Laitetaas omasta tuotteesta muutama sananen ja kuvatus tänne.
Perjantaina 23.03 oli luovutuspäivä kyseiselle tuotteelle Jyväskylän Autotarvikkeella.
Varusteina business höystettynä alpinepro ja comfort paketeilla + flat spot ratti.
Väriksi tuli valittua lava gray helmiäisväri.
Tuli vaihdettua hiukan yli vuoden ajettu A4 B8 2,0Tdi tähän "ihme" bensiiniin ja ei kyllä moittia voi tuota uutta audin 1,8T konetta. Hienosti toimii ja vääntää. On hiljainen tai no dieselin jälkeen ei yllätys...
En tiedä onko alustassa jotain päivityksiä tapahtunut, jotenkin vaan tuntuu tanakammalta kuin entinen ja nimenomaan heti luovutuksesta, alusta molemmissa on sport.
Pikku projektejakin ehtinyt jo tekemään:
- Dvd- soitin hanskalokeroon
- Niskatukiin näytöt (sony 6,5")
- Kuvakaappari "purkki" jolla saa radion näytön dvd käyttöön. (xcarlink uk)
- Listat ja kepin ympärys hiilikuitu teipillä (3M 1080) Sain vaihdettua hopeiset jalopuisiin päikseen, jalopuisissahan on hopea reunus, hiukan arvokkaamman näköiset tuli.
- Sisävalot ledeiksi
- Navin johdotus piiloon, navi a-pilarin juuressa
- Kestopinnoitus
- Ikkunoiden tummennus, sivut 50% taka 20%
- Etu ja takavalot lamin-x tint kalvo
Tulossa:
Sumari polttimot Mtec super white, konttiin kassikoukut..
Kesäksi, kunhan saa alle kelien salliessa tulee 19" hollow spoket
Muutama kuvatus:
(http://i135.photobucket.com/albums/q135/honkpa/A4%20B8%20FL/00bb9ad8.jpg)
(http://i135.photobucket.com/albums/q135/honkpa/A4%20B8%20FL/43730863.jpg)
(http://i135.photobucket.com/albums/q135/honkpa/A4%20B8%20FL/ba11b35c.jpg)
(http://i135.photobucket.com/albums/q135/honkpa/A4%20B8%20FL/6c864d23.jpg)
(http://i135.photobucket.com/albums/q135/honkpa/A4%20B8%20FL/23801a7b.jpg)
(http://i135.photobucket.com/albums/q135/honkpa/A4%20B8%20FL/ad05d3a7.jpg)
(http://i135.photobucket.com/albums/q135/honkpa/A4%20B8%20FL/listat.jpg)
-
Nätti on!
Hieno peli ! Takavalot näyttää todellä hyvältä! Onkos kalvot takavalosissa lailliset ? Etuvalossa ne ei kaiketi ole ?
Todellakin hieno peli, honkpan peukalo ei ole keskellä kämmentä.
Listoista tuli todella hienot!
Sellainen pikku seikka otsikkoon: moottorin tunnus taitaa olla 1.8TFSI (s ja f kirjaimet toisinpäin)
Kiitos.....
Onhan tuossa puuhaa ollut.
Listat onnistui kyll omasta mielestäkin hyvin. Aikaisemmassa oli tehty 3M Di-nocilla, asiallista sekin. Tämä nykyinen on uutta versiota, hiukan ohuempaa, kiiltävämpää sekä pienemällä "silmällä". Vieläkin lähempänä aitoa hiilikuitua kuin tuo paljon käytetty Di-noc.
Eihän nuo taida lailliset olla, ei edessä eikä takana. Onneksi on ledeillä nuo valot niin teho riittää ja valotehosta tuo kalvo ei valmistajan mukaan pudota kun 5%.
Eilen tuli käytyä pimeällä pikku mutka tekemässä ja hyvin valoilla näki.
Tuossahan on tuo kaukovalo assistentti. Aika hienosti toimi, tulee ajaminen taas helpommaksi kun ei tartte valojen kanssa(kaan) pelata. Vielä kun olis automaatti vakkari niin olis jo vaarallisen helpppoa. Onkohan tietoa kuinka vaikea olisi näin jälkeenpäin laittaa..?
Otsikon detali korjattu, lukihäiriö mikä lukihäiriö. ;D
Hieno auto, ja nuo listat ovat kyllä paljon vakioita hienommat. On varmasti Hollow Spoke -vantein tosi hieno. Laita kuvia, kun saat ne alle.
Kiitos
Laitan kuvia ilman muuta ja vielä jäi kuvaamattakin mm niskatukinäytöt ym ym...
Pikkuhiljaa tulee lisäyksiä
Hieno auto joka on lyhyessä ajassa ehtinyt saada jo paljon modausta osakseen. Thumbs up!!
Vaikka en henk.koht. tuosta hiilikuitukuviosta yleensä pidäkään, niin nyt kyllä täytyy sanoa että upeat on nuo listat noiden rosterireunojen kanssa. Myös auton väri on hieno. Tumma metalliharmaa toimii aina ja on ajaton väri. Odotan myös kuvia Hollow Spokeilla. Sopinevat täydellisesti auton ulkoväritykseen.
Laitoitko valmiiks muotoonleikatut kalvot vai leikkasitko itse?
Millanen homma oli laittaa? Kiinnostaisi itellekin takavaloihin tollaset laittaa.
Kuinka paljon noi muuten heikensi valotehoa ajovaloissa??
Kalvotukset teki tuttavani joka tekee noita työkseen, noihin ei taitoni riitä...
Leikkasi metritavarasta, sen verran tiedän. Paikalla en ollut kun kalvotus tehtiin.
-5% lupaa kalvon valmistaja ja eilisen testilenkin perusteella en voi silmällä sanoa tehon tipuneen vanhaan verrattuna.
Hieno auto kyllä kyseessä. Missäs nuo teippaukset teetit? Ei kait tuota 3M:n teippiä oikein itse saa hyvin asennetuksi?
Tuossa olohuoneen pöydällä tuli tehtyä, on oikeasti hyvin helppoa työstettäväksi kun vähän antaa lämpöä. Teippi kestää vielä lämpöä ihmeen hyvin ettei pala puhki, käytin kuumailmapuhallinta
Hieno väri tuo Lava Grey! Tästä ihmemoottorista kuulee mielellään käyttökokemuksia ja todellisia kulutuslukemia, lehdistössähän tuo on saanut osakseen poikkeuksetta melkoisia kehuja. Onnitttelut vielä uudelle Audienssille!
Väri näyttää tosiaan mageelta. Onkohan helppo hoitoisempi kuin musta? Mustaa pitää olla koko ajan jynssäämässä, kun pienikin lika paistaa aina silmään.
Musta ei ole onneksi niin paha kuin valkoinen vaikka lian kannalta haasteellinen onkin.
Heitetääs muutama kommentti kun sai vähän tie ajoa alle.
Tänään noin 450km tuli istuttua autossa.
Rengas äänet hiljaisemmat kuin entisessä, samat renkaat ovat alla joten sieltä kautta ei eroa saa.
Olisko äänieristykseen kiinnitetty huomiota
Hyvin jaksaa vääntää 80km/h vauhdista rekan takaa 6.llakin, pienemmistä pykälistä puhumattakaan, nopeus nousee pitkälle laittomuuksien puolelle hyvinkin rivakasti.
Keskikulut ajotietokoneen mukaa 7,4l/100km keskinopeus oli hiukan päälle 90km/h, pitää käydä tankilla ja laskea kuinka mettään tieturi arvoja antaa.
to be continued.....
Onpa näpsäkän näköinen ja nopeesti on tuunattu itselle sopivammaksi.
Etuovissa ei tainut olla tummennuksia?
Etuovistakin löytyy tummennusta 50%... ::)
Lainaus käyttäjältä: honkpa - 02.04.12 - klo:21:02
Etuovistakin löytyy tummennusta 50%... ::)
OK. Sopii siististi tuo tummennus korilinjan kanssa.
Hillityn tyylikäs. Hollow spoket tulevat kyllä kruunaamaan paketin oikein mukavasti.
Hieno on taas tämäkin AUDI, ja uusi moderni moottori nelivedolla kruunaa kokonaisuuden.
Mahtava laite!
Pikku koodauksia sain tänään teetettyä.
Turvavyö varoitin off
Säädettävät jalkatilavalot
Mittariston neulojen pyyhkäisy käynnistäessä
Etuledien kirkkaus täysille parkeilla
Lainaus käyttäjältä: honkpa - 03.04.12 - klo:17:56
Mittariston neulojen pyyhkäisy käynnistäessä
Hyvä muutos ja tyylikäs ennen kaikkea 8)
Mä arvasin.... ::)
Ledit; Mielestäni toisinaan ajovalot syttyy turhaan, esim parkkihalliin / talliin ajaessa, säästää xenon polttimoita
Turvavyö; esim kotoa lähtiessä laitan vyön 100-200m matkalla, ärsyttää vaan kuunnella pimputusta...
Lainaus käyttäjältä: jnsFI - 03.04.12 - klo:18:21
Miksi? o_O
Ei aio käyttää vyötä?
Kannattaa samalla sitten deaktivoida turvatyynyt, ne kun ei auta mitään ilman turvavyötä.
Lainaus käyttäjältä: jnsFI - 03.04.12 - klo:18:21
Miksi? o_O
Vastaan vaikka minulta ei kysyttykään :)
Esim. vaikka siksi että kun tulet pihaan ja otat postin laatikosta. Sitten pitää vielä ajaa auto pihalla perille parkkiin parinkymmenen metrin matka, niin ei tarvi kuunnella sitä pimputusta ja turvavyön kiinnittäminen tuossa pihalla tuntuu "vähän" turhalta. Kun peset autoa pihalla tai vaihdat renkaita ja siirrät autoa jnejnejne...
Minullakin tuo on koodattu pois päältä ja eipä ole kertaakaan unohtunut turvavyö liikenteeseen lähdettäessä tuon takia.
Lainaus käyttäjältä: honkpa - 03.04.12 - klo:18:30
.....Ledit; Mielestäni toisinaan ajovalot syttyy turhaan, esim parkkihalliin / talliin ajaessa, säästää xenon polttimoita
Onko sulla siis valokytkin parkkiasennossa tuolloin? Ei kai tuo koodaus xenonien syttymiseen vaikuta valokytkimen auto-asennossa?
Eikös kytkin nolla-asennossa pääse samaan lopputulokseen, eli ledit palaa täydellä kirkkaudella, mutta ei sytytä xenoneita hämärään ajettaessa???
Lainaus käyttäjältä: honkpa - 03.04.12 - klo:18:30
Mä arvasin.... ::)
Ledit; Mielestäni toisinaan ajovalot syttyy turhaan, esim parkkihalliin / talliin ajaessa, säästää xenon polttimoita.
Eikös ledit oo ajossa täysillä valojen O-asennossa? Mittarit tietty ei sit pala. Mut säästyy nekin.
Jep, 0-asennossa Ledit palavat päiväajovalokirkkaudella eli tuo koodaus on täysin turha, minusta jopa hölmö. Nyt sinulla sitten on valokatkaisijassa kaksi asentoa jossa ihan sama toiminto.
Edit: tosin mittarivalot toimivat noissa tapauksissa eri tavalla, 0 poissa, parkki päällä.
O-asennossa pudottaa ledien tehoja noin puolella....
Lainaus käyttäjältä: honkpa - 03.04.12 - klo:18:40
O-asennossa pudottaa ledien tehoja noin puolella....
No tuo on sit facelift ominaisuus.
Ai niin unohtui onnittelut honkpalle. Hieno peli hienolla moottorilla. Onnittelut!
Juu ei vaikuta auto-asentoon tuo koodaus, valot syttyy ja sammuu hämärätunnistimen ohjaamana.
O-asennossa tosiaa pudottaa ledien tehot noin puoleen...
Lainaus käyttäjältä: Pertsa - 03.04.12 - klo:18:36
Onko sulla siis valokytkin parkkiasennossa tuolloin? Ei kai tuo koodaus xenonien syttymiseen vaikuta valokytkimen auto-asennossa?
Eikös kytkin nolla-asennossa pääse samaan lopputulokseen, eli ledit palaa täydellä kirkkaudella, mutta ei sytytä xenoneita hämärään ajettaessa???
Nyt en usko tätä juttua, joten lampsin pihalle tarkistamaan. Kyllä tuossa parkkiruudussa makaavassa facelift A4:ssä ledin kirkkaus on ihan sama 0- ja auto-asennoissa. (Auto-asennossa luonnollisesti himmenee ku xenon-syttyy.)
Lainaus käyttäjältä: honkpa - 03.04.12 - klo:18:53
O-asennossa tosiaa pudottaa ledien tehot noin puoleen...
Eli sama vaikutus kuin parkeilla mutta mittarivalot ei pala? Oisko koodauksessa tullu lipsaus?
No tähän on mielenkiintoista, mulla kun käänti o-asentoon putosi ledien teho selkeästi, arvioiden puoleen....
Lainaus käyttäjältä: Mrk - 03.04.12 - klo:18:57
Nyt en usko tätä juttua, joten lampsin pihalle tarkistamaan. Kyllä tuossa parkkiruudussa makaavassa facelift A4:ssä ledin kirkkaus on ihan sama 0- ja auto-asennoissa. (Auto-asennossa luonnollisesti himmenee ku xenon-syttyy.)
No milläs kirkkaudella ne sitten paloi ennen koodausta parkki-asennossa, siis siinä kolmannessa kohdassa katkaisijaa? Samalla kuin 0 vai vielä himmeemmällä?
Käytiin myös testaamassa tämä kahdella FL-nelkulla. 0-asennossa palaa kirkkaasti, Xenonien syttyessä himmenee.
Lainaus käyttäjältä: honkpa - 03.04.12 - klo:18:30
Turvavyö; esim kotoa lähtiessä laitan vyön 100-200m matkalla, ärsyttää vaan kuunnella pimputusta...
En tiedä voiko neloseen tehdä samaa, mutta Superbiin voi valita turvavyöpiippaukseen jenkkimoodin, jolloin piippausta kuuluu vain viitisen sekuntia. Ihan toimiva kompromissi.
Fuuuuck, siis meikähän kirjoittaa ihan mitä saattuu.
Tuli sit o-asento ja parkki-asento sotkettua hups :-\
Sorry boys and girls
siis parkki asennossa on täys kirkkaus nyt kun koodi upotettiin.
Nyt hieman tyhmä kysymys... miten 0-asento eroaa parkista?
No tätä kysyn nyt iteltäkin. Ei vaan tullu koskaan käännettyä tuohon o-asentoon aikaisemmin kytkintä
Lainaus käyttäjältä: jnsFI - 03.04.12 - klo:20:00
Nyt hieman tyhmä kysymys... miten 0-asento eroaa parkista?
Ja muuten sit nauran itelleni aika huolella parasta aikaa
Lainaus käyttäjältä: jnsFI - 03.04.12 - klo:20:00
Nyt hieman tyhmä kysymys... miten 0-asento eroaa parkista?
O-asennossa ei mittari yms. valot pala.
Jotain tällaista hieman epäilinkin tämän taustalla, mutta en kehdannut sanoa. ;D :P
Lainaus käyttäjältä: Pertsa - 03.04.12 - klo:18:31
Vastaan vaikka minulta ei kysyttykään :)
Esim. vaikka siksi että kun tulet pihaan ja otat postin laatikosta. Sitten pitää vielä ajaa auto pihalla perille parkkiin parinkymmenen metrin matka, niin ei tarvi kuunnella sitä pimputusta ja turvavyön kiinnittäminen tuossa pihalla tuntuu "vähän" turhalta. Kun peset autoa pihalla tai vaihdat renkaita ja siirrät autoa jnejnejne...
Minullakin tuo on koodattu pois päältä ja eipä ole kertaakaan unohtunut turvavyö liikenteeseen lähdettäessä tuon takia.
Melko kovaa taidat hurjastella ton 20m pihalla. Eihän se turvavyönvaroitus (piippaus) aktivoidu kun vasta kun nopeutta on 30km/h.
En tiennyt, että tuon mittariston neulojen pyyhkäisyn saa koodaamalla. Onnistuuko vain uusimpiin?
Allekirjoittaneella ei ole tästä tarkempaa tietoa et mihin malleihin saa toimimaan.
Lainaus käyttäjältä: Qrainderi - 04.04.12 - klo:00:10
En tiennyt, että tuon mittariston neulojen pyyhkäisyn saa koodaamalla. Onnistuuko vain uusimpiin?
LainaaEn tiennyt, että tuon mittariston neulojen pyyhkäisyn saa koodaamalla. Onnistuuko vain uusimpiin?
onnistuu myös vanhempiin
Nou ämpärimuovi any more.......
Elikkäs pieni päivitys tuohon mittariston / näytön muovipaneliin....
Käytetty 3M 1080 harjattu musta metalli teippiä.
Parempaa kuvaa myöhemmin kunhan ehtii valjastaa järkkärin tulille
(http://i135.photobucket.com/albums/q135/honkpa/A4%20B8%20FL/374d461e.jpg)
Onpas todella hieno, osaisimpa minäkin.
Ei se ämpärimuovi mihinkään hävinny? Mut hienompi tuo on :)
Juu ei hävinny, mut onnex sen väri katos näkyvistä ::)
Hyvän näköinen tuo KolmeÃ,,mmän harjattu musta, ettei menis vaan munkin hiilariteipatut paneelit uusiksi, alkanu vähän kyllästyttää. Kiiltävän musta sopis itelle parhaiten, mutta tulee heti naarmuiseksi. Pistäpä parempia kuvia kalvosta!
Aijumankekka! Näyttää todella hyvälle!
Hyvillä muutoksilla menty tähän saakka! ;)
Vannepäivitys tehty.
Spekseillä 9x19" et33.
Istuu aika mukavasti kaarelle.
Maistiaisena huono känny kuva, parempiakin tulee vielä joku päivä....
(http://i135.photobucket.com/albums/q135/honkpa/A4%20B8%20FL/012b2395.jpg)
sen verran kookas rengastus, että seuraavaksi madallus olis paikallaan?
nätti yhdistelmä, mutta varo, linnut on pesimäpuuhissa :)
No juu, niinhän tuo alkaa olemaan. Pari senttiä vois tippua niin olis ns perfect..
Mitähän arvon raatilaiset suosittelee. Pitäsi olla ajomukavuus ainakin sama kuin tuolla sport alustalla, ei ainakaan kovempi.
Sporttialustan kanssa toimii varmasti esim eibachin pro kit,mukavuus ei varmasti kärsi
Onko vanteista parempia kuvia ja niiden istumisesta kaariin?
Lainaus käyttäjältä: honkpa - 11.05.12 - klo:17:31
Vannepäivitys tehty.
Spekseillä 9x19" et33.
Istuu aika mukavasti kaarelle.
Maistiaisena huono känny kuva, parempiakin tulee vielä joku päivä....
(http://i135.photobucket.com/albums/q135/honkpa/A4%20B8%20FL/012b2395.jpg)
Minkä kokoisilla kumeilla sulla on nuo vanteet? Entä oletko minkälaisilla kuormilla ajellut, löhinnä miettien että ottaako kiinni missään kohdin..
//Juha
Sent from my iPad using Tapatalk HD