VAGarena.fi

Tekniikka => Kori ja valot => Aiheen aloitti: RK - 20.09.11 - klo:17:28

Otsikko: Passat 3b lasinpyyhkijät pyyhkii koko ajan.
Kirjoitti: RK - 20.09.11 - klo:17:28
Eli lasinpyyhkijöiden viiksi pois-asennossa pyyhkijät vispaavat koko ajan. Kertapyyhkäisy, tihkukytkin, jatkuva ja nopein asento toimivat normaalisti. Tihkulla pyyhkijät eivät jää alas normaaliin lepoasentoon vaan jäävät pyyhkäisyn jälkeen noin 5cm ylemmäs.
Eivät myöskään takertele, eli en usko, että mekanismissa vika olisi?
Viikseä jonkunaikaa vääntelemällä ja heiluttelemalla ne saa pysähtymään. ??? ???
Missävika???

Hieman updatea: Pois-asennossa vispaavat n.10 kertaa ja sitten pysähtyvät mihin kohdin lasia sattuvat.
Otsikko: Vs: Passat 3b lasinpyyhkijät pyyhkii koko ajan.
Kirjoitti: tsiih - 21.09.11 - klo:08:53
Uudella tihkureleellä aloittaisin.
Otsikko: Vs: Passat 3b lasinpyyhkijät pyyhkii koko ajan.
Kirjoitti: tepi - 21.09.11 - klo:09:06
Ei kuulosta mekaaniselta vialta, kuten mainitsit, tuskin vika on vivustossa. Se on tosin helppo testata ottamalla "taakin" irti pyyhkijöiden moottorista ja kokeilla liikkuuko vivusto käsin.
Mulla 3BG:ssä pyyhkijät herkesivät toimimasta pitkäksi aikaa, viikseä sai sahata ylös alas, kunnes pyyhkäisivät sitten pari kertaa. Siihen auttoi viiksen vaihto uuteen.
Otsikko: Vs: Passat 3b lasinpyyhkijät pyyhkii koko ajan.
Kirjoitti: RK - 25.09.11 - klo:04:40
Tämäpä mystiseksi mennee... Pyyhkijät toimivat taas aivan ongelmitta niinkuin pitääkin. Ja autolle ei siis ole tehty mitään muuta kuin annettu olla reipas vuorokausi parkissa. ???
Pitää katella vielä huominen päivä, että vieläkö toimii.. Hain nimittäin jo perjantaina uuden pyyhkijän viiksen, mutta en ole vielä asentanut paikalleen. Jos toimii vielä maanantaina, niin vien viiksen takaisin kauppaan. :)
Otsikko: Vs: Passat 3b lasinpyyhkijät pyyhkii koko ajan.
Kirjoitti: RK - 02.10.11 - klo:13:49
No eihän ne pyyhkijät sitten alkuviikosta taas toimineet. Vaihdoin pyyhkijän viiksen ja ei vaikutusta. Viiksi pakettiin ja takaisin kauppaan. Käytin tihkurelettä irti ja irroitin sen suojakotelon, ehjältä näytti, ei huonoja juotoksia eikä hapettumia. Seuraavana päivänä sitten uuden releen ostoon. Lähdin liikenteeseen ja > Ei hemmetti, pyyhkijät toimii taas niinkuin pitääkin  ;D.
Ei tullut vika takaisin ennen kuin tänään taas satoi vettä ja pyyhkijät olivat päällä 10-15min.
Olisiko tuossa nyt sellainen, että tuo rele "kuumenee" kun pyyhkijät ovat päällä vähän aikaa ja sitten vika tulee päälle?
Huomenna varmaankin relettä ostamaan? ???
Otsikko: Vs: Passat 3b lasinpyyhkijät pyyhkii koko ajan.
Kirjoitti: tsiih - 02.10.11 - klo:16:03
Varmaankin juu, ei taida enää olla muita vaihtoehtoja.
Otsikko: Vs: Passat 3b lasinpyyhkijät pyyhkii koko ajan.
Kirjoitti: RK - 06.10.11 - klo:10:11
Yes! Pyyhkijät korjattu. Tihkurelehän siellä temppuili. Releellä oli hintaa 42,80eur, merkkiliikeestä piti ostaa (ja niiden tilata se koska ei varastossa), ei ollut paikallisissa autosähköliikkeissä.
Otsikko: Vs: Passat 3b lasinpyyhkijät pyyhkii koko ajan.
Kirjoitti: kaukopartio - 19.08.13 - klo:23:10
Minulla jäi myös pyyhkimet koko ajan pyyhkimään eikä niitä saanut mitenkään pois päältä. Käytin relettä irti ja auki ja putsasin sitä vaikkei päälle päin mitään vikaa eikä likaa näkynyt. Laitoin releen takaisin ja alkoi taas toimimaan. Olisiko rele ollut huonosti koskettimissa kiinni tai sitten se alkaa olla vaihtokunnossa.