Uutena tulokkaana esittelen harrasteautoni:
Auton ostin 2006 jonka jälkeen tämä yksilö on saanut kokea paljon :)
Jo ennenkun RS4 avantti ilmestyi Suomeen ehdin haalia osat (jostain syystä nämä oli ostettavisa Audilta ennen auton julkaistamista) ja muuttaa tämän vastamaan ulkonäöllisesti isoveljeään. Tuolloin korinmuutoksen lisäksi muutokset oli lähinnä vanteet BBS LM 19", RS4 jarrut ja madallettu alusta sekä päivitetty softa. Kuten niin useasti ennenkin kyllästyin autoon ja möin tämän reilun vuoden omistamisen jälkeen.. Reilu kolme vuotta myöhemmin bongasin auton myynnissä lähestulkoon samassa kuosissa kun sen aiemmin möin. Bingo, nyt pääsen jatkamaan siihen mihin jäin ::)
Ensin päivitin sisustan niinikään RS4 alkup kamoilla, ratti verhoiltiin alcantaralla. Kone sai kaverikseen APR Stage III kitin sis putkiston. Omistin samaan aikaan käyttiksenä "oikean B7 Risan" joten pääsin vertaamaan suorituskykyä. Latasiin puhelimeen apin joka mitta gepsillä aikoja mm. 0-100km/h sekä varttimaili aikoja, yllätyksenä A4 oli Risaa nopeampi vaikkakin teoriassa vajaatehosempi. Kai kevyempi paino vaikuttaa sen verran asiaan että tälle sain 0-100 ajan 4,65s kun risa kiihdytti samaa suoraa samoissa olosuhteissa parhaimmillaan aikaan 4,95s. 0-200km/h uskoisin että Risa on aavisuksen kiireisempi. (en testannut).
Alusta päivittyi H&R Coilovereihin ja jarrut vaihdettiin toistamiseen (jotta pienemmät! vanteet mahtuisi pyörimään) Pyöriä autossa on viime kesän aikana ollut muutamia, pari sarjaa 18" OZ pegasuksia eri levyisinä ja värisinä sekä Porsche GT3 repsut 8,5+10X19" koossa
Kävin Toukokuussa Itävallan Wörtherseessä ihmettelemässä euroopan taatusti hienoimpia V.A.G:eja. Reissun kunniaksi teippasin auton JPS eli John Player special väreillä joka sai vallan mukavan vastanoton, Audin osasto kutsui auton heille kuvattavaksi :-*
Reissun jälkeen teipit poistettiin (tuossa välissä auto kuvattiin suomaliseen auto aiheiseen lehteen jossa se myöhemmin julkaistiin). Teippien poiston yhteydessä lakka ja paikoin jopa väri irtosi joten auto on nyt uudelleen maalattavana, edelleen vakio väriä käyttäen. Muutenkin käytön jälkiä oli viiden vuoden aikana tullut joten ylimaalaus on ihan paikallaan.
Nyt auto on siis taas "valmis" joten olen vakavasti ajatellut laittaa laitteen kiertoon kunhan tämä valmistuu maalaamosta. Varsinaisen myynti ilmon laitan tuolloin mutta jos aidosti kiinnostuneita ostaja kandidaateja löytyy niin voi ottaa yhteyttä, esim. yksityisviestillä. Hinta neuvotellaan tapauskohtaisesti riippuen rengassetupista ym..
Tuossa muutama kuva parissa eri ulkomuodossa.
(http://img.photobucket.com/albums/v391/Ronicollin/stanceproj11.jpg)
(http://img.photobucket.com/albums/v391/Ronicollin/stanceproj8.jpg)
(http://img.photobucket.com/albums/v391/Ronicollin/stanceproj9.jpg)
(http://img.photobucket.com/albums/v391/Ronicollin/gt3rims3.jpg)
(http://img.photobucket.com/albums/v391/Ronicollin/stanceproj10.jpg)
Wörthersee 2011 (John Player Special)
(http://img.photobucket.com/albums/v391/Ronicollin/JPSA4.jpg)
(http://img.photobucket.com/albums/v391/Ronicollin/nurburing050611.jpg)
(http://img.photobucket.com/albums/v391/Ronicollin/porschemuseum1.jpg)
(http://img.photobucket.com/albums/v391/Ronicollin/a4sis2.jpg)
(http://img.photobucket.com/albums/v391/Ronicollin/a4sis.jpg)
GTI Magazine, kuvat Anssi Ranki:
(http://img.photobucket.com/albums/v391/Ronicollin/A4_Natalie_38_M5TIME.jpg)
(http://img.photobucket.com/albums/v391/Ronicollin/A4_Natalie_37_M5TIME.jpg)
(http://img.photobucket.com/albums/v391/Ronicollin/A4_Natalie_70_M5TIME.jpg)
Katos Rocco löytänyt tänne!..:)
Olettaisin, että tämä yksilö voisi olla kiireisin A4 B7..varsinkin 2.0TFSI koneella Suomessa!
No kappas, ei siitä kauaa ole kun ihailin tätä lehden sivuilta. Hieno peli tämäkin on - vai pitäisikö sanoa oli. =)
Lainaus käyttäjältä: Rocco - 17.11.11 - klo:22:59
(http://img.photobucket.com/albums/v391/Ronicollin/stanceproj10.jpg)
Huoh .... on kyllä siisti peli, hieno punamusta-toteutus joskin omaan makuun tuo hiilarikonepelti menee hieman yli.
Peukut kaakkoon. ;)
Tervetuloa Rocco tällekin foorumille. Ffp:n puolella on tullut seurattua näitä projektejasi, toinen toistaan upeampia. Tämä A4 on taas yksi niistä. Punaisena tosin itseäni miellytti enemmän kuin mustana JPS teippauksilla. Anyways, hieno modaus !
Noi 5 puolaiset mustat vanteen on niin rumat, että lopettaisin moisen lehden tilauksen joka julkaisee moista ;D Kymppi puolaiset on varsin toimivat. Musta konepelti ja peilit on ehkä vähän liikaa. Peileissä ärsyttää vielä armotta se, että kaikki vm90 ruoste civic:in omistamien amisten ainoa tuunaus mitä siihen ruostekoteloon on saatu tehtyä on mustat peilit. Siksi tällaisessa preemium tason vehkeessä en moisia halua nähdä :P Sisusta on komea. En keksi moitetta, vaikka mielelläni keksisinkin ;D Niin joo ja vedä kylkilista mustiksi, niin ärsyttävästä ylipunaisuudesta sivuprofiilissa päästään eroon. Ehkä mustat/tummat takavalotkin... en osaa sanoa vielä vaikka 5min olen tuijottanut kuvia ::) Okei no ei pakko, mutta nämä olisivat omia muutoksiani :)
Mukavasti löytyy patia konepellin alta :) Oletko käynyt mittauttamassa dynossa arvoja? Ja paljonkos tuo menee vartille?
Hieno harrastepeli ! Kyllä tuolla kelpaa harrastaa.
Lainaaeissun jälkeen teipit poistettiin (tuossa välissä auto kuvattiin suomaliseen auto aiheiseen lehteen jossa se myöhemmin julkaistiin). Teippien poiston yhteydessä lakka ja paikoin jopa väri irtosi joten auto on nyt uudelleen maalattavana
onko tuo tavallistakin teippauksen poiston yhteydessä ?
Olinkin huomaavinani tuosta lainaamastani kuvasta maalinlohkeilua takakaaressa.
En tiedä yliteippauksesta mitään mutta jos itse teippiä venytellään/taivutellaan lämmöllä voi se vulkanoitua maaliin/lakkaan ja se on sitten sitä kautta valmista ?
Itse tykkään että nuo 5-puolaset mustat vanteet ovat kyllä HIT tähän härsseliin kokonaisuuteen.
Iso peukku ja plussaa myös vanne valinnoista!
Kiva nähdä tämä vielä hengissä! Hatunnoston arvoinen temppu, kun ostit auton takaisin ja jatkoit prokkista!
Hieno kokonaisuus!
JPS-teippauksilla tosin ei oikein minun makuuni, mutta punamustana sitäkin parempi. Jos edelleen mietin omia mieltymyksiäni, niin musta konepelti kyllä huutaa jatkoksi mustaa kattoa..tai sitten punainen katto huutaa eteensä punaista konepeltiä.
Kuvien vanteista ylivoimaisesti parhaiten autoon sopii minusta nuo 911-GT3 tyyliset mustat vanteet.
Hieno peli jokatapauksessa, jopa JPS-väreissä.
Minusta nuo JPS teippaukset olivat tosi makeet!! Tosin en usko että ajaisin itse sen näköisellä autolla mutta hienosti toteutettu.
Tuleeko konepellistä nyt auton värinen maalauksen yhteydessä? Saattaa olla jälleenmyynnin kannalta parempi.
Lainaus käyttäjältä: rob-s - 19.11.11 - klo:10:40
Minusta nuo JPS teippaukset olivat tosi makeet!! Tosin en usko että ajaisin itse sen näköisellä autolla mutta hienosti toteutettu.
Osasit sanoa paljon paremmin sen mitä minäkin tarkoitin tuolla aiemmin :)
LainaaTuleeko konepellistä nyt auton värinen maalauksen yhteydessä? Saattaa olla jälleenmyynnin kannalta parempi.
Eip. Tuohon löytyy ihan auton oma punainen pelti. Mahdollinen ostaja voi itse päättää haluaako hiilarisen vai ei..
Löytyykö ilmoitus Nettiautosta ja mikä on hintapyynti?
Ei ole missään vielä "virallisesti" myynnissä mutta kuuntelen tarjouksia. Laitan (todennäköisesti) myyntiin keväällä, siihen mennessä keksin varmaan hinnan jos en ole saanut myytyä puskaradion kautta..
On kyllä komia! Eipä tule heti mieleen mitä voisi toisin tehdä :)
Nyt sain aikaseksi tehdä myynti ilmon.
Eli tarjolla vallan erikoinen laitos. Hintaa voivat kanssalukijat ihmetellä itsekseen onko kallis vai halpa, ostajaehdokkaat voivat ilmoittautua puhelimella tai s.postitse :)
http://www.nettiauto.com/audi/a4/4475970 (http://www.nettiauto.com/audi/a4/4475970)
Talvikuosissaan:
(http://img.photobucket.com/albums/v391/Ronicollin/A4RS2.jpg)
(http://img.photobucket.com/albums/v391/Ronicollin/A4RS1.jpg)
Heh, näin B7-fanina painoin nettiauton linkkiä ja ajattelin että poika on varmaan laittanut hinnanksi reilu 30 donaa, josko 35.
Olen edelleen Itämaantietäjä. ;D
Edit.Ois ollut maukkain kuvan 4 vanteilla. IMHO.
Kuka tuosta nyt ei olisi valmis 35 keuroa maksamaan? Paitsi allekirj. ;D
Näin auto vaihtoi omistajaa reilun viikon myynnin jälkeen. Onnea uudelle omistajalle!
Mihin päin lähti vai jäikö samalle paikkakunnalle. Yritä nyt sitten olla ostamatta kärryä toista kertaa takaisin ;D
Tää meni Tampereelle. Kiva auto oli mutta koitan olla ostamatta enään :)
Lainaus käyttäjältä: Rocco - 04.02.12 - klo:15:29
Tää meni Tampereelle. Kiva auto oli mutta koitan olla ostamatta enään :)
Täytyy olla tarkkana jos vaikka bongais tämän liikenteessä!
Lainaus käyttäjältä: nikob - 07.02.12 - klo:17:32
Täytyy olla tarkkana jos vaikka bongais tämän liikenteessä!
Sama kävi mielessä, vaan tuskin on vaikeata bongata kun kohdalle osuu :D