Elikkä autossa on alkuperäinen webasto/eberi kumpi onkaan en ole katsonut tekee sellaisen oireen että ajossa se tuntuisi pelittävän mutta sitten kun yrittää kellolla laittaa sitä päälle niin 2 minuutin päästä lykkää kauheet siniset savut. Olisikohan hehkussa vika? Mikä lämmitin näissä vakiona on?
Mulla teki samaa ja webasto sammui hetken palamisen jälkeen.
Höyrystimen tai mikä lie palopesän vaihto auttoi. Noin 250 euron osa muistaakseni kun laittoivat Tampereen Bosch servicessä.
Yleensä pesä kuulemma on niin karstainen ettei syty/pala aina kunnolla. Mulla oli joku tiivistekin siellä murusina.Eli lyhyet webaston käytöt karstottaa.
Törmäsivät ekan kerran vielä semmoseenkin vikaan, ettei niitten laitteilla pystynyt lukemaan webaston dataa.Jotain häikkää siinä on.
Vagcomilla löysimme aikaisemmin vikakoodit ja herjasi silloin puhallinta ja hehkutulppaa muistaakseni.
Myöhemmin kovilla pakkasilla webasto ei käynnistynyt kun penkin alla ollut akku oli kaput.Uusi akku ja ctek kiinni ja ongelmia ei ole ollut koko talvena.