Tällainen tuli "mielenhäiriössä" vaihdettua hyvin palvelleen Skoda Yeti 2.0 TDI 4X4 tilalle! Kyseesä perusbusiness-malli, mikä kaipaa pientä päivitystä. Päivitys aloitettu eilen: Alkuperäinen 16" talvirengassetti väistyi 225/50/17 tieltä. Vanteina kiiloitetut MB Avantgardet, 35 et:llä. Kesää varten ajeltiin tänään eteläsuomeen ja konttiin laitettiin HenTolla myynnissä olleet RS-6 replicat. Samalla Ihailtiin HenTon kiiltävää ja upeasisustaista Audia. Laitan muutaman kuvan autosta ja kesävanteista. Lisää kokokuvia kunnes auto on pestynä kuvauksellinen ;).
Onko Audin soittimeen mahdollista saada linjalähtöjä vai onko ne jo vakiosoittimessa olemassa? Tekisi mieli parantaa äänentoistoa jossainvaiheessa. Olen koittanut etsiä tietoa mutta huonolla menestyksellä.
Pari kuvaa lisätty ;)
(http://maikkou.kuvat.fi/kuvat/Autot/Audi%20A4%20B8%202.0TDI%20%202010/IMG_4190pp.jpg/small)
(http://maikkou.kuvat.fi/kuvat/Autot/Audi%20A4%20B8%202.0TDI%20%202010/IMG_4200pp.jpg/small)
(http://maikkou.kuvat.fi/kuvat/Autot/Audi%20A4%20B8%202.0TDI%20%202010/IMG_4179pp.jpg/small)
Meinasin kommentoida ettei Audiin voi laittaa Mesen vanteita, mutta yllättävän hyvältä näyttää :O
Hyvinhän nuo Mesen vanteet tuohon käy. Menikö ilman soviterenkaita ja täristääkö ollenkaan? Mesessähän keskireikä lienee 66,6. Olikos se A4 keskireikä täsmälleen sama, vai onko se esim. 66,45 tai 66,5, tuollaistakin tietoa on näkynyt
Kiitti vannekommenteista. Muutamia malleja soviteltiin vannekaupassa ja myyjä rohkaisi kokeilemaan mesen aluja. Hyvältä näytti ja lisäksi puhtaanapitäminen on helppoa vanteen muodon vuoksi. Niinpä valitsin nuo.
Soviterenkaita ei tarvittu, keskireikä oikean kokoinen, Audin koko taisi olla jotain 66,65 ja vanteissa 66,6. Pyörät pyörivät tasaisesti, ilman värinöitä tai tutinoita.
Taidan vielä toistaa vanhaa kysymystäni siitä Audin Concert soittimesta, jotta löytyykö laitteesta linjalähtöjä vai pitääkö niitä varten hankkia jonkinlainen adapteri tms?
Myös monitoimiohjauspyörän vaihtaminen vakion 4-puolaisen tilalle on ohjelmassa. Jotain asioita siihen liittyen olen selvitellyt mutta pitäisikö aluksi selvittää, että onko autossa n.s. varaus monitoimiratille?
^En osaa tuohon soitinasiaan kommentoida, mutta ratinvaihtoa varten kannattaa tosiaan ensin selvittää onko siinä valmius monitoimiratille. Ehkä jo tiedätkin, mutta kun ratin irrottaa niin siellä liukurenkaassa/asentotunnstimessa olevassa keltaisessa liittimessä pitäisi olla 12 pinniä. Jos on vain 6 pinniä niin silloin valmiutta ei ole. Jos meinaat vaihtaa tilalle 3-puolaisen niin tarvit vielä airbagin kannen, koska se on erilainen. Niin ja se piuha ratista liukurenkaaseen pitää vaihtaa sellaiseen jossa "haaroitus" ratin monitoiminapeille.
Ok kiitos. Täytyy tässä lähiaikoina ottaa ruori pois ja tarkistaa varustus.
Hyvinhän nuo Mesen vanteet sopii, pidät vaan hyvässä vahassa ja puhtaana ne ettei tiesuola pääse alumiiniin käsiksi. Hyvät kuvatkin oot ottanut ja on muuten pirun hienot kesävanteetkin ;D
Kiitti. Vanteissa onkin jo kerros Big Whiten vahaa. Joo, "sattui" löytymään sairaan hienot vanteet jostain etelä-suomesta, jotka oli ihan pakko ostaa ;). Kuvista vastaa ajo-opetusta saava tuleva Audisti :).
Odottelen tässä Slamitilta tulevaa pakettia, tulee pientä sälää mm. kromirinkulat etusumareiden ympärille, takakilven ledit, tavaraverkkoa yms aiheeseen sopivia tarroja.
Hienoja talvikuvia ja hienolta näyttää autokin.
Nuo Mesen vanteet sopivat yllättävänkin hyvin, tuo et 35 näyttäisi istuvan just eikä melkeen tuohon vannekokoon.
Lainaus käyttäjältä: Mäkkäri - 02.02.12 - klo:20:34
Odottelen tässä Slamitilta tulevaa pakettia, tulee pientä sälää mm. kromirinkulat etusumareiden ympärille
Ã,,äh, meinasin juuri ehdottaa että kun kromia ei ole muuta kuin maskissa että joskos senkin vaihtaisi mustaksi. ;)
Ã,,äh, meinasin juuri ehdottaa että kun kromia ei ole muuta kuin maskissa että joskos senkin vaihtaisi mustaksi. Iskee silmää
Sama kävi mielessäni, mutta noin päin kokeilu on huomattavasti halvempi. Jos ei ole hyvä niin siten vaihtuu maski... mutta mitäs sitten kun sekään ei ole hyvä... no loputon tuunailu alkakoon ;D
^Mulla olis yks B8 vakiomaski ylimääräisenä. Osta poies, 50eur. Sillä sitten voit kokeilla erilaisia tuunausvaihtoehtoja maalaamalla maskin tai kehyksen tai vaikka molemmat... ;)
Lainaus käyttäjältä: Pertsa - 02.02.12 - klo:21:27
^Mulla olis yks B8 vakiomaski ylimääräisenä. Osta poies, 50eur. Sillä sitten voit kokeilla erilaisia tuunausvaihtoehtoja maalaamalla maskin tai kehyksen tai vaikka molemmat... ;)
Moro Pertsa. Ã,,lä nyt ihan heti hukkaa maskiasi, nimittäin jos keula näyttää kromirinkuloilla huonolta pääsemme mahdollisesti hieromaan maskikauppoja. Miten se Quattron-merkin alusta, onko kiinteä osa maskia vai jokin irto-osa?
Lainaus käyttäjältä: Mäkkäri - 03.02.12 - klo:08:23
.....Miten se Quattron-merkin alusta, onko kiinteä osa maskia vai jokin irto-osa?
quattro-merkki on ihan irto-osa, jossa sellaiset klipsut joilla se kiinnitetään maskin ritilään. Maskissa ei ole mitään alustaa tms. sille.
Lainaus käyttäjältä: Pertsa - 03.02.12 - klo:08:47
quattro-merkki on ihan irto-osa, jossa sellaiset klipsut joilla se kiinnitetään maskin ritilään. Maskissa ei ole mitään alustaa tms. sille.
OK. Slamitin paketti on näköjään lähtemässä kun lähetyskoodikin jo saatu. Kun paketti tullut pitää vähän sovitella osia, niin sitten taas tietää joutuuko vaihtaan maskin.
Maskin vaihto on ilmeisesti jonkinasteinen projekti?
Pientä näpräystä päivittelyn merkeissä jatkettu. Sumuvalojen kromirinkulat laitettu paikoilleen(kuvat kommentoitavaksi myöhemmin) sekä bluetooth-handsfree asennettu ja koodattu toimimaan. Monitoimiratti ja sen vaihto vielä hakusessa. Aiheeseen liittyvää topiccia luettu ahkerasti.
Pientä päivitystä:
Kummasti kabiinin ilme muuttuu pelkän ruorin vaihdolla. Projekti hieman kestänyt mm. osien hankinnassa vierähti 2 kk.
Ohessa pari huonolaatuista räpsyä ennen ja jälkeen:
Heti muuttui ilme paremmaksi, täytyy pidellä miittiä niin pääsee livenä näkemään.
Lainaus käyttäjältä: nikob - 22.12.12 - klo:22:36
Heti muuttui ilme paremmaksi, täytyy pidellä miittiä niin pääsee livenä näkemään.
Kiitti. Tosiaan olikin hieman isompi projekti, osia haalittiin AVK:ta myöten. Itse vaihto vei vain reilun tunnin asentajalta.
Voisi tosiaan alkaa keräämään porukkaa kasaan.
Päivitetääs vähän käyttiksen "päiväkirjaa". Auto ollut itsellä vajaa 2v. ja välillä on ollut hyvin värikkäitä hetkiä, toisaalta enemmälti menty ilman mitään ongelmia. Itseaiheutettu pienehkö pusu tolppaan aiheutti lähes 9kk kestävän maalaus/korjaus- kierteen mutta loppujen lopuksi maalausasiat saatiiin kunnialla kuntoon.
Mutta se miksi lähdin päivittämään johtuu kytkimestä. Hain tänään auton Treen Ac:ltä jo toisen kytkinrempan jäljiltä. Alkuperäinen kesti 82.000km ja toinen vaihto-osa vajaa 66.000km kunnes oli vaihtokunnossa. Eli ei tuo kaksoismassahärpäke kovin kestävä ole.
No onneksi se on sentään korjattavissa ja Treen Ac hoitaa näitä asioita mielestäni superhyvin(ainakin omakohtaiset kokemukset). Eka vaihto ei maksanut jeniäkään ja toinenkin kustansi minulle reipas 450e. Jälkimmäisessä kuulemma vaihtoon meni joku vetarin kytkinkopan stefa, vetarit vaihdettiin lisäksi päittäin puolelta toiselle(pientä kulumaa vetopuolella), kytkinkäpälä yms pientä uusittu. No nyt kelpaa taas ajella kun on uutta osaa ellei koko kampe vaihdu... Että näin.