VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Volkswagen => Passat 3C (05–10) => Aiheen aloitti: JJR1 - 28.12.09 - klo:10:57

Otsikko: pakkasongelmaako?
Kirjoitti: JJR1 - 28.12.09 - klo:10:57
Tänä aamuna -23:ssa toinen vika 73 tkm aikana. Auto oli ensin roikassa 2 tuntia. Passat ei käynnistyksen jälkeen kulkenut ja kiihtynyt kunnolla koko 60km ajomatkan aikana. Vakionopeussäädin ei suostunut menemään päälle.
Uudelleenkäynnistys palautti tilanteen normaaliksi.
Korjaamo tsekkaa auton viikolla.
Otsikko: Vs: pakkasongelmaako?
Kirjoitti: henkkasavosta - 29.12.09 - klo:23:05
Todennäköisesti juuri sitä. Siun auto oli "limpissä", eli vikatilassa, jonka syy selviää pajakäynnillä. Siellä selviää, että autossasi on paljon muutakin vikaa ;)

Miun 3C BKD teki saman, kun oli seisonut neljä päivää kovilla pakkasilla. Kaikki vikavalot syttyivät, eikä niitä saanut sammutettua uudelleenkäynnistyksellä. Vikakoodien luku antoi tuloksen 5 faults: jarrupaineesta pari, joka taas tuli jäätyneistä takajarruista, joka taas hävitti ESP:n sekä suuttimista (muistaakseni N204 -solenoidista). Nuo sai kyllä nollattua pois.