
Tämä väri säväyttää edelleen. On se niin upea, kuten tietysti muutkin helmiäiset :)
Hieno Coupe ja sillä oikealla Moottorilla ! Väri varmasti on yksi A5:n parhaita, vaikka en ole sellaista livenä nähnyt.
Komea on pirssi 8) ja mitkä varusteet huh huh :P Ps. vois sopia hollow spoket tähänkin...
Lainaus käyttäjältä: AP - 11.04.12 - klo:09:33
Ai että, huikee.... varustelu kohdallaan!
Lainaus käyttäjältä: jhj - 11.04.12 - klo:18:31
8) ja mitkä varusteet huh huh
Lainaus käyttäjältä: Pertsa - 11.04.12 - klo:08:52
Varusteluettelokaan ei juuri jätä toivomisen varaa.
Täh? Seuraa eriävä mielipide :-)
Perusvarusteiden lisäksi navi ja tuo diffi tsydeemi, ei kai tuossa nyt muuta ihmeellistä lie..
Pienestä jotkut saa isoja efektejä! Parhaat mukavuusvarusteet kuitenkin uupuu :-)
Väri on aivan upea. Livenä tuollaista olen päässyt ihmettelemään..
Upea auto onnittelut tuosta vilpittömästi!
Näyttää muuten talvivanteilla paremmalta kuin kesävanteilla. 8)
Lainaus käyttäjältä: RTWteam - 11.04.12 - klo:21:16
Näyttää muuten talvivanteilla paremmalta kuin kesävanteilla. 8)
Eri mieltä. 8)
Lainaus käyttäjältä: clima - 11.04.12 - klo:21:18
Eri mieltä. 8)
Samaa mieltä ... eli olen myös eri mieltä ;D
Kyllä nuo RS6 vanteet on mielestäni yhdet parhaimman näköisistä OEM vanteista Hollow Spokejen ja Rotoreiden kanssa.
Lainaus käyttäjältä: skula - 11.04.12 - klo:19:06
Parhaat mukavuusvarusteet kuitenkin uupuu :-)
Upea auto onnittelut tuosta vilpittömästi!
Kiitokset! Paras mukavuusvaruste olisi varmaan automaattivaihteisto... ;) Päivitin tuon listan suurinpiirtein oikeaksi - puuttuvia rasteista älykästä avainta kaipailen ja B&O:n äänimaailma olisi/on upea (osin menisi hieman hukkaan rengasmetelin alla..).
Lainaus käyttäjältä: RTWteam - 11.04.12 - klo:21:16
Näyttää muuten talvivanteilla paremmalta kuin kesävanteilla. 8)
Molemmat toimii, oma mielipide on kyllä ehdottomasti trispokejen puolella. :)
Onko sulla muuten kesärengastus normi 255/35/19 ja minkä merkkistä kumia alta löytyy?
Lainaus käyttäjältä: clima - 11.04.12 - klo:21:49
Onko sulla muuten kesärengastus normi 255/35/19 ja minkä merkkistä kumia alta löytyy?
Kyllä juuri tuo koko kyseessä, alla on Pirelli Pzero -sarja, lienee tarkempi merkintä Rosso. Hyvä tuntuma, tarkka rengas, mutta kuluu ilmeisen nopeasti ja ei hiljaisin... Piakkoin on uuden sarjan hankkimisen aika. Suosituksia?
Hieno peli tämäkin!
Pari viikkoa kun on ollut poissa maisemista niin jo on tullut hienoja kulkineita jos jonkinlaisia foorumille! Hienoa!
Vihreä peukku ja tervetulotoivotukset!
Kiitokset palautteesta!
Kesärenkaat tuli laitettua alle - muutama otos tuosta madallustarpeesta: korkeus mitattuna 39,5 cm edessä navasta kaareen ja takana 39,0 cm.
Tuli samalla napattua pois nuo S-line -merkit sivupelleistä häiritsemästä...
Hieno on Jokker`n A5.
Näin keväisin pitää olla tarkkana noiden pikkulintujen kanssa. ;)
Tänään piipahdus pienellä kevätretkellä Lounais-Suomessa kuluttamassa renkaita:
(http://img.tapatalk.com/c14015ae-b539-ed6c.jpg)
Varsin erikoinen väri, ei ole paljoa näkynyt aiemmin. Melkein kuin valkoinen, sinisellä vivahteella? Onko tuo metalliväri?
Kävitkö radalla kuluttamassa renkaita?
Itselläkin kävi mielessä kun kesävanteissa oli Pilot Sport 2:t joissa pintaa n. 2-3mm että olisin käynyt ajamassa vähän rundeja mutta ajan puutteen vuoksi vaihdatin vaan uudet renkaat alle ja PS2:t menivät suoraan kierrätykseen.
Näköjään Alastarolla oltu.
Kaveri oli myös possullaan siellä, ensi kerralla tarkoitus tulla itse myös mukaan, tosin vain kartturiksi.
Täytyy tulla ihailemaan myös hienoa A5:stasi. :)
Onko "laptimer" aktivoitu autostasi, Jokker?
Lainaus käyttäjältä: Highland wanderer - 24.04.12 - klo:00:51
Varsin erikoinen väri, ei ole paljoa näkynyt aiemmin. Melkein kuin valkoinen, sinisellä vivahteella? Onko tuo metalliväri?
Ainakin yksi S5 SB on näkynyt vastaavalla värillä kotimaassa, mutta muuten ei hirveesti oo kyllä tullu vastaan. On metalliväri, tarkemmat speksit aiempana ketjussa.
Lainaus käyttäjältä: rob-s - 24.04.12 - klo:07:06
Kävitkö radalla kuluttamassa renkaita?
Itselläkin kävi mielessä kun kesävanteissa oli Pilot Sport 2:t joissa pintaa n. 2-3mm että olisin käynyt ajamassa vähän rundeja mutta ajan puutteen vuoksi vaihdatin vaan uudet renkaat alle ja PS2:t menivät suoraan kierrätykseen.
Kyllä tuli kokeiltua Alastaron rataa muutamien kierrosten ajan - äärimmäisen hauskaa touhua! Vaikka ei mikään erityinen ratapeli olekaan niin kyllä on käytös kunnon kaarrevauhdeissa ja ääritilanteissa todella vakaata, pitäisi ihan päättömästi runtata että lähtisi käsistä...
Lainaus käyttäjältä: clima - 24.04.12 - klo:07:55
Kaveri oli myös possullaan siellä, ensi kerralla tarkoitus tulla itse myös mukaan, tosin vain kartturiksi.
Täytyy tulla ihailemaan myös hienoa A5:stasi. :)
Noni, näemme siis silloin! :) Possujahan oli ihan kaksin kappalein siellä, toki poistuivat aika ripakasti aina edestä häiritsemästä.
Lainaus käyttäjältä: rob-s - 24.04.12 - klo:14:53
Onko "laptimer" aktivoitu autostasi, Jokker?
Piti ihan Googlata että tämmönenkin toiminto löytyy auton syövereistä. :) Ei oo mitään lisätoimintoja aktivoitu toistaiseksi autossa...
Komea peli, jossa on sumuvalotkin oikeassa paikassa. ;D
Aijai kun näyttävän oloinen laitos, varusteet ja voimanlähde kohdillaan. Tässä on valmiudet vaikka kuinka hienoon kokonaisuuteen. Pienillä muutoksilla tästä saisi tosi räyhäkkään näköisen pelin. Alustaa, 19 tai jopa 20x10,5 vanteet jne. Konehan tästä kannattaa lastuttaa kun on vielä manulaatikollakin. Itsekin katselin näitä vitosia omaa kärryä ostaessa nahkahousujen maasta, mutta kun lompakko jäi liian ohueksi :'(
Modauksia esim. tähän tyyliin. (http://www.ffp.fi/bb/viewtopic.php?p=753189&sid=fc31bea9ac8625ff0895253420d4c841)
Kenellä mahtaa olla nykyään tuo Roccon entinen A5 coupe? Se oli tosi matalalla alustalla:) (en suosittele)
..myöskin pitäisin sen S-line etu- ja takapuskurin (roccon vehkeessä Caracteren edessä)
Lainaus käyttäjältä: rob-s - 25.04.12 - klo:12:13
Kenellä mahtaa olla nykyään tuo Roccon entinen A5 coupe?
OT: Ei hajua, mutta taisin bongata tuon liikenteessä joku aika sitten. Ei varmaan kovin montaa harmaata ja reilusti madallettua A5 coupéa ole tuolla putkistolla ja diffuusorilla.
Päivitystä tulossa: autoon laitellaan huomenna madallusjouset eikä tarvi enää tikkailla kiivetä ohjaamoon. Myös takaosiin tulee freesimpää ilmettä... Viikonloppua odotellessa siis! ;)
Lainaus käyttäjältä: HenTo - 25.04.12 - klo:08:53
Aijai kun näyttävän oloinen laitos, varusteet ja voimanlähde kohdillaan. Tässä on valmiudet vaikka kuinka hienoon kokonaisuuteen. Pienillä muutoksilla tästä saisi tosi räyhäkkään näköisen pelin. Alustaa, 19 tai jopa 20x10,5 vanteet jne. Konehan tästä kannattaa lastuttaa kun on vielä manulaatikollakin. Itsekin katselin näitä vitosia omaa kärryä ostaessa nahkahousujen maasta, mutta kun lompakko jäi liian ohueksi :'(
Modauksia esim. tähän tyyliin. (http://www.ffp.fi/bb/viewtopic.php?p=753189&sid=fc31bea9ac8625ff0895253420d4c841)
Kiitokset! Itseä miellyttää tuo keulan ilme nykyisellään täydellisesti, joten en aio sitä päivitellä. Ehkä Quattro-merkin voisi ottaa pois...
Laitetaanpa vielä tähän yhteiskuva nykyisestä ja edellisestä menopelistä:
Noniin, auto on nyt madaltunut huomattavasti tyydyttävämpään korkeuteen. Eli alla Eibach Prokit (-25-30 mm), pitää mittailla noi tarkemmat korkeusarvot kun asettuu. Silmä lepää kun ei enää oo maasturi-lookkia ja saa yöllä nukuttua.
Ajotuntumassa on entistä selkeämpi ero Drive Selectin Dynamicin ja Comfortin välillä. Dynamic tuntuu selkeästi napakammalta sekä urheilullisemmalta ja ero Comforttiin on suurempi kuin ennen. Comfort moodilla rullailu taas on edelleen letkeää. Yleisesti vois ehkä Drive Selectistä sanoa vuoden että hyvä lisävaruste - onko hintansa arvoinen..? Vaikea sanoa. No koko ajan sitä tulee joka tapauksessa naputettua. :) Automaattivaihteistoilla ero eri ajomoodien kanssa korostuisi. (Ja onhan se keskikonsoli hienon näköinen kun on täynnä nappuloita.)
Muutama kännykkäkuva auton nykytilasta. Erittäin tyytyväinen olen tuohon ulkoasuun nykyisellään, vaikea keksiä mitä enää tarvitsisi muuttaa.. :)
Auto alkaa asettumaan hyvään matalaan asentoon ja pakoputkistosta avattiin tänään nuo sisemmät ulostulot (inspiraationa rob-s'n kulkine).
Hieno on kulkine, harmi kun noissa kuvissa makoisa ulkoväri ei oikein tule esille.
Pikkulintujen pesäsuunnitelmatkin on nyt sitten estetty. ;)
Lainaus käyttäjältä: Jokker - 18.06.12 - klo:22:21
....Erittäin tyytyväinen olen tuohon ulkoasuun nykyisellään, vaikea keksiä mitä enää tarvitsisi muuttaa.. :)
+1
Todella nätti, eipä tuosta A5 enää paremmaksi voi muuttua.
Lainaus käyttäjältä: Jokker - 18.06.12 - klo:22:21
vaikea keksiä mitä enää tarvitsisi muuttaa.. :)
Kromit kiiltävän mustiksi?
Kelpaisi toki noinkin - vaihdatko A4:ään? ;)
Lainaus käyttäjältä: Pekka T - 18.06.12 - klo:22:38
Hieno on kulkine, harmi kun noissa kuvissa makoisa ulkoväri ei oikein tule esille.
Pikkulintujen pesäsuunnitelmatkin on nyt sitten estetty. ;)
Oon ihan amatööri kuvauksen ja kuvakäsittelyn kanssa.. :/ Pitäis paneutua hieman kunnon kameran kanssa hommaan.
Ei tuu ongelmia enää siivekkäiden kanssa ja autoon kiipeäminenkin helpottui huomattavasti. ;)
LainaaKromit kiiltävän mustiksi? <br /><br />Kelpaisi toki noinkin - vaihdatko A4:ään? ;)
Kiitoksia! Ite pohdin tuota mustaa optiikkaa aiemmin, mutta sitä tuntuu olevan nyt joka B8:ssa.
Valitettavasti autokuume on täysin nolla (kerrankin näin), vaihtoa pitää harkita myöhemmin... ;)
LainaaAuto alkaa asettumaan hyvään matalaan asentoon ja pakoputkistosta avattiin tänään nuo sisemmät ulostulot (inspiraationa rob-s'n kulkine).
Asiaa!..:)
Oli kunnia nähdä tämä hieno kulkine viimeviikolla sekä parkissa että ajossa ja vaihdettua muutama sananen omistajan kanssa.
Ensimmäisen kerran näin Suzuka Greyn livenä, parissa suhteessa tuota väriä voi verrata erääseen punaiseen s-line väriin:
- livenä näyttää hienommalta kuin kuvissa
- helmiäisvärin hippuja saa tiirata aika läheltä ennen kuin niitä maalipinnasta erottaa :)
Hienosti istuu putket!
Lainaus käyttäjältä: Jokker - 18.06.12 - klo:23:29
Ite pohdin tuota mustaa optiikkaa aiemmin, mutta sitä tuntuu olevan nyt joka B8:ssa.
Suuri(n) osa näistä on mustaa vanteet mukaan lukien, joten siinä kohtaa on ainakin mahdollisuus erottua (positiivisesti) joukosta ;)
Loman kunniaksi auton pesu ja otin paremmat kuvatkin tilanteesta. Vaalea keula on kuin verilöylyn jäljiltä, niin paljon itikoita on tullut teilattua... Vinkkejä itikoiden poistoon?
Sisempien ulostulojen avaus paransi mukavasti moottoriääniä, erityisesti alakierroksilla tulee mukavaa murinaa kabiiniin saakka.
Sisustasta kuvia:
itse tuossa muutama päivä sitten ajoin 750km siivun päivässä. Keula tietenkin sen näköinen, eli verisiä itikoita keula täynnä. Kun on kunnon vahassa niin melko kevyesti ne kyllä lähtee, varsinkin kun pesee ne suht tuoreeltaan, eikä anna niiden kuvettua kovin pitkään siinä keulassa. Jos niin pääsee käymään, niin sitten märkiä rättejä keulaan joksikin aikaa ja antaa itikanjämien hautua ja pehmentyä rättien alla jolloin ne irtoaa helpommin. Kuumahkolla vedellä pesu tehostaa itikoiden irtoamista.
Kokemuksen mukaan ajonopeus vaikuttaa siihen kuinka paljon itikoita keulaan tarttuu, max 80km/h jos malttaa ajaa niin keula pysyy paljon puhtaampana.
Itse pyyhin yleensä heti ajon jälkeen detailerin ja rätin avulla jos auto ei muuten ole likainen. Samana päivänä jos ehtii vaahdottamaan tai Solmasterilla liottamaan niin lähtee ihan suihkuttamalla pois. Muuten joutuu sitten jo kinnaspesemään. Olettaen, että auto on hyvässä vahassa, jos ei niin menee liukkari tai savestushommiksi.
^^ syökö vahat, viisaammat vastatkoon. Mutta tämä ongelmakohtiin muutaman minuutin vaikutusajalla ennen pesua...
http://www.autoglym.com/engb/product-proddetail.asp?v06VQ=IH&Range=2 (http://www.autoglym.com/engb/product-proddetail.asp?v06VQ=IH&Range=2)
On tuo Jokkerin Aaviitonen upeilla varusteilla! Jopa "S" penkit!
Itse käytä itikoiden irroitukseen jotain turtlen 5-itikoista litkua, myydään sumutepullossa ja on sellaista hieman geelimäistä tavaraa joten ei valu heti keulasta pois. Irrottaa ötökät tehokkaasti, ainoa huono puoli että tekee sienestä epämiellyttävän niljakkaan mutta toisen sienen käyttö ötököiden poistoon auttaa vaivaan. En ole huomannut vaikuttavan vahaan.
On nuo aavitoset vaan hienoja. Onnittelut Jokkerille hienosta diudista.
Kiitoksia kehuista ja palautteista! Väriin olen kyllä erittäin tyytyväinen, paljon saa olla vaan pesemässä - edellisen kulkupelin Daytona Grey oli ehkä yhtä hieno värinä mutta selkeästi helpompi lian suhteen...
60 tkm huollossa auto ja samalla maalataan etupuskuri uudestaan. Vuosi sitten kauriskolarin seurauksena vaihdettu koko keula sekä maalattu ja nyt lähti lakat rapisemaan irti (luonnollisesti meni takuun piikkiin).
Oon ollu yllättynyt siitä miten hyvin A5:sten lasit ovat kestäneet kiveniskuja. Vaikka tulee vuodessa ajettua 40-50 tkm ja kymmeniä kiviä kolissut etulaseihin niin silti ei yhtään jälkeä tullut... Paitsi siis viime viikolla kun napsahti motarilla kivi keskellä kuskin näkökenttää ja yön yli sitten repesi semmoinen 50 cm poikittainen halkeama lasiin. >:(
Sijaisautoksi Laakkoselta tuli oheinen menopeli, VW Polo 1.2 (3 sylinterinen, 5 vaihdetta), ei lisävarusteita. ;) Melkoinen kurnuttaja toi kolmoskone eikä paljoa ohitella maanteillä. Muuten uusi Polo on hauska ajella, alustat sekä perusasiat kunnossa.
Autossa nyt menossa kolmas etupuskuri, lakkojen rapisemisen vuoksi katsoivat Laakkosella että parempi laittaa kokonaan uusi puskuri kun korjata vanhan maalipinta. Samapa se mulle on kun takuuseen korjasivat, mutta melkoista kertakäyttökamaa nuo osat autokorjaamoille. Maalaamon kuitissa lukee 598 â,¬ etupuskurin ovh:ksi.
Ajattelin tänään tutkailla auton huoltokirjaa tehdyn vuosihuollon suhteen, näin niinkuin tutustuakseni mitä kaikkea suodatinta ja jarrupalaa vaihdettiin. Audi Centerissä ovat luonnollisesti takavarikoineet tuommoisen tarpeettoman dokumentin autosta! (Henk. koht. sihteeri siis nouti auton eilen enkä huomannut aiemmin). Ei edes mitään huoltokuittia tai tarkistuslistaa ole jätetty autoon - todella ärsyttävää. >:( >:(
Ei ole eka kerta kun tuolla menee hommat vähän sinnepäin, edelliskerralla maalaamossa unohtaneet vaihtaa haljenneen etugrilin (laskutus kuitenkin osasta oli tehty) - olin ajanut kauriiseen ja haljenneessa maskissa oli vielä karvatkin tallella takaisin luovutuksessa. :D Loppupeleissä hommat on kyllä saanut aina täysin kuntoon mutta vähän tuon liikkeen "premium-fiilis" alkaa kärsimään...
Mikä putkisto tuossa on ? todella komea peli
Lainaus käyttäjältä: k3kvuori - 08.09.12 - klo:21:30
Mikä putkisto tuossa on ? todella komea peli
Kiitoksia!
Vakioputkisto, avattu nuo sisemmät ulostulot takapöntöiltä ja S5 takadiffuusori. Varmaan sun A4:ssa vastaavat sisäulostulot myös suljettuna? Ainakin A5:ssa 3.2 V6:ssa ja 3.0 TDI:ssä on S5:n takavaimentimet. Rob-s:n alkuperäinen idea eli inspiraatio sieltä - propsit siihen suuntaan. Hyvin kustannustehokas modifikaatio. Mukavasti parantaa pakosaundia muuten melko vaimeisiin ääniin, mutta Miltekhän olisi se optimiratkaisu. ;)
Lainaus käyttäjältä: Jokker - 08.09.12 - klo:23:28
Kiitoksia!
Vakioputkisto, avattu nuo sisemmät ulostulot takapöntöiltä ja S5 takadiffuusori. Varmaan sun A4:ssa vastaavat sisäulostulot myös suljettuna? Ainakin A5:ssa 3.2 V6:ssa ja 3.0 TDI:ssä on S5:n takavaimentimet. Rob-s:n alkuperäinen idea eli inspiraatio sieltä - propsit siihen suuntaan. Hyvin kustannustehokas modifikaatio. Mukavasti parantaa pakosaundia muuten melko vaimeisiin ääniin, mutta Miltekhän olisi se optimiratkaisu. ;)
Ei mahda olla 2.0TFSIssä näitä sisempiä? Kun vakionaha näissä moottoreissa on ainakin saman näköset ulostulot (yks per puoli)
Lainaus käyttäjältä: Tomppis - 09.09.12 - klo:00:26
Ei mahda olla 2.0TFSIssä näitä sisempiä? Kun vakionaha näissä moottoreissa on ainakin saman näköset ulostulot (yks per puoli)
Mulla ei ole tietoa kuin em. moottoreista A5:sta.
LainaaEi mahda olla 2.0TFSIssä näitä sisempiä? Kun vakionaha näissä moottoreissa on ainakin saman näköset ulostulot (yks per puoli)
A5 2.0TFSI Sportback:ssa taitaa olla mahdollisuus tehdä vastaavan tuningin. Katso päätepönttöjä..kyllä sen näkee heti onko mahdollista vai ei. A5 2.0TFSI coupessa on taas vain toisella puolella päätepönttö jolloin tämä luonnollisesti ei ole samalla tavalla mahdollinen.
Lainaus käyttäjältä: Jokker - 08.09.12 - klo:23:28
Kiitoksia!
Vakioputkisto, avattu nuo sisemmät ulostulot takapöntöiltä ja S5 takadiffuusori. Varmaan sun A4:ssa vastaavat sisäulostulot myös suljettuna? Ainakin A5:ssa 3.2 V6:ssa ja 3.0 TDI:ssä on S5:n takavaimentimet. Rob-s:n alkuperäinen idea eli inspiraatio sieltä - propsit siihen suuntaan. Hyvin kustannustehokas modifikaatio. Mukavasti parantaa pakosaundia muuten melko vaimeisiin ääniin, mutta Miltekhän olisi se optimiratkaisu. ;)
Elikkä toinen ulostulo on tulpattu kiinni ? ja riittä kun sen avaa ja ostaa putkenpään ? ja tietysti takadiffuusorin
Lainaus käyttäjältä: rob-s - 09.09.12 - klo:09:03
A5 2.0TFSI Sportback:ssa taitaa olla mahdollisuus tehdä vastaavan tuningin. Katso päätepönttöjä..kyllä sen näkee heti onko mahdollista vai ei. A5 2.0TFSI coupessa on taas vain toisella puolella päätepönttö jolloin tämä luonnollisesti ei ole samalla tavalla mahdollinen.
Sitten luulisi kyllä olevan mahdollinen myös nelkussakin.. Pitääpä yrittää kattoa josko hoksais, että onko tukittu.. Katonko sisälle vai pöntön takaa/ulkopuolelta? :D
LainaaKatonko sisälle vai pöntön takaa/ulkopuolelta?
Sisälle näkee vähän huonosti katso sieltä pöntön takaa..ulkopuolelta:)
Tässäpä vielä selventävä kuva A5:sta ilman diffuusoria.
Lainaus käyttäjältä: k3kvuori - 09.09.12 - klo:10:43
Elikkä toinen ulostulo on tulpattu kiinni ? ja riittä kun sen avaa ja ostaa putkenpään ? ja tietysti takadiffuusorin
Tarviit siihen jatkopalan ulostulon ja vaimentimen väliin myös, se putkenpää jää muuten liian sisään.
Lainaus käyttäjältä: Jokker - 08.09.12 - klo:18:36
Ajattelin tänään tutkailla auton huoltokirjaa tehdyn vuosihuollon suhteen, näin niinkuin tutustuakseni mitä kaikkea suodatinta ja jarrupalaa vaihdettiin. Audi Centerissä ovat luonnollisesti takavarikoineet tuommoisen tarpeettoman dokumentin autosta! (Henk. koht. sihteeri siis nouti auton eilen enkä huomannut aiemmin). Ei edes mitään huoltokuittia tai tarkistuslistaa ole jätetty autoon - todella ärsyttävää. >:( >:(
Ei ole eka kerta kun tuolla menee hommat vähän sinnepäin, edelliskerralla maalaamossa unohtaneet vaihtaa haljenneen etugrilin (laskutus kuitenkin osasta oli tehty) - olin ajanut kauriiseen ja haljenneessa maskissa oli vielä karvatkin tallella takaisin luovutuksessa. :D Loppupeleissä hommat on kyllä saanut aina täysin kuntoon mutta vähän tuon liikkeen "premium-fiilis" alkaa kärsimään...
Kävin noutamassa huoltokirjasen ja kuitit huollosta - huoltoneuvoja oli heti tuosta em. virheestä tietoinen ja sain ensiluokkaista preemium-palvelua. Eikai nuo firmat sentään näitä foorumeita lueskele... ;D
LainaaEikai nuo firmat sentään näitä foorumeita lueskele...
Lukee varmasti. Olen itse omin silmin nähnytkin eräässä liikkeessä kun myyntimiehellä oli tutun näköinen sivusto auki...ei ollut vagarena mutta tämän sivuston "edeltäjä".
Lainaus käyttäjältä: Pertsa - 13.09.12 - klo:13:14
Lukee varmasti.
Näin itekin totesin, hölmöä olisi jos eivät seuraisi. Täältä saa lukea täysin ilmaista ja suhteellisen suoraa palautetta.