VAGarena.fi

Tekniikka => Kori ja valot => Aiheen aloitti: Erkka - 30.12.09 - klo:09:48

Otsikko: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Erkka - 30.12.09 - klo:09:48
Tälläinen kysely arvon forumilaisille. Mikä on tämän hetken mielivärisi autossasi? Lisäksi voisitte kertoa, mitkä ovat valintakriteerit väriä valitessasi? Helppohoitoisuus, väri miellyttää silmään jne.? Niin, pitäähän myös perheen muidenkin osapuolten mielipiteet ottaa huomioon väriä valitessa.  ;)

Itsellä ensimmäinen valkoinen kulkine, jonka candyvalkoiseen väriin olen ollut erittäin tyytyväinen. Maalipinnasta ei kovin helposti erotu hankausjäljet ym. kulumat, niin kuin monissa tummissa väreissä tahtoo olla. Valkoinen on sellainen huolettoman miehen väri, voitasiin sanoa. Mikä ei kuitenkaan tarkoita sitä, ettenkö autoni maalipinnasta pitäisi erityistä huolta. Luonteeltani olen sellainen, että kulkine pitää olla kaikilta osiltaan tip top kunnossa.

Värikartat esille ja kommentoimaan...
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Sean80 - 30.12.09 - klo:10:16
Candy White! :)

Autoa tilatessa oli pitkään samalla viivalla metallinhohtomusta ja Candy White. Myös punainen olisi toiminut muuten, mutta koska edellinen Golf oli punainen, niin oli otettava tällä kertaa jotain muuta.

Mustaa en olisi ottanut kuin metallinhohtona. Mustan ja valkoisen välillä ratkaisi sitten vaan tunne ja se, että metallihohto olisi maksanut muutaman satasen enemmän kuin normiväri. Sijoitin sen rahan sitten muihin varusteisiin. :)

Valkoinen on kesällä helppohoitoinen, mutta talvella ei näytä kovinkaan kauaa kovin kauniilta. ;D Punaisessa näkyi naarmut enemmän, mutta ei silti ongelmaksi asti, kun käsin pesi ja ahkerasti vahaili.

Tip top se on minunkin autoni aina sisältä ja ulkoa. Toisin kuin avopuolisoni moottoroitu roskalaatikko, jota tänä aamuna taas hämmästelin. ::) ;D

Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: TKe_ - 30.12.09 - klo:10:31
Jos tilaisin uuden auton niin väri olisi valkoinen. Edellisessä borassa oli sellainen tummanvihreä metalliväri, josta tykkäsin myös. Se oli tyylikäs puhtaana, mutta haittapuolena oli, että se ei pitkään puhtaana pysynyt. Passatissa on joku metallinhohto sininen, josta en kovinkaan paljoa pidä, mutta autot käytettynä ostaessa ei väri oli pääkriteeri :)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Golffari - 30.12.09 - klo:11:13
Tuli tilattua sitten valkoisena, olisko tämä sitten tuo candyn valkoinen ( edellinen on sininen )
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Tupo - 30.12.09 - klo:11:30
Onkohan tällä palstalla "rikos" vastata, että "british racing green"?  :P
Vastaa siis varmuuden vuoksi: RAL6005.
Gold IV Variantissa oli jossakin vaiheessa (vm. 2002?) tarjolla hyvä vihreä, mutta tietenkin vasta sen jälkeen, kun meille oli hankittu "maantienharmaa" (Anthrasite Grey, tjsp) Golf.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: skula - 30.12.09 - klo:12:07
Autoon (omasta mielestä) parhaiten istuvan värin määrittelee pitkältikin auto itse.. Esim CC on valkoisena minulle parasta antia. Kun taas Mersun ottaisin melkein aina mustana, penarin 3:n taas sinisenä, penarin 5:n taas ehkä mustana... Superbin tummanpunaisena..

Auto itsessään määrittelee minusta sille sopivat värit..
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Ville T. - 30.12.09 - klo:12:13
Lainaus käyttäjältä: Skula - 30.12.09 - klo:12:07
Autoon (omasta mielestä) parhaiten istuvan värin määrittelee pitkältikin auto itse.. Esim CC on valkoisena minulle parasta antia. Kun taas Mersun ottaisin melkein aina mustana, penarin 3:n taas sinisenä, penarin 5:n taas ehkä mustana... Superbin tummanpunaisena..

Auto itsessään määrittelee minusta sille sopivat värit..
Olen Skulan kanssa täysin samoilla linjoilla. Joihinkin autoihin esimerkiksi tuo valkoinen sopii erittäin hyvin, kuten VI Golfiin mutta taasen esimerkiksi IV Golfissa väri ei mielestäni istu kovin hyvin. Paljon vaikuttaa myös auton malli ja merkin imago: Esimerkiksi vihreä tai sininen sopivat hyvin Sciroccoon mutta harva kuitenkaan valitsisi S-sarjan Mercedestä em. väreillä.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Marapetsu - 30.12.09 - klo:12:20
Tällä hetkellä Phantom-musta helmiäisväri.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Reneto - 30.12.09 - klo:12:22
Aika paljon autokohtainen asia, mutta keskityn omaan kulkineeseen, sen lajikumppaneita kun tulee katsottua vähän tarkemmin.
Itse olen ostanut Jettani käytettynä, eli oli tyydyttävä väriin joka miellytti (platinum grey). Olen huomannut, että Jettaan sopii tummat värit, johtuu ehkä muotoilusta, mutta tod.näk. myös kromista listoissa ja maskissa. Pidän yleensä hopeaa ihan mukiinmenevänä värinä, mutta hopea Jetta on p-l-i-i-s-u. Valkoinen on tietyissä autoissa aivan upea (esim. A4 B8) mutta en haluaisi valkoista Jettaa. En ole sellaista nähnytkään, onkohan ollut koskaan edes värivalikoimassa..? Tummat metallivärit sininen ja punainen näyttävät Jetassa ihan OK:lta.
Jos nyt sormennäpäytyksellä voisin vaihtaa autoni väriä, valitsisin mustan. Mercedes E (W211) olisi hopea tai vaaleansiniharmaa, A4 valkoinen, BMW 3-sarjalainen hopea....
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Erkka - 30.12.09 - klo:12:48
Lainaus käyttäjältä: Skula - 30.12.09 - klo:12:07
Autoon (omasta mielestä) parhaiten istuvan värin määrittelee pitkältikin auto itse.. Esim CC on valkoisena minulle parasta antia. Kun taas Mersun ottaisin melkein aina mustana, penarin 3:n taas sinisenä, penarin 5:n taas ehkä mustana... Superbin tummanpunaisena..

Auto itsessään määrittelee minusta sille sopivat värit..

Totta haastelet, Skula. Esimerkiksi Ferrariin en valitsisi muuta väriä kuin ferrarinpunaisen, kun taas Porschen sopii erinomaisesti räiskyvän keltainen.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Kiviharju - 30.12.09 - klo:13:23
Lainaus käyttäjältä: Tupo - 30.12.09 - klo:11:30
Onkohan tällä palstalla "rikos" vastata, että "british racing green"?  :P
Ei ole :D Esim Golffin Saksan värikartassa löytyy melkein tuon niminen vihreä väri :)

Itse olen myös samaa mieltä Skulan kanssa, auto itse määrittelee parhaiten sopivan värin.

Golffiin olisin mielelläni ottanut jonkin tumman vihreän sävyn.
Tämän linkin (http://cc5.volkswagen.de/cc5/configurator/fs_base.aspx?context=default&app=ICC-DE) takaa löytyy Saksan konfiguraattori ja sieltä selaten värivaihtoehdot esim. Golffiin, miksi noita ei saa täällä? :-\ On kyllä hinnatkin aika korkeat ::)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Quality - 30.12.09 - klo:13:38
Herttoniemen AudiCenterissä on esillä valkoinen Audi A5 SportBack - näyttää muuten todellista isommalta ja todella upealta! En ole suuri valkoisen ihailija, mutta kieltämättä se sopii aika moniin automerkkeihin: Audin eri malleihin, Passat CC:hen, mutta toisin kuin tuolla jonkun toisen mielestä, myös Mersuun, ainakin C-malliin. Valkoinen pikkuauto ei välttämättä ole aina oikein onnistunut, mutta kieltämättä esim. valkoinen Polo toimii, samoin Golf.

Uusien mallien lanseerausvärit ovat joskus paremmin, joskus huonommin onnistuneita. Esimerkkeinä vaikkapa sähkönsininen Octavia RS ja likaisenpunainen Seat Exeo.

Uusissa autoissa värit kulkevat selvästi trendeinä. 1970-luvun loppupuolella tulivat mielestäni todella hienostuneet vaaleat metallihohtovihreät, joita käytettiin runsaasti aina 1990-luvun alkuun saakka. Oma vuoden -90-mallinen Jetta Flairini oli tuon värinen. -96-mallinen Vento (http://www.ultimatevw.com/autot/?cmd=auto&id=4915) taas oli tumma helmiäsivihreä, joka oli silloinen trendiväri. Pari vuotta jatkuneen valkoisen valtakauden jälkeen näyttäisivät vaihteeksi ruskean sävyt olevan tulossa. Saapa nähdä, onnistuvatko ne läpimurrossa yhtä hyvin kuin valkoinen.

Klassisia, ajattomia ovat musta ja peruspunainen. Mustaa autoa en ole koskaan omistanut ja vierastan sitä jossain määrin, koska olen aika laiska maalipinnan hoitaja. Musta sopii sellaiselle, joka jaksaa puunata autoaan, muuten se näyttää helposti kamalalta. Laiskalle puunaajalle taas harmaan sävyt ovat omiaan, ajattomia nekin, mutta yleisyydessään aika tylsiä. Punainen on raikas ja pirteä, ja kun nykyisin punasävyjen auringonkestävyyskin on hyvä, suosin niitä.

Jos hankin seuraavan auton uutena, se voi olla väriltään sininen tai jokin hieno harmaan sävy. Käytetyssä en katso väriä, vaan aivan muita asioita.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Tupo - 30.12.09 - klo:13:45
LainaaGolffin Saksan värikartassa löytyy
Niinpä (taas) löytyykin - mutta eipä löydy Varianttiin.
No, Caddyn väri on ainakin "vähän sinne päin" - sopivassa valossa jopa tyylikäs vihreä.  :D

Lainaamiksi noita ei saa täällä?
Luulen, että "tehdastilausautoon" voisi saadakin.
;) Ei nimittäin löydy tuota oman Caddyn väriäkään nykyään "Suomen värikartasta".   ;)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Golffari - 30.12.09 - klo:13:45
Jotenkin valkoinen on parempi vaihtoehto tässä kuin sininen.
Tosin tämä taitaa olla jo vanhaa koppaa...
(http://www.vwtuningmag.com/wp-content/uploads/2008/03/golf_v_1k_variant.jpg)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: TKe_ - 30.12.09 - klo:13:46
Lainaus käyttäjältä: Quality - 30.12.09 - klo:13:38
-96-mallinen Vento (http://www.ultimatevw.com/autot/?cmd=auto&id=4915) taas oli tumma helmiäsivihreä, joka oli silloinen trendiväri.

Taisi olla minun borakin juuri tuon värinen. Itse kyllä tykkään tuosta väristä.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Kiviharju - 30.12.09 - klo:13:51
Lainaus käyttäjältä: Tupo - 30.12.09 - klo:13:45
Luulen, että "tehdastilausautoon" voisi saadakin.
Varmasti saisikin, mutta suomen hinta voi olla jotain tähtitieteellistä :o Jos noilla erikosväreillä on Saksassakin hintaa 1625-2020â,¬ ::)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Tupo - 30.12.09 - klo:14:34
^Erikoisvärien hinta vetää kyllä sanattomaksi.
:o > ??? > :-[ > :'( > :-X
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Quality - 01.01.10 - klo:16:08
Kopioin tänne nimim. Vmatin postauksen toisesta ketjusta:

Valkoinen on omien kokemuksien mukaan myös yksi parhaista väreistä naarmujen_näkymättomyyden suhteen, nykyinen on jo kolmas laatuaan. Ei sovi todellakaan kaikkiin malleihin ja valkoisen sävy on ratkaiseva.

Mustan C5:n kanssa meinas aikoinaan mennä hermo kun yritti pitää puhtaana/naarmuttomana, oli vielä lisäksi metalliväri. Yllätykseksi toi väri oli suunnilleen ainoa ongelma tuon kanssa - pelas muuten kyllä ennakkokäsitysten vastaisesti hienosti.

Harmaa "silver" on ystävällisin, mutta siitä ei saa sellaista puhtauden riemua kuin monesta muusta - näyttää likaisena ja puhtaana suunnilleen samanlaiselta.

On sitten ne hienot "shamppanja" värit , yksi ollu itelläkin, mutta viimekädessä näyttää kuitenkin aika vaatimattomalta. Liikkeen lattiallahan noi näyttää edustavalta muttei sitten tien päällä kuitenkaan. Uppoaa jotenkin massaan.

Punainen, ainakin Audissa, oli väri kohdallaan mutta myös naarmuntuu helposti. Tai ainakin noi näkyy parkkihallissa. Vaatii hoitoa ja pesusientä.

Väri on myös jotenkin auto- ja mallikohtainen, jokin sopii toiseen ja toiseen ei sitten yhtään. Ja toisaalta, kuten sivusin aikaisemmin aihetta, väri/auto luonnossa liikenteen seassa näyttää ihan erilaiselta kuin tuolla liikkeen lattialla keinovalossa. Kannattaa siis harkita kaksi kertaa ennenkuin tekee päätöksen - mitä oikeasti väriltä haluaa.

Edit 1 : oho, tais mennä vähän OT mutta saa siirtää jos on jo jokin parempi ketju. Aihe on kuitenkin mielenkiintoinen
Edit 2: Jos sais autoon (lue sopiva malli) ton oman K8 Busan Orangen, saattais olla kyllä bueno!
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: VW-man - 01.01.10 - klo:16:18
Lainaus käyttäjältä: Golffari - 30.12.09 - klo:13:45
Jotenkin valkoinen on parempi vaihtoehto tässä kuin sininen.
Tosin tämä taitaa olla jo vanhaa koppaa...
(http://www.vwtuningmag.com/wp-content/uploads/2008/03/golf_v_1k_variant.jpg)

Jep jep vitoskopan kuva
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: VW-man - 01.01.10 - klo:16:22
Minusta Red Spice sopii ainakin tähän V koriseen Variantiin ja miksei Jettaankin. Musta on hyvä väri (niin normi kuin metallivärikin) samoin valkoinen. Audilla on hyvä peruspunainen väri samoin Seatilla. Bluegraphit on makea väri. Mocca Brown sekä Silver leaf ovat myöskin tosi jees. Reflex silverkin on ok. Subarulla oli joskus hienoja norsunluunvalkoisia erikoisvärejä.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: tn62634 - 01.01.10 - klo:16:39
Sinisiä on useimmat olleet. Toki riippuu autosta, jos itse saa valita värin. Nykyinen on Smaragdschwarz / Green Black Metallic, mutta kyllä se oikeasti tummansininen on. Tietyssä valossa kyllä se vihertävä sävy tulee esiin. Edellinen Polo oli Tossablau metallic ja se oli ihan kiva väri pieneen autoon.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Antinontoxic - 01.01.10 - klo:16:43
Musta tuntuu hyvältä.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Quality - 01.01.10 - klo:17:00
Ehkä tämä menee vähän offtopic, mutta autojen värimaailmaa koskee kuitenkin. Oletteko panneet merkille, miten Keski-Euroopassa, ainakin Saksassa ja Hollannissa, suositaan harmaan eri asteita välillä musta <--> valkoinen? Aika synkeän harmaalta vaikuttaa autojen värimaailma siellä.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Antinontoxic - 01.01.10 - klo:17:08
Lainaus käyttäjältä: Quality - 01.01.10 - klo:17:00
Ehkä tämä menee vähän offtopic, mutta autojen värimaailmaa koskee kuitenkin. Oletteko panneet merkille, miten Keski-Euroopassa, ainakin Saksassa ja Hollannissa, suositaan harmaan eri asteita välillä musta <--> valkoinen? Aika synkeän harmaalta vaikuttaa autojen värimaailma siellä.

Eikös se Suomessakin harmaa mennyt kärkeen suosituimpana värinä tässä joku vuosi sitten?
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Quality - 01.01.10 - klo:17:12
Voi olla, että meni, mutta on meillä vielä sentään aina kymmenen joukossa joku värillinenkin yksilö ;), toisin kuin vaikkapa Saksanmaalla. Joitain kuviakin löytyy, kunhan saan kaivetuksi esiin, niin voin vaikka liittää tähän.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Antinontoxic - 01.01.10 - klo:17:41
Lainaus käyttäjältä: Quality - 01.01.10 - klo:17:12
Voi olla, että meni, mutta on meillä vielä sentään aina kymmenen joukossa joku värillinenkin yksilö ;)

Mutta se johtuu vain siitä, että toppahousut on tottuneet ostamaan Corollansa punaisena  ;)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Micco - 01.01.10 - klo:17:55
En tiedä onko kyseessä syy/seuraus-suhde vai mikä, mutta olen tykästynyt siniseen väriin. HUOMATTAVASTI helppohoitoisempi kuin musta(melkein mikä tahansa on), ja värisävyjä löytyy moneen erilaiseen autoon sopivia. Ensimmäinen sininen autoni tuli tavallaan vahingossa, ja nyt niitä on samalla kaavalla jo 3kpl...  ;D En enää edes muista pidinkö erityisesti sinisestä, ennenkuin sen värisiä autoja alkoi tahattomasti kasaantua.  :)

Seuraavaksi voisi miettiä jotain muuta. Jo ihan vaihtelun vuoksi.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Karvis - 01.01.10 - klo:18:39
Tämä on aika hankala kysymys, mutta jos ostaisin uuden saattaisi väri olla joku pirteä sininen(tyyliin ocu RS) jos sellainen vain olisi tarjolla. Myös nämä nykyiset muoti-ruskeat miellyttää silmää, esim. CC ja bmw x1:n on todella hyvän näköinen ruskeana.
Hätävarana myös musta menisi koska se on puhtaana  pirun hyvän näköinen, mutta työläs.

Ennen tuota nykyistä autoa oli kaksi väriä jota ei minun autoon tule, toinen oli punainen(:-[) ja toinen sitten arjenharmaa, tuohon punaiseen on alkanut tottumaan jo joten ehdottomalla öklölistalla on nyt sitten hopea.

Tuo Octavian punainen on puhtaana todella hyvän näköinen joten peseminen todellakin palkitsee, mutta punainen ei sovi kaikkiin autoihin. A4 B7:aa en todellakaan ostaisi punaisena, mutta B8 taas on punaisena todella hyvän näköinen.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: tn62634 - 01.01.10 - klo:19:01
Lainaus käyttäjältä: Karvis - 01.01.10 - klo:18:39
Myös nämä nykyiset muoti-ruskeat miellyttää silmää, esim. CC ja bmw x1:n on todella hyvän näköinen ruskeana.

Siinä muoti-ruskea (144-1) Volvon värikartasta vuodelta 1980:

(http://koti.mbnet.fi/~meon/1e4bcd50.jpg)

Todella upea ja näyttävä väri auringon- ja keinovalossa.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: _156_ - 05.01.10 - klo:20:17
Monenväristä kulkinetta on käynyt pihassa, valkoisesta punaisen kautta mustaan. Ja monta sävyä tuolta väliltä.

Värin valinta uuteen autoon on äärimmäisen tuskaisaa. Uusien autojen väriskaalat ovat turhan usein harmittavan harmaita. Vaikka lopulliset valinnat itsellänikin ovat usein enemmänkin perusvarmoja kuin hilpeitä, vihaan valintatilanteita, joissa ei voi tehdä aitoa valintaa. Jos tiedän voivani valita värin, josta aidosti pidän ja vieläpä skaalasta joka on riittävän monipuolinen, saattaa se ohjata koko auton valintaa. Uuden auton hankinnan viehätys on juuri mieleiseksi speksaaminen ja väri on olennainen osa sitä.

Käytetyissäni huomaan skaalan olleen laajempi kuin uusissani. Käytetyn valinnassa isoin merkitys on muilla asioilla kuin värillä ja arvosteluasteikko kulkee välillä "upea - kaupan este". Käytettyjen kautta on noussut myös uusia suosikkeja, joihin en ehkä muuten olisi uuden valinnoissa päätynyt.

Taaksepäin katsoen on kaksi väriä joihin olen säännöllisesti palannut: hopea ja sininen. Hopea on ristiriitaisuudessaankin hieno väri. Se vaatii autolta riittävän voimakkaita muotoja. Silakat eli liukkaaksi muotoillut menettävät hohtoaan hopeana. Hopea asettaa myös auton koristelulle vaatimuksensa. Musta on hyvä tehoste ja kontrastin antaja listoissa ja harkitusti myös vanteissa. Mattahopeat perusvanteet hopeassa autossa menevät hukkaan. Hopeaa perustellaan usein helppohoitoisuudella tai ettei oikein muutakaan sopivaa ollut, mutta kyllä se on myös aidosti hieno sävy (ei väri). Hopean lisäksi muut harmaat eivät ole oikein suosikikseni päässeet.

Toinen suosikkini, sininen, vaatii sopivan sävyn kelvatakseen. Monella merkillä, esim. Audilla ja Seatilla on ollut vaikeuksia löytää makuani tyydyttäviä sinisen sävyjä. Sinisen pitää olla metallihohtoinen ja mielellään sopivan tumma. Sinisen on oltava sävyltään puhdas, ei mikään turkoosi. Tumma savulla sävytetty kelpaa, tästä mainiona esimerkkinä VW:n Bluegraphit. Oikean sävyinen sininen on mahdottoman hieno väri. Puhdas, vahattu ja kiiltävä tumman sininen metalliväri ilta-auringossa on tyylikkäin väri mitä tiedän. Sininen on kuitenkin vaatelias muotoilulle, kaikkiin autoihin se ei sovi, yleensä se on parhaimmillaan keskikokoisissa ja melkein isoissa autoissa. Ehkäpä juuri noissa silakan muotoisissa.

Yksi väri, jota usein värikartoilta kaipaan, on hyvä punainen metalliväri. Valitettavan moni valmistaja on ymmärtänyt punaisen vain perusväriksi tai tylsäksi ja liian tummaksi viininpunaiseksi. Pahimmillaan hieman luumuun sävyttyvänä. Ranskalaisista Pösö ja Sitikka ovat osanneet tehdä hienoja metallinpunaisia, Citroenin värisävy taitaa olla nimeltään Lusifer Red. Hieno nimi ja hieno väri esim. C5:ssä.

Heitetään lopuksi esimerkkejä hyvistä varikartoista, vaikka se nykyään hieman vaikeaa onkin: Peugeot 308 CC ja MB C kelpaavat hyviksi esimerkeiksi. Huonommasta päästä on helppo heittää tämä:
http://www.volkswagen.fi/vv-auto/vw4.nsf/0/28785F24C3E189A5C22572440030B603?OpenDocument
Valmistajan arvoisa Art & Design Director on työtään rakastavana ja maanantain kunniaksi päätynyt rajaamaan osan sävyistä (ei väreistä) pois tietyistä varusteluversioista. Syynä varmaan väriin sopimattomat pölykapselit. Valitse tuosta sitten korkeatasoinen highline väri.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Pertsa - 05.01.10 - klo:21:41
^Aika paljon olen samoilla linjoilla noiden sinisten ja punaisten kanssa _156_:n kanssa. "Tavallinen" metallinhohtosininen on mielestäni tylsä väri, esim. A4 B8 Aruba Blue (ei herneitä sitten B8 miehet). Deep Sea Blue taas on todella tumman sininen erittäin upea väri ja sen olisin todennäköisesti itselleni valinnut jos olisin autoni uutena ostanut ja jos Audin metallivärillä ei olisi niin törkeä lisähinta. Yhtään A4 B8:a en ole Deep Sea Bluena nähnyt, yhden A5:n olen.
Itsekin olen myös kaivannut kunnollisia metallinhohtopunaisia. Niitä on todellakin harvassa. Anopilla on Pösö 206 ja siinä on muuten tuo sama Lucifer Red väri kuin sitikoissa. Se on ihan hieno väri kyllä. Kuka ottaa ensimmäisenä candypunaisen värivalikoimaan. Ei se enempää voi maksaa kuin vaikka Audin exclusivevärit...
Miksi perusvärejä (siis ei-metalliväri) ei harrasteta juuri muita kuin punainen, musta ja valkoinen. Aika hyvä perussininen oli muutamia vuosia sitten VAG:lla Jazz Blue. Mutta mikään ei voita Audi TT:n Nimbus Grey väriä, tyylikäs pohjamaalin värinen harmaa perusväri ;)

EDIT : Sen verran vielä että minua taas nuo tummat punaiset ja niistä etenkin luumunsävyt usein miellyttävät.

Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: _156_ - 05.01.10 - klo:22:04
Lainaus käyttäjältä: Pertsa - 05.01.10 - klo:21:41Deep Sea Blue taas on todella tumman sininen erittäin upea väri ja sen olisin todennäköisesti itselleni valinnut jos olisin autoni uutena ostanut. Yhtään A4 B8:a en ole Deep Sea Bluena nähnyt, yhden A5:n olen.
..
EDIT : Sen verran vielä että minua taas nuo tummat punaiset ja niistä etenkin luumunsävyt usein miellyttävät.

Tuo Deep Sea Blue oli päässyt unohtumaan. Sen harvinaisuus Audeissa tosiaan kummastuttaa.

Yksi positiivinen poikkeus tuohon luumuasiaan on - MB CLS.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Reneto - 06.01.10 - klo:06:26
Lainaus käyttäjältä: _156_ - 05.01.10 - klo:20:17

Heitetään lopuksi esimerkkejä hyvistä varikartoista, vaikka se nykyään hieman vaikeaa onkin: Peugeot 308 CC ja MB C kelpaavat hyviksi esimerkeiksi. Huonommasta päästä on helppo heittää tämä:
http://www.volkswagen.fi/vv-auto/vw4.nsf/0/28785F24C3E189A5C22572440030B603?OpenDocument
Valmistajan arvoisa Art & Design Director on työtään rakastavana ja maanantain kunniaksi päätynyt rajaamaan osan sävyistä (ei väreistä) pois tietyistä varusteluversioista. Syynä varmaan väriin sopimattomat pölykapselit. Valitse tuosta sitten korkeatasoinen highline väri.

Tuli tästä mieleeni asia, johon voisitte heittää kommenttia. Valitsetteko/valitsisitteko värin uuteen autoon pelkästään sillä perusteella, että se on saatavissa vain tiettyyn huippumalliin tai varustelutasoon. Tuota (melko tympeän näköistä) Passatin värikarttaa katsoessa Biscay Blue olisi väri, jonka saa vain highline-varusteluun. Ajatteleeko kukaan (vaikka väri ei suurin suosikki olisikaan), että ottaisi sen nimenomaan yksilöllisyyden vuoksi?

Vähän vastaava esimerkki on Ford Focuksen ST-malli, joita myydään paljon Electo-Orange ja Performance Blue -väreillä. Varmasti iso osa näiden värien valitsijoista tekee valintansa sillä perusteella, että ne ovat ST:n värejä. Tähän tyyliin: "Suosikkivärini, upean mustan voi ottaa vaikka 1,4:ään, mutta tämä ruma oranssi kuuluu vain huippumalliin, juu näyttäähän se kauempaa katsottuna huoneistokeskuksen autolta.. "

Mitäs meinaatte? Ottaisitteko Highline-Passattiin "väärän" sinisen?
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: _156_ - 06.01.10 - klo:07:38
Lainaus käyttäjältä: Reneto - 06.01.10 - klo:06:26
Mitäs meinaatte? Ottaisitteko Highline-Passattiin "väärän" sinisen?

En. Mutta mallisarjan sisällä malliin, joka erottuu muutenkin ulkonäöltään, voisin ottaa. Focus ST ja Ocu RS hyviä esimerkkejä - molemmissa sinisen sävy on kylläkin juuri oikea.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Pekka T - 06.01.10 - klo:11:24
Lainaus käyttäjältä: _156_ - 05.01.10 - klo:22:04
Tuo Deep Sea Blue oli päässyt unohtumaan. Sen harvinaisuus Audeissa tosiaan kummastuttaa

Minua mielyttää myös tuo Deep Sea Blue .
Kuinkakohan hyvin lika näkyy tuossa värissä ?

(http://lh3.ggpht.com/_A9eJXd_PHS8/S0RUeMYa-CI/AAAAAAAAAKc/CDTxikKoB9w/P1000317b.jpg)

Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Mikko83 - 06.01.10 - klo:11:33
entiedä olenko perverssi vai mitä,mutta minusta tämä on ehottomasti paras väri  8)

(http://www.matey-matey.com/gallery_green_mk1.jpg)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Reneto - 06.01.10 - klo:11:38
^ Olet perverssi  ;D Ja jos tykkäät tuosta vanne/rengasratkaisusta, niin tulen henkilökohtaisesti ruoskimaan  ;D ;D

No, oikeastihan tuo on 70-luvun kulttiväri, sopii siis aikalaisiinsa.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Reneto - 06.01.10 - klo:11:48
Lainaus käyttäjältä: Pekka T - 06.01.10 - klo:11:24
Minua mielyttää myös tuo Deep Sea Blue .
Kuinkakohan hyvin lika näkyy tuossa värissä ?


Näkyyhän se skeida ja siitepöly tuollaisessa älyttömän herkästi. Suurempi huolenaihe minulle olisi kuitenkin se, että tummaa(tummansinistä, mustaa...) autoa saisi hoitaa kuin pikkulasta, ettei pyörrejäljet ja hiusnaarmut paistaisi auringon kanssa kilpaa.
Hieno väri, sen myönnän. Sopisi omaankin autoon.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Arcca - 06.01.10 - klo:11:57
Seuraavat kriteerit on tulleet vuosien mittaan
Näkyvyys eli turvallisuus
- Jos mahdollista, mielestäni kannattaa valita "ei-luonto"-väri eli punainen, sininen, oranssi jne. Helpottaa muiden havainnointia.
Helppohoitoisuus
- Poistaa listalta hyvin tummat värit
Viileä auringossa
- Poistaa listalta hyvin tummat värit, hyviä valkoinen, punainen, hopeajohdannaiset
Jälleenmyynti
-"Ota mikä väri vaan kunhan et valkoista, en hyvitä siitä niin paljon kuin muista" tokaisi automyyjä vuonna 2002. Nythän valkoinen on ollut muotia, mutta koska muistan ajat milloin se ei ollut niin tuskin enää ostan valkoista autoa. Itse väristä pelkästään positiivisia kokemuksia käytön kannalta, yksi auto ollut valkoinen 90-luvulla.
Tunnepuoleinen miellyttäminen
-Tämähän sen kuitenkin lopulta ratkaisee. Omalta kohdaltani olen joutunut antamaan periksi näkyvyys aspektille, koska listaltani löytyy vihreää, hopeaa ja vaalean ruskeaa autoa. Punainen täyttää monet kriteerit mutten ole oikein sinut sen kanssa. Jos joskus ostan "ei-metalli" perusvärin, on se sitten punainen. Summaroituna ylläoleva suosikikseni nousee vaaleahko metalliväri jollain erikoisemmalla sävyllä. Myös syvän metallisininen (mutta ei tummansininen) kuuluu suosikkeihini.

Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: _156_ - 06.01.10 - klo:12:01
Lainaus käyttäjältä: Pekka T - 06.01.10 - klo:11:24
Minua mielyttää myös tuo Deep Sea Blue .
Kuinkakohan hyvin lika näkyy tuossa värissä ?

Näkyy yhtä hyvin kuin mustassa, mutta ei ole aivan yhtä arka pyörrejäljille kuin musta. Metallihohtoisuus auttaa, tummansininen mattana vastaa vaikeusasteeltaan mustaa.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Pertsa - 06.01.10 - klo:14:30
Lainaus käyttäjältä: Reneto - 06.01.10 - klo:11:38
^ Olet perverssi  ;D Ja jos tykkäät tuosta vanne/rengasratkaisusta, niin tulen henkilökohtaisesti ruoskimaan  ;D ;D
No, oikeastihan tuo on 70-luvun kulttiväri, sopii siis aikalaisiinsa.
Hmm, minä ainakin tykkään tuosta vanne/rengasratkaisusta, tervetuloa ruoskimaan minuakin  :P
Yleensäkin tuollaiseen "saksalaistyyliin" rakennetut vanhat volkkarit on kyllä minun silmissäni upeita...

Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Heka - 06.01.10 - klo:14:41
Kahta en vaihda!  ;D

Valmistusmaata ja väriä!
27v ja 20v, ollut tämä linja...
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Jyri - 06.01.10 - klo:22:50
Kumpa näihin konsernin autoihin saisi mattavärin tai puolihimmeän, muutaman mezen olen nähnyt liikenteessä mattana (titaani/musta) ja näytti tuo väri todella hienolta, olisin valmis jopa maksamaan tupla hinnan verrattuna metalliväriin.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: T - 07.01.10 - klo:00:21
"You can paint it any color, so long as it's black" / Henry Ford

Tähän mennessä aina kun on päässyt itse valitsemaan --> metallimusta.

Ei se niin työläs ole, mikään väri ei näytä hyvältä likaisena  ;)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Jyri - 07.01.10 - klo:01:10
Lainaus käyttäjältä: T - 07.01.10 - klo:00:21
"You can paint it any color, so long as it's black" / Henry Ford

Tähän mennessä aina kun on päässyt itse valitsemaan --> metallimusta.

Ei se niin työläs ole, mikään väri ei näytä hyvältä likaisena  ;)
Naulan kantaan, mutta tuota mattamustaa tekisi mieli kokeilla ;)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: VodmarVortex - 07.01.10 - klo:08:20
Lainaus käyttäjältä: Jyri - 06.01.10 - klo:22:50
Kumpa näihin konsernin autoihin saisi mattavärin tai puolihimmeän, muutaman mezen olen nähnyt liikenteessä mattana (titaani/musta) ja näytti tuo väri todella hienolta, olisin valmis jopa maksamaan tupla hinnan verrattuna metalliväriin.

Ei juma. Mun mielestä jo nykyinen systeemi, jossa sut käytännössä pakotetaan maksamaan väristä kuin väristä ylimääräistä on jokseenkin älytöntä. Autojen värikartoissa kun lähes kaikki värit jo ovat jotain metallivärejä tai muita helmiäislisämaksullisia, VAGgine-asteikolla kai 500-1000e? En kyllä ainakaan minä olisi valmis maksamaan vielä tuplasti ylimääräistä haluamastani väristä, en vaikka olisi kameleonttiväri tai muu teknisesti oikeasti haastava ratkaisu. Alkaisi "värilisävarusteen" osuus auton kokonaishinnasta olla aika kohdallaan. :-\
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Pertsa - 07.01.10 - klo:12:09
Minustakin on aika kummallista että auton hintaan ei sisälly maali  ;)
Esim. A4:ssa metalliväri maksaa ~1300eur, joka on minusta kohtuullisen törkeää ryöstämistä. Varmaankin tuon takia huomattavan suuri osuus A4:sta on punaisia, valkoisia tai mustia...
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Golf - 07.01.10 - klo:12:12
Ensimmäinen valkoinen tuli hankittua pari kuukautta takaperin ja on se edelleen yhtä hieno silmään kuin tilausta tehdessäkin.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: VodmarVortex - 07.01.10 - klo:12:45
Lainaus käyttäjältä: Pertsa - 07.01.10 - klo:12:09
Esim. A4:ssa metalliväri maksaa ~1300eur, joka on minusta kohtuullisen törkeää ryöstämistä.

Mutta A4:ssahan on pakko olla pari ylimääräistä kerrosta, koska Exeon metalliväri maksaa "vain" reilut 600e. Reilua, eikö?  ;D

Ei mutta vakavasti, noita väreistä perittäviä maksuja en ole kyllä oikein sisäistänyt. Enkä kyllä esim. autokaupan kiinteän suuruisiksi muodostuneita lisämaksujakaan, tyyliin 600 euron toimitusmaksu. Toisaalta, onhan se rekisteröinti siinä viereisellä katsastusasemalla tietty rankka suoritus.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Jyri - 07.01.10 - klo:19:04
Olen täysin samaa mieltä sekä metallivärien hinnoista ja toimitusmaksuista, en todellakaan ymmärrä niitä. Mutta tarkoitin vain että olisin valmis maksamaan vaikka tuplahinnan saadakseni tuollaisen mattaerikoisvärin.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Peeveli - 11.01.10 - klo:10:45
Eilen autonäyttelyssä tojomyyjä sanoi, että edelleen valkoisen hyvityshinta on tonnin alhaisempi kuin muissa väreissä. Nettotappiota siis esim. 500 euron lisähintaiseen metalliväriin tulisi 500 egeä. Myyjä sanoi, että valkoisen syrjintä vaihtoautona on erikoista; luultavimmin osa pelkää että auto on entinen firman auto jossa on ollut mainostarroja, entinen vartiointiliikkeen auto, tai sitten pelätään puhtaanapitoa. Oma kokemus aikoinaan valkoisista autoistani oli ihan päinvastainen: todella helppo pitää puhtaana, ei näy naarmut, ei pöly, kuralika näkyy itseäni häiritsevästi joka värissä.

Värin osalta on merkitystä myös auton korimuodolla. Musta on ollut suosikkini, vaan voi olla, että firmamme oma yksikköni muuttaa muualle ja parkkihalli pesumahdollisuuksineen menee joten täytyy varautua jatkossa myös tarvittaessa konepesuihin jne. Näin ollen musta lienee jatkossa kohdaltani poissuljettu. Hopea on tylsähkö, mutta varma ja helppo.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Golf - 11.01.10 - klo:11:03
Kävin samantyylistä keskustelua VW-myyjän kanssa viime vuoden syksyllä ja hänen näkemyksensä oli se, ettei valkoinen väri ole ollut vaihtoautokaupassa ongelma enää pariin vuoteen, ei myyjien eikä asiakkaiden puolelta. Erikoiset värit sen sijaan odottavat ostajaansa yleensä hieman pidempään ja ovat sen vuoksi vaikeampia myydä eteenpäin. Mutta mistäs noista voi koskaan sen paremmin tietää totuutta, otan ainakin itse värin ihan omien mieltymysten mukaan, oli sitten tavallisempi tai erikoisempi. 
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Urlaub - 11.01.10 - klo:11:05
Lainaus käyttäjältä: VodmarVortex - 07.01.10 - klo:12:45
Enkä kyllä esim. autokaupan kiinteän suuruisiksi muodostuneita lisämaksujakaan, tyyliin 600 euron toimitusmaksu.

Uusien autojen vakioksi muodostuneelle 600 euron toimituskuluille löytyy selitys lakikirjasta, sieltä autoverolain kohdalta..

Kauppahintaan sisältyvät toimituskulut ovat näemmä autoverottomia 600 euroon asti. Siitä seuraa se, että jos toimituskuluja ei ole eritelty, menee verojakin enemmän. Jos tyypillinen veroprosentti on vaikkapa reilut 30 %:a niin, auton hinta nousisi 200 euroa ilman toimituskulujen erittelemistä.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Urlaub - 11.01.10 - klo:11:08
Lainaus käyttäjältä: Golf - 11.01.10 - klo:11:03
Kävin samantyylistä keskustelua VW-myyjän kanssa viime vuoden syksyllä ja hänen näkemyksensä oli se, ettei valkoinen väri ole ollut vaihtoautokaupassa ongelma enää pariin vuoteen, ei myyjien eikä asiakkaiden puolelta.  

Ei varmaankaan tänään, mutta kun valkoisen muotistatus on jatkunut jo pari vuotta, niin voinee olla melkoisen varma sen pikaisesta katoamisesta.

"Normaalioloissa" valkoinen väri on ehdottomasti auton arvoa alentava seikka. Parin vuoden päästä valkoisia on buumin johdosta tarjolla todella paljon ja kun se on samaan aikaan poistunut muodista, niin katkeraa tilitystä on odotettavissa..
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: VodmarVortex - 11.01.10 - klo:13:44
Lainaus käyttäjältä: Urlaub - 11.01.10 - klo:11:08
"Normaalioloissa" valkoinen väri on ehdottomasti auton arvoa alentava seikka.

No jaa, en nyt tiedä. Kun mä annoin autonvaihdossa pois 6 vuotta vanhan Cordoban, niin automyyjä kysyi vanhasta autosta merkin, mallin, iän ja kilometrit. Ei paljon kiinnostanut kunto, saati joku väri. Ei kyllä ollut valkoinen, mutta olisi hyvin voinut olla, koska myyjä ei käynyt autoa edes pihalla katsomassa.

Ulkopuoliset lisävarusteet (vetokoukku, aluvanteet tms.) on auton hyvityshintaa määrittäessä mun mielestä samassa asemassa kuin väri - eli ei mitään merkitystä. Ja jos sillä jotain väliä jossain 5+ ikäisessä autossa on, niin väriä tärkeämpää on se, että maalipinta on ehjä.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Urlaub - 11.01.10 - klo:17:13
Lainaus käyttäjältä: VodmarVortex - 11.01.10 - klo:13:44
No jaa, en nyt tiedä. Kun mä annoin autonvaihdossa pois 6 vuotta vanhan Cordoban, niin automyyjä kysyi vanhasta autosta merkin, mallin, iän ja kilometrit. Ei paljon kiinnostanut kunto, saati joku väri. Ei kyllä ollut valkoinen, mutta olisi hyvin voinut olla, koska myyjä ei käynyt autoa edes pihalla katsomassa.

En eppäile! Automyyjälle riitti kun kerroit Seat Cordoba ja yli kuusivuotias. On meinaan jo noilla spekseillä äärimmäisen epämyyvä peli, joten automyyjä pohti vain, että mihin hintaan saa sen dumpattua jobbareille.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: MacVolsu - 23.01.10 - klo:11:01
Audiin valitsimme perus-mustan ja Poloon Flash-punaisen.
Toinen musta peräkkäin joten pesuhommeleita riittää. Audin olisin ottanut valkoisena mutta vaimo vaati mustan.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Antinontoxic - 23.01.10 - klo:11:32
Lainaus käyttäjältä: T - 07.01.10 - klo:00:21
Tähän mennessä aina kun on päässyt itse valitsemaan --> metallimusta.  Ei se niin työläs ole, mikään väri ei näytä hyvältä likaisena  ;)

Metallimusta on minusta jopa suhteellisen helppo väri, mutta vakiomusta jotain ihan muuta. Itse yleensä valinnut mieluummin vakiomustan, koska se on puhtaana oikeasti syvämusta eikä metallimustan "harmaa".

Lainaus käyttäjältä: Peeveli - 11.01.10 - klo:10:45
Eilen autonäyttelyssä tojomyyjä sanoi, että edelleen valkoisen hyvityshinta on tonnin alhaisempi kuin muissa väreissä. Nettotappiota siis esim. 500 euron lisähintaiseen metalliväriin tulisi 500 egeä.

Mites se laskukaava nyt sitten omassa tapauksessa menisikään tuon olettamuksen mukaan...

Valitsin autooni valkoisen, josta en maksanut tilatessa lisähintaa, mutta hyvityshinta valkoisen värin takia -500eur.
Jos olisin valinnut metallivärin, hankintahinta n. -1400eur, mutta hyvityshinta metallivärin takia pitäisi olla +900eur, että pääsisin samaan kuin valkoisen kanssa?
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: variantR - 23.01.10 - klo:11:38
Metallinhoto sininen :P ja Metallinhoto musta :P..Ovat mieli väriä ja yleessä tummat värit.. 8)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Juha - 23.01.10 - klo:11:38
Muutamia värejä on tullut jo kokeiltua ja jotain mielipiteitäkin on jo syntynyt. On ollut metallihopeaa, tummansinistä, valkoista ja kuparinpunaista, joiden jälkeen tuli ensimäinen Musta Auto (B6 avant). Musta väri iski kyllä omaan makuuni, sillä se oli hyvin hoidettuna upea väri. Tosin auton ensimmäinen omistaja oli hieronut maalipintaa pesukoneissa aikalailla ja se aiheutti aika paljon työtä, sillä kuluneessa vahapinnassa alkoi pohjan naarmut paistaa hurjasti läpi. Musta sai kuitenkin nyt väistyä nykyisen a3:n Meteor Gray värin alta. Tuo väri tuli valittua ihan vaan sillä perusteella, että se näytti Audi kaupan halogeenien alla niin hienolta väriltä. Esitteestä sitä tuskin olisin poiminut, luonnossa näyttää paljon paremmalta.

Eli, musta on sijalla yksi, mutta tuo helmiäisharmaa vei kuitenkin tälläkertaa voiton..

Mallikuva jonkun Meteor Gray värisestä 2009 S3:sta (http://farm4.static.flickr.com/3137/2964331294_3fc1c979c7.jpg)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Micco - 25.01.10 - klo:17:45
Iltalehdessä (http://www.iltalehti.fi/autot/2010012510994029_au.shtml) on juttua Suomalaisten autoilijoiden väritottumuksista. Ei mitenkään yllättävää luettavaa.  :)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Zausa - 03.02.10 - klo:20:47
Mun lempiväri autossa on metallinhohtotummansininen. Todella näyttävä ja tyylikäs väri kun auto on puhdas ja vahattu. Näkyyhän tuossa kura ja siitepöly yms. melko helposti mutta tuleepahan pestyä autoa useammin kun ei se likakaan maalipinnalle hyvää tee vaikkei näkyiskään. Sininen on muutenkin ollut lempivärini lähes aina joten uutta autoakin tilatessa väri tuntui vaan itsestä parhaimmalle. Ja erittäin tyytyväinen olen kyllä ollut valintaan! Nyt seuraavaa autoa tilaillessa päädyin tummanruskeaan, koska vaihtelun vuoksi en halunnut toista samanväristä autoa heti perään ja ihastuin Yetin Mato Brown värisävyyn. Aikaisemmin käytettyjen autojen kohdalla värejä on ollut ainakin mustaa, valkoista, punaista ja metallinhohtotummanvihreää ja kaikki ovat olleet omalla tavallaan hyviä värejä. Inhokkivärinä itselläni on oikeastaan ainoastaan hopeanharmaa, joka on mun mielestä niin tylsä väri etten sitä omaan autooni haluaisi olkoonkin kuinka käytännöllinen tahansa.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: -ruoska- - 04.02.10 - klo:09:31
Minulla ei ole sinällään kaikenkattavaa mieliväriä, vaan se määräytyy lähinnä kohteen mukaan. Pätee muihinkin, kuin autoihin.  :)

Metalli- ja helmiäisvärit tuntuvat olevan kuitenkin se juttu.

Roomsteria hankkiessa Capuccino Beige oli paletista oikeastaan ainoa, joka miellytti silmää ja mieltä.

Yetin kohdalla Brunello Rosso, Mato Brown ja Black Magic aiheuttivat sitä oikeanlaista kutinaa. Näistä kolmesta Black Magic sai perheessä eniten ääniä, joten se tuli valittua. Ja kun vielä sai oikein luvan sitten hinkata sitä autoa, että pysyy puhtaana, niin eihän siihen muuta tarvittu.

Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: TSI_J - 04.02.10 - klo:11:05

Kylllähän tässäkin asiassa voisi todeta että vaihtelu virkistää, en voisi kuvitella pitäväni samaa väriä kuin Ferrarissa jossa punainen on ainoa oikea väri. Tarkalleen ottaen senkin sävy on vaihdellut vuosien mittaan.

Tällä hetkellä muusta massasta poikkeavat näyttävät aika tyylikkäiltä, esimerkiksi limen-vihreä Mazda2 joka pyörii asuinseuduillani on aika tyylikäs. Toisaalta myös valkoinen BMW 3-sarjan touring näytti silmään hyvältä kun tuli eilen vastaan.

Meidän hopea golffikin hiukan tummennetuilla laseilla on mielestäni tyylikäs.

Vuoden päästä fiilikset voi olla erilaiset.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: TSI_J - 04.02.10 - klo:11:10

Piti vielä sanoa, olennaista mielestäni on että auton muotoilu pääsee esiin, ilmanottoaukot näkyvät jne. Tästä johtuen mustaa en sulata, siihen väriin hukkuu autoon suunnitellut muodot.

 
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: VAG! - 04.02.10 - klo:11:14
aa
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: _156_ - 02.03.10 - klo:19:20
Esimerkki erittäin hyvästä värikartasta: Ford Fiesta. 15 väriä, joiden joukossa monia todella hyvin auton muotoihin sopivia.

http://www.ford.fi/Henkiloautot/UusiFiesta/Ulkoa (http://www.ford.fi/Henkiloautot/UusiFiesta/Ulkoa)
Valitse sivulta välilehti Ulkovärit.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: JeanC - 02.03.10 - klo:19:28
Auton värillä ei ole mitään väliä, kunhan se on musta  ;)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Male80 - 02.03.10 - klo:19:40
Oman auton väri valitaan seuraavista:
- siniset lähtien RS Ocun Race Bluesta tummempaan (tulevaan Superbiin en tosin saanut sitä Storm Blueta sopimaan  :-\)
- perinteinen punainen (mielellään kuitenkin metallia tai helmiäistä sekaan)
- musta varsinkin jos sekaan sotketaan jotakin toista väriä niin että se näkyy vain tietyssä valossa ja kulmassa (harvinaisia kylläkin tälläiset).
- Helmiäisvalkoinen

Tylsiä mielestäni ovat kaikki harmaan sävyt, (vaikka etenkin premium merkeissä ovatkin tyylikkäitä). Vaaleat sävyt melkein väristä kuin väristä saavat auton näyttämään omaan silmään jotenkin haalistuneelta.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Tourano - 02.03.10 - klo:19:51
Tummansininen oli mielivärini kunnes hankin ensimmäisen tummansinisen auton ;D

Touranin Indigoblau-helmiäisväri (LB5N) oli todella upea väri puhtaana ja juuri vahattuna mutta pölyisenä ja naarmuisena aika ikävän näköinen. Ja auto kun harvoin on koko ajan siisti.

Passat on väriltään Granite Green (4W4W), jollaisia ei juurikaan tienpäällä näkynyt autoa tilatessa. Nyt noita alkaa jo olla, vaikka mielestäni se väri puuttui välillä värivalikoimasta. Väri on ainakin toistaiseksi miellyttänyt vaikka onhan se hieman vaisu.

Kakkosautomme on perus-punainen. Ihan hyvä väri ja sopii perusvarusteltuun autoon, jossa ei kromia ole logoa ja mallimerkintöjä enempää.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: RTWteam - 02.03.10 - klo:20:25
http://www.vagarena.fi/index.php?topic=1038.0 (http://www.vagarena.fi/index.php?topic=1038.0)

Kyl se toi tollanen "sähkönsininen" on miun mieleen. :) On se hieano!
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Peeveli - 03.03.10 - klo:08:02
Itselläni on 26 autoiluvuoden aikana mahtunut kaikkia muita värejä paitsi pinkki, turkoosi, keltainen tai vihreä. Yhdessä vaiheessa olin ehdoton mustalle värille, ja tykkää siitä ehdottomasti edelleenkin erittäin paljon. Mustia vaan alkaa pk-seudulla olla yhtä paljon kuin harmaita/hopeisia, joten muut harvinaisemmat värit piristävät katukuvaa ja voi erottua.

Itselleni on tulossa nyt piiitkän tauon jälkeen (90-luvulla viimeksi) uusi valkoinen auto. Kyseisen merkin väriskaalassa väri ratkesi aika helpolla. Metallimustaa en enää kahta peräkkäin halunnut käytännön syystäkään: työpaikkamme parkkihallissa on nyt jo aikaisin aamusta niin paljon autoja (kiitos mm. VR:n epäluotettavuuden) ettei autonpesua enää kannata yrittää koska pesun jälkeen halliin ei enää mahdu. Näin ollen auto tulee pestyä/pesetettyä jatkossa muualla pääosin, ja luultavimmin joudun turvautumaan välillä pehmoharjapesukoneeseenkin. Siksi vaalea sävy seuraavaksi autoksi oli aika selviö itselleni. Jos pesu- ja hallitilanne olisi toinen, musta olisi voinut tulla myös. Metallinhopean sävy oli valitsemassani merkissä pilvisellä säällä aika tumma ja aneemisen/kiillottoman näköinen joten ei innostanut. Tummanharmaa olisi voinut olla yksi vaihtoehto, mutta jo kauemminkin aikaa olen halunnut kokeilla taas valkoista ja jäihän se 550 eur käytettäväksi life-pakettiin peruutustutkineen sun muineen. Jatkossa siis itselläni tullee olemaan sitten vaaleita värisävyjä luokkaa valkoinentai hopea. Beigestä ei enää ole innostunut Jettan jälkeen. Korkeintaan sitten tummempaan päin se grafiitinharmaa jos sen sävy on kaunis, niissäkin on eroja. Keltainen? Jaa-a, se on sinänsä pirteän osuva joissakin sporttisissa autoissa, mutta tuskin enää tässä iässä siihen sortuisin -en vaan kokisi oloani kotoisaksi sellaisessa. Sellainen "sähkönsininen" kuten mm. nyky-Focuksessa tai PSA:n autoissa ja Minissä näkee, on myös silmääni kaunis ja myös aika helppohoitoinen pölyn ja naarmujen kannalta ja voisi tulevaisuudessa aivan hyvin olla myös värivaihtoehtona.

Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Zausa - 03.03.10 - klo:08:20
Lainaus käyttäjältä: Male80 - 02.03.10 - klo:19:40
- siniset lähtien RS Ocun Race Bluesta tummempaan (tulevaan Superbiin en tosin saanut sitä Storm Blueta sopimaan  :-\)

Hyvin olis Storm Blue Suberbiin sopinut!  ;) Värikartat tosin näyttävät tuon värin ilmeisesti kovin vääristyneenä, noissahan se on melkein kirkkaansininen vaikka väri taitaa oikeasti olla hyvinkin tummansininen.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Male80 - 03.03.10 - klo:09:56
Lainaus käyttäjältä: Zausa - 03.03.10 - klo:08:20
Hyvin olis Storm Blue Suberbiin sopinut!  ;) Värikartat tosin näyttävät tuon värin ilmeisesti kovin vääristyneenä, noissahan se on melkein kirkkaansininen vaikka väri taitaa oikeasti olla hyvinkin tummansininen.
Noihin valmistajien värikarttoihin/esitekuviin en luota pätkääkään. Yritän aina kaivaa netistä yksityshenkilön oikeasta autosta ottamia kuvia ja mielellään sekä varjossa että auringonpaisteessa, esim. nuo tuossa alla. Sen verran otan takaisin, että kyllä tuo väri tuohon sopii. Mutta koska en hanki kahta samanmallista tai -väristä autoa peräkkäin niin en olisi siihen silti päätynyt.

(http://farm4.static.flickr.com/3109/2765416603_f23bbb32c8.jpg)
(http://farm3.static.flickr.com/2281/2765417147_30c7909952.jpg)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: ma1ja - 03.03.10 - klo:10:04
Värin nimeä en tiedä, mutta aina kun ohi menee vaalean-hiekan-beigen-värinen auto en voi muuta kuin ihailla. Eniten olen nähnyt tuota väriä taksiautoissa, siksi nimitänkin sitä taksi-beigeksi. Ei se kyllä ihan mihin tahansa autoon sopisikaan, näyttää niin ylelliseltä.
Siksi omaan autoon kuitenkin valitsisin ehkä jonkun muun värin.

Edit: tässä kuva jossa väri aika lähellä tarkoittamaani, olen kyllä nähnyt sädehtivämpiäkin yksilöitä.

(http://2.bp.blogspot.com/_ew9r9-INcAs/SM-sYGvgZVI/AAAAAAAABAI/NzzJQVpSnbc/s320/06.jpg)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Male80 - 03.03.10 - klo:10:08
Osittain OT:nä sellainen tieto, että kyselin tuohon Superbiin Skodalta individual-värin mahdollisuutta ja vastaus oli että onnistuu, jos saman värisiä tilataan vähintään 5 kpl.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Zausa - 03.03.10 - klo:12:09
Lainaus käyttäjältä: Male80 - 03.03.10 - klo:09:56
Noihin valmistajien värikarttoihin/esitekuviin en luota pätkääkään. Yritän aina kaivaa netistä yksityshenkilön oikeasta autosta ottamia kuvia ja mielellään sekä varjossa että auringonpaisteessa, esim. nuo tuossa alla. Sen verran otan takaisin, että kyllä tuo väri tuohon sopii. Mutta koska en hanki kahta samanmallista tai -väristä autoa peräkkäin niin en olisi siihen silti päätynyt.

Noiden kuvien kaltaiselta ajattelinkin värin näyttävän. Itsellä on tummansininen Fabia ja vaikka en muista mikä värin nimi oli tilatessa (5 vuotta sitten) niin arvelinkin olevan kyse samasta väristä. Mutta ei munkaan uudesta autosta tuon väristä tule juurikin samasta syystä eli en halua kahta samanväristä autoa peräkkäin kun kerran valitsemaan pääsee vaikka sininen värinä miellyttää edelleen.  :)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: repe59 - 03.03.10 - klo:12:31
Oma ocuseni on aika hyvän värinen, nyt ja toistaiseksi. Uusissa ocuissa ehkä ne vaaleet vihree ja sininen ;)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Pertsa - 03.03.10 - klo:13:19
Lainaus käyttäjältä: ma1ja - 03.03.10 - klo:10:04
Värin nimeä en tiedä, mutta aina kun ohi menee vaalean-hiekan-beigen-värinen auto en voi muuta kuin ihailla. Eniten olen nähnyt tuota väriä taksiautoissa, siksi nimitänkin sitä taksi-beigeksi. Ei se kyllä ihan mihin tahansa autoon sopisikaan, näyttää niin ylelliseltä.
Siksi omaan autoon kuitenkin valitsisin ehkä jonkun muun värin.

Edit: tässä kuva jossa väri aika lähellä tarkoittamaani, olen kyllä nähnyt sädehtivämpiäkin yksilöitä.
(http://2.bp.blogspot.com/_ew9r9-INcAs/SM-sYGvgZVI/AAAAAAAABAI/NzzJQVpSnbc/s320/06.jpg)
Tuo kuvan A6:n väri on todennäköisesti Dakar Beige. Luonnossa on hiukan tummempi kuin tuossa kuvassa ja oikeastaan lähempänä ruskeaa kuin beigeä mielestäni.
Volkkarilla on ainakin ollut parikin ihan OK näköistä beige väriä, "Wheat Beige" (http://cdn.motosnap.com/AP/1257-2-4159741-3203604-0-84/3203604.jpg) ja "Storm Beige" (http://static.panoramio.com/photos/original/5692827.jpg). Vai onko nuo nyt kullanvärisiä? Onhan noita muillakin merkeillä toki.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: ma1ja - 03.03.10 - klo:21:23
Kiitti Pertsa! Dakar beige - hakusanalla löytyikin monia silmääni miellyttäviä sulottaria! Nuo vw-yksilöt eivät niin sykähdyttäneet..liekö sitten vanhemman korimallin syytä?
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Tourano - 03.03.10 - klo:21:56
Lainaus käyttäjältä: Pertsa - 03.03.10 - klo:13:19
Volkkarilla on ainakin ollut parikin ihan OK näköistä beige väriä, "Wheat Beige" (http://cdn.motosnap.com/AP/1257-2-4159741-3203604-0-84/3203604.jpg) ja "Storm Beige" (http://static.panoramio.com/photos/original/5692827.jpg). Vai onko nuo nyt kullanvärisiä? Onhan noita muillakin merkeillä toki.

Sinänsä harmittaa, ettei Passatia saanut beigenä vuosimalliin 2008, nykyinen Silver leaf -metalliväri (7B7B) tuli kai jo kesällä 2008?.

Tänään oli sattumalta liikennevaloissa 3 Passat Luxlinea, väreiltään bluegraphit, silver leaf ja valkoinen. En ole aiemmin oikein tykännyt valkoisesta väristä Passat 3C:n kohdalla mutta Luxlinen mustien listojen kanssa sekin sopisi ihan hyvin.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Karvis - 03.03.10 - klo:22:10
Lainaus käyttäjältä: Male80 - 03.03.10 - klo:10:08
Osittain OT:nä sellainen tieto, että kyselin tuohon Superbiin Skodalta individual-värin mahdollisuutta ja vastaus oli että onnistuu, jos saman värisiä tilataan vähintään 5 kpl.

Ei muuta kuin VAGarena kimppatilaus pystyyn ;D
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Quality - 03.03.10 - klo:22:16
Mutta silloinhan väri ei enää olekaan "individual".
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Karvis - 03.03.10 - klo:22:23
Lainaus käyttäjältä: Quality - 03.03.10 - klo:22:16
Mutta silloinhan väri ei enää olekaan "individual".

Niinhän siinä valitettavasti käy.

Lienee tuolla konstin Metroauto sai myyntiin Octavia II:sta jollain 1:s-koppasen vanhalla värillä, olikos se joku puna-oranssi tmv :-\
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Tourano - 03.03.10 - klo:22:26
Autojen teippaus on pikkuhiljaa vähentänyt erikoismaalattujen autojen tarvetta. Aivan kuin Huoneistokeskuksenkin autoissa olisi siirrytty teippaukseen? Postin, siis Itellan, autot ovat nykyään valkoisia.

Pelastusautoiksi hankittavia autoja joudutaan usein teippaamaan, koska värivalikoimasta ei löydy vaatimukset täyttävää punaista väriä. Näin on esimerkiksi Toyota Land Cruiserin kohdalla, ja isossa maasturissa kirkkaanpunaisen auton jälleenmyyntiarvo voikin olla hieman kyseenalainen. Joissakin tapauksissa on jopa metallinhohto-viininpunainen auto hyväksytty pelastusautoksi.

Puolustusvoimien mattavihreät Hiluxit ovat kai ihan aidosti maalattuja  :)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Karvis - 03.03.10 - klo:22:31
Lainaus käyttäjältä: Tourano - 03.03.10 - klo:22:26
Aivan kuin Huoneistokeskuksenkin autoissa olisi siirrytty teippaukseen?

Oikea havainto. Katselin tässä hiljattain paikallisen välittäjän postilootariviä ja kyllä ne oli selvästi teipattu kun pinta oli "mattamainen", lopullinen käry kävi peileistä niitä kun ei ollut teipattu.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Antinontoxic - 04.03.10 - klo:00:00
Lainaus käyttäjältä: Karvis - 03.03.10 - klo:22:31
Oikea havainto. Katselin tässä hiljattain paikallisen välittäjän postilootariviä ja kyllä ne oli selvästi teipattu kun pinta oli "mattamainen", lopullinen käry kävi peileistä niitä kun ei ollut teipattu.

Paikallisen Laakkosen pihassa oli pitkät rivit variant Golfeja menossa huoneistokeskukselle. Kaikki autot mustia. Ei kuulemma entiset oranssit opelit menneet käytettynä kuin kuumille kiville.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: tsiih - 04.03.10 - klo:07:14
Postin entiset oranssit automaatti-astrat ovat nykyään hyvin edustettuina purkaamoilla. Kuulemma kaikista hajonnut vaihdelaatikko...
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Peeveli - 04.03.10 - klo:07:20
Lainaus käyttäjältä: Tourano - 03.03.10 - klo:22:26
Autojen teippaus on pikkuhiljaa vähentänyt erikoismaalattujen autojen tarvetta. Aivan kuin Huoneistokeskuksenkin autoissa olisi siirrytty teippaukseen? Postin, siis Itellan, autot ovat nykyään valkoisia.

Pelastusautoiksi hankittavia autoja joudutaan usein teippaamaan, koska värivalikoimasta ei löydy vaatimukset täyttävää punaista väriä. Näin on esimerkiksi Toyota Land Cruiserin kohdalla, ja isossa maasturissa kirkkaanpunaisen auton jälleenmyyntiarvo voikin olla hieman kyseenalainen. Joissakin tapauksissa on jopa metallinhohto-viininpunainen auto hyväksytty pelastusautoksi.

Puolustusvoimien mattavihreät Hiluxit ovat kai ihan aidosti maalattuja  :)

Itse totesin noin vuosi sitten Huoneistokeskuksen "oranssista" Golf V Variantista löhetlä tutkien, että pinnassa oranssiteippikalvo ja alla musta alkuperäismaali. Nuo liikkeessä olevat uudetkin mustat k.o. firmalle menevät Golfit saanevat myös oranssin teippauksen. Teippikalvo oli niin hyvin laitettu, että sen erotti ainoastaan läheltä tiiraamalla. Jälkeenpäin olen nähnyt yhden k.o. firman auton, joka väriltään musta, ja takapuskurin päästä oli repeytynyt irti isohko teippisuikale.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Male80 - 04.03.10 - klo:07:34
Lainaus käyttäjältä: Quality - 03.03.10 - klo:22:16
Mutta silloinhan väri ei enää olekaan "individual".

Anteeksi maalaisuuteni, olisi pitänyt kirjoittaa "Skodan värikartan ulkopuoleinen väri".

Ne sitten varmaan BMW:n tehtaallakin vetää individual -värikarttaan ruksin yli aina kun joku siitä värin valitsee ;)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Tuksuu - 06.03.10 - klo:00:28
Valkoinen auto on aika kiva :D Eli siis mieliväri on tuo Candy white

Helppo vainta kun omakin auto valkoinen.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: ram1 - 06.03.10 - klo:00:32
Kiitos..
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Erkka - 06.03.10 - klo:09:59
Kiitos täältäkin...
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Reneto - 06.03.10 - klo:10:09
Lainaus käyttäjältä: Tuukka - 06.03.10 - klo:00:28
Valkoinen auto on aika kiva :D Eli siis mieliväri on tuo Candy white

Helppo vainta kun omakin auto valkoinen.

En ole nähnyt ainuttakaan Jettaa valkoisena. Iso syy saattaapi olla se, että alkuvuosien Jetassa metalli- tai helmiäisväri kuului vakiovarusteluun, joten perusvärejä ei varmaankaan ollut edes tarjolla. Tai sitten kaikki ottivat metallivärin, kun "ilmaiseksi" sai. Mustasta en ole varma, olisiko sekin ollut metalliväri.. joka tapauksessa yhtään valkoista tai peruspunaista Jettaa en ole nähnyt.

niin, olihan kyse profiilisi Jetasta..?
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Tuksuu - 06.03.10 - klo:10:13
Lainaus käyttäjältä: Reneto - 06.03.10 - klo:10:09
niin, olihan kyse profiilisi Jetasta..?

Kyllä.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Reneto - 06.03.10 - klo:10:37
Aika yleinen väri jenkkien GLI-mallissa on tällainen keltainen.

(http://autofiends.com/images/ReviewImages/2271I1Main2JettaGLI.jpg)

Sporttiseen malliin ihan passeli väri.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Tourano - 06.03.10 - klo:10:42
Lainaus käyttäjältä: Reneto - 06.03.10 - klo:10:09Mustasta en ole varma, olisiko sekin ollut metalliväri.. joka tapauksessa yhtään valkoista tai peruspunaista Jettaa en ole nähnyt.

Muistelen ettei peruspunaista Jettaa ollut aluksi myynnissä? Olisiko valkoisen kohdalla samoin, niitäkään ei tienpäällä näy.

Pelastusautoina peruspunaisia Jettoja on. Esimerkiksi Keski-Uudenmaan Pelastuslaitoksella (http://www.fireimages.net/thumbnails.php?album=1254).

;D ;D Kiva rekkari, toivottavasti ihan sattumaa... (http://www.fireimages.net/displayimage.php?album=1254&pos=0)  ;D ;D
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Vmatti - 06.03.10 - klo:15:19
Lainaus käyttäjältä: Reneto - 06.03.10 - klo:10:37
Sporttiseen malliin ihan passeli väri.

Totta. B5/B6 S4 Audi keltaisena on aika ovela - erottuu sopivasti joukosta ja sopii tyyliin.
Vaikkakin moni RS4/RS6 kuski haluaa Audinsa 'massavärisenä" harmaana/tummana ja tietysti ilman lätkiä persuuksissa. ;D
Tuonkin ymmärrän ja arvostan.
Se kuka tietää niin tietää millä mennään - muillehan se on ihan sama.

Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: tsiih - 06.03.10 - klo:16:14
Kamala kusenkeltainen Reneton laittamassa kuvassa.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: JeanC - 06.03.10 - klo:16:36
Lainaus käyttäjältä: tsiih - 06.03.10 - klo:16:14
Kamala kusenkeltainen Reneton laittamassa kuvassa.
Samaa mieltä, keltainen sopii S4 ja RS4, mut ei Jettaan.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: SciroSJK - 06.03.10 - klo:16:42
keltaisiakin on monenmoisia ;)

mulle kelpais kyllä toi....

ehkä toisessa autossa toki...
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Pekka T - 06.03.10 - klo:18:08
Tässä yksi versio keltaisesta .
RS4 cabrio

(http://farm4.static.flickr.com/3230/2614176206_cba1ef5afb.jpg?v=0)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: tsiih - 06.03.10 - klo:21:23
Kamala pääsiäiskeltainen! ;D
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Reneto - 07.03.10 - klo:12:02
Nurtsi = Nurmijärvi ??
Enpä taida..  ;D
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: JeanC - 07.03.10 - klo:14:12
Lainaus käyttäjältä: Reneto - 07.03.10 - klo:12:02
Nurtsi = Nurmijärvi ??
Enpä taida..  ;D
Kyllä juurikin Nurmijärvi  :P. Itseasiassa Nurtsilla pyörii 2 valkosta Jettaa toinen on jenkkimallinen (Bora) eli Suomen Jetta.
Ihan tyylikäs tuo Jetta valkoisena vaikka ei keula ei itteä miellytä, tulee jotenkin Muumit mieleen  ;D. Kaikestahan ei voi pitää, anteeksi valmiiksi jos loukkasin jotakuta.  :-\.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: JeanC - 07.03.10 - klo:14:26
JA NÃ,,ISTÃ,, KUMMASTAKAAN JETASTA NIIN KUMPIKAAN EI OLE KENENKÃ,,Ã,,N VAG ARENALAISEN AUTO. ISO TEKSTI JOHTUU SIITÃ,, ETTÃ,, CAPS LOCK JUMITTAA, ****** ******** *** ****** ****** ***** **** ****** ****** ******** ****** ***** ************* *********.  ;D
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Urlaub - 07.03.10 - klo:14:49
Lainaus käyttäjältä: JeanC - 07.03.10 - klo:14:12
Ihan tyylikäs tuo Jetta valkoisena vaikka ei keula ei itteä miellytä, tulee jotenkin Muumit mieleen  ;D.

Sittenhän valkoinen väri on juuri oikea!  :D
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: MacVolsu - 07.03.10 - klo:17:04
Meitsille neljäs musta tulossa, ai miksikö? Pitäähän sitä totutella viimeiselle matkalle mustassa autossa  ;D ;D
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: repe59 - 10.03.10 - klo:16:56
tuost tulikin mieleen, jotta superbbi combi olis hyvä peli viimeselle matkalle.

Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Reneto - 10.03.10 - klo:17:06
Hauska sattuma. Juuri kun tuossa pari päivää sitten kirjoittelin etten ole nähnyt livenä ainuttakaan valkoista Jettaa, niin tänään tuli "muumi" vastaan. Eikä tämä bongaus ollut terästyneen näköaistin ansiota, vaan olen seuraillut Jettojen värejä jo pitkään. Eikä se miltään muumilta näyttänyt.. :)  Ihan nätti vaikka tykkäänkin että Jettaan sopii paremmin tummat värit.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: ma1ja - 19.03.10 - klo:21:26
Okei, ehkä voisin ottaa sinisen auton. Väri on matta sininen.

(http://pictures.topspeed.com/IMG/jpg/201003/matte-blue-lamborghiw.jpg)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: JeanC - 19.03.10 - klo:21:28
Lainaus käyttäjältä: Reneto - 10.03.10 - klo:17:06
Hauska sattuma. Juuri kun tuossa pari päivää sitten kirjoittelin etten ole nähnyt livenä ainuttakaan valkoista Jettaa, niin tänään tuli "muumi" vastaan. Eikä tämä bongaus ollut terästyneen näköaistin ansiota, vaan olen seuraillut Jettojen värejä jo pitkään. Eikä se miltään muumilta näyttänyt.. :)  Ihan nätti vaikka tykkäänkin että Jettaan sopii paremmin tummat värit.
Se keula valkoisena näyttää ihan Muumin naamalta
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Donitsi - 20.03.10 - klo:09:34
Tällä hetkellä valkoinen joka tuntuu oikeastaan mainettaan paremmalta hoitaakin. Talvellakin se näytti valkoiselta vaikka lähempää tarkastellessa oli kaikkea muuta. Naarmut eivät juuri näy ja mustien osien kanssa kontrasti on hieno. Toisinpäinhän se ei toimi ollenkaan, musta auto valkoisilla osilla siis. Valkoiseen on helppo valita tehostevärejä koska käytänössä kaikki käyvät. Oli se sitten oranssi tuulipuku tai vaihdekepin nuppi.

Toinen ikuinen suosikkini on punainen. Myöskään koskaan en ole pelännyt erilaisia värejä, joten RS Focuksen tai Sciroccon vihreä olisi erittäin korkealla valintaa tehdessä mallista riippumatta.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Quality - 20.03.10 - klo:09:38
Vieläkö Donitsilla on keltainen Ocu? Ei ole yhtään hassumman näköinen sekään. Myös II-korinen RS näyttää keltaisena menevältä. Ehkä keltainen sopii parhaiten malleihin, joissa on myös jotain tavallista enemmän, joko tehoa, varusteita tai muuta tuunausta. Ainakin erottuu.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Donitsi - 20.03.10 - klo:10:11
Vielä löytyy keltainen Ocu. Aina se vaan erottuu liikenteestä hyvin värinsä puolesta.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: betamax - 20.03.10 - klo:12:32
Lainaus käyttäjältä: Donitsi - 20.03.10 - klo:09:34
Tällä hetkellä valkoinen joka tuntuu oikeastaan mainettaan paremmalta hoitaakin. Talvellakin se näytti valkoiselta vaikka lähempää tarkastellessa oli kaikkea muuta. Naarmut eivät juuri näy ja mustien osien kanssa kontrasti on hieno. Toisinpäinhän se ei toimi ollenkaan, musta auto valkoisilla osilla siis. Valkoiseen on helppo valita tehostevärejä koska käytänössä kaikki käyvät. Oli se sitten oranssi tuulipuku tai vaihdekepin nuppi.
Olen kyllä samaa mieltä tuosta hoidettavuudesta. Ennen oli musta auto ja se oli työn takana pitää puhtaana!

Mutta silti oma mieliväri on ainakin facelift w211 E-mersussa nähty tummanruskea väri, hieman ehkä harmahtava (tuli uudeksi väriksi samalla kun facelift E julkaistiin)... taittuu eri valaistuksessa melko jännästi. Muillakin merkeillä on samantyylisiä mutta ei kuitenkaa niin "syviä" kuin tuo mersun väri. Kuvaa en löytänyt nyt tähän hätään...
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: 0251 - 02.04.10 - klo:19:42
Kaksi punaista on ollut peräkkäin ja Helmikuussa laitoin tilauksen vetämään ja punaisena. Se vaan on hieno väri autossa
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: VAG! - 02.04.10 - klo:20:06
aa
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: VAG! - 02.04.10 - klo:20:09
aa
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: tn62634 - 02.04.10 - klo:20:15
Lainaus käyttäjältä: Kukkanen - 02.04.10 - klo:20:06
Ja mielummin sellainen tumma sävy, joka muuttaa puhtaana väriä valon määrän mukaan. Eli kirkkaassa auringossa auto on eri värinen kuin varjossa.

Mulla on Mersussa nyt värinä Smaragdschwarz metallic. Useimmiten se on tummansininen, mutta esim. auringonvalossa tulee esiin myös tummanvihreitä sävyjä. Hankalampi vaan puhtauden kannalta kuin perushopea Skodani.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: transit - 02.04.10 - klo:20:37
Nyt on punainen Golf V, valittu perusväreistä. Poloon oli joskus saatavana "kukertava" eli useita eri kirkkaita värejä eri osissa; ovet, konepelti jne. Se olis mun makuun.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Reneto - 02.04.10 - klo:20:43
Lainaus käyttäjältä: tn62634 - 02.04.10 - klo:20:15
Mulla on Mersussa nyt värinä Smaragdschwarz metallic. Useimmiten se on tummansininen, mutta esim. auringonvalossa tulee esiin myös tummanvihreitä sävyjä. Hankalampi vaan puhtauden kannalta kuin perushopea Skodani.

Sama väri taisi olla pomon ex-S-sarjalaisessa. Onhan se jännä väri, ja arvokkaan oloinen, mutta täytyy sanoa että kun työpaikalla kävi vierailuilla pomon tuttu, jolla oli samanlainen ässä hopeana, niin se oli minusta paljon näyttävämpi laite.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: tn62634 - 02.04.10 - klo:20:59
Lainaus käyttäjältä: Reneto - 02.04.10 - klo:20:43
Sama väri taisi olla pomon ex-S-sarjalaisessa. Onhan se jännä väri, ja arvokkaan oloinen, mutta täytyy sanoa että kun työpaikalla kävi vierailuilla pomon tuttu, jolla oli samanlainen ässä hopeana, niin se oli minusta paljon näyttävämpi laite.

Tuollainen siis normaalisti puhtaana, mutta tietyssä valossa vihertävä: http://data.motor-talk.de/data/galleries/775922/2675387/imgp0140-22757.JPG (http://data.motor-talk.de/data/galleries/775922/2675387/imgp0140-22757.JPG)

Vihertävää kuvaa en netistä löytänyt.

Oma lempivärini riippuu ihan autosta. Kaikki värit eivät sovi kaikkiin autoihin.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Reneto - 02.04.10 - klo:21:07
^ Linkittämässäsi mesessä on kyllä aivan huippukiilto. Kyllä se mainitsemani S500 (!) oli tod.näk. tuon värinen, mutta ei ikinä noin upeassa kuosissa. Pimeässä nurkassa se näytti tosi tummalta, lähes mustalta.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Urlaub - 02.04.10 - klo:21:07
Lainaus käyttäjältä: transit - 02.04.10 - klo:20:37
Nyt on punainen Golf V, valittu perusväreistä. Poloon oli joskus saatavana "kukertava" eli useita eri kirkkaita värejä eri osissa; ovet, konepelti jne. Se olis mun makuun.

Harlekiini-Polo! (http://www.autosavant.com/wp-content/uploads/2009/02/polo-harlequin.jpg)

Tuollaisia tuli Suomeenkin ainakin yksi. Omistajan haastattelu oli joskus Volkkarin asiakaslehdykässä Kyllähän tuollaisen saa rahalla nykyäänkin. Ainakin erottuisi joukosta.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: tn62634 - 02.04.10 - klo:21:22
Lainaus käyttäjältä: Reneto - 02.04.10 - klo:21:07
^ Linkittämässäsi mesessä on kyllä aivan huippukiilto. Kyllä se mainitsemani S500 (!) oli tod.näk. tuon värinen, mutta ei ikinä noin upeassa kuosissa. Pimeässä nurkassa se näytti tosi tummalta, lähes mustalta.

Joo hyvin näyttää kiiltävän. Syksyillä vahailin oman Meguiarsin kahdella vahalla. Ensin joku savipalalla lääppiminen litkun kera ja sitten varsinainen vaha. Kun kelit paranee niin täytyy taas uusia käsittely.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Karvis - 02.04.10 - klo:22:15
Lainaus käyttäjältä: Urlaub - 02.04.10 - klo:21:07
Harlekiini-Polo!

Tuollaisia tuli Suomeenkin ainakin yksi. Omistajan haastattelu oli joskus Volkkarin asiakaslehdykässä Kyllähän tuollaisen saa rahalla nykyäänkin. Ainakin erottuisi joukosta.

Tuollaisen kanssa ei tarvitsisi olla huolissaan mahdollisen kolarikorjauksen sävyeroista ;D
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: tn62634 - 02.04.10 - klo:22:18
Lainaus käyttäjältä: Karvis - 02.04.10 - klo:22:15
Tuollaisen kanssa ei tarvitsisi olla huolissaan mahdollisen kolarikorjauksen sävyeroista ;D

Ja voisi hakea samalla Sillä Silmällä -ohjelmaan. Siis stailaajaksi... ;D
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Tourano - 03.04.10 - klo:09:04
Lainaus käyttäjältä: Karvis - 02.04.10 - klo:22:15
Tuollaisen kanssa ei tarvitsisi olla huolissaan mahdollisen kolarikorjauksen sävyeroista ;D

Ei, koska auto näyttää valmiiksi purkamolta haetuin osin korjatulta  ;D
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Juzzi - 04.04.10 - klo:03:24
Muutama vuosi sitten en voinut kuvitellakaan ostavani valkoista autoa, mutta loppusyksystä tulikin sitten Candy White Golf pihaan. Välillä on tässä Suomen talvessa ruvennut mietityttämään että olisiko sittenkin pitänyt ottaa joku muu väri, mutta kunhan tuon pitää puhtaana niin hyvältä se näyttää.

Eli tällä hetkellä mieliväri on valkoinen (http://www.maxim.com/sports/vwbiggame/86214/working-at-car-wash.html)...

Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: tn62634 - 04.04.10 - klo:22:53
Lainaus käyttäjältä: Jay - 04.04.10 - klo:03:24
Eli tällä hetkellä mieliväri on valkoinen (http://www.maxim.com/sports/vwbiggame/86214/working-at-car-wash.html)...

Ihan tuli työt tuosta videosta mieleen, vaikka on vielä 1½ viikkoa lomaa jäljellä.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Quality - 04.04.10 - klo:23:00
Tuntuu porukan värimieltymykset olevan sen verran latteita, että tekisi mieli liputtaa jonkun räväkämmän sävyn puolesta. Omaan repertuaariin on kuulunut muun muassa niinkin eksoottinen väri kuin violetti (autokin Marina 1.8, vm. -74) sekä pari vihreän sävyä, kumpikin melko pappamaisia, jopa vaimon mielestä. Nyt, aidosti pappaikäisenä, voisi noita taas harkita, jos vaan olisi kunnon vaihtoehtoja tarjolla.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Reneto - 05.04.10 - klo:00:13
Lainaus käyttäjältä: Jay - 04.04.10 - klo:03:24
Eli tällä hetkellä mieliväri on valkoinen (http://www.maxim.com/sports/vwbiggame/86214/working-at-car-wash.html)...


Ooh.. pehmopromoa  ;D
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: VAG! - 05.04.10 - klo:00:17
aa
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Quality - 05.04.10 - klo:07:55
Olisikohan tuo kehitys Suomessa viime vuosina saman suuntainen kuin Keski-Euroopassa, jossa "värillistä" autoa saa hakea? Musta-harmaa-valkoinen on skaala, jolle autot 90 %:sti siellä sijoittuvat. Onko sitten "alkukantaisempaa" hakea laajempaa väriskaalaa, onkin hyvä kysymys. Itse tunnustaudun värien ystäväksi katukuvassa. Aika ankeaksi menee, jos liikenne näyttää musta-valkoiselta.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: _156_ - 05.04.10 - klo:09:23
Lainaus käyttäjältä: Reneto - 05.04.10 - klo:00:13
Ooh.. pehmopromoa  ;D

Mihin jäi kuumavahausosio  :-*
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: _156_ - 05.04.10 - klo:09:26
Lainaus käyttäjältä: Kukkanen - 05.04.10 - klo:00:17
Näinhän se vähän on. Nykyään on monissa merkeissä tarjolla perusvärit punainen, valkoinen ja musta. Näiden lisäksi on sitten hiukan kärjistäen 38 eri harmaan sävyä.

Vaikkapa näin:
http://www.volkswagen.fi/VV-Auto/VW4.nsf/0/D5C1A52168A03C1BC22574B20023C72D?OpenDocument (http://www.volkswagen.fi/VV-Auto/VW4.nsf/0/D5C1A52168A03C1BC22574B20023C72D?OpenDocument)
Melkein säikähdin, että monitorissani on jotain vikaa. Tuoreimmassa TM:ssä oli uuden C3:n koeajo ja metallihohtopunainen lumisella taustalla oli aika sykähdyttävä väri. Pösön ja Sitikan pirunpunaisia tullut aikaisemminkin kehuttua ja taas näytti tosi komealta.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Karvis - 05.04.10 - klo:09:41
Lainaus käyttäjältä: _156_ - 05.04.10 - klo:09:26
Pösön ja Sitikan pirunpunaisia

Se PSA:n luciferin punainen onkin kyllä todella loistava väri, varsinkin hyvin vahattuna ja puhtaana todella näyttävä.

Hiljan myös sattui liikennevaloissa poikkikadulta tulemaan uusi Anjovis joka oli tervattu hieman samantapaisella punaisella, se oli kyllä todella hyvä väri myös :) Ehkäpä parhaita Aven värejä mitä ole nähnyt sen luumun värisen lisäksi.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Quality - 17.04.10 - klo:09:46
Keskieurooppalainen autojen väriskaala tätä päivää meillä - vain musta puuttuu:

(http://lh6.ggpht.com/_PGOVnW-9gyQ/S8lYyaB_YZI/AAAAAAAABoo/xZ42F2qew3Q/s640/IMG_2071.JPG)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: 0251 - 17.04.10 - klo:11:50
Tuolla aiemmin kerroin että kaksi punaista ollut aiemmin peräkkäin,mutta kolmehan niitä onkin ollut . Ja neljäs punainen on ensiviikolla vihdoinkin luovutuksessa. Siis nämä neljä peräkkäin ja Viisi punaista ollut kaikkiaan Punaisella tusinaseiskalla aloitin autoilun,se on vaan väri mihinkä ei näytä kyllästyvän
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: variantR - 18.04.10 - klo:12:00
Metallihotosininen :) Tai Musta.yleensä tummat värit :P
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Qrmu - 18.04.10 - klo:12:33
Nykyinen auto on punainen, joka on minusta myös GTI:n paras valittavissa oleva väri. Perus-Golfin ottaisin varmaankin shadow bluena. Tuollainen tummansininen metalliväri on muuten hieno väri, mutta jotenkin se minusta latistaa GTI:n. Muutenkin mieliväri riippuu ihan autosta ja jostain oletuksesta miltä sen pitäisi näyttää. A4:n ottaisin varmaan peruspunaisena, mutta S4:n keltaisena ja ilman kromikoristeita.

Mieliväri autoon on minulle kuitenkin joku väri. Valkoiset, mustat ja hopeiset autot vaativat jo aika suuren käteisalennuksen ennenkuin suostuisin sellaisen hankkimaan.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Quality - 18.04.10 - klo:13:13
LainaaMieliväri autoon on minulle kuitenkin joku väri. Valkoiset, mustat ja hopeiset autot vaativat jo aika suuren käteisalennuksen ennenkuin suostuisin sellaisen hankkimaan.

Aika lähellä omia ajatuksia mennään. Käytetyssä ei useinkaan ole valinnan varaa, aika harva värin takia jäisi ostamatta. Uusissa sen sijaan joskus tuntuu, että jos tietyn mallin värivalikoima on kovin suppea eikä yhtään omiin mieltymyksiin vastaava, koko mallin kiinnostavuus laskee.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: JakeManse - 18.04.10 - klo:13:20
Aikalailla on auton värit vaihdelleet, mitään varsinaista pakkomiellettä johonkin tiettyyn väriin ei ole ollut.
Käytettyjä on ollut melkoinen kirjo valkoisen ja mustan välillä.
Uusien autojen osalta aikajärjestyksessä: punainen, Cactus vihreä, punainen, Race blue, Cappuccino beige
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: transit - 18.04.10 - klo:13:41
Lainaus käyttäjältä: Quality - 18.04.10 - klo:13:13
Aika lähellä omia ajatuksia mennään. Käytetyssä ei useinkaan ole valinnan varaa, aika harva värin takia jäisi ostamatta. Uusissa sen sijaan joskus tuntuu, että jos tietyn mallin värivalikoima on kovin suppea eikä yhtään omiin mieltymyksiin vastaava, koko mallin kiinnostavuus laskee.

Sulla on sitten markkinoilla valinnanvaraa. Mä olen rajattu niihin malleihin mihin mahdun istumaan / näen tuulilasista riittävästi. Esim Roomsterissa oli pääntilaa, mutta näkökenttä kovin rajattu.

Mieli on päältä pieniin autoihin. Väri on sitten hyväksyttävä tarjolla olevista.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Quality - 18.04.10 - klo:13:50
LainaaSulla on sitten markkinoilla valinnanvaraa. Mä olen rajattu niihin malleihin mihin mahdun istumaan / näen tuulilasista riittävästi. Esim Roomsterissa oli pääntilaa, mutta näkökenttä kovin rajattu.

Mieli on päältä pieniin autoihin. Väri on sitten hyväksyttävä tarjolla olevista.

Heh. En nyt sentään tarkoittanut, että valitsen auton värin perusteella. Sillä saattaa olla marginaalinen painoarvo, joka voi rajatapauksessa vaikuttaa lopulliseenkin valintaan.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Filixon - 18.04.10 - klo:16:01
Enpä tiedä mieliväristäni, mutta kun ensimmäisen kerran pääsin todella valitsemaan väriä, päädyin mustaan. Musta on musta (myös black magic -helmiäisväri), ja muut on muuta. Tosin edellinenkin, Passat, oli musta, mutta sitä ennen on kyllä ollut oranssia, punaista, vihreää ja harmaata.

Sanoisin, että jos mustan kelpuuttaa, ei tarvitse enää vaivata päätään värikarttojen äärellä. Sitä paitsi, kaikki hienot autot ovat mustia…

Korjasin sen kirjoitusvirheen, ja poistin ylimääräiset viestit.
Viestin yläreunasta löytyy muokkaa painike jolla saat korjattua lähettämääsi viestiä - Kiviharju
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: JakeManse - 19.04.10 - klo:20:35
Lainaus käyttäjältä: Filixon - 18.04.10 - klo:16:01
Sitä paitsi, kaikki hienot autot ovat mustia…

Musta on hieno väri, mutta työläs pitää puhtaana. Jos Suomessa olisi ikuinen kesä ja puhtaat asfalttitiet niin itsekin ottaisin mustan. Ei tarvitsisi harva-se-päivä käydä pesemässä ja kiillottamassa...
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Otto. - 19.04.10 - klo:21:10
Lainaus käyttäjältä: JakeManse - 19.04.10 - klo:20:35
Musta on hieno väri, mutta työläs pitää puhtaana. Jos Suomessa olisi ikuinen kesä ja puhtaat asfalttitiet niin itsekin ottaisin mustan. Ei tarvitsisi harva-se-päivä käydä pesemässä ja kiillottamassa...
Pitäisi saada Suomesta noi pölyttävät kasvit kokonaan tapettua sukupuuttoon tuohon lisäksi. AInakin mänty ja koivu on ihan älyttömiä "siementämään". Edelliset 5 autoa ovat olleet mustia väritykseltään, joten jotain on tullut opittua mustan puhtaanapidosta ja sen ihanuudesta. Mustassa ei näy piki- ja muut tahrat, mutta kaikki pöly sitten sitäkin paremmin. Valkoisessa ei taas pöly paljoa haittaa, mutta kaikki muu lika näkyykin sitten kilometrin päähän. Suo siellä, vetelä täällä.

Harmaata autoa en osta, jos vain värin voin itse valita. Punainen kuuluu mielestäni joko Ferrariin tai sitten 90-luvulle, sininen ei vaan ole mun väri, vihreänä (British Racing Green) voisin ottaa joko MINI Cooper S:n tai jonkun Jaggen - muissa autoissa väri ei toimi omasta mielestä ollenkaan. Kaikki muut värit ovatkin sitten jotenkin "tylsiä" tai sitten yliampuvia - joku ruskean sävy voisi ehkä mennäkin jossain autossa.

Henry Fordia hieman mukaillen: Auton värillä ei ole väliä, kunhan se on joko musta tai valkoinen. :)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: JakeManse - 20.04.10 - klo:21:04
Lainaus käyttäjältä: Otto. - 19.04.10 - klo:21:10
Pitäisi saada Suomesta noi pölyttävät kasvit kokonaan tapettua sukupuuttoon tuohon lisäksi. AInakin mänty ja koivu on ihan älyttömiä "siementämään". Edelliset 5 autoa ovat olleet mustia väritykseltään, joten jotain on tullut opittua mustan puhtaanapidosta ja sen ihanuudesta. Mustassa ei näy piki- ja muut tahrat, mutta kaikki pöly sitten sitäkin paremmin. Valkoisessa ei taas pöly paljoa haittaa, mutta kaikki muu lika näkyykin sitten kilometrin päähän. Suo siellä, vetelä täällä.

Harmaata autoa en osta, jos vain värin voin itse valita. Punainen kuuluu mielestäni joko Ferrariin tai sitten 90-luvulle, sininen ei vaan ole mun väri, vihreänä (British Racing Green) voisin ottaa joko MINI Cooper S:n tai jonkun Jaggen - muissa autoissa väri ei toimi omasta mielestä ollenkaan. Kaikki muut värit ovatkin sitten jotenkin "tylsiä" tai sitten yliampuvia - joku ruskean sävy voisi ehkä mennäkin jossain autossa.

Itse valitsin Cappuccino beige metallivärin just siitä syystä ettei pikkupaska heti näy :D
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: tn62634 - 20.04.10 - klo:21:25
Mitä näyttävämpi väri, sitä hankalampi pitää puhtaana. Vähän niin kuin ruoat, kaikki hyvä on epäterveellistä.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: chr - 20.04.10 - klo:21:35
Mitään varsinaista mieliväriä ei erityisesti ole, mutta taidan taipua tuolle tylsien värittömien listalle. Edellisista kärryistä löytyy pari hopeista, yksi punainen, yksi beige, yksi volkkarin harmaa sekä nyt viimeisimmässä musta. Pari viimeistä olen valkannut uuteen autoon.

Vihreä auto on jotain sellaista, joka jäisi 100% varmasti ostamatta. Olkoon mikä vain vihreän sävy. Myös tietyt siniset pistävät vastaan, joku taas voisi mennäkin.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: tn62634 - 20.04.10 - klo:21:45
Joskus pidin kyllä sellaisesta tummasta metallinvihreästä.

Ja vihreä riippuu autostakin. Toiseen se sopii ja toisessa on ihan hirveä.

http://www.classiccarsglobal.com/imgcar/09071105155510_big.jpg (http://www.classiccarsglobal.com/imgcar/09071105155510_big.jpg)

http://image.nettiauto.com/extra/carimg/2337901_2338000/saab-96-2337984_b_ce240d97eb2cb626.jpg (http://image.nettiauto.com/extra/carimg/2337901_2338000/saab-96-2337984_b_ce240d97eb2cb626.jpg)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Wattis - 01.06.10 - klo:00:14
Pääsääntöisesti helmiäismusta (ja Volvo V70:sen vm. 2009 ns. teräksen väri = electric silver) mutta nyt on poikkeuksellisesti tulossa valkoinen Audi. Audi A5 SB on vaan niin kaunis valkoisena ja mustana sen kauniit muodot valitettavasti häviävät.

Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: JoJio - 01.06.10 - klo:00:32
Ehdottomasti sähkönsininen.. Oli mikä auto vaan, niin se on hyvä väri.. Mutta on taas autoja johon käy monta väriä, Esim uus Octavia niin käy omaan silmään melkein kaikki värit... Tietty keltanen kanssa on hyvä väri. Mut suomessa ei paljoa muissa näy kun seateissa. Tosin kun ruotsin taksit on aika usein keltasia  ;)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Tikka - 01.06.10 - klo:09:16
Mieliväri autoon on ehkä jokin sininen, joko tummahko tai kirkas, mutta ei vaaleansininen. Musta olisi erittäin lähellä lempiväriä autossa, jos se kestäisi puhtaana pidempäänkin kuin 1 km. Mutta ylipäätänsä tummahkot värit on mieleeni autossa, useimmiten vaaleat värin vaan on niin tylsiä. Valkoinen on ihan ok tosin.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: RoccoScientist - 01.06.10 - klo:09:26
Tällä hetkellä kaikki oranssin ja vihreän kaltaiset vähän massasta poikkeavat kirkkaat (metalli- ja helmiäis)värit miellyttävät erityisesti. Myös jotkin ruskean sävyt näyttävät välillä todella komeilta ja musta nyt on tietenkin aina muodissa. Valkoisen päälle en nuorempana ymmärtänyt lainkaan, mutta ehkä tuon muotivillityksen myötä siitäkin on oppinut pitämään.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Wattis - 01.06.10 - klo:17:08
Lainaus käyttäjältä: Tikka - 01.06.10 - klo:09:16
Musta olisi erittäin lähellä lempiväriä autossa, jos se kestäisi puhtaana pidempäänkin kuin 1 km.

Yhtä kauan musta auto pysyy puhtaana kuin muutkin värit  ;)

Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: JakeManse - 01.06.10 - klo:19:19
Musta on hieno väri. Edellisessä oli Race Blue ja se oli kans magee..
Tää nykyinen on Cappuccino beige. Siitä hyvä väri ettei pikkupaska näy heti  :)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: rob-s - 07.08.10 - klo:17:42
Suosikkivärini Audeissa ovat Nagaro Blau & Sprint Blau. Molemmat tosiaankin S -malleihin tarkoitettuja sinisiä värejä:)

Nykyautoni Deep Sea Blue on puhtaana auringonvalossa aika kiva kans. Misano red on komia väri niin ikään!
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: jonze - 07.08.10 - klo:17:45
itse tykkään volvon ocean blue väristä...  mut ihan perus hopea on komea
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: rob-s - 07.08.10 - klo:17:51
Lainaavolvon ocean blue väristä

Jos se on se jota käytetään niihin Volvo Ocean race logoilla varustettuihin versioihin, niin se on kyllä todella hieno väri!

Samoin Audin uusi suklaan ruskea metalli väri on aivan upea. (en tiedä värin nimeä) Tätä sai aikaisemmin vain A5 cabrioon ja R8:iin nyt ilmeisesti kaikkiin B8:hin.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: jonze - 07.08.10 - klo:17:53
Lainaus käyttäjältä: rob-s - 07.08.10 - klo:17:51
Jos se on se jota käytetään niihin Volvo Ocean race logoilla varustettuihin versioihin, niin se on kyllä todella hieno väri!


juurikin se väri..
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Ton-1 - 08.08.10 - klo:22:01
Lainaus käyttäjältä: rob-s - 07.08.10 - klo:17:42
Misano red on komia väri niin ikään!

Bingo! Punainen on kyllä muutoinkin hyvä väri.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: fourvalve - 08.08.10 - klo:22:12
Punainen on tällä hetkellä se mieliväri (brilliant red audissa) ja viikonloppuna vaihtui moottoripyörä lähes saman punaiseen ;D
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Epes - 13.10.10 - klo:14:48
Tilasin uuden Octavian candy white -värillä mutta mikä on candy white noin teknisesti? Hinnastossa se on perusväri mutta myyjä väitti, että se on ainoa metalliväri lakan kanssa jossa ei ole metallivärilisää? Miten on? Muualtakin olen kuullut, että candy white on lakkapintainen erkoisväri ilman värilisämaksuja.

Osaako joku selittää miten candy white eroaa teknisesti esim. metallimustasta ja/tai peruspunaisesta?
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Erkka - 13.10.10 - klo:15:08
Kyllä Candy White kuuluu ihan perusväreihin. Kyseessä ei todellakaan ole erikoisväri. Tänä päivänä normaalivärit sekä metallivärit saavat lakkakerroksen pintaan. Normaalivärissä lakkakerroksia taitaa olla vähemmän kuin metallivärissä?
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: HAL9000 - 13.10.10 - klo:15:17
Ihan sama minkä värinen se on kunhan se on musta.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Ouzi - 13.10.10 - klo:15:21
Ennen oli candy white golffi ja nyt black magic octavia. Valkoinen on mun mielestä vähän alkanut näyttää puuduttavalta kun sitä on niin hiton monessa uudessa autossa. Mut ei tämä mustakaan mielestäni ole mun mieliväri. Octavian väri skaala ei nyt ole niin kovin suuri. Mulla oli vaihtoehtona skodaan valkoinen tai musta. Harkitsin myös sitä Arctic green väriä. Mut vaimo sanoi heti ei  ;)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Epes - 13.10.10 - klo:16:26
LainaaEnnen oli candy white golffi ja nyt black magic octavia.

Kumpi oli helpompi väri pitää auto joten kuten siistin oloisena?
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Jamo - 13.10.10 - klo:16:42
Vihreä toimii. Useita erilaisia met.vihreitä ollut (ja yksi sammaleenvihreä, mattaantunut Fiat 127 edelleen tallissa, talouden pikkuauto nykyäänkin tuota väriskaalaa) ja tulee varmasti jatkossakin, jos uusia autoja pihalle joskus vielä tulee. Passatin mokka-antrasiittikin "ihan jees", kunhan joku kiillottaisi sen oikein huolella - nyt lähinnä harmaa eli ei juuri säväytä.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Ouzi - 13.10.10 - klo:17:33
Lainaus käyttäjältä: Epes - 13.10.10 - klo:16:26
Kumpi oli helpompi väri pitää auto joten kuten siistin oloisena?

Ehkä valkoinen hiukan helpompi, mut ei suurta eroa. Golffi hopeana oli kyllä helppo  ;)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Quality - 19.11.10 - klo:06:33

Mahtaakohan vuodenajoilla olla vaikutusta värivalintoihin? Pimeä syksy, luminen talvi, kirkas kevätaurinko .... Heitelkääpä ihan randomina, minkä värisiä autoja on lähtenyt viime aikoina tilaukseen. Loogista olisi, että vaaleat sävyt olisivat voitolla, mutta toisaalta kontrasti lumiseen maisemaan tuntuu luontevalta myös pimeänä vuodenaikana.

Tuskin mistään löytyy tilastoa aiheesta?
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Tommi13 - 19.11.10 - klo:08:08
Lainaus käyttäjältä: Quality - 19.11.10 - klo:06:33
Heitelkääpä ihan randomina, minkä värisiä autoja on lähtenyt viime aikoina tilaukseen.

Tuskin mistään löytyy tilastoa aiheesta?

Olisihan tästäkin voinut tehdä kyselyn ;) Oman autoni tilasin huhtikuussa mocca brown värillä. Aiemmat automme ovat/olivat vaalenharmaa Opel ja punainen Opel. Ei siis mitään logiikkaa värivalinnassa vaikka punaisen auton ostin käytettynä ja valinnanvaraa ei siis juuri ollut.

Uskon, että jostain löytyy tilastoa auton väristä. Se on kuitenkin maahantuojia ja tehdasta kiinnostavaa tietoa.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: NcP - 19.11.10 - klo:10:02
Lainaus käyttäjältä: Epes - 13.10.10 - klo:16:26
Kumpi oli helpompi väri pitää auto joten kuten siistin oloisena?

Kyllä valkoinen on ehdottomasti helpompi.  Meillä on tällä hetkellä musta ja valkoinen auto.  Molemmissa tietty näkyy kura, mutta esim. pöly ei näy valkoisessa.  Valkoisessa eivät myöskään pienet naarmut näy kuten mustassa ja valkoisen peseminen on naurettavan helppoa.  Musta pitää mm. muistaa kuivata pesun jälkeen että ei tule valumajälkiä yms.

Musta on todella hieno puhtaana, mutta työläs.  Valkoinen on myös tyylikäs joissain autoissa, tuo auton muodot hyvin esiin ja helppo pitää siistinä.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Erkka - 19.11.10 - klo:10:29
Lainaus käyttäjältä: Quality - 19.11.10 - klo:06:33
Mahtaakohan vuodenajoilla olla vaikutusta värivalintoihin? Pimeä syksy, luminen talvi, kirkas kevätaurinko .... Heitelkääpä ihan randomina, minkä värisiä autoja on lähtenyt viime aikoina tilaukseen. Loogista olisi, että vaaleat sävyt olisivat voitolla, mutta toisaalta kontrasti lumiseen maisemaan tuntuu luontevalta myös pimeänä vuodenaikana.

Tuskin mistään löytyy tilastoa aiheesta?

Nykyinen valkoinen Polo vaihtuu vuodenvaihteessa Polon Hot Orange väriin. Tyytyväinen olen ollut valkoiseen, mutta vaihtelua värivalintaan kaipasin ja sellaisen värin mikä ei tule joka risteyksessä vastaan. Erottuu hyvin liikenteessä talviolosuhteissa ja ei huono väri kesälläkään.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: njs - 19.11.10 - klo:10:46
Lainaus käyttäjältä: JakeManse - 01.06.10 - klo:19:19
Tää nykyinen on Cappuccino beige. Siitä hyvä väri ettei pikkupaska näy heti  :)

Juuri näin. Jos joku pesis mun auton joka viikko niin olisin varmaan tilannut valkoisen, sopii mielestäni Ocuun hyvin. Taitaa tää beige olla se helpoin väri, eli minä tahansa vuoden aikana näkyy lika vähiten.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Male80 - 19.11.10 - klo:10:49
Lainaus käyttäjältä: Tommi13 - 19.11.10 - klo:08:08
Uskon, että jostain löytyy tilastoa auton väristä. Se on kuitenkin maahantuojia ja tehdasta kiinnostavaa tietoa.

Punainen ja harmaan sävyt olleet iät ja ajat suosikkeja ja musta siinä perässä. 2000-luvun trendiväri on valkoinen. Punainen kaikken aikojen suositun väri Suomessa. Euroopassa punainen ei ole lainkaan niin suosittu, kun taas sininen on selvästi suositumpi kuin Suomessa. Hopean ja harmaan kun laskee yhteen, lienee siinä ylivoimaisesti suosituin värisävy maailmalla tällähetkellä.

Suomesta 2008:
http://www.iltalehti.fi/autot/200801047034848_au.shtml (http://www.iltalehti.fi/autot/200801047034848_au.shtml)

Maailmalta 2007:
http://www.taloussanomat.fi/omatalous/2007/12/07/autovarien-uusi-suosikki-ei-kesta-rapaa/200731062/139 (http://www.taloussanomat.fi/omatalous/2007/12/07/autovarien-uusi-suosikki-ei-kesta-rapaa/200731062/139)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: savolaiskollega - 19.11.10 - klo:11:04
En tiedä olenko tähän ketjuun jo vastannutkin, mutta :

valkoinen ja musta, siinä on kaksi todella moneen autoon hyvin sopivaa väriä. Tosin erittäin työläitä pitää ns. hyvännäköisenä (lue : puhtaana).

Värivalikoimat vaan tahtoo olla aika tylsänlivakoita monessa autossa, jos ei sitten mennä jonnekin erikoisvärien maailmaan.  ::)

Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: jf - 19.11.10 - klo:12:39
Lainaus käyttäjältä: savolaiskollega - 19.11.10 - klo:11:04
Värivalikoimat vaan tahtoo olla aika tylsänlivakoita monessa autossa, jos ei sitten mennä jonnekin erikoisvärien maailmaan.  ::)

Näin se ikävä kyllä on. Sitten niiden erikoisvärien kohdalla tulee aivan käsittämätön hinnoittelu ero yksityisasiakkaan ja firman välillä. Kun firma haluaa tietyn värisen auton, niin hinta on järkevä, mutta kun yksityinen ostaja haluaa saman värin maksaa se monta tonnia. Eikä sitä aluksi ole edes mahdollista saada...

Uuteen autoon väri tuli paremman puoliskon valitsemana, kun värikartassa ei ollut mitään mistä valita ja kyseinen väri miellytti edes hallitusta. Isommissa autoissa on tarjolla vain jostain syystä kymmenen eri harmaan sävyä ja niistä valitaan sitten se vähiten huono. Ei pysty ymmärtämään!
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Tupo - 19.11.10 - klo:13:18
LainaaIsommissa autoissa ... valitaan sitten se vähiten huono
Eikös melkein kaikkien autojen väri (harmaa/punainen) valita noin?
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: jf - 19.11.10 - klo:13:24
Pikkuautoissa joskus nähnyt jopa ihan oikeita Värejä värikartoissa, joten niissä on ollut jotain valittavaakin... Tosin viime aikoina ei ole tullut katseltua, joten en tiedä mikä tilanne tällä hetkellä. Yleensä sieltä löytyy ainakin edes se punainen, mitä ei sitten isoissa autoissa edes ole.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Tupo - 19.11.10 - klo:13:31
LainaaPikkuautoissa joskus nähnyt jopa ihan oikeita Värejä
Totta. Tämä lienee se "poikkeus, joka vahvistaa säännön". Juuri siksi kirjoitin melkein kaikkien.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Quality - 19.11.10 - klo:13:35
LainaaPikkuautoissa joskus nähnyt jopa ihan oikeita Värejä värikartoissa, joten niissä on ollut jotain valittavaakin... Tosin viime aikoina ei ole tullut katseltua, joten en tiedä mikä tilanne tällä hetkellä. Yleensä sieltä löytyy ainakin edes se punainen, mitä ei sitten isoissa autoissa edes ole.

jf puhuu asiaa! Eiköhän julisteta kampanja värikkäiden autojen puolesta  ;D - ihan kuin kykenisimme murtamaan tuon keskieurooppalaisen masentavan musta-harmaa-harmaa-harmaa-valko -skaalan.

Tulisipa sellainen retrovillitys, jossa vaikkapa vaaleat pastellisävyt nousisivat trendikkäiksi  :D.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: VAG! - 19.11.10 - klo:14:42
aa
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: ATM - 19.11.10 - klo:15:04
Pastellit maailmankartalle  ;D Fiat on ymmärtänyt että joku voi näitäkin haluta.
(http://freewordpressthemes.net/cars/wp-content/uploads/2010/04/500_cabrio1.jpg)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Markku - 19.11.10 - klo:17:27
Uudempi on hopeanharmaa. Se on hieno väri, ei tule toista samanlaista ihan heti vastaan.. ;D
Käytettyä ostaessa valikoima on aina mikä on.
Vanhemman väri tottelee nimeä Sahara beige. Se on kyllä käytännöllinen, kuralika ei heti näy.

Aikaisemmin oli Mondeofarkku (mk1) valkoisena, siihen se kävi hyvin.

Uutta ostaessa olisikin ongelma edessä kun Skodan väreistä oikein mikään ei heti puhuttele. Aikaisemmin taisi Fabian saada sellaisena oranssin tapaisena, se voisi olla hyvä. Samantapainen oli viime Wheeler Dealereissa VW-pakun pintaan laitettu väri.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: MVA - 19.11.10 - klo:18:35
(http://www.vagarena.fi/index.php?action=dlattach;topic=2325.0;attach=3906;image) eli musta
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: audioman - 19.11.10 - klo:22:32
Nykyiseen Octavia RS:n valkoiseen olen tyytyväinen, mutta värivalina riippuu autosta. Jos nyt tilaisin Audi A4 sedanin, olisi väri iman muuta vaalea hopeanharmaa. Muissa autoissa se ei missään tapauksessa olisi mikään harmaan sävy. 
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: izmo - 20.11.10 - klo:12:41
Ihastuin Yetiin kun näin Candy-valkoisen auton jääkiekon MM-kisojen katsomossa. Siksi oli selvää että auton väriksi tuli valkoinen. Mielestäni Yetin persoonallisuuteen vaikuttaa merkittävästi tuo vino sivupalkki ja tummien lasien kanssa se tulee erittäin hyvin esiin valkoisena. Joku täällä jo kommentoi että Yeti näyttää isommalta valkoisena. Vertailkaapa niin huomaatte että näin on.
Nyt viime päivinä on täällä Helsingissä tullut useita Yetejä vastaan. Väreistä olen bongannut 2 valkoista, 2 Mato-ruskeaa, harmaan, tummansinisen, mustan, kirkkaanpunaisen ja viininpunaisen.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Tupo - 26.12.10 - klo:12:31
Mieliväri löytyy nyt Caddyn värikartasta helmiäisvärinä:
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: väinämöinen - 26.12.10 - klo:12:38
^ Toivottavasti väri näyttää luonnossa paremmalta,kuvan perusteella en päätyisi vihreään.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Tupo - 26.12.10 - klo:12:49
Lainaakuvan perusteella en päätyisi vihreään
Tuo konfiguraattorin kuva on tosiaan turhan synkkä, eikä tee oikeutta värille.

Edit: Makuasioita nämä värivalinnat, mutta positiivista on se, että ainakin Caddyn uudesta värikartasta löytyy pirteitä vaihtoehtoja perinteisille "harmaalle ja vielä  harmaammalle". ;)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Urlaub - 26.12.10 - klo:12:56
Josko ruskean jälkeen olisi vihreän vuoro nousta muotiväriksi?

Vihreähän oli muotia 90-luvun alussa. Sitä ennen oli muodissa valkoinen, joka oli kuumimpina juppivuosina kova sana, jo Miami Vicen Testarossasta lähtien. Vihreän jälkeen taannuttiin kymmeneksi vuodeksi hopeaan ja mustaan.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: proV1 - 26.12.10 - klo:13:04
Lainaus käyttäjältä: izmo - 20.11.10 - klo:12:41
Ihastuin Yetiin kun näin Candy-valkoisen auton jääkiekon MM-kisojen katsomossa. Siksi oli selvää että auton väriksi tuli valkoinen. Mielestäni Yetin persoonallisuuteen vaikuttaa merkittävästi tuo vino sivupalkki ja tummien lasien kanssa se tulee erittäin hyvin esiin valkoisena. Joku täällä jo kommentoi että Yeti näyttää isommalta valkoisena. Vertailkaapa niin huomaatte että näin on.
Nyt viime päivinä on täällä Helsingissä tullut useita Yetejä vastaan. Väreistä olen bongannut 2 valkoista, 2 Mato-ruskeaa, harmaan, tummansinisen, mustan, kirkkaanpunaisen ja viininpunaisen.

Sama juttu. Itsellä ainut vaihtoehto tilattuun Sciroccoon oli juurikin tuo candy-valkoinen. Musta-valkoinen yhdistelmä jotenkin vain toimii! Ja täsmälleen saman huomion tein itse - tummat värit pienentävät Sciroccoakin liikaa. Saa näyttää mielestäni isommalta kuin on  8)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Newman - 26.12.10 - klo:13:25
Suosikkivärini on usein se, mikä ei ole muodissa. On mukava ajella vähän erilaisella autolla. Tosin jotkut kirkkaan keltaiset sävyt eivät välttämättä sopisi esmes meikäläisen aanelkkuun. Mutta johonkin pirteään pikkuautoon kyllä. Suhteellista.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Kajde - 26.12.10 - klo:13:31
Värivalmistaja Dupont rankkasi jälleen suosituimmat autonvärit. Voittajaksi suoriutui täpärästi hopea: 26 prosenttia maailmalla myytävistä autoista on hopeisia.
Musta on aivan hopean kannoilla 24 prosentin osuudellaan.
Tasoissa mustan ja hopean perässä ovat valkoinen ja harmaa.
Eri puolilla maapalloa ihmisillä on eri mieltymykset: Pohjois-Amerikassa suosituimpia ovat valkoiset autot, kun taas eurooppalaiset suosivat mustaa.
Etelä-Koreassa jopa puolet kaikista myydyistä autoista on punaisia, vaikka maailmanlaajuisesti osuus on vain kuusi prosenttia.

Suosituimmat auton värit 2010:

1. Hopea 26 %
2. Musta 24 %
3. Valkoinen 16 %
3. Harmaa 16 %
4. Punainen 6 %
5. Sininen 5 %
6. Ruskea/Beige 3 %
7. Vihreä 2 %

Lähde: DuPont
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: RTWteam - 26.12.10 - klo:13:52
Jes! Hyvä vihreä! Pysy vain muutamassa prosentissa niin ei joka nurkalla tule vastaan. ;D
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Maximus - 26.12.10 - klo:14:41
Lainaus käyttäjältä: RTWteam - 26.12.10 - klo:13:52
Jes! Hyvä vihreä! Pysy vain muutamassa prosentissa niin ei joka nurkalla tule vastaan. ;D
Samat sanat sinisestä!!!

20 vuotta tuli jo ajettua harmaalla tai hopean värisellä autolla, niin ei ihme että teki mieli vaihtaa. Ainako pitäisi mennä massan  mukana.   ;D
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: makelja - 26.12.10 - klo:14:52
Punainen.  (http://i297.photobucket.com/albums/mm240/makelja/23122010052.jpg)Ehdottomasti, tällähetkellä. Vielä alkuviikosta se oli vihreä.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Newman - 26.12.10 - klo:18:39
Lainaus käyttäjältä: makelja - 26.12.10 - klo:14:52
Punainen.  (http://i297.photobucket.com/albums/mm240/makelja/23122010052.jpg)Ehdottomasti, tällähetkellä. Vielä alkuviikosta se oli vihreä.

No niinpä tietenkin.  ;) Mutta myös "carbon steel grey" sopii tuohon koslaan kuin nenä päähän. Siis semmoinen hiilikuitumaisen tummanharmaa. Olipa suosittu tai ei.

Tavallaan ymmärrän harmaan ja/tai hopean suosion. Se on ikään kuin helppo väri, eikä kovin moni auto näytä rumalta tuolla sävyllä.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: skriko - 26.12.10 - klo:23:48
Ensimmäiset kolme autoani olivat met.ruskeita. Ei päässyt käytetyssä valitsemaan väriä. Punaisia 7, mustia 4,valkoisia 3 ja hopea. Jos joku olisi juhannuksena sanonut, että seuraava autoni on vihreä, huh huh. Mielestäni niinkuin moni on jo todennutkin, eri autoihin sopii eri värit. Valkoinen, musta, ihme kyllä sähkön sininen olivat vaihtoehdot, mutta vihreä oli tähän autoon minulle se ainoa ja oikea. Tiedä sitten mikä on värin arvostus kun sitä vaihtaa seuraavaan.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: metS80 - 27.12.10 - klo:07:37
Minulle tulossa viikon päästä melko ruskea beige Rellu.

Olen suosinut noita beigejä (laiskan pesijän väri) ja nyt oli tarkoitus jokin muu hankkia kun "kaikilla" on ton värinen, mutta onkin nyt sit uusissa onneksi menettänyt suosiotaan. Ei oikein värikartalta löytynyt muuta hyvää- raskalaisten vaalean sininenkin oli mun mielestä turkoosi.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: jami88 - 07.01.11 - klo:03:20
Itselleni tulossa Polo GTI Blue Shadown värisenä. Ymmärrän että toisten silmään ei tämän värinen GTI vaan istu mutta pistetään
kuitenkin parit kuvat mistä väristä on kysymys. Autona noissa on Golf GTI, mutta värihän on sama ja ei autokaan nyt kovin kaukaa haettu ole. Pari kuvaa otettu auringonpaisteessa ja niissä mielestäni väri pääsee täysin oikeuksiinsa. Kovasti näyttää tummemmalta kun ei aurinko suoraan paista maalipintaan. Itse ihastuin väriin autokaupassa, tietysty siellä oli valaistus kunnossa, mutta joka tapauksessa itse tykkään väristä missä valossa vaan. Omaan kärryyn tulee vielä mustat vanteet jotka mielestäni käyvät ihan hyvin kyseisen väriin.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: plu - 07.01.11 - klo:06:57
^Hieno sininen, mutta karmivat vanteet / renkaat...

Itsellä pihassa nyt Pökötti, jonka väriksi valikoitui kirkaslakattu Babylonian punainen...oli vaan olevinaan niin hieno väri! Edellinen Golf oli musta, sitä edellinen Touran metallinsininen, sitä ennen oli metallinkeltainen IV farkku, jota ennen tummanpunainen III. Sitä ennen olikin sitten omista autonväreistäni erikoisin eli Huoneistokeskuksen oranssi Golf II. Autohan OLI kamalan näköinen, mutta varsin luotettava kulkine, joka onnistui "myymään" VW:n minulle merkkinä siis varsin pitkäksi aikaa.

Legendaarinen nuoruudenautoni Mini 1000 (myöhemmin 1275) oli alkujaan metallinsininen. Kun sitten rakensin sen kokonaan uusiksi, valitsin väriksi VW:n "Dragon Green" -metallivihreän III Golfin / Venton värikartasta. Sopi muuten hienosti yhteen valkoisen katon kanssa (katto oli tietysti Old English White).

Edelleenkin on kakkosautona toimiva kulkine VW, eli edelliskoppainen Polo, siinä värinä hopea.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: chr - 07.01.11 - klo:20:29
Lainaus käyttäjältä: Urlaub - 26.12.10 - klo:12:56
Josko ruskean jälkeen olisi vihreän vuoro nousta muotiväriksi?

Vihreähän oli muotia 90-luvun alussa. Sitä ennen oli muodissa valkoinen, joka oli kuumimpina juppivuosina kova sana, jo Miami Vicen Testarossasta lähtien. Vihreän jälkeen taannuttiin kymmeneksi vuodeksi hopeaan ja mustaan.

Noh, vihreitä autoja tosiaan meni jonkun verran 90-luvun alussa, joten kai sen voi sanoa olleen muodissa. Nykyään taitaa olla prosentin luokkaa myydyistä jos sitäkään. Vihreä on ainoa väri joka ainakin minulla on totaalinen este vaikkapa käytetyn auton ostolle.

Valkoinen tosiaan oli muotia 80-luvun puolen välin tienoilla, tulee mieleen muutama valkoinen mersu ja 500-sarjalainen bemari.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Kapa - 07.01.11 - klo:20:49
Ajoa varten on auto yleensä hankittu ja ei ole ollut paljoa väristä väliä! Muutamissa on tullut valittua ja sanoisin, että tummia värejä en mielelläni ota, sillä maamme olosuhteissa paskaantuvat nopeasti: Valkoinenkin on paljon parempi. Mutta piisaahan niitä pesijähemmoja tälläkin keskustelupalstalla!
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: tapanixxx - 12.03.11 - klo:14:32
Pitää tässä kirjoittaa tuosta auton värin valinnasta. Toisten mielestä tiettyyn automalliin sopii tietty väri, toisten mielestä auton väri pitää olla just yksi ja sama riippumatta merkistä ja mallista.

Urbaalia legendaa tai ei, mutta naisille auton väri merkitsee enemmän miehille? Monestihan on kuulunut että vaimo valitsee värin, isäntä merkin ja mallin.

Itselläni on ollut useita eri merkkisiä autoja, osa ostettu uutena, osa käytettynä. Käytettynä ostaessa auton väri on parhaimmillaan juuri se minkä olisi itsekin valinnut jos olisi saanut. Mutta useammin se on kompromissi, löydetään auto ja hyväksytään se väri mikä autolle on tehtaalla robotin käsi maalannut.

Itse en tunnusta yhtään väriä ylitse toisen. On ollut punaista, vihreää, sinistä, hopeaa, keltaista ja mustaa.Useimmiten kun auto on vaihtunut, on ollut kiva että myös väri on vaihtunut. Nuorempana tosin suosin hopeaa, nyttemmin fiilis on tullut siihen että jotenkin kartan tuota väriä. Ehkäpä kiintiö on tullut täyteen ja hopeahan on nykyisin todella suosittu väri, joten niitä näkee paljon liikenteessä.

Mutta kyllähän värillä on väliä, monelle henkilölle. Lapseni, tyttö, joka on 7 vuotias jo tunnistaa ja arvostaa tiettyä väri autossa. Kun ostin viimeisen auton (käytettynä), niin ensimmäinen kommentti kotipihalla oli että isillä on uusi auto, oikein musta auto! Merkistä ja mallista hän ei ollut, tai ainakaan näyttänyt oleen kiinnostunut. Tyttöni tosiaan tykkää todella paljon mustasta (ja punaisesta) ja kun hän on vielä 7v niin nämä kommentit ovat tulleet sydämestä ja geeneistä, ei opittuna tai lauman mielipiteen muokkaamana.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Vaginisti - 12.03.11 - klo:15:33
Omana suosikkina perus hopeanharmaa, tummemmatkin harmaat on hyviä perusvärejä...Autosta paljon riippuu, joihinkin sopii muotiväri valkoinen kuin nakutettu ja joihinkin ei todellakaan. Karsastusosastolla beige, viininpunainen, pastellit. Musta varsinkin isommissa mersuissa toimii hyvin.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Mikko - 12.03.11 - klo:15:57
Helpompi olisi kertoa mistä väreistä en tykkää, niitä on noin yleisesti vain kaksi - musta ja hopeanharmaa. Kumpikin sellainen perusvalinta, joka ei oikein imartele mitään tavallista automallia (mm. lokinsiipimersu tietenkin hopeana). Hopeanharmaan arvostusta varmaan itsellä entisestään laskee myös se, että moni hankkii värin sen takia, että siinä ei mukamas näy lika niin hyvin. Ja noita erittäin likaisia hopenharmaita liikkuu tuolla sitten tosi paljon.

Valkoinen oli pitkään noiden kahden edellämainitun joukossa, mutta kas kummaa sitä nykyään ajelee itse valkoisella autolla. Eli eipä tässä mitään suuria antipatioita ole mitään väriä kohtaan. Enemmän menee sen mukaan mikä kyseiseen autoon sopii. Valkoinen sopii Sciroccoon, joten sellainen tuli hommattua ihan tehdastilauksena. Esim. A4:n ottaisin taas ehdottomasti (misano) punaisena, Golfiin sopisi grafiitinharmaa, Touraniin ruskea, jne...
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: pizza_delivery - 12.03.11 - klo:16:30
Eniten on ollut tummanhopeaa...  Mutta on myös ollut ihan musta buimuri mersu ja nyt metallivärinmusta buimuri.  Golfin värin valitsi minun poika.  Myös Ihan valkoinen mersu ollut. ;)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Paarma - 15.03.11 - klo:17:23
Kyllä noita valkoisia kulkineita on enimmäkseen tullut omistettua, no joo muutama musta välissä.  Edellinen kulkine oli valkoinen, nykyinen on valkoinen ja niin tulee olemaan seuraavakin :D.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: golf5 - 23.03.11 - klo:20:47
Ehdottomasti tuo golffin Rising blue -metalliväri,mut harmi kun sitä ei saa normigolffiin. Täytyy tyytyä Reflexhopea -metalliväriin.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: MVA - 23.03.11 - klo:21:31
Musta ja vielä metallivärinä
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: HiTecci - 24.03.11 - klo:09:21
Ihan noin sivujuonteena, onko jokaisessa autossa se sama vaalea pohjaväri => pitäisi valita pintaväri mahd. lähelle samaa sävyä jotta mahd. maalipinnan nirhaumat ei siinä juuri näkyisi. Esim. tummassa pinnassa jos on vaalea pohjaväri niin se ei kummaa kolhua naapurin ovesta tartte kun jo pohjaväri paistaa alta. Tasiasen yhtenäinen tumma pinta, niin tuollainen vaalea läntti keskellä todellakin paistaa siitä jo aika hyvin :-\

Eli jälleen se sama autovalinnan peruskysymys: Tehdäkö tuokin valinta järjen vaiko mieltymysten mukaan ;D
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Kiviharju - 24.03.11 - klo:09:39
Lainaus käyttäjältä: HiTecci - 24.03.11 - klo:09:21
Eli jälleen se sama autovalinnan peruskysymys: Tehdäkö tuokin valinta järjen vaiko mieltymysten mukaan ;D
Eikai autoon mustaa väriä voi järjellä valita, saati maksaa siitä lisähintaa ;)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: jni - 24.03.11 - klo:10:43
Mielivärini on valkoinen. Etenkin niin, että auto on kokonaan , puskureita myöten, valkoinen lisättynä sopivasti kromilistoilla. :)

Oletteko muut valkoisen combi-octavian omistajat huomanneet saman kuin itse aikoinaan: autoa luullaan liikenteessä poliisiautoksi. Monta kertaa seurasin huvittuneena peileistä, kun moottoritiellä vasempaa kaistaa ylinopeutta kiitävä auto jää sitten ajamaan kymmeniä kilometrejä perääni ennen kuin uskaltaa mennä ohi. Samoin usein näki maantiellä, kun vastaantuleva auto selvästi jarrutti. :D Nähtäväksi jää, käykö tulevalla Superbilla samoin. Vaimon mielestä se on saman näköinen kuin octaviakin.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Jalmari - 28.03.11 - klo:10:02
Koskaan en ole ostanut uutta autoa, joten tavallaan en ole päässyt valitsemaan. Mutta kyllä vaihtoautoja valitessa kuume laskee/kasvaa värin mukaan.

Yksi ehdoton sääntö minulla on eli valkoista autoa en osta - en oikeastaan tiedä miksi. Ehkä sanonta viime vuosituhannelta on jäänyt takaraivoon: "Mikään auto ei ruostu niin herkästi kuin valkoinen, paitsi valkoinen Ooppeli." Tuskin pitää (enää) paikaansa.

Hopea voisi olla toinen kieltäytymisen paikka. On se aika tylsä. Ja vihreän eri sävyt. Ne ei sovi talon sävyyn :) kuten ei keltainenkaan. En tiedä miten suhtautuisin mustaan.

Nyt pihassa on kaksi punaista. Pienempi on ihan tavallinen punainen. Varsinkin isoissa autoissa punainen on tosi jees. Isompi on metallihohtoinen viininpunainen. Oikeastaan kumpikin on ollut viime viikot niin kurassa että alkuperäistä väriä ei etenkään takaa edes näy. Sulan kauden aikana noita tulee kyllä huuhdottua usein.

Aiemmin oli tumma sinininen (metalli). Se oli aina pölyssä vaikka kuinka pesi. Sitten on ollut vaaleahko metallisininen. Aika huoleton väri. Punaisia on ollut muitakin. Ja yksi valkoinen! Se kyllä ruostui ihmeellisistä paikoista.

Haaveena olisi uusi Scirocco. Listalta eniten miellyttää Salsa Red (normaali). Black Oak Brown (metalli) ehkä myös, mutta se pitäisi nähdä ensin luonnossa.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Pertsa - 28.03.11 - klo:10:12
^ei kai värillä ole mitään tekemistä ruostumisalttiuden kanssa. Valkoisessa ruoste kyllä erottuu ja näkyy tietenkin hyvin. Ehkä se mielikuva on tullut siitä.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Skula - 28.03.11 - klo:11:11
Valkoinen on hieno, musta on hieno, sininen on hieno, punainen on hieno, ruskea on hieno, kaikkien noiden eri sävyt on hienoja. Kaikki värit on hienoja.

Hienoo!
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: repe59 - 28.03.11 - klo:11:13
Puhtaana ;)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Quality - 15.04.11 - klo:20:03

Kevätaamun piristys oli tänään kirkkaankeltainen taxi-Ocu. Sopii hyvin ajankohtaan (leskenlehdet, narsissit, pääsiäinen). Itselle voisi tehdä tiukkaa tuollaista hankkia, mutta katukuvaa värittävät mukavasti.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Peeveli - 16.04.11 - klo:18:20
Nyt teki mieli vaihtaa taas väriä, kahden valkoisen omistus- ja yhden laina-auton jälkeen, eli se musta taas pihaan. :D Alfassa ainoa lisähinnaton väri on perusmusta, ja en kyllä maksaisikaan perusvalkoisesta lisähintaa. Myöskään Alfan metallinmusta ei miellyttänyt; auringonpaisteessa se näyttää jkv violetinpunaiselta joten ei kiitos. Perusmusta näyttää aina mustalta ja koska pidän vaalimalla autoa niin eipä se pahasti kärsikään käytön jäljistä. Tänään näin livenä tummanharman (grafiitti) Giuliettan ja se kävi ihmeen hyvin myös auton muotoihin.

Tiedän, että musta vaatii pesua mutta niin vaatii valkoinenkin. Mitäpä sitä ei tunnevalinnan eteen tekisi.

Ruskeasta piti vissiin tulla nyt muotiväri, vaan aika vähäsen niitä näkee -Yetiä lukuun ottamatta (johon se kyllä käy hyvin).
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Erkka - 16.04.11 - klo:19:23
Peeveli, jos olisi punainen ollut pikaisessa toimituksessa, niin olisitko tuon värin valinnut? Ehdoton väri minulle, jos tuollaisen sporttikulkineen valitsisin.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Peeveli - 16.04.11 - klo:20:06
Lainaus käyttäjältä: Erkka - 16.04.11 - klo:19:23
Peeveli, jos olisi punainen ollut pikaisessa toimituksessa, niin olisitko tuon värin valinnut? Ehdoton väri minulle, jos tuollaisen sporttikulkineen valitsisin.

Jep, Alfa Rosso olisi menetellyt myös, jos ei mustaa olisi ollut saatavilla pikaisesti. Tuo väri vaan näyttää pilvisellä säällä hivenen tummalta, kuten mm. Honda Accordissani oli aikoinaan. Se hivenen mansikanpunaisempi (myös ei-metalliväri) olisi myös ok, vaan se maksaa -kuvitelkaa- noin 2500 euroa! :o Metallinpunainen väri ei istu silmääni Alfassa, olen nähnyt sen viimeksi livenä eilen kun näytin vaimolle Autokeskuksen pihalla Giuliettoja. Mutta, makuasioitahan nämä aina ovat, ja musta oli nyt ykkösvaihtoehtoni.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: tsiih - 16.04.11 - klo:20:10
Mä haluan nyt punaisen auton, leiskuvan punaisen. Peruspassatinpunainen käy, metalli vielä paree. Parkkiksella oli vieressä uudehko Toyota Verso metpun, oli todella maukas väri!
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Mikko83 - 17.04.11 - klo:12:12
Punainenhan se paras väri on. Siis sellainen tornado rot/ferrarin punainen. Ei mitään pappaväri viininpunaista  ;D
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Skula - 24.04.11 - klo:09:33
En mä tiiä mieliväristä, mut tämä B8:n "LavaGrau"(vaimikäsenytoli) helmiäisväri on kyl aika magee..

LINKKI (http://img689.imageshack.us/img689/3584/lavagrau.jpg)
LINKKI (http://img823.imageshack.us/img823/9356/lavagrauu.jpg)

Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Markku J - 24.04.11 - klo:09:36
Hienosti näkyy helmiäisefekti. Monessa helmiäisvärissä jää mielestäni ero "tavalliseen" metalliväriin täysin havaitsemattomaksi - toisin kuin tässä skulan värissä.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Skula - 24.04.11 - klo:09:37
Laitoin toisenkin kuvan.. Tässä ei tarvi edes kovin läheltä mennä katselemaan kun helmiäisefektin näkee..

Tosin kuvat ovat läheltä..  :P
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: nemos - 24.04.11 - klo:09:38
Lainaus käyttäjältä: skula - 24.04.11 - klo:09:33
En mä tiiä mieliväristä, mut tämä B8:n "LavaGrau"(vaimikäsenytoli) helmiäisväri on kyl aika magee..

Tuo on hieno väri, valitettavasti pian luultavasti valikoimasta poistuva.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Skula - 24.04.11 - klo:09:39
Lainaus käyttäjältä: nemos - 24.04.11 - klo:09:38
Tuo on hieno väri, valitettavasti pian luultavasti valikoimasta poistuva.

Ei haittaa.. Poistuis vaan.. Toista B8:a en osta.. Ja hyvä jottei uusia saaa.. säilyy jotain vähän "erikoista" näin omassa perustyösuhdemassassa  8)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Quality - 21.06.11 - klo:22:21
Lainaus käyttäjältä: Quality - 21.06.11 - klo:22:00
Oranssi on luku sinänsä, mutta tumma helmiäisvihreä oli erittäin suosittu 1990-luvulla ainakin Golfissa ja Vennossa, taisi olla myös Passatissa. Aiemmin oli vaaleampia vihreän sävyjä, myös pastelliin vivahtavia Polossa ja Golfissa. Jetta II:ta ja Passatia sai 1990-luvun alussa arvokkaan vaalean metallinvihreänä.

Sääli, että monet niin hienot sävyt on vuosien saatossa kuopattu. Siitä huolimatta, että Saksan valikoimasta noita löytyy, ei autojen värimaailma siellä ole kummoinen, vaan harmaan eri variantit valkoisesta mustaan dominoivat. Harmi, että meillä ollaan menossa samaan suuntaan.

Lainaus käyttäjältä: jni - 21.06.11 - klo:22:07
Olen samaa mieltä näistä nykyväriestä. Taitaa olla lähes kaikilla merkeillä samantapaiset eri harmaan variaatiot ja siten musta, valkoinen ja punainen. Kyllähän noissa värien pigmenteissä on paljon hintaeroa (on tullut joskus lotrattua omia maaleja). Se voi tietysti myös vaikuttaa maahantuojan hinnoitteluun ja sitä kautta värivalikoimaan?

SItten on näköjään tulossa muotiin ruskea. Sorry vain, mutta itselleni ei iske, ei siten millään. Hyi kauhea. :(

Korjailin lainaukset niin että ne linkittyvät alkuperäiseen ketjuun - Kiviharju
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Quality - 21.06.11 - klo:22:32

LainaaSItten on näköjään tulossa muotiin ruskea. Sorry vain, mutta itselleni ei iske, ei siten millään. Hyi kauhea.

Itsekin vierastan monia ruskean sävyjä. Joku rohkea vahvaan kultaan vivahtava voi olla jossakin autossa toimiva katseenkääntäjä, ja ruskean on oltava metalliväri ollakseen tyylikäs. Oikeastaan sama koskee vihreää. Olihan ainakin Polossa takavuosina oikein räikeä äklä vihreäkin, ei sekään ollut mikään tyylikkyyden riemuvoitto. Jaguarissa ja missähän muussa on taas ollut tarjolla niin tummaa vihreää, että menee melkein mustaksi.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: cossu69 - 21.06.11 - klo:22:47
Ykkös auto musta ja kakkoseen joku helppo väri esim.hopea.. Ei jaksa kahta autoa puunata koko ajan...
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: VWonderman - 21.06.11 - klo:22:54
Ihan nyt vain neuvona, en tiedä onko tästä joku jo aiemmin maininnutkin mutta lainaukseen saa tiedot helpommin kun painaa "Lainaus"-nappia edellisten kirjoitusten kohdalta (kuvassa punaisen nuolen osoittama). :)

Näin saadaan tämän sijasta...
LainaaLainaus käyttäjältä: Quality - tänään kello 22:00

...tämä jolloin voi myös hypätä suoraan viestiin:

Lainaus käyttäjältä: Quality - 21.06.11 - klo:22:21Lainaus käyttäjältä: Quality - tänään kello 22:00

Se siitä, otsikkon vastaten mieliväri riippuu niin paljon autosta, esim. valkoinen ei todellakaan sovi kaikkiin autoihin. Yleispätevä väri josta itsekin pidän on hopea. Musta, no, monien muidenkin sanojen mukaan puhtaana hieno, mutta hukkaa hieman auton muotoja. Mutta kaikista mieluisin väri, se on ehdottomasti tummansininen. :-*
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: jni - 21.06.11 - klo:23:02
^Eikohän moderaattori osaa nuo temput. Se miksi nuo lainaukset ovat noin, johtuu siitä että ne on siirretty toisesta ketjusta.

Tummansinen helmiäis- tai metalliväri on myös minun mieleen valkoisen ohella. Valkoinen on vain helpompi väri ylläpitää.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: pokkus - 21.06.11 - klo:23:28
Melkein voisin sanoa viininpunainen, jossa on pieni ripaus oranssia. Punertavan oranssikin voisi olla jees, ei kuitenkaan missään nimessä "huoneistokeskus-oranssi". Tietenkin värin pitää sopia autoon, joten jokaiseen kulkineeseen en tuollaista valitsisi. Musta on myös hyvä väri, etenkin nykyisessä kulkupelissä, mutta inhoan sitä kun auto ei ole ikinä puhdas.

Edit: värit mieluusti helmiäisenä, metallisena tai kameleonttina. Etenkin tuo punaoranssi olisi päheä kameleonttina.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Kiviharju - 21.06.11 - klo:23:35
Lainaus käyttäjältä: jni - 21.06.11 - klo:23:02
^Eikohän moderaattori osaa nuo temput. Se miksi nuo lainaukset ovat noin, johtuu siitä että ne on siirretty toisesta ketjusta.
Tuo VWondermanin ohje pätee myös toisesta ketjusta lainattuihin viesteihin. Se lainaus on vain kopioitava halutun ketjun vastausviestiin(oliko tarpeeksi epäselvästi kerrottu)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Quality - 22.06.11 - klo:06:05

Huomenta,
kiitos neuvoista, ne ovat aina paikallaan. Osaan kyllä tehdä "oikeaoppisen" lainauksen, mutta tosiaan, kuten jni tuossa mainitsi, oli kyse toisesta ketjusta kopioinnista, ja siinä meni vähän pasmat sekaisin, kun olisi pitänyt useita viestejä siirtää. Ja se taas ei onnistu muuten kuin ketju jakamalla. No se olisi pitänyt tehdä kopioinnin sijasta, kun tuolla toisessa ketjussa oli enemmänkin värikeskustelua.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: XUE - 28.07.11 - klo:13:31
eilen juuri ajelin takaisin Helsinkiin pikku maakuntamatkalta ja katselin vastaantulevien autojen värejä. Epätieteellisen tutkimuksen perustuulla voin todetta että VALKOINEN
on nykyään todella suosittu, se oli yleisin vastaantullut väri! Valkoinen on tainnut olla
viimeiset 2-3 vuotta "hittiväri".

Toisaalta kun itse ajan Passatilla, on varmaan lähes joka toinen Passat MUSTA.
Musta tai tumman harmaa on ollut vuosia sellainen perussuosittu väri.

VV Vantaalla on myynnissä aika sähäkän PUNAINEN Passat.
http://www.vv-auto.fi/Vaihtoautot/Cars.nsf/0/A950A47C64EA1492C22578B80055541E?OpenDocument&db=vv4.nsf&b=VV-Auto&s=4&sp=VV-Auto&DN=100.010&if=&si=0 (http://www.vv-auto.fi/Vaihtoautot/Cars.nsf/0/A950A47C64EA1492C22578B80055541E?OpenDocument&db=vv4.nsf&b=VV-Auto&s=4&sp=VV-Auto&DN=100.010&if=&si=0)

tosin omaan makuuni hieman liian räikeä, mutta melko harvinainen
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: nikob - 28.07.11 - klo:18:35
Mieliväri on aikalailla semmoinen kuin on tulevan Fabia rs:n väri. Elikä race blue.  :D
Myös Subarun sininen on hyvän näköinen.
Mutta monet värit ovat autokohtaisiakin että mikä sopii mihin.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Pekka T - 28.07.11 - klo:19:12
LainaaVV Vantaalla on myynnissä aika sähäkän PUNAINEN Passat.
http://www.vv-auto.fi/Vaihtoautot/Cars.nsf/0/A950A47C64EA1492C22578B80055541E?OpenDocument&db=vv4.nsf&b=VV-Auto&s=4&sp=VV-Auto&DN=100.010&if=&si=0 (http://www.vv-auto.fi/Vaihtoautot/Cars.nsf/0/A950A47C64EA1492C22578B80055541E?OpenDocument&db=vv4.nsf&b=VV-Auto&s=4&sp=VV-Auto&DN=100.010&if=&si=0)

tosin omaan makuuni hieman liian räikeä, mutta melko harvinainen

Tuosta tulee kyllä väkisin mieleen "palopäälikön" auto, yhteen aikaan Vantaan Hiekkaharjun asemalla oli 3 bg variant.  :)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: XUE - 28.07.11 - klo:19:18
Lainaus käyttäjältä: Pekka T - 28.07.11 - klo:19:12
Tuosta tulee kyllä väkisin mieleen "palopäälikön" auto, yhteen aikaan Vantaan Hiekkaharjun asemalla oli 3 bg variant.  :)

Eikö vaan :)
Kummasti se väri riippuu paljon autosta myös.

Ferrari olisi lähes "pakko" ottaa punaisena eikä siitä kyllä tulisi mieleen palopäällikköä :)
Kun taas joku esim A6 sedan tai M-B E-sarjalainen mustana tuo mieleen virka-autot,
ei puutu kuin ministeri takapenkiltä!

Oletteko muuten nähneet liikenteessä niitä ex. Huoneistokeskuksen oransseja
autoja, ei kyllä oikeen iske sekään :/
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Hevosmies - 28.07.11 - klo:19:21
 Tällä hetkellä mielivärini on Audin sepang blue...näin viime viikolla Ideaparkissa A5 Cabrion (ruÃ¥tsinkilvissä) juuri sepang bluena ja ai että oli komea väri!!
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Quality - 28.07.11 - klo:19:27
LainaaOletteko muuten nähneet liikenteessä niitä ex. Huoneistokeskuksen oransseja
autoja, ei kyllä oikeen iske sekään :/

Eikös ne nykyään ole teipattuja? Mikä lie väri teippauksen alla? Tietääkö kukaan?

Itse sietäisin oranssinkin, ellei se väistämättä liittäisi auton tuohon asuntovälitysfirmaan - siihen katsomatta, oliko auto sieltä eli ei.

Usein kuitenkin on niin, että erikoisempikin väri menettelee katukuvassa, mutta omassa pihassa se alkaisi pian tuntua tympeältä ja menisi vaihtoon ehkä normaalia nopeammin. Hyvänä esimerkkinä vaikkapa tämä:

(http://www.ford.fi/cs/BlobServer?blobtable=MungoBlobs&blobcol=urldata&blobwhere=1214362484668&blobkey=id)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Pekka T - 28.07.11 - klo:19:32

Quolityn hyvä esimerkkikuva ei nyt näy jostain syystä?

edit. olin liian hätäinen, nyt näkyy, ja aika erikoinen väri onkin.  :D
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Kapa - 28.07.11 - klo:19:34
Tykästyin aikanaan kovasti Candy White väriin yhdessä autossani. Yllättävän mukava puhtaana pidettävä ja näet pestessä, minne harjaa näytät. Reippaat viisi vuotta oli tuo auto ja maalipinta oli tosi priima vaihtaessani sen; kiitos vuosittaisten kevät ja syksy vahausten. Kolmen viikon päästä taas päästään nauttimaan tuon värisestä kärrystä.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Pekka T - 28.07.11 - klo:19:39

Kyllä se auto voi oranssin värinenkin olla, ei tule Huoneistokeskus mitenkään mieleen.  ;)

(http://www.freewebs.com/velvetweb/ford-focus-st-s4b.jpg)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: savolaiskollega - 28.07.11 - klo:19:54
Kyllä minä edelleen sen räsän keltaisen ottaisin, jos vaikka superbiin saisi.....ja saisihan sen, jos löytyisi tarpeeksi monta samanmielistä ostajaa....
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Quality - 28.07.11 - klo:19:58
Lainaus käyttäjältä: savolaiskollega - 28.07.11 - klo:19:54
Kyllä minä edelleen sen räsän keltaisen ottaisin, jos vaikka superbiin saisi.....ja saisihan sen, jos löytyisi tarpeeksi monta samanmielistä ostajaa....

Eikö kukaan muu ole keltaista Superbia nähnyt? Töissä käydessäni näen sellaisen päivittäin, tosin selkeästi firman tunnuksin merkityn. Lie sitten erikoistilaus tai peräti teippaus.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Reneto - 28.07.11 - klo:20:17
Lainaus käyttäjältä: Kapa - 28.07.11 - klo:19:34
Tykästyin aikanaan kovasti Candy White väriin yhdessä autossani. Yllättävän mukava puhtaana pidettävä ja näet pestessä, minne harjaa näytät. Reippaat viisi vuotta oli tuo auto ja maalipinta oli tosi priima vaihtaessani sen; kiitos vuosittaisten kevät ja syksy vahausten. Kolmen viikon päästä taas päästään nauttimaan tuon värisestä kärrystä.

Tuli tuota lukiessa mieleeni, että tummemmassa värissä olisi tod. näk. näkynyt pesuvälineesi jättämät naarmut. Harja.. aargh  :D
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Karvis - 28.07.11 - klo:20:24
Lainaus käyttäjältä: Quality - 28.07.11 - klo:19:27
Eikös ne nykyään ole teipattuja? Mikä lie väri teippauksen alla? Tietääkö kukaan?

Teipattuja ne näyttäisi olevan, auton oikea väri milloin mitäkin mutta pääasiassa tummia värejä. Peilejä, kahvoja ym. pieniä yksityiskohtia ei monestikaan ole teipattu, tiedä sitten miksi noin. Täällä on myös yksi Mondeo huoneistokeskukselle teipattuna josta puskurit on kokonaan teippaamatta, auton oma väri on tumman sininen ::)

Lainaus käyttäjältä: Quality - 28.07.11 - klo:19:58
Eikö kukaan muu ole keltaista Superbia nähnyt? Töissä käydessäni näen sellaisen päivittäin, tosin selkeästi firman tunnuksin merkityn. Lie sitten erikoistilaus tai peräti teippaus.

Lienee teipattu, Skodalta pitää tilata viisi samanväristä autoa että saat valkata värin.

Laitetaampa vielä 2010 kevään Wienin reissulta bongattu erikoisen värinen Passat cc liitteeksi :P
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Kapa - 28.07.11 - klo:20:28
Saataisi minun harjani olla hyvä sinunkin autollesi? Se on todella miellyttävä ja pehmeä. Luuletko, että autoja pestään millään piha harjalla? Pehmeä harja on paras, sillä se on niin harva, että se ei hiero hiekkaa pitkin pintaa. Millä sitten itse peset ja millä perustelet asiaa?
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: wolf6 - 28.07.11 - klo:20:35
Kyllä se mieliväri tällähetkellä on valkoinen.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: nikob - 28.07.11 - klo:21:09
Lainaus käyttäjältä: Pekka T - 28.07.11 - klo:19:39
Kyllä se auto voi oranssin värinenkin olla, ei tule Huoneistokeskus mitenkään mieleen.  ;)

(http://www.freewebs.com/velvetweb/ford-focus-st-s4b.jpg)
Oikeassa olet! Tykkää ST:stä oranssina!  :D
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: XUE - 28.07.11 - klo:21:46
Juuh kyllä oranssi toimii eikä tosiaan huoneistokeskuksen myyjä tule ekaksi mieleen :)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Ton-1 - 28.07.11 - klo:21:52
Vaikka punaisesta pidänkin pystyn silti olemaan kahden edellisen kommentin kanssa täysin samaa mieltä.  ;)

Ihmeen hyvännäköne kärry ja vielä mustilla vanteilla.  ;D

(http://i667.photobucket.com/albums/vv34/steelman_2/Muut%20autojutskat/g14.jpg)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Reneto - 28.07.11 - klo:21:54
Lainaus käyttäjältä: Kapa - 28.07.11 - klo:20:28
Millä sitten itse peset ja millä perustelet asiaa?

Ostin hiljattain mikrokuituisen pesuhanskan. Vähän  tämän näköisen (http://www.autonhoito.com/shop/index.php?main_page=product_info&products_id=328). Minusta on hyvä, että pesuvälineen ja pellin välissä on runsaasti pesuainetta+vettä, ja tuollainen imee ihan mukavasti. Lampaanvillainen olisi toki parempi.. Aiemmin pesin sienellä, ja imeehän sekin hyvin, mutta ainakin väittävät että mahdollinen roska naarmuttaa sienessä herkemmin kuin mikrokuidussa. Harjaan taas ei vettä juurikaan imeydy. Siinä perustelut.

Myönnän peseväni vanteet harjalla, koska niistä irtoaa aina sen verran jarrupölyä, etten viitsi joka pesun jälkeen heittää kinnasta pesukoneeseen. Enkä ole vanteiden suhteen niin tarkka. Eli ei tässä mitään pesufriikkejä kuitenkaan olla  ;D
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Sean80 - 28.07.11 - klo:22:04
Lainaus käyttäjältä: Quality - 28.07.11 - klo:19:27
Eikös ne nykyään ole teipattuja? Mikä lie väri teippauksen alla? Tietääkö kukaan?
Ainakin ne Huoneistokeskuksen tilaamat Golffit, mitä minä olen nähnyt, ovat olleet mustia. Niitä on ollut Hyvinkään Laakkosella teipattavana toisinaan melkoinen rivistö.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Ton-1 - 28.07.11 - klo:22:16
Ja tommonenki ihan silmään.

(http://i667.photobucket.com/albums/vv34/steelman_2/Muut%20autojutskat/Audi-1-1.jpg)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Pupa - 28.07.11 - klo:22:26
Deep Black helmiäsväriin tuli tykästyttä ja siinä pysytään :)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Henri S - 03.08.11 - klo:23:01
Metallin musta tai tumman harmaa
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Newman - 04.08.11 - klo:14:19
Kirkkaan punainen on just nyt tosi pop.  :D
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: nikob - 04.08.11 - klo:18:39
Lainaus käyttäjältä: Newman - 04.08.11 - klo:14:19
Kirkkaan punainen on just nyt tosi pop.  :D
On hieno väri. Kaksi punaista auto omistaneena  ;)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Markku J - 04.08.11 - klo:19:22
Audicenterin pihassa (Vantaalla) oli A5 cabrio esittelyauto punaisena mustalla katolla. Pirteä yhdistelmä, joka kääntää katseet.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Kapa - 04.08.11 - klo:19:28
Ihan hyvä tuo hanskasi varmaan, mutta entä jos painat liian voimakkaasti ja alla on hiekan muruja? Harja jolla itse harjaan on niin pehmeä, että voit vaikka pyyhkiä sillä poskiasi, eikä se pesussa koskaan pohjaa, jolloin terävä hiekka esim. saattaa  aiheuttaa pahojakin naarmuja.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Zaasa - 04.08.11 - klo:19:33
Race Blue ja valkoinen.
Harkinnassa vaihtaa tilattu Race Blue RS valkoiseksi,värin vaihto vielä mahdollinen.
Päätöstäni on kääntämässä lähistöllä oleva uusi valkoinen RS joka näyttää mielestäni hyvältä,mietintää :-\
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Uppe - 04.08.11 - klo:20:54
Itse on aina tullut suosittua vaaleita värejä,koska niissä ei naarmut pahemmin näy. Yksi musta auto riittää,se oli Civic Type-R ja omistuksessa noin kaksi tuntia ;D. Nykyinen on valkoinen ja olen kyllä tykännyt.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Markku J - 04.08.11 - klo:21:03
Zaasa:

minusta Race Blue on hienompi (makuasia), mutta molemmat ovat oikein hyviä värejä RS:ään. Itselläni oli sininen ja pojallani valkoinen RS. Pari huonohkoa kuvaa tässä:

(https://lh4.googleusercontent.com/-B8FtjO2at1E/SPmw_byhneI/AAAAAAAAEhg/kIGiengZ158/s640/DSC00110.JPG)
(https://lh6.googleusercontent.com/-SeqadMV4Er0/RZUvs-MljII/AAAAAAAAAPM/jp2DIdrXHHg/s720/DSC_0036.JPG)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Pekka T - 04.08.11 - klo:21:10

Itse väriä tärkeämpänä pidän sitä minkä sävyinen se on, sinisestä väristä pidän paljon, mutta ainakaan Audilta ei löydy sopivaa värisävyä.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: nikob - 04.08.11 - klo:21:48
Lainaus käyttäjältä: Zaasa - 04.08.11 - klo:19:33
Race Blue ja valkoinen.
Harkinnassa vaihtaa tilattu Race Blue RS valkoiseksi,värin vaihto vielä mahdollinen.
Päätöstäni on kääntämässä lähistöllä oleva uusi valkoinen RS joka näyttää mielestäni hyvältä,mietintää :-\
Itse pitäisin sinisen  :D
Ei tuo valkoinen hullumpi ole. Ja hyvä vaihto ehto jos rupee vähän ulkoisesti laittaan autoa.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Kärki - 05.08.11 - klo:09:09
Se, miten hyvä joku väri on riippuu melkoisen paljon automallista. Valkoinen on hyvä esimerkki tästä.
Esimerkiksi perusvalkoinen A4 B8 on todella hyvännäköinen auto, samoin vaikkapa 911 on perusvalkoisena oikein hyvännäköinen auto. Tässä muutama päivä sitten näin uudehkon, valkoisen Mercedes SL:n. Vaikka tämä nykyinen facelift-SL on sinänsä hyvännäköinen auto, niin kyllä sen saa aika hyvin "pilattua" valkoisella värillä.
On siis aika mahdotonta sanoa yleispätevästi mikä tai mitkä olisivat parhaat värit autoon.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Pertsa - 05.08.11 - klo:09:22
Lainaus käyttäjältä: Pekka T - 04.08.11 - klo:21:10
Itse väriä tärkeämpänä pidän sitä minkä sävyinen se on, sinisestä väristä pidän paljon, mutta ainakaan Audilta ei löydy sopivaa värisävyä.
Paitsi yksi, Deep Sea Blue, jonka valmistus vissiin lopetettiin...
Tuo on aivan uskomattoman upea väri etenkin auringonpaisteessa.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: pepe - 05.08.11 - klo:09:49
Lainaus käyttäjältä: nikob - 04.08.11 - klo:21:48
Itse pitäisin sinisen  :D
Ei tuo valkoinen hullumpi ole. Ja hyvä vaihto ehto jos rupee vähän ulkoisesti laittaan autoa.

tuo sininen alkaa olemaan vaan niin "nähty"  väri noissa räsissä. vanhempi koppasissa suurin osa noita..
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Filixon - 05.08.11 - klo:10:51
Lime-väri taitaa olla tämän hetken muotivärejä, mutta se ei ole minun suosikkini. Tuo väri saattaa tuntua pian vanhanaikaiselta, kun useimmat autot täyttävät jonkinlaiset ekologisuuden mittapuut.

Tuollainen ekoväri saattaa herättää muutaman vuoden kuluttua samanlaisia mielteitä, kun näkee nyt joidenkin vanhojen autojen perässä kirjaimet ABS. Se oli hienoa silloin, kun lukkiutumattomat jarrut olivat kallis lisävaruste.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Urlaub - 05.08.11 - klo:11:05
Lainaus käyttäjältä: pepe - 05.08.11 - klo:09:49
tuo sininen alkaa olemaan vaan niin "nähty"  väri noissa räsissä. vanhempi koppasissa suurin osa noita..

Valkoisia ei sitten juurikaan näy?  ::)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: pepe - 05.08.11 - klo:12:30
Lainaus käyttäjältä: Urlaub - 05.08.11 - klo:11:05
Valkoisia ei sitten juurikaan näy?  ::)
täällä päin ei juurikaan näy..suurinosa sinisiä ja mustia
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Günther Wasélin os. Nivea - 05.08.11 - klo:15:25
Ei sillä värillä ole oikeastaan mitään väliä, kunhan on valkoinen  :P
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Zaasa - 05.08.11 - klo:15:44
Lainaus käyttäjältä: Markku J - 04.08.11 - klo:21:03
Zaasa:

minusta Race Blue on hienompi (makuasia), mutta molemmat ovat oikein hyviä värejä RS:ään. Itselläni oli sininen ja pojallani valkoinen RS. Pari huonohkoa kuvaa tässä:

Taidan pysyä Race Blue värissä,eri tahoilta tullut kannustus tukee Race Blueta.Vaikea päätös tietenkin oma,ei valkoinenkaan hullumpi ole.
Kiitos Markku J hyvistä kuvista :)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Urlaub - 05.08.11 - klo:16:12
Lainaus käyttäjältä: Zaasa - 05.08.11 - klo:15:44
Taidan pysyä Race Blue värissä,eri tahoilta tullut kannustus tukee Race Blueta.Vaikea päätös tietenkin oma,ei valkoinenkaan hullumpi ole.
Kiitos Markku J hyvistä kuvista :)


Hyvä päätös. Erikoismalliin sopii siihen räätälöity väri. Jos haluaa basiccia, niin miksei sitten samantien pikkulohkoakin.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Anshjelm - 05.08.11 - klo:16:16
Oranssihan se vaan on, ja tietty sininen kakkosvaihtoehtona. Ja kyllä tää valkoinenkin automallista riippuen menettelee.... Mikä omaan silmään näytti yllättävän hyvältä taannoin oli tuossa Tammiston suoralla pyörinyt metallimusta Dacia Duster, oransseilla helmoilla. Oli kyllä erittäin komia.

Lainaus käyttäjältä: Zaasa - 05.08.11 - klo:15:44
Taidan pysyä Race Blue värissä,eri tahoilta tullut kannustus tukee Race Blueta.Vaikea päätös tietenkin oma,ei valkoinenkaan hullumpi ole.
Kiitos Markku J hyvistä kuvista :)

Tässä valinnassa olen kyllä samaa mieltä. Paras värivaihtoehto.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: audioman - 05.08.11 - klo:16:18
Sopiva väri tosiaan riippuu autosta, mutta metallihohtoharmaata en huoli mihinkään autoon. Sellaisia oli minulla takavuosina muutama auto peräkkäin, ja kyllästyin väriin aivan perusteellisesti ositatin sen kin takia, että parkkipaikalla oli kymmeniä samanvärisiä vierekkäin. Nykyinen auto on valkoinen, seuraava kenties punainen tai sininen...
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Karvis - 05.08.11 - klo:22:45
Kyllä minäkin ottaisin RS:n väriksi tuon race bluen, mammakin tuumasi tässä taannoin moisen nähdessään että tuon värinen meille seuraavaksi...oli pakko vaan tuumata että kyllä se sopii ;D Tänään ajeli vastaan keltainen RS combi, harvinainen väri mutta sopii kyllä aika hyvin ocuun. Varsinkin RS:n keulaa keltainen pukee mukavasti.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Ouzi - 05.08.11 - klo:22:48
Mielivärini riippuu autosta ja en usko et kuitenkaan otan heti perään toisen saman värisen auton. Vaihtelu virkistää  ::)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Zaasa - 06.08.11 - klo:11:51
Lainaus käyttäjältä: Karvis - 05.08.11 - klo:22:45
Tänään ajeli vastaan keltainen RS combi, harvinainen väri mutta sopii kyllä aika hyvin ocuun. Varsinkin RS:n keulaa keltainen pukee mukavasti.
Keltainen RS oli aluksi ykkösenä väreissä,jätin pois juuri harvinaisuutensa vuoksi.
Auto kyllä löytyisi helposti isoltakin parkkipaikalta :D
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: XUE - 10.08.11 - klo:10:33
mitä mieltä olette "hitti" mattaväreistä?
Ainakin muutamiin urheiluautoihin saa mattapintaista väriä, tosin en tiedä miten sitä hoidetaan.

Jostain syystä olen hieman katsellut osin kateellisena VW "uutta" ruskeaa/mocca sekä sellaista army harmaata jota saa mm. uusiin Passateihin.
Se mocca/ruskea on melko tyylikäs ja hieman poikkeava, kun niitä ei ole niin paljoa liikenteessä.'

Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: XUE - 10.08.11 - klo:10:39
mattamustaa löytyy mm. tästä Focus RS500

Mikko Hirvonen meets the Ford Focus RS500

Mikko Hirvonen meets the Ford Focus RS500 - Part I (http://www.youtube.com/watch?v=RW0xIInaUkE#ws)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Urlaub - 10.08.11 - klo:10:58
Lainaus käyttäjältä: XUE - 10.08.11 - klo:10:33
Jostain syystä olen hieman katsellut osin kateellisena VW "uutta" ruskeaa/mocca sekä sellaista army harmaata jota saa mm. uusiin Passateihin.

Kerro lisää tuosta harmaasta? Ainakin Volkkarin Suomen sivuilta ei sellaista väriä Passattiin löydy. Tavara-autojen puolella harmaa otettiin uudelleen tuotantoon.

Mersuissahan oli aikoinaan myös tarjolla "sotalaivan harmaa" ja esim. 124:a näkee vieläkin siinä värissä.

Jos olisin VW:n pakua ostamassa, niin tuo harmaa olisi suosikkivärejä: (http://pictures.autotrader.ie/servlet/media?xwm=y&id=12147270&width=400&height=300)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Erkka - 10.08.11 - klo:11:25
Minä olen tuollaisen harmaan uuden passatin nähnyt kerran Suomi-kilvissä. Oli hyvän näköinen väri. Lieneekö uitettu Saksasta?
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Urlaub - 10.08.11 - klo:11:30
Lainaus käyttäjältä: Erkka - 10.08.11 - klo:11:25
Minä olen tuollaisen harmaan uuden passatin nähnyt kerran Suomi-kilvissä. Oli hyvän näköinen väri. Lieneekö uitettu Saksasta?

Luultavasti.

Suomessahan on monella merkillä rajoitetut värivaihtoehdot. En kyllä ymmärrä miksi, mutta niin se vaan menee. "Ei näitä kukaan kummiskaan härmässä ostaisi.."
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Pertsa - 10.08.11 - klo:11:41
Jep, harmaa on hieno väri. Omia suosikkivärejäni on ainakin ykköskopan TT:ssä aikoinaan ollut Nimbus Grey, "hiirenharmaa" ei-metalliväri.

(http://www.audiworld.com/news/00/01roadster/desertside4.jpg)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Erkka - 10.08.11 - klo:12:13
Tässä tuuninkia harmaana.

(http://img.photobucket.com/albums/v686/NateVr6/n510022738_1749931_3626676.jpg)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Mikko83 - 10.08.11 - klo:12:38
Helvetin hieno.

Vw teki virheen siinä,kun ei enää valmistanut Jettaa 2ovisena (Vento,Bora)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: tsiih - 10.08.11 - klo:13:00
Yököttäviä likaisenharmaita  :P
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Ton-1 - 10.08.11 - klo:13:13
Vag-korsernilla ontosiaan muutama nätti tommonen 'leikattu' pastilliväri kokoelmissaan.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Jerry Cotton - 10.08.11 - klo:13:28
Tämä on ollut mun suosikki jo pitkään (http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQbxEOL-Q1e9kRvMo8f_w8DgWiY5vMi8qa5-Pt5xPtN51o1fyqg)

Nykyautojen värikartat (ainakin Suomessa) on kyllä jotain tylsän ja erittäin tylsän väliltä. Tarjolla on 15 erilaista harmaan sävyä lisättynä intin sinisellä ja valkoisella.

Vielä ulkoväriäkin enemmän mua puhuttelee pornonpunainen sisusta, tyyliin Alfa (http://www.alfaworkshop.co.uk/images/Alfa_Romeo_156_2.0_Selespeed-2405-1-800.jpg)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: juupeli - 10.08.11 - klo:14:03

Jerry Cotton

Molemmat lempparisi samassa autossa olisikin melkoinen yhdistelmä  ;D
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Jerry Cotton - 10.08.11 - klo:14:19
Hah ;D

Edes mun kieroutunut maku ei tuota yhdistelmää sentään samaan autoon ottaisi...
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: jni - 11.08.11 - klo:20:54
60-luvun puolenvälin jälkeisissä ja 70-luvun Alfoissa on minusta hienot sisustusvärit. Kuten

(http://img2.netcarshow.com/Alfa_Romeo-Alfetta_GTV_2.0_1976_800x600_wallpaper_03.jpg)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: XUE - 24.08.11 - klo:10:11
Eniten liikenteessä on tänä vuonna ensimmäistä kertaa enemmän harmaita henkilöautoja kuin vanhoja suosikkeja, punaisia. Punaisten henkilöautojen osuus liikenteessä on 20,4 prosenttia kun harmaiden osuus on noussut jo 20,5 prosenttiin.

Ensirekisteröinneissä punaisten osuus on ollut laskussa koko 2000-luvun lukuunottamatta pientä nousupiikkiä vuonna 2008. Punaisten autojen ensirekisteröintien määrä on jälleen hieman laskenut viime vuoden 13 prosentista ja oli alkuvuonna 12,3 %.

Harmaat henkilöautot suosituimpia

Tilastojen mukaan ensirekisteröityjen henkilöautojen suosituin väri on ollut viime vuosina selkeästi harmaa. Tilanne on sama niin kokonaistilastoissa kuin sukupuolen mukaan tehdyissä tilastoissa; muutaman prosenttiyksikön tarkkuudella harmaan osuus on neljännes kaikista ensirekisteröidyistä henkilöautoista. Alkuvuoden aikana ensirekisteröidyistä henkilöautoista harmaita oli 24 % ja kokonaisuudessaan Suomen teillä liikkuvista henkilöautoista harmaita oli 20,5 %.

Samaan väriskaalaan kuuluvia eli hopeanvärisiä autoja liikennekäytössä olevista oli 6,6 %. Mustia liikenteessä olevista henkilöautoista oli 10 %.

Harmaansävyisiä eli harmaita, hopeisia ja mustia liikenteessä olevista oli yhteensä 37,2 %.

Valkoiset henkilöautot ensirekisteröityjen nousija

Ensirekisteröintien nousijana olivat alkuvuonna 2011 valkoiset henkilöautot, joita ensirekisteröidyistä autoista oli 13 %. Valkoisten autojen yleistyminen on jo pidemmän aikaa jatkunut trendi. Edellisena vuonna valkoisten osuus henkilöautoista oli 11,2 % ja vuotta aiemmin 7,8 %.

Mustien henkilöautojen koko 2000-luvun jatkunut nousu sen sijaan on taittunut vuonna 2009 ja ensirekisteröintien määrä on pysynyt lähes samalla tasolla myös alkuvuoteen 2011. Alkuvuonna ensirekisteröidyistä henkilöautoista mustia oli 17,5 %

Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: MVA - 24.08.11 - klo:10:23
/\ http://www.verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=61188:yleisin-henkiloeauto-liikenteessae-ei-ole-enaeae-punainen&catid=2:kotimaa&Itemid=31 (http://www.verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=61188:yleisin-henkiloeauto-liikenteessae-ei-ole-enaeae-punainen&catid=2:kotimaa&Itemid=31)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Quality - 26.01.13 - klo:14:40
Näin pappaiässä kehtaa jo tunnustaa mieltymyksensä vaaleaan metallivihreään. Jotenkin upeasti vaan kolahti tuo fresco green Multivan. Ei toki sovi ainakaan kaikkiin pienempiin autoihin enkä edes tiedä, kuuluuko väri VWn valikoimiin useissa malleissa, mutta tuollaisessa isossa pinnassa toimii.

(http://www.volkswagen.fi/VV-Auto/vw_ha5.nsf/color_060_fresco_green.jpg)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Urlaub - 26.01.13 - klo:15:01
Lainaus käyttäjältä: Quality - 26.01.13 - klo:14:40
Näin pappaiässä kehtaa jo tunnustaa mieltymyksensä vaaleaan metallivihreään. Jotenkin upeasti vaan kolahti tuo fresco green Multivan. Ei toki sovi ainakaan kaikkiin pienempiin autoihin enkä edes tiedä, kuuluuko väri VWn valikoimiin useissa malleissa, mutta tuollaisessa isossa pinnassa toimii.

(http://www.volkswagen.fi/VV-Auto/vw_ha5.nsf/color_060_fresco_green.jpg)

Vw:n pakettiautomalleissa (myös Caddyssä) on tarjolla tosiaankin oikeat värikartat eli värejä on valittavaksi asti. Ei muuten noi pakut juurikaan ole ajankohtaisia, mutta värimalleja on tullut katseltua kiinnostuneena.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: concorde - 26.01.13 - klo:15:57
Mikä tahansa muu väri, paitsi punainen tai harmaa. Ne on varattu Ferrareille ja 300SL - mersulle.

OcuRS - race sininen ja Passat - helmiäismusta löytyvät kotoa tällä hetkellä. Molemmat OK värejä puhtaana.  Jos raha ei olis esteenä, niin ostaisin tuollaisen:

(http://syiir.com/wp-content/uploads/2011-Aston-Martin-DB9-Picture-Bronze-Metallic-800x600.jpg)

:P
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Pertsa - 26.01.13 - klo:15:59
Pienemmistä malleista ainakin 3BG Passatiin oli tuo Fresco Green väri saatavilla.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Vaginisti - 26.01.13 - klo:16:06
Metallihopea ollut aina suosikki, siinä korostuu auton linjat parhaiten, lienee syy siihen, että suurinosa automainoksista on metallivärillä, yleensä hopea. Musta hukkaa kaikki linjat, sopii kyllä edustustason autoihin, valkoinen sopii joihinkin autoihin hyvin, joihinkin ei ollenkaan. Punainen ei minusta sovi muihin kuin urheiluautoihin, kansanautossa punainen on mummoväri.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: al - 26.01.13 - klo:16:18
Lainaus käyttäjältä: Vaginisti - 26.01.13 - klo:16:06
Punainen ei minusta sovi muihin kuin urheiluautoihin

Joihinkin merkkeihin hopea (http://suchen.mobile.de/auto-inserat/ferrari-f12-m%C3%BCnchen/171317590.html?lang=de&pageNumber=1&__lp=1&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=8600&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.makeId=14600&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.makeId=149&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&makeModelVariantExclusion1.searchInFreetext=false&minFirstRegistrationDate=2012-01-01&negativeFeatures=EXPORT&colors=SILVER), joihinkin taas punainen (http://suchen.mobile.de/auto-inserat/lamborghini-aventador-lp-700-4-lamborghini-stuttgart-b%C3%B6blingen/173325644.html?lang=de&pageNumber=1&__lp=1&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.makeId=14600&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&makeModelVariantExclusion1.searchInFreetext=false&minFirstRegistrationDate=2012-01-01&negativeFeatures=EXPORT&colors=RED) ;)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: xmasa - 26.01.13 - klo:16:20
Metallihopea ehdottomasti seuraavaan autoon.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: kolli - 26.01.13 - klo:16:26
Ei ikinä metallihopeaa omaan autoon, jos on mahdollisuus valita jokin muu väri.Onneksi harmaistakin sävyistä löytyy monella merkillä eri vaihtoehtoja.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: repe59 - 26.01.13 - klo:16:28
sinine
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: tn62634 - 26.01.13 - klo:16:32
Metallimusta ja hopeanväriset vanteet. Sisältä mustavalkoinen, jos valita saisi.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: concorde - 26.01.13 - klo:20:59
Kaverini sanoja lainaten: "harmaat autot on niille, joilla ei ole rahaa ostaa pintamaalia pohjamaalin päälle"  ;D

Makuasioita...
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: savolaiskollega - 26.01.13 - klo:21:01
Pinkki ois siisti..... ;D
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: VWRiddare - 26.01.13 - klo:21:02
Lainaus käyttäjältä: tn62634 - 26.01.13 - klo:16:32
Metallimusta ja hopeanväriset vanteet. Sisältä mustavalkoinen, jos valita saisi.
Muuten sama, mutta sisältä musta/ruskea
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Urlaub - 26.01.13 - klo:21:04
Lainaus käyttäjältä: concorde - 26.01.13 - klo:20:59
Kaverini sanoja lainaten: "harmaat autot on niille, joilla ei ole rahaa ostaa pintamaalia pohjamaalin päälle"  ;D

"Hoppee ei oo häppee"  ;)

Itse voisin ottaa harmaan perusvärin. Ainakin Volkkarin tavara-autoihin sellainen on saatavilla. Myös 124-sarjan Mersuun oli aikoinaan tuo "sotalaivan harmaa" tarjolla.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Karvis - 26.01.13 - klo:21:09
Lainaus käyttäjältä: Urlaub - 26.01.13 - klo:21:04
Myös 124-sarjan Mersuun oli aikoinaan tuo "sotalaivan harmaa" tarjolla.

Tenavatähteen on kans saanut tuota arjenharmaata betoluxia, onkohan tuosta väristä saanut isonkin alennuksen ::)

Hopeata en vähällä kummalla ottaisi ainakaan uuteen autoon, käytettyyn pitkin hampain jos kaikki muut speksit olisi kohdallaan.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: nemos - 26.01.13 - klo:21:10
Lainaus käyttäjältä: Urlaub - 26.01.13 - klo:21:04
Itse voisin ottaa harmaan perusvärin. Ainakin Volkkarin tavara-autoihin sellainen on saatavilla. Myös 124-sarjan Mersuun oli aikoinaan tuo "sotalaivan harmaa" tarjolla.

Onhan uuteen Golfiin tällä palstallakin valittu Urango Grey -perusväriä.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: tn62634 - 26.01.13 - klo:21:13
Joo ne pohjamaalinharmaat Mersut on järkyttäviä. Saako saman sävyn nykyisin VW:hen?
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Quality - 26.01.13 - klo:21:15
Lainaus käyttäjältä: Urlaub - 26.01.13 - klo:21:04
"Hoppee ei oo häppee"  ;)

Itse voisin ottaa harmaan perusvärin. Ainakin Volkkarin tavara-autoihin sellainen on saatavilla. Myös 124-sarjan Mersuun oli aikoinaan tuo "sotalaivan harmaa" tarjolla.

Eiköhän tuossa V50ssäkin olla aika lähellä perusharmaata. Sellaisen bongaan harva se päivä - tosin vähän vaatimattomampana kuin kuvassa.

(http://www.motorstown.com/images/volvo-v50-02.jpg)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: xmasa - 26.01.13 - klo:21:17
Lainaus käyttäjältä: concorde - 26.01.13 - klo:20:59
Kaverini sanoja lainaten: "harmaat autot on niille, joilla ei ole rahaa ostaa pintamaalia pohjamaalin päälle"  ;D
Eikös juuri esim. Volkkarin sivuilla värit: musta, punainen, valkoinen ja tummanharmaa on värejä, jotka saa kaupantekijäisinä autoa ostaessa. Metallihopeesta ym. helmiäis väreistä joutuu jopa maksamaan 521â,¬ oston yhteydessä. :)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: VWRiddare - 26.01.13 - klo:21:23
Lainaus käyttäjältä: Quality - 26.01.13 - klo:14:40
Näin pappaiässä kehtaa jo tunnustaa mieltymyksensä vaaleaan metallivihreään. Jotenkin upeasti vaan kolahti tuo fresco green Multivan. Ei toki sovi ainakaan kaikkiin pienempiin autoihin enkä edes tiedä, kuuluuko väri VWn valikoimiin useissa malleissa, mutta tuollaisessa isossa pinnassa toimii.

(http://www.volkswagen.fi/VV-Auto/vw_ha5.nsf/color_060_fresco_green.jpg)
Tässä on toinen auton lempiväri. Muutenkin tämä kuvassa oleva on meikäläiselle juurikin se unelma-auto, mutta on vaan niin turkasen kallis.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Quality - 26.01.13 - klo:21:33
XC60n vaaleanvihreä oli jokseenkin yllättävä veto aikoinaan SUVin yhdeksi lanseerausväreistä, mutta mielestäni väri tekee autosta todellista siromman oloisen.

(http://tekniikanmaailma.fi/s/f/editor/images/TM%202009/TM%201_2009/1_09_XC601.jpg)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Urlaub - 26.01.13 - klo:21:37
Lainaus käyttäjältä: Quality - 26.01.13 - klo:21:33
XC60n vaaleanvihreä oli jokseenkin yllättävä veto aikoinaan SUVin yhdeksi lanseerausväreistä, mutta mielestäni väri tekee autosta todellista siromman oloisen.

(http://tekniikanmaailma.fi/s/f/editor/images/TM%202009/TM%201_2009/1_09_XC601.jpg)

Harvinaisen hieno XC60:n väri. Ei toki vedä vertoja Ocean Race Bluelle, mutta hyvänä kakkosena. Valkoisina ja mustinahan niitä tuppaa yleensä näkemään ja kyllä ne vaan ovat niin mitään sanomattomia..
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Karvis - 26.01.13 - klo:21:54
XC60:n väreistä se ruskea on yksi hienoimmista OR bluen lisäksi, todella tyylikkäitä molemmat.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Urlaub - 26.01.13 - klo:21:56
Lainaus käyttäjältä: Karvis - 26.01.13 - klo:21:54
XC60:n väreistä se ruskea on yksi hienoimmista OR bluen lisäksi, todella tyylikkäitä molemmat.

Niinpä onkin ja kun OR blueta ei uutena saa, niin ruskea lienee tyylikkäin väri XC60:een.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Quality - 26.01.13 - klo:22:01
Lainaus käyttäjältä: Karvis - 26.01.13 - klo:21:54
XC60:n väreistä se ruskea on yksi hienoimmista OR bluen lisäksi, todella tyylikkäitä molemmat.
Tämä siis:

(http://volvobusiness.fi/img/big_XC60.jpg)

Lainaus käyttäjältä: Urlaub - 26.01.13 - klo:21:56
Niinpä onkin ja kun OR blueta ei uutena saa, niin ruskea lienee tyylikkäin väri XC60:een.
Uskoisin, että OR blue taas jossain vaiheessa tulee mukaan valikoimaan.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: skriko - 26.01.13 - klo:22:02
Lainaus käyttäjältä: Urlaub - 26.01.13 - klo:21:56
Niinpä onkin ja kun OR blueta ei uutena saa, niin ruskea lienee tyylikkäin väri XC60:een.

Syksyllä 2010 kun ostin sciroccon ja uskaltauduin ostamaan tuon Viper Green värillä. Sitä ei huolinut juuri kukaan. Moni kyllä tykkäsi väristä, mutta ei "uskaltanut" ostaa sitä. Pelkäsivätkö sitten, että on liian erikoinen tai huono vaihtoarvo. Nyt kaikki automyyjät joiden kanssa olen keskustellut asiasta, sanovat hyvittävänsä vihreästä eniten. Valkoisesta vähiten, siksi että ei ole metalliväri ja niitä on joka nurkalla.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Urlaub - 26.01.13 - klo:22:08
Lainaus käyttäjältä: Quality - 26.01.13 - klo:22:01
Uskoisin, että OR blue taas jossain vaiheessa tulee mukaan valikoimaan.

Seuraava Volvo Ocean Race kisataan 2014-2015 eli perinteiseen tapaan OR blue tulee tarjolle mallivuoden 2014 autoihin.

Eikä kyse ole pelkästä väristä vaan Ocean Race -malleissahan on paremmat varusteet ja jotain merihenkisiä yksityiskohtiakin. Mahtaako sen värin saada myös pelkästään ilman noita muita lisukkeita?
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Karvis - 26.01.13 - klo:22:08
Lainaus käyttäjältä: skriko - 26.01.13 - klo:22:02
Valkoisesta vähiten, siksi että ei ole metalliväri ja niitä on joka nurkalla.

Metalliväri lienee yksi niistä varusteista joista saa jotain takaisinkin vaihtaessa, joka paikassa on kysytty hyvitystä laskiessa että onko autossa metalliväri. Väri itsessään ei ole kiinnostanut.

Lainaus käyttäjältä: Quality - 26.01.13 - klo:22:01
Tämä siis:

(http://volvobusiness.fi/img/big_XC60.jpg)


Juuri tuo, näyttää tosin luonnossa paljon paremmalle kuin kuvissa.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: RTWteam - 26.01.13 - klo:22:11
1. sähkönsininen
2. valkoinen
3. limen vihreä

Seuraava auto toivottavasti olisi valkoinen. Olen haaveillut siitä niin kauan kun tämä nykyinen tylsä musta on ollut. :-\
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: skriko - 26.01.13 - klo:22:25
Lainaus käyttäjältä: Karvis - 26.01.13 - klo:22:08
Metalliväri lienee yksi niistä varusteista joista saa jotain takaisinkin vaihtaessa, joka paikassa on kysytty hyvitystä laskiessa että onko autossa metalliväri. Väri itsessään ei ole kiinnostanut.

Juuri tuo, näyttää tosin luonnossa paljon paremmalle kuin kuvissa.

Pari varustetta vielä joille lasketaan jotain ovat vakionopeudensäädin ja automaatti-ilmastointi.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Henri S - 26.01.13 - klo:22:32
Mocca Anthrazit  on paras väri mitä autoihin saa,väri parhaimmillaan puhtaana auringossa, :)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: apo - 26.01.13 - klo:22:37
Aika paha, täytyi oikein miettiä. kaikki muut värit käy, paitsi musta, se ei uppoo, ei vaikka voissa paistais. Jos auto on musta, niin se jää kauppaa aivan varmasti.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Ishvan - 26.01.13 - klo:22:42
Lainaus käyttäjältä: skriko - 26.01.13 - klo:22:25
Pari varustetta vielä joille lasketaan jotain ovat vakionopeudensäädin ja automaatti-ilmastointi.

Miten noille voidaan laskea jotain arvoa kun ovat lähes joka kikkareessa vakiokamaa ?
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: skriko - 26.01.13 - klo:22:44
Lainaus käyttäjältä: Ishvan - 26.01.13 - klo:22:42
Miten noille voidaan laskea jotain arvoa kun ovat lähes joka kikkareessa vakiokamaa ?

Niissä lasketaan jossa ei ole. Esim. mun Sciroccossa ei vakiona.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Pekka T - 26.01.13 - klo:22:45
Lainaus käyttäjältä: apo - 26.01.13 - klo:22:37
Aika paha, täytyi oikein miettiä. kaikki muut värit käy, paitsi musta, se ei uppoo, ei vaikka voissa paistais. Jos auto on musta, niin se jää kauppaa aivan varmasti.

Joku vanha ukkeli tuolla ison rapakon takana oli toista mieltä joskus aikoja sitten.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: apo - 26.01.13 - klo:22:46
Lainaus käyttäjältä: Pekka T - 26.01.13 - klo:22:45
Joku vanha ukkeli tuolla ison rapakon takana oli toista mieltä joskus aikoja sitten.
;D
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Quality - 26.01.13 - klo:22:48
Lainaus käyttäjältä: apo - 26.01.13 - klo:22:37
Aika paha, täytyi oikein miettiä. kaikki muut värit käy, paitsi musta, se ei uppoo, ei vaikka voissa paistais. Jos auto on musta, niin se jää kauppaa aivan varmasti.

Se on kyllä jännä juttu, miten musta jakaa mielipiteitä. Joillekin se on ihan must, mutta apolle ja mulle jokseenkin no no. Yhtään mustaa autoa en ole omistanut enkä tuskin tule omistamaankaan. Ehdolla on joskus ollut, mutta aina on kaupat jääneet tekemättä.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: skriko - 26.01.13 - klo:22:52
Lainaus käyttäjältä: Quality - 26.01.13 - klo:22:48
Se on kyllä jännä juttu, miten musta jakaa mielipiteitä. Joillekin se on ihan must, mutta apolle ja mulle jokseenkin no no. Yhtään mustaa autoa en ole omistanut enkä tuskin tule omistamaankaan. Ehdolla on joskus ollut, mutta aina on kaupat jääneet tekemättä.

Ollut 19 omaa käyttöautoa joista 4 mustia.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Ton-1 - 26.01.13 - klo:22:56
Mulla toi punainen väri on ollut aina aika kiinnostava, n. puolet autoistani ollut punaisia, punainen on dynaamisuuden ja voiman ilmentymä ( niin kuin minä  :P  ), toiseksi parhain väri olisi ehkä metallihopea, eikä mulle pahaa makua jäännyt siitä metallimustasta autostakaan, ehkä tässä tämä mieleisyys järjestys näin konventionaalisilla väreillä joskin niitä 'vaikeuksista vapaana' tehtyjä värejä vois olla muitakin (esim. se Audin Pastellin sininen vai mikäsenytoli).
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: VAG! - 26.01.13 - klo:22:57
Lainaus käyttäjältä: Quality - 26.01.13 - klo:22:48
Se on kyllä jännä juttu, miten musta jakaa mielipiteitä. Joillekin se on ihan must, mutta apolle ja mulle jokseenkin no no.

Näinhän se tekee. Mun makuun yksi huonommista vaihtoehdoista mitä normivärikartat tarjoavat, on musta auto, mustilla kangaspenkeillä. Jos vielä haluaa fiilistä madaltaa, niin ruksii auton ilman kromilistoja. Jos senkin jälkeen vielä hiukan aurinko paistaa risukasaan, niin laittaa takaikkunoihin kalvot.

Mielenkiintoiseksi tämän tilanteen tekee se, että juuri tämä yhdistelmä on kuitenkin monen mielestä se paras mahdollinen vaihtoehto :)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: apo - 26.01.13 - klo:23:01
Olen miettinyt monesti, mistä se oikein johtuu tuo musta vieroksuminen auton värissä, joku siinä vaan "tökkii" todella pahasti. Muuten musta, värinä on väri muiden joukossa ja esimerkiksi määrätyn värisissä ja mallisissa autoissa musta istuu vanteisiin hyvin.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: wolf6 - 26.01.13 - klo:23:04
Kymmenes auto menossa ja neljäs valkoinen.
Minulle sopii vaan jotenkin tuo valkoinen väri ::)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Keke78 - 26.01.13 - klo:23:10
Musta (Aston Martin DB9).....Tai vaihtoehtoisesti täysin valkoinen... Jompikumpi näistä perusväreistä vetoaa mun yksinkertaiseen mieleen. 
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: jkvi - 26.01.13 - klo:23:18
Lainaus käyttäjältä: Kukkanen - 26.01.13 - klo:22:57
Näinhän se tekee. Mun makuun yksi huonommista vaihtoehdoista mitä normivärikartat tarjoavat, on musta auto, mustilla kangaspenkeillä. Jos vielä haluaa fiilistä madaltaa, niin ruksii auton ilman kromilistoja. Jos senkin jälkeen vielä hiukan aurinko paistaa risukasaan, niin laittaa takaikkunoihin kalvot.

Mielenkiintoiseksi tämän tilanteen tekee se, että juuri tämä yhdistelmä on kuitenkin monen mielestä se paras mahdollinen vaihtoehto :)
Juu, ei ole se paras vaihtoehto. Mutta kun parempaan ei ole varaa ;)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Karvis - 26.01.13 - klo:23:20
Lainaus käyttäjältä: Kukkanen - 26.01.13 - klo:22:57
Näinhän se tekee. Mun makuun yksi huonommista vaihtoehdoista mitä normivärikartat tarjoavat, on musta auto, mustilla kangaspenkeillä. Jos vielä haluaa fiilistä madaltaa, niin ruksii auton ilman kromilistoja. Jos senkin jälkeen vielä hiukan aurinko paistaa risukasaan, niin laittaa takaikkunoihin kalvot.

Mielenkiintoiseksi tämän tilanteen tekee se, että juuri tämä yhdistelmä on kuitenkin monen mielestä se paras mahdollinen vaihtoehto :)


No tuosta ei puutu enään kuin mustat vanteet :P
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: maraarni - 26.01.13 - klo:23:21
Makuuasioitahan nämä on, mutta toki autokin hieman vaikutaa sopivaan väriin.

Valkoisia on on ollut yksi ja se saa riittää, eipä ollut mun juuttu.
Harmaata on ollut ok, mutta ehkä hieman tylsä.
Kuplassa oli vaalean keltainen ja sopi siihen eriitäin hyvin, mutta  yleiseti hieman varaksin.
Punaisia on ollut usemapi ja tuo mielyttää värinä aina.
Metallihohtomustia on ollut pari ja tuokin on ok, vaikka hankala väri lian suhteen.

Nyt mennään Lava Bluella. Mielenkiintoinen ja mielestäni hieno väri ja valosta riippuen näyttää turkoosia, sinistä tai melkein mustaa.  Mutta eipä näitä juuri muita näe näillä nurkilla.

(http://server7.autrado.de/autradogalerie_copy/var/galerie/93715_1024.jpg)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Karvis - 26.01.13 - klo:23:25
Lava blue on hieno väri aurinkoisella kelillä tai lasipalatsin parrasvaloissa, mutta pilvisellä säällä hiukan pölyisenä aika mitäänsanomaton ilmestys. Mutta mieluummin tuo kuin hopea...
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: pokkus - 26.01.13 - klo:23:30
Lainaus käyttäjältä: Kukkanen - 26.01.13 - klo:22:57
Näinhän se tekee. Mun makuun yksi huonommista vaihtoehdoista mitä normivärikartat tarjoavat, on musta auto, mustilla kangaspenkeillä. Jos vielä haluaa fiilistä madaltaa, niin ruksii auton ilman kromilistoja. Jos senkin jälkeen vielä hiukan aurinko paistaa risukasaan, niin laittaa takaikkunoihin kalvot.

Hei, tuo kuulostaa jotenkin tutulta. Eiku hetkonen, sehän on kuin mun Musse :D Hieno väri, mutta seuraavaksi jotain "räikeämpää" ja helpommin puhtaana pysyvää kiitos :)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: VAG! - 26.01.13 - klo:23:37
Lainaus käyttäjältä: maraarni - 26.01.13 - klo:23:21
Nyt mennään Lava Bluella. Mielenkiintoinen ja mielestäni hieno väri ja valosta riippuen näyttää turkoosia, sinistä tai melkein mustaa. 

Juuri näistä väreistä minäkin pidän. Eli ulkoväreistä, joiden sävy vaihtelee varsin paljon auringon korkeuden ja valon määrän mukaan. Toki asiaan vaikuttaa paljon myös auton puhtaus. Yleensä nämä ovat juuri tummansinisen ja erittäin tummanvihreän sekoituksia. Tähän kun vielä yhdistää vaaleat sisäverhoilut, eli saadaan voimakas kontrasti ulko- ja sisävärille, niin paketti alkaa olemaan omaan makuun kohdallaan.

Nykyvehkeessä on Mocca Brown ja sekin toimii pitkälti saman kaavan mukaan. Mitä enemmän valoa ja mitä puhtaampi pinta, sen vaaleammaksi ruskean sävyt tulevat. Pölyisenä ja hämärässä se on sitten lähes musta, mutta ei kuitenkaan oikeasti musta. Kaikki sivuikkunat kun on vielä 50% kalvolla ja vaaleat sisäpinnat, niin setti on omaan makuun aika hyvä.

Lainaus käyttäjältä: pokkus - 26.01.13 - klo:23:30
Hei, tuo kuulostaa jotenkin tutulta. Eiku hetkonen, sehän on kuin mun Musse :D

Niinhän se on. Mä ottaisin kyllä poniin jonkun pornovärin, kun siihen se sopisi todella hienosti. Ja kevyt kalvotus kaikkiin sivuikkunoihin+mustat nahat, niin avot!
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Karvis - 26.01.13 - klo:23:42
Superbin magnetic brown on myös todella hieno väri jossa on mukavasti valon mukana vaihtuvaa efektiä mukana, olisi minun valinta jos superbin ostaisin :)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: pokkus - 26.01.13 - klo:23:43
Lainaus käyttäjältä: Kukkanen - 26.01.13 - klo:23:37
Mä ottaisin kyllä poniin jonkun pornovärin, kun siihen se sopisi todella hienosti.

Laguna Blue tai Velocity Yellow tai hiukan vaatimattomampi Cyber Gray ;)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Karvis - 26.01.13 - klo:23:47
Lainaus käyttäjältä: pokkus - 26.01.13 - klo:23:43
Laguna Blue tai Velocity Yellow tai hiukan vaatimattomampi Cyber Gray ;)

Pikainen kookletus kertoin että tuo Laguna Blue olisi minun valinta, todella hieno väri!
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: pokkus - 26.01.13 - klo:23:57
Lainaus käyttäjältä: Karvis - 26.01.13 - klo:23:47
Pikainen kookletus kertoin että tuo Laguna Blue olisi minun valinta, todella hieno väri!

Jep, samaa mieltä. Valinta tosin saattaisi olla Inferno Orange tai Atomic Orange, jos sellaiset olisi saatavilla :)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Jalopeno - 26.01.13 - klo:23:59
Lainaus käyttäjältä: Quality - 26.01.13 - klo:21:33
XC60n vaaleanvihreä oli jokseenkin yllättävä veto aikoinaan SUVin yhdeksi lanseerausväreistä, mutta mielestäni väri tekee autosta todellista siromman oloisen.

(http://tekniikanmaailma.fi/s/f/editor/images/TM%202009/TM%201_2009/1_09_XC601.jpg)


Tuo vaaleanvihreä muistuttaa 70 luvun ajopelien mm.  100A:n & kuplan värimaailmaa.... sekä hyvässä että pahassa.  ::)

Itselläni mielivärit oli pitkään puhdas musta  sekä valkoinen.
Valkoisia autoja tuli parikin peräkkäin ja jotenkin pidin sitä hankalana värinä kunnesa hankin mustan auton... jonka jälkeen  huomasinkin että eihän se valkoinen ollutkaan mikään hanakala pitää kohtuu puhtaana.
Mustaa autoa en tule koskaan enää itselleni hankkimaan vaikka näyttävän näköinen onkin.
Liian haastava pitää hiekkapihassa kun pesun jälkeen ei mene muutamaa tuntia pitempään kun pöly jo näkyy.

Nykyinen lempi väri ollut jo pitkään hopea / teräs
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: VAG! - 27.01.13 - klo:00:00
Lainaus käyttäjältä: pokkus - 26.01.13 - klo:23:43
Laguna Blue tai Velocity Yellow tai hiukan vaatimattomampi Cyber Gray ;)

Näistä on niin mahdoton sanoa ilman värin näkemistä luonnossa. Esimerkiksi se yksi sininen (kenties tuo Laguna Blue) oli nettikuvissa aika vaatimaton, mutta livenä kun sellainen tuli vastaan autonäyttelyssä, niin se oli törkeen hieno.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: SKU - 27.01.13 - klo:00:00
Lainaus käyttäjältä: pokkus - 26.01.13 - klo:23:57
Jep, samaa mieltä. Valinta tosin saattaisi olla Inferno Orange tai Atomic Orange, jos sellaiset olisi saatavilla :)

Ei sentään huoneistokeskuksen oranssi? Siinä vasta hieno musse olisi :D
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: VAG! - 27.01.13 - klo:00:03
Lainaus käyttäjältä: SKU - 27.01.13 - klo:00:00
Ei sentään huoneistokeskuksen oranssi?

Jos Camaroa olisin tilaamassa, niin Inferno Orange mustilla teipeillä olisi kyllä listalla aika korkealla ;)

(http://i1049.photobucket.com/albums/s386/CAMARO_SS2010/sub%20album/Copyof2010CamaroSS0212ebay20.jpg)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: pokkus - 27.01.13 - klo:00:07
Lainaus käyttäjältä: SKU - 27.01.13 - klo:00:00
Ei sentään huoneistokeskuksen oranssi? Siinä vasta hieno musse olisi :D
Ei huoneistokeskuksen oranssi vaan Atomi Oranssi ;)
(http://farm4.static.flickr.com/3123/2702212294_38b1cc9a12_b.jpg)
Atomic Orange

Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: SKU - 27.01.13 - klo:00:08
Kyllä tuon huoneistokeskuksen oranssin varmaan tilaamalla saisi ;)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Karvis - 27.01.13 - klo:00:09
Lainaus käyttäjältä: pokkus - 27.01.13 - klo:00:07
Ei huoneistokeskuksen oranssi vaan Atomi Oranssi ;)
(http://farm4.static.flickr.com/3123/2702212294_38b1cc9a12_b.jpg)
Atomic Orange




Huh huh, tuo on jo pornon värinen :-*
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: VAG! - 27.01.13 - klo:00:16
Lainaus käyttäjältä: Karvis - 27.01.13 - klo:00:09
Huh huh, tuo on jo pornon värinen :-*

Ja kerrassaan sopiva täysin järjenvastaiseen jenkkimuskeliin! Olisi niin hienoa kurvailla tuollaisella järjettömyydellä Tammelantorille kahville ja kuunnella saarnoja siitä, miten koko auto on aivan älytön hankinta ja väri on suorastaan pöyristyttävä :) Ja kyllä mulle kelpaisi ihan GT Mussekin tai SS Camaro, ei tarvitse olle uusi Vette...
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Jalopeno - 27.01.13 - klo:00:19
Lainaus käyttäjältä: Kukkanen - 27.01.13 - klo:00:16
Ja kerrassaan sopiva täysin järjenvastaiseen jenkkimuskeliin! Olisi niin hienoa kurvailla tuollaisella järjettömyydellä Tammelantorille kahville ja kuunnella saarnoja siitä, miten koko auto on aivan älytön hankinta ja väri on suorastaan pöyristyttävä :) Ja kyllä mulle kelpaisi ihan GT Mussekin tai SS Camaro, ei tarvitse olle uusi Vette...
Niin ja stereoista soisi jumputtavalla subbari bassolla varustettuna : modern talkings - you're my heart, you're my soul

Kruunais kaiken?
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: VAG! - 27.01.13 - klo:00:21
Lainaus käyttäjältä: Jalopeno - 27.01.13 - klo:00:19
Kruunais kaiken?

Jos tuollainen olisi alla, niin mä mitään radiota kuuntelisi :) Mä jopa meidän Superbissakin välillä sammutan mölytoosaan ja kuuntelen aikani kuluksi kauniimpia ääniä.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: pokkus - 27.01.13 - klo:00:22
Lainaus käyttäjältä: Kukkanen - 27.01.13 - klo:00:16
Ja kerrassaan sopiva täysin järjenvastaiseen jenkkimuskeliin! Olisi niin hienoa kurvailla tuollaisella järjettömyydellä Tammelantorille kahville ja kuunnella saarnoja siitä, miten koko auto on aivan älytön hankinta ja väri on suorastaan pöyristyttävä :)
;D

Lainaus käyttäjältä: Kukkanen - 27.01.13 - klo:00:03
Jos Camaroa olisin tilaamassa, niin Inferno Orange mustilla teipeillä olisi kyllä listalla aika korkealla ;)
Menisi tuo ilman teippejäkin ;)

(http://www.camaro5.com/forums/attachment.php?attachmentid=364829&stc=1&d=1335725045)

Lainaus käyttäjältä: Karvis - 27.01.13 - klo:00:09
Huh huh, tuo on jo pornon värinen :-*
Jep. Tuo on yksi parhaimmista räikeimmistä tai pornoimmista väreistä, jonka tiedän ja sopii ihan järkyttävän hyvin tuohon autoon.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: apo - 27.01.13 - klo:00:26
Lainaus käyttäjältä: SKU - 27.01.13 - klo:00:08
Kyllä tuon huoneistokeskuksen oranssin varmaan tilaamalla saisi ;)
HK:n autot teipataan 3M:n teipillä ja sen väri on tietääkseni heidän yksinoikeus ja on tehdastilauskamaa, eikä sitä teippiä myydä muille. Tietenkin jos sävyttää mallin mukaan maalin niin sittenhän on vaan mielikuvitus rajana.

Tossa on hyvä esimerkki, miten musta sopii vanteisiin...
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Pertsa - 27.01.13 - klo:00:37
Lainaus käyttäjältä: apo - 27.01.13 - klo:00:26
HK:n autot teipataan 3M:n teipillä ja sen väri on tietääkseni heidän yksinoikeus ja on tehdastilauskamaa, eikä sitä teippiä myydä muille. Tietenkin jos sävyttää mallin mukaan maalin niin sittenhän on vaan mielikuvitus rajana.

Tossa on hyvä esimerkki, miten musta sopii vanteisiin...
Joo, nykyään taitavat olla teipattuja nuo Huoneistokeskuksen autot. Aiemminhan ainakin ne Opelit oli ihan tehdasmaalattuja.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: VAG! - 27.01.13 - klo:00:38
Lainaus käyttäjältä: apo - 27.01.13 - klo:00:26
Tossa on hyvä esimerkki, miten musta sopii vanteisiin...

Totta tämäkin. Tuo Camaro Inferno Orangella ja mustilla teipeillä on yksi niistä äärettömän harvoista autoista, johon minä ottaisin mustat vanteet.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: skodamig - 27.01.13 - klo:09:07
Pari punaista, neljä valkoista ollut. Vihreitä viimeiset kaksi..
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: ekiX - 27.01.13 - klo:09:15
Nuorempana auton piti aina olla musta, nyt en mustaa kelpuuta missään nimessä. Tulevaan autoon valitsin helmiäisvalkoisen vaikka aikaisempi kokemus jatkuvasta pesutarpeesta ei valintaa puoltanut. Varsinaista suosikkiväriä minulla ei ole, mutta Ferrarin pitää olla punainen.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Karvis - 27.01.13 - klo:11:10
Lainaus käyttäjältä: ekiX - 27.01.13 - klo:09:15
Nuorempana auton piti aina olla musta, nyt en mustaa kelpuuta missään nimessä. Tulevaan autoon valitsin helmiäisvalkoisen vaikka aikaisempi kokemus jatkuvasta pesutarpeesta ei valintaa puoltanut. Varsinaista suosikkiväriä minulla ei ole, mutta Ferrarin pitää olla punainen.

Pesutarpeen minimoimiseksi paras väri olisi varmaankin sellainen hiekan värinen kuten esim. Skodan cappuccino beige, ei näy pöly ja paska kovin helposti. Minusta tuo valkoinen ei ole paha pitää puhtaana, hankalampia nuo tummat/mustat on kun ne ei pysy puhtaana edes parkissa ollessaan.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: mremonen - 27.01.13 - klo:11:20
Lainaus käyttäjältä: Kukkanen - 26.01.13 - klo:22:57
Näinhän se tekee. Mun makuun yksi huonommista vaihtoehdoista mitä normivärikartat tarjoavat, on musta auto, mustilla kangaspenkeillä. Jos vielä haluaa fiilistä madaltaa, niin ruksii auton ilman kromilistoja. Jos senkin jälkeen vielä hiukan aurinko paistaa risukasaan, niin laittaa takaikkunoihin kalvot.

Mielenkiintoiseksi tämän tilanteen tekee se, että juuri tämä yhdistelmä on kuitenkin monen mielestä se paras mahdollinen vaihtoehto :)
Jahas, sulle ei sitten kannata varmaan tarjota mun tulevaa Mustia sitten kun se menee vaihtoon?  8)

Metallimusta, tummennetut takalasit, mustat alcantara-jakkarat, black optics-paketti (mm. mustat listat) ja kruununa musta sisäkatto. Ajattelin vielä vaihtaa audin rinkulat mustiksi ja myös pakoputken päät, jos vain jostain löytää.

Mulla ei oikeestaan ole mieliväriä autoissa, lähes kaikki on olleet erivärisiä. Punaisia on ollut kai kolme ja hopeanvärisiä kaksi.Mustia on ollut yksi tätä ennen.

Jos vaihdan tuon Ibizan vuoden vaihteessa, kun liisari menee umpeen, niin ottanen sellaisen limenvihreän. Todennäköisempää tosin on, että pidän auton vielä muutaman vuoden, kun siihen tulee niin vähän kilometrejä (2v ja 15tkm). Eikä ole ruostesuojattu  :-X
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: mremonen - 27.01.13 - klo:11:22
Lainaus käyttäjältä: Karvis - 27.01.13 - klo:11:10
Pesutarpeen minimoimiseksi paras väri olisi varmaankin sellainen hiekan värinen kuten esim. Skodan cappuccino beige, ei näy pöly ja paska kovin helposti. Minusta tuo valkoinen ei ole paha pitää puhtaana, hankalampia nuo tummat/mustat on kun ne ei pysy puhtaana edes parkissa ollessaan.
Nykyine A6 on väriltään Dakar Beige ja se saa olla todella paskanen, että näkyy päälle.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: al - 27.01.13 - klo:11:28
Lainaus käyttäjältä: mremonen - 27.01.13 - klo:11:20
(mustat) pakoputken päät, jos vain jostain löytää.

8K0 071 761 (http://www.audipartssuperstore.com/product_info.php?products_id=1584)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: mremonen - 27.01.13 - klo:11:52
Lainaus käyttäjältä: al - 27.01.13 - klo:11:28
8K0 071 761 (http://www.audipartssuperstore.com/product_info.php?products_id=1584)
Nuo ei ilmeisesti käy, kun 3.0TDIssä on 80mm röörit vakiona. Pitäisi olla 762 A...
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Ville R - 27.01.13 - klo:12:20
Edellinen auto oli jazzblue, tykkäsin. Nyt on musta enkä olisi ikinä ottanut jos olisi voinut valita. Auto oli ainoa vaihtoehto joka oli maassa ja auto piti saada pian.

Jotenkin siinä sitten innostui, ja kurjuuden maksimoimiseksi jo edellämainitut kromit mustui, kesävanteet on mustat ja tummennuksia on myös laseissa. Sisäkatto on vielä vaaleanharmaa. Pakoputket ei näy.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: sambolo - 27.01.13 - klo:12:51
Kaikkea mahdollisia hopean ja harmaan värejä pyrin karttamaan, tosin matta harmaa voisi olla hieno. Kaikki sähkön siniset ja sen tapaiset on mieleeni, samoin musta, valkoinen ja rs focuksen vihreä :)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Passatti - 27.01.13 - klo:13:29
Olen viehtynyt eri punasävyisiin autoihin.Toki matta ice frost väri on aika upea.Ei vaan taida olla helppo väri pitää puhtaana.Vielä jos BMW Alpina sinisen kun sais.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Filixon - 27.01.13 - klo:13:40
Lainaus käyttäjältä: mremonen - 27.01.13 - klo:11:20
Jahas, sulle ei sitten kannata varmaan tarjota mun tulevaa Mustia sitten kun se menee vaihtoon?  8)

Meidän Musti ei mene koskaan vaihtoon, mutta viimeiset kaksi volkkariakin ovat olleet mustia. Musta on valinnan kannalta helppo väri, koska siinä on sävyjä aika vähän. Sitä paitsi musta auto ei näytä milloinkaan aivan mitättömältä, olipa merkki tai malli mikä tahansa.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: JuKoS - 27.01.13 - klo:13:44
Mieliväri (normaaleista autoväreistä)
no : 1   tumma helmiäis sininen, oli hämärässä lähes musta, suorassa valossa syvän sininen ja varjossa sumuisen violetti oli vanhemmassa mersussani mutta en muista minkä niminen, audissa joskus nähnyt melkein samaa väriä.
no : 2 VW:n tumma helmiäis vihreä oli ainakin Passatissa itellä.
no : 3 Mitsubishin Orient red.
Noista ainakin itse pidin ja Mitsun väriä kehui usempi tuntematonkin ihminen kaupungilla, auto oli 09 lancer johon se punainen varsin hyvin sopikin.
Nykyinen Mersu on paljon parjattu musta, vaalealla sisustalla ja Skoda on Cappuccino Beige, sekalaisen vaalealla sisustalla, syynä ettei Mersullakaan paljoa hyviä värivaihtoehtoja ollut jollei halunnut odottaa yli vuotta auton toimitusta. Mielestäni isohkoon autoon musta sopii kuitenkin mainiosti.
Valkoinen väri joka tuntuu taas olevan suosionsa huipulla on kummallinen ilmiö jotkut tykkää monet ei, ystäväni joka toi paljon käytettyjä autoja ulkomailta ei suostunut tuomaan valkoista muuten kuin jos joku sellaisen erikseen tilasi, itsekin huomannut valkoisen olevan tosi vaikea käytettynä myydä ja kun saa vihdoin kaupaksi niin hinta 1000 - 3000 â,¬ muun värisiä halvempi.
En kuitenkaan tunnusta olevani värirasisti valkoistakaan kohtaan sillä vaimon italiaano on valkoinen, ko kombinaatio tuntuu olevan muutenkin naisten mieleen, sillä Tampereella kadunvarteen pysäköitäessä tuli tuntematon rouva kehumaan että onpa kaunis auto ja varsinkin valkoisena.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: al - 27.01.13 - klo:13:46
Lainaus käyttäjältä: mremonen - 27.01.13 - klo:11:52
Nuo ei ilmeisesti käy, kun 3.0TDIssä on 80mm röörit vakiona. Pitäisi olla 762 A...

Niinjoo, kutoskoneessa on tosiaan isommat putket
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: VAG! - 27.01.13 - klo:15:07
Lainaus käyttäjältä: mremonen - 27.01.13 - klo:11:20
Jahas, sulle ei sitten kannata varmaan tarjota mun tulevaa Mustia sitten kun se menee vaihtoon?  8)

:D

Taidat olla oikeassa ;)

Tässä ollaan jo melko lähellä sitä minun kuvaustani, vielä kun kalvottaisi vain takasivut, niin siinä se:

(http://image.nettiauto.com/extra/carimg/5114001_5114100/audi-a4-5114038_l_61045091.jpg)

Ei voi mitään, mutta tuo näyttää mun silmissä suunnattoman tylsältä.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Pertsa - 27.01.13 - klo:16:17
^tylsähän tuo on kuin mikä minunkin mielestäni mutta onkos tuossa nyt mitään sen "mustempaa" kuin mustassa autossa yleensä. Itse tuskin koskaan hankin mustaa autoa. Jos auto on musta niin minusta sen pitää sitten olla kunnon batmobile, eli kaikki mustaksi vanteita, maskia jne. myöten ilman mitään turhia värin- tai krominpilkahduksia ;)
Semmoinen kuin mremoselle ilmeisesti on tulossa sekä se hieno arenan autotallissa oleva Roccon A7 (joka tosin on tainnut siirtyä jo seuraavalle omistajalle)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Antero - 27.01.13 - klo:16:28
Minusta musta sopii autoon kuin autoon hyvin. Muuten en osaa mieliväriä sanoa, sillä se riippuu pitkälti autosta. Esimerkiksi punainen tai valkoinen sopii vain joihinkin malleihin hyvin. Esim uusi Golf punaisena ei toimi ollenkaan kun taas Audi A3:ssa se toimii oikein hyvin. Nykyinen oma auto on musta ja siihen se sopii loistavasti, vaikkakin kesällä kaikki lika näkyy helposti, samoin naarmut. Tuleepahan pestyä useammin.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: aamu-uninen - 27.01.13 - klo:16:39
Minusta väri valitaan auton mukaan. Metallin musta, punainen tai sininen ovat yleensä suosikkejani. Tämän hetken muotivärin (valkoisen) suosio jaksaa ihmetyttää. Minusta se on melkein ärsyttävän tylsä lähes autossa kuin autossa.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: sambolo - 27.01.13 - klo:17:50
Lainaus käyttäjältä: aamu-uninen - 27.01.13 - klo:16:39
Minusta väri valitaan auton mukaan. Metallin musta, punainen tai sininen ovat yleensä suosikkejani. Tämän hetken muotivärin (valkoisen) suosio jaksaa ihmetyttää. Minusta se on melkein ärsyttävän tylsä lähes autossa kuin autossa.

esim lantikan evoqueen tuo valkoinen on ainoa oikea väri! Ihan järkky muilla väreillä mitä nähnyt, paitsi mustana toimi kans :)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: aamu-uninen - 30.01.13 - klo:13:35
Lainaus käyttäjältä: sambolo - 27.01.13 - klo:17:50
esim lantikan evoqueen tuo valkoinen on ainoa oikea väri! Ihan järkky muilla väreillä mitä nähnyt, paitsi mustana toimi kans :)

Nyt ollaan makuasioiden äärellä :) Minusta valkoisen värin ongelma on se ettei se näytä miltään lumisessa ympäristössä. Toisekseen valkoinen luonnovärinä sopii todella huonosti tekniseen ja metalliseen taidonnäytteeseen(autoon), koska siitä puuttuu särmä ja erottelevuus.

Itsellänihän ei ole ollut uuteen vielä varaa, joten en voi olla kuitenkaan kranttu. Musta oli hyvä edellisessä Octaviassani, koska siitä kylkilistat eivät paljon erottuneet. Nykyinen Saabini olisi helpompi vaikka hopeisena.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: VAG! - 30.01.13 - klo:13:58
Vielä tuohon kokomustaan teemaan liittyen kaksi esimerkkiä. Mun mielestä tämä buimuri:

(http://image.nettiauto.com/extra/carimg/5318001_5318100/bmw-640-5318001_l_39034239.jpg)

(http://image.nettiauto.com/extra/carimg/5318001_5318100/bmw-640-5318001_l_34635580.jpg)

on aika paljon hienompi kuin tämä:

(http://images.gtcarlot.com/pictures/73940551.jpg)

(http://images.gtcarlot.com/gtgallery/71093371-640.jpg)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: batman14 - 30.01.13 - klo:17:54
Ihmettelen miksi ihmiset eivät tilaa enemmän ruskeita audeja? Mielestäni varsinkin ''maasto'' malleihin se sopii kuin nenä päähän. A4 Allroad ja A6 Allroad näyttävät oman silmään todella hyviltä ruskeina. Kuitenkin suhteellisen neutraali ja tumma , nopealla vilkaisulla näyttää melkein mustalta. Liitteenä erittäin tyylikäs Q7. En ole nähnyt livenä yhdessäkään Q7:ssa tuota väriä, suurin osa on harmaita tai mustia...

http://www.nettiauto.com/audi/q7/5180665 (http://www.nettiauto.com/audi/q7/5180665)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: audioman - 30.01.13 - klo:18:57
Vaaleansininen metallihohtoväri OLISI lempivärini, mutta kun sellaista ei saa niihin autoihin, jotka ovat minulle realistisia vaihtoehtoja :-(
(http://74211.com/wallpaper/picture_thumb/wallpaper_of_car_a_light_blue_Audi_R8_GT.jpg)

Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Marko_K - 30.01.13 - klo:19:10
Lainaus käyttäjältä: audioman - 30.01.13 - klo:18:57
Vaaleansininen metallihohtoväri OLISI lempivärini, mutta kun sellaista ei saa niihin autoihin, jotka ovat minulle realistisia vaihtoehtoja :-(

(http://img.tapatalk.com/d/13/01/31/e7asusyp.jpg)

;D
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: ePa - 30.01.13 - klo:20:14
Viimeisimmän WAU efektin on tarjonnut Audin Shiraz red

(http://forums.audiworld.com/picture.php?albumid=88290&pictureid=237705)

Myös Ipanema Brown on edelleen kärkipäässä.

(http://www.audiblog.nl/wp-content/A7-Ipanema-brown-2.jpg)

Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: VAG! - 23.08.13 - klo:22:45
Mikä hymyilyttää? Tämä:

Lainaus käyttäjältä: pup - 23.08.13 - klo:22:04
Täällä taitaa kaikki tilatut RS:t olla combeja? Itsekin mietin asiaa pitkään, mutta lopulta päädyin tilaamaan hb mallin. Väri on vielä mietinnässä eli musta tai valkoinen.. vai sittenkin hopea :).

Jumakekkuli, kun auton värikartta on tämän näköinen:

(http://www.vagarena.fi/index.php?action=dlattach;topic=13437.0;attach=24882;image)

Niin kaikki foorumilla vain tilaavat mustaa, valkoista ja hopeista. Pistäähän se vähemmästäkin hymyilyttämään :)

Ja en todellakaan tarkoita tätä mitenkään negatiivisena asiana, koska jokainenhan meistä itse valitsee mieleisensä värin.
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: Pertsa - 23.08.13 - klo:23:50

Lainaus käyttäjältä: VAG! - 23.08.13 - klo:22:45
Mikä hymyilyttää? Tämä:

Jumakekkuli, kun auton värikartta on tämän näköinen:

Niin kaikki foorumilla vain tilaavat mustaa, valkoista ja hopeista. Pistäähän se vähemmästäkin hymyilyttämään :)

Ja en todellakaan tarkoita tätä mitenkään negatiivisena asiana, koska jokainenhan meistä itse valitsee mieleisensä värin.
Niin, tuossakin värikartassa on 7-8 ylimääräistä väriä. 2-3 riittää ja siinäkin on valinnan vaikeutta jo riittämiin. Nimittäin valkoinen, peruspunainen ja perusmusta. Musta oikeastaan hankalana värinä sekin tippuu kelkasta joten jäljelle jää kaksi väriä :)
Metalliväri on maailman yliarvostetuin asia ;)
Otsikko: Vs: Mieliväri autossasi?
Kirjoitti: VWRiddare - 23.08.13 - klo:23:57
Lainaus käyttäjältä: Pertsa - 23.08.13 - klo:23:50
Niin, tuossakin värikartassa on 7-8 ylimääräistä väriä. 2-3 riittää ja siinäkin on valinnan vaikeutta jo riittämiin. Nimittäin valkoinen, peruspunainen ja perusmusta. Musta oikeastaan hankalana värinä sekin tippuu kelkasta joten jäljelle jää kaksi väriä :)
Metalliväri on maailman yliarvostetuin asia ;)
Juuri näin. Ellei sitten pidä tuosta vihreästä tai kirkkaan keltaisesta, tai, tai sitten............vaikkapa harmaasta. On se valinta vaan niin vaikeata. Onneksi on vaihtoehtoja ;D ;)