No niin, tässäpä tämä meikäläisen farkku. TSI liikuttaa koria mukavasti, varustetasona Copa Plussa.
(http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/262930_2170691100262_1036273922_2496543_7340323_n.jpg)
Alustana toimii V-Maxxin coilit, lopullinen stance on vielä hakematta.
(http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/297597_2177227383665_1036273922_2505086_6894038_n.jpg)
Vakaajan tangot jouduin jättämään irti, vakaajan otettua vetariin kiinni. Huomenna tulee säädettävät, joten ongelma poistuu niiden myötä.
Vanteet ja kattohomma vielä auki, katotaan mitä tuleman pitää ;)
Muutti melkoisesti ulkoista olemusta madaltaminen. Itse mietin että josko omaani tiputtaisin 30-40mm (vaikka yksi kriteeri autonvaihdolle oli mm. täydellä kuormalla mökille pääsy ilman pohjakosketuksia) . Edellisellä meinaan tultiin joltain mökkiteiltä peräedellä pois kun ei vaan perille pääsy onnistunut.
Paljonko alusta maksoi, mistä ostit ja missä asennutit? vai laitoitko itse?
Summa summarum; näyttää erittäin hyvältä jo nyt!
Autovaruste.net istä tilasin. Viikkoon tuli tavara perille ja hintaa kertyi n. 410â,¬+ postit. Kuvassa näyttää perä vähän laahaavat, mutta kyllä se balanssissa on. Huomenna tosiaan vak.tangot kiinni ja lopulliset säädöt kohdalleen.
Ja itse vaihdoin paikallisen autokorjaamon työkaluja apuna käyttäen. Ei ollut paha homma, rauhassa tehden "kahvitunnin" kera aikaa meni alle kolme tuntia.
Hyvin näyttää madallus pukevan Ibizaa. Omaan makuun voisi ehkä ottaa piirun verran ylöskin. :) Kokeilin muuten Ibiza FR:ää eilen, ja samalla tuli testattua miltä 17" vanteet tuntuu Ibizan alla. Mielestäni melussa ja mukavuudessa ei nyt juurikaan ollut eroa omaan verrattuna, joten harkinnassa olisi 17" vanteet kesäksi. Kattoo nyt.
Tuossa naapurissa on 17" sagat yhdessä valkoisessa Ibizassa ja näyttää mielestäni hyvälle kyllä.
Niin tuli vannehankinta ratkaistua ja alle tulevat legendaariset BBS RS. Koko tulee olemaan 17" ja etuvanteet 7.5", takaset 8.5" Kuvia tulee kun vanteet rantautuvat kotiin. Tässä vielä kännynäpsy orkkis pyörillä:
(http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/320485_2184737291408_1036273922_2514477_5964451_n.jpg)
Tulevilla vanteilla saadaan Ibbeen muhkeutta lisää, toivoen samalla, että renkaat mahtuvat pyörimään ilman kaarikosketuksia.
Ihan uteliaisuuttani kysyn, mutta mikä funktio tuolla vanteen leveys valinnoilla oikein on? En oikein ymmärrä että miksi laittaa kapeampaa vannetta eteen kuin taakse etuvetoisessa autossa. Takavetoisessa tuo olisi paremmin ymmärrettävistä. Siis vetävillä pyörillä leveämpää vannetta/rengasta.
Lainaus käyttäjältä: JouniN - 23.08.11 - klo:07:49
Ihan uteliaisuuttani kysyn, mutta mikä funktio tuolla vanteen leveys valinnoilla oikein on?
Lainaus käyttäjältä: tepi - 22.08.11 - klo:00:34
Tulevilla vanteilla saadaan Ibbeen muhkeutta lisää, toivoen samalla, että renkaat mahtuvat pyörimään ilman kaarikosketuksia.
Tuossa kait tuo vastaus, samassa setissä erilaisten specsien omaavien vanteiden kanssa voi tulla jossain vaiheessa ongelmia, siksi itse torppasin vastaavan ajatuksen.
No kylläpä istuu madallus tähän autoon todella hienosti!! Auton luonne muuttui kertaheitolla...
Takalokareissa pyörät on monesti enemmän sisällä, joten ulkonäön vuoksi niitä leveämpiä sinne taakse laitetaan. Tuossa sitten tulee ongelma tosin kun renkaat alkaa kulumaan edestä kuitenkin nopeammin, eli leveämpiä vanteita ei voi vaihtaa eteen. Pikku-uhrauksia toki kun haetaan parempaa ulkonäköä.
Peukkua kuitenkin tepille, kun tekee näin pioneerityötä meidän muidenkin puolesta. Taitaapa olla ensimmäinen kunnolla madallettu Ibiza ST, johon tulee näyttävää vannetta alle. Korihan on aina ollut mielestäni luokassaan todella pätevästi muotoiltu, joten madallettuna ja sopivilla vanteilla onnistunut muotoilu päässee vihdoin täyteen arvoonsa. Odotan mielenkiinnolla kuvia lopputuloksesta. 8)
PS. Oletko ajellut vielä tuolla uudella alustalla? Miltä tuntuu, ja ottaako vielä noilla orkkisrenkailla kiinni mistään?
Lainaus käyttäjältä: Panze - 23.08.11 - klo:08:29
No kylläpä istuu madallus tähän autoon todella hienosti!! Auton luonne muuttui kertaheitolla...
Jep, itse asiassa tuo "ennen" kuva näyttää kuin autossa olisi korotettu alusta :)
Juu, tulee mieleen Ibiza ST allroad tms. :)
Sanotaanko näin, että alustan vaihdon myötä tuntuu kuin ajaisi karting-autolla ;D
Onhan se kova, siitä ei pääse mihinkään, mutta sellaisestä mä tykkäänkin. Vaimo kävi vkonloppuna lasten ja anopin kanssa heittämässä hesan reissun (yht. n 1200 km), eikä kukaan valittanut kovuudesta.
Matalimmasta kohdasta maahan mitannuna korkeus on tällä hetkellä 6.5 cm. Nostan tuosta hieman ylöspäin, kun vaan saan uudet vanteet kotiin.
Eikä näissä "tyyning-hommissa" ole mitään järkeä koskaan. Muokkailen autosta sellaisen, joka miellyttää omaa silmää ja erottuu kuitenkin edukseen naapureiden Toyotoista ;)
Bäk in pisnes :D
RS vanteet jäi hommaamatta takavanteiden leveyden vuoksi. Hyvä niin, sillä ne ei olis mitenkään mahtuneet pyörimään alla. Eli ostin nuukana miehenä BBS LM replicat (inter action b9), koko 7.5/17". ET-luku on 35. Renkaiden koko on 205/45. Takana mahtuu pyörimään erittäin hyvin, edessä näyttää olevan todella tarkka tosta et-luvusta. Tolppaan jää hyvin tilaa, mutta kikkarapää-inssi on kaikessa ihanuudessaan veistellyt todella ikävän pidikkeen etukaaren sisään. Eli pidike yhdistää puskurin ja loksun ja sijaitsee sivulta katsottuna klo 14:ssa. Nykyinen vanne tulee sopivan lähelle loksun reunaa, mutta jos tykkää ajaa yhtään urheilullisemmin (kuten minä), niin tämänhetkisellä madalluksella kuuluu kurvaillessa joskus skriik-ääni. Nostin autoa sentin ylöspäin ja matka jatkuu taas ilman ylimääräisiä äänähdyksiä :)
Ajettavuus on nykyisellään erittäin hyvä. Auto menee luotisuoraan ja mutkapätkillä kori ei kallistele juuri lainkaan, tykkään todella!
Tulossa on:
- replica-vanteisiin pakolliset replica bbs-merkit ;)
- pitkän harkinnan jälkeen katon teippaus mustaksi
- etumaski FR-hunajakennoksi, kromireunus teipataan mustaksi
- musta peilit?? mielipiteitä arvon herrat
- etuikkunoihin samansävyiset kalvot, kuin takanakin
- vilkkupolttimot vaihtuvat hopeisiin
- takahelma maalataan korinväriin, teipillä tulee liikaa sävyeroa
Tuossa kauppalistaa näin alkuun ;D
Ja tässä foto autosta nykyisellään:
(http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/292858_2216108595671_1036273922_2554088_3322288_n.jpg)
Onse vaan perhanan hiano jo tuollaisenaan. Vannevalintakin erittäin onnistunut. Samaa rengasokoa itsekin ajattelin kesäksi ..
Vinkeän näköinen peli ja muutoksetkin vaikuttavat lupaavilta.
Hienosti sopii nuo vanteet :)
Lainaus käyttäjältä: nikob - 11.09.11 - klo:18:23
Hienosti sopii nuo vanteet :)
Niin sopii hyvin vanteet :)
Kiitos, vannevalinta osui myös omasta mielestäni kohdalleen. Vanne painaa 10,2 kg ja renkaat kanssa 18,6 kg. Tuollaista settiä jaksaa vielä pikkumosa pyörittää ;)
Tarrat laitettu vanteisiin, muuten auton päivitys on hieman jäissä.
Katon teippaaminen ei olekaan niin yksinkertaista mitä mietin. Jos teippiä lähtee vetämään tuulilasin leveydeltä, niin ensimmäiseksi vastassa on kattokaiteet. Noi joutuisi ottamaan pois tieltä, joten sitä varten tulisi purkaa sisäverhousta. Ajatus ei juuri houkuttele näinkin uudessa autossa, mun tuurilla sen myötä alkaa nitinät ja natinat, joita en vielä halua kuulla.
Toinen haittatekijä on antenni, joka sojottaa keskellä kattoa. Ton varmaan saa purettua alta pois, mutta ilmeisesti siihenkin tarvitaan kattoverhouksen purkamista?
Viimeinen mietinnän aihe on takaspoikka. Jos sen vetää myös mustaksi, niin tuleeko perästä turhan "nöpö"? Omasta mielestä kyllä. Jos sen jättää valkoiseksi, niin hyppääkö se silmille muuten mustasta katto/lasilinjasta? Omasta mielestä kyllä. On tää vaikeeta :D Kun autoa katsoo näiden pähkäilyjen jälkeen, niin valkoinen katto on IHAN hyvän näköinen ;) Katotaan mitä aika tuo tullessaan.
Vahausta luvassa tällä vkolla, hain juuri postista purkin Collinite 476S:ää.
Hyvältä näyttää. Epäilen, että tuo kattohomma ei ole järkevä, sillä auto on väriltään hyvin balanssissa.
Morjesta Tepi!
Ittelläki polttelee toi allroad lookin poisto omassa ibizassa....Paljonko oot omaas pudottanu noissa fotoissa mitä oot postannu? onksi siinä yhtään varaa pistää korkeemmaksi? Oma ei voi ihan käytännön syistä olla noin matalalla...ja saitko noi lyhyemmät koiranluut samasta liikkeestä?
Dänks!
Moroo! Autoa tuli madallettua noin 70-80 mm. Tuo ei todellakaan ole liian matala, kertaakaan ei ole ottanut maahan kiinni. Alinpana menee pohjamuovit, keulan suhteen tuota voisi madaltaa vielä sen 7 cm :).
Madaltaisin autoa vielä tuosta nykyisestä, mutta vanteiden et:n vuoksi ei enää pysty, ottaa muuten helposti kaareen kiinni. Ibiza on erittäin sporttien ajaa, taittuu mutkiin todella nöyrästi.
Nostovaraa coileissa on tuosta nykytilasta ainakin 40mm ja laskea voi vielä n.20mm. Säädettävät vakaajatangot tilasin samasta firmasta, toimitus oli nopea ja hinta muistaakseni 55â,¬.
Lainaus käyttäjältä: tepi - 03.10.11 - klo:17:16
Moroo! Autoa tuli madallettua noin 70-80 mm. Tuo ei todellakaan ole liian matala, kertaakaan ei ole ottanut maahan kiinni. Alinpana menee pohjamuovit, keulan suhteen tuota voisi madaltaa vielä sen 7 cm :).
Madaltaisin autoa vielä tuosta nykyisestä, mutta vanteiden et:n vuoksi ei enää pysty, ottaa muuten helposti kaareen kiinni. Ibiza on erittäin sporttien ajaa, taittuu mutkiin todella nöyrästi.
Nostovaraa coileissa on tuosta nykytilasta ainakin 40mm ja laskea voi vielä n.20mm. Säädettävät vakaajatangot tilasin samasta firmasta, toimitus oli nopea ja hinta muistaakseni 55â,¬.
No tossahan vois olla meikäläiselleki hyvä setti... ja polte senkun kasvaa! ;D Onks mitään käryy vaikuttaako Iskareiden/jousien vaihto alustan takuuseen puslien/laakereiden yms. osalta? Tänään renkaidenhakureissulla kyselin vw huollosta ja ei osannut huoltomies oikein varmalla sanoo...enkä oo aikasemmin takuunalaiseen vehkeeseen alustaa päivittänyt...
Tällasta ennen en oo tienny olevankaan, siis ST-Ibizaa.. (moukka..)
Hienolta näyttää muutokset. Pari omaa mielipidettä kuitenkin.. Vanteita sais tuoda kuvien perusteella reilusti ulommas ja keskilätkiin mieluummin jotain kivaa muuta, kun BBS-teksti, kun kerran replicat ovat.. (puritanisti.?.)
LainaaNo tossahan vois olla meikäläiselleki hyvä setti... ja polte senkun kasvaa! Onks mitään käryy vaikuttaako Iskareiden/jousien vaihto alustan takuuseen puslien/laakereiden yms. osalta? Tänään renkaidenhakureissulla kyselin vw huollosta ja ei osannut huoltomies oikein varmalla sanoo...enkä oo aikasemmin takuunalaiseen vehkeeseen alustaa päivittänyt...
Mitä itse olen näiden kanssa (yleisesti autojen) touhunnut, niin, jos takuun aikana vaihdat oikeastaan minkä tahansa alkuperäisen osan "ei-alkuperäiseen", niin takuu raukeaa.. Tämä ei siis ole ääretön totuus, vaan se, mihin itse olen törmännyt..
Lainaus käyttäjältä: kuikelo - 11.10.11 - klo:00:19
Mitä itse olen näiden kanssa (yleisesti autojen) touhunnut, niin, jos takuun aikana vaihdat oikeastaan minkä tahansa alkuperäisen osan "ei-alkuperäiseen", niin takuu raukeaa.. Tämä ei siis ole ääretön totuus, vaan se, mihin itse olen törmännyt..
Alustan osien takuu raukeaa!
Lainaus käyttäjältä: kuikelo - 11.10.11 - klo:00:05
Tällasta ennen en oo tienny olevankaan, siis ST-Ibizaa.. (moukka..)
Hienolta näyttää muutokset. Pari omaa mielipidettä kuitenkin.. Vanteita sais tuoda kuvien perusteella reilusti ulommas ja keskilätkiin mieluummin jotain kivaa muuta, kun BBS-teksti, kun kerran replicat ovat.. (puritanisti.?.)
Tällä hetkellä bbs:n lätkät, äkkiähän noita vaihtaa jos sille päälle sattuu ;)
Takaa vanteita voisi tuoda ulospäin noilla renkailla 5mm, edestä ei sitten yhtään. Tuolla alustan korkeudella ja noilla "ylikorkeilla" renkailla ottaa jo nyt kiinni jos oikein rankasti kanttaa. ;) Olisihan se toki paljon siistimmän näköinen. Ei vaan jaksa jokapäivä kuunnella vaimon valitusta asiasta, että on se perkele kun ei voi olla yhtään NORMAALIA autoa pihassa, jolla voisi ajaa NORMAALISTI ;D Pitäisi siis siirtyä kerrostalon korkeudella kulkevaan Avensikseen ;)
edit: vai tarkoititko kuikelo noita orkkisvanteita? Ne ovat 7" leveet ja et on 41, noi replicat on 7,5" ja et 35, että ei niissä niiiiiin hirveesti jää tilaa kaareen.
Pientä näpräilyä valojen suhteen tehty. Etuvaloihin laitoin Lamin-x tint kalvot. Toi on haalein sävy ja luonnossa näyttää pirun hyvältä :)
Kuva on todella surkea, mutta kyllä siitä jotain erottaa:
(http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/381194_2410933106162_1036273922_2721199_2047608986_n.jpg)
Seatin logokin sai tummaa väriä samalla.
Iso peukku täältä, näyttää hyvältä.. 8) Ostit varmaan metritavarana tota kalvoa? Oliko vaikea laittaa paikalleen valoihin?
Metritavarana ostin, tohon riitti 40x60 cm. Asennus aikas helppoa, aikaa kannattaa varata. Fairy veden avulla kalvot paikalleen ja kirurgin veitsellä leikkasin ylimääräiset pois. Valotehossa en huomannut mitään alenemaa.
On kyllä hienot valot. Pitää kyllä jossain vaiheessa omankin kipon valoihin laittaa sävyä
Vaihdoin parkki ja rekkaripolttimot canbus-ledeihin. Modaus piristi kummasti ilmettä, mutta mittaristoon jäi palamaan palaneen polttimon vikavalo. Saakohan tuota mitenkään ohjelmoitua pois?
Piristystä keulaan uuden maskin muodossa. Kromikehyksen maalasin mustalla ja on noin tsiljoona kertaa parempi noin :)
(http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/149405_3580272738922_1036273922_3231326_1775500426_n.jpg)
Sisätilat saivat uutta ilmettä poljinpintojen muodossa. Taakse tulee kuraläpät ja takahelma saa väriä pintaan. Vanteita tuodaan myös ulospäin 10mm speicereiden avulla. Noilla mennään kunnes taas uutta keksitään ;)
Mistä hommasit ton etumaskin? Minkä hintanen oli?
http://www.seat-leon.de/shop/seatleon/index.php (http://www.seat-leon.de/shop/seatleon/index.php)
Tuolta tilasin, toimitus nopeaa. Hintaa näyttää olevan 57,80â,¬
Lainaus käyttäjältä: tepi - 28.05.12 - klo:17:46
http://www.seat-leon.de/shop/seatleon/index.php (http://www.seat-leon.de/shop/seatleon/index.php)
Tuolta tilasin, toimitus nopeaa. Hintaa näyttää olevan 57,80â,¬
Katoinkin ton, mut huomasin toimituskulut 17e+ niin ajattelin löytyykö jostain halvempaa vaihtoehtoa :D
Marmorilta tuo maski karvan yli 80â,¬ ja viikossa toimitus...en lähtenyt itse kikkailemaan muutaman lantin takia nettikaupoista.
Lainaus käyttäjältä: lemmentalja - 28.05.12 - klo:19:04
Marmorilta tuo maski karvan yli 80â,¬ ja viikossa toimitus...en lähtenyt itse kikkailemaan muutaman lantin takia nettikaupoista.
heitä ihmeessä linkillä :)
Ei pelkkää maskia kannata ulkomailta tilata. Mulla tuli paketin mukana polkimiin pintaa ja vähän muutakin dingelitankelia ;)
Eli siis merkkiliikkeestä kävin hakeemassa. Tilaustavaraa oli ainakin helsingissä ja viikossa saivat myymälään.
Edit:
Ja tiskillä siis ilmoittaa haluavansa 6J FR ibizan maskin. Varaosanumeroa en tähän hätään saa.
Lainaus käyttäjältä: lemmentalja - 29.05.12 - klo:01:07
Ja tiskillä siis ilmoittaa haluavansa 6J FR ibizan maskin. Varaosanumeroa en tähän hätään saa.
Osanumero: 6J0 853 651 A 9B9
Lainaus käyttäjältä: lemmentalja - 29.05.12 - klo:01:07
Eli siis merkkiliikkeestä kävin hakeemassa. Tilaustavaraa oli ainakin helsingissä ja viikossa saivat myymälään.
Juu, soittelinkin seat centeriin ja sanoivat hinnaksi about 90â,¬
Seat sai tänään taakse 10mm spacerit. Vanne tulee kivasti lähemmäksi kaarta, vaikka vielä olisi ollut vara ottaa ainakin 5mm ulospäin.
Jaan tämän tiedon siksi, että jollekin voi olla apua vanne hankinnassa, etenkin ET-luvun osalta.
Setti: 7½/17" ET35 vanne, jonka päällä 205/45 kumi. Tuohon lätyt väliin, niin nykyinen ET on 25 ja vielä on varaa leventää vannetta tai tuoda sitä ulospäin.
Jos olisin nyt vanteita ostamassa, niin valitsisin taakse 8½" leveen vanteen 205/40 kumilla ja eteen toi 7½" on passeli.
Irroittelin tänään taka ja etuhelman, ylihuomenna menee maalaukseen. Takahelma vedetään kokonaan korinväriin ja katson sitten miltä näyttää. Jos perä on liian "pliisu", niin teippaan sitten keskeltä alueen mattamustalla.
Helmat lähtee helposti irti. Muutama torx-ruuvi irti, ruuvimeisseli ja hieman voimaa, sillä ne antautuivat ja vieläpä ehjänä :)
(http://www.albumini.fi/Foto-TF3DAXWR.jpg) (http://www.albumini.fi/Foto-GKXXYID7.jpg)
Puskureiden helmat haettu maalarilta. Jälki on hyvää, niinkuin pitääkin. Ensimmäinen hymy tosiaan irtosi jo siitä, ettei helmoissa ollut valumia, roskia ym.ym. koska joskus on saanut täyttä kuraa ns. ammattimaalarin jäljiltä.
Toinen positiivinen yllätys oli kun menin tiskille maksamaan työn. Sihteeri aikansa naputtelu konetta ja ynnäili menneet materiaalit ja työn ja loppusumma koko hommalle oli........63,71â,¬! :o :o Siis mitä h*lvettiä?? Oikeesti? Käytiin vielä työlista läpi, jonka maalari oli toimistoon toimittanut. Kaikki oli eritelty-> osien puhdistus, hionta, tartunnat, maalit ja lakat. Kaikki täsmäsi ja työajasta oli veloittanut ½ tuntia. Nyt voi jo sanoa, että eipä kehtaa itse alkaa osia maalailemaan jos noin halvalla saa pintaa.
Auton ilme muuttui kerralla parempaan. Takapää näyttää yhtenäiseltä. Saattaa tosin olla, että teippaan puskurin keskiosan mattamustalla, kokeilen ainakin miltä se näyttää.
Enemmän ilmettä tuli keulaan. Keula näyttää nyt matalemmalta, vaikka maalattua osaa on näkyvillä vain n. 5cm. Pari fotoa vielä todisteeksi suorituksesta :)
(http://www.albumini.fi/GroteFoto-W8Z87DCW.jpg)
(http://www.albumini.fi/GroteFoto-4V3PSN8T.jpg)
Parempi luukki tuli nyt kun osat maalattu.
Missä käytit maalauksessa? :D
Vihreä peukku tälle. Etenkin perä näyttää nyt tosiaan huomattavasti paremmalta.
Kyllä siinä omakin silmä taas lepää hetken :). Katon teippaus edelleen mietityttää, tekis mieli kokeilla miltä se näyttää mustana. Samoin takalasinpyyhkimen sheivaus on mietinnän alla.
Lainaus käyttäjältä: Peltzi - 19.07.12 - klo:13:10
Missä käytit maalauksessa? :D
Maalauksen suoritti paikallinen korjaamo: http://www.nmkk.net/index.htm (http://www.nmkk.net/index.htm)
Hyvältä näyttää helmojen maalauksen jälkeen. Komiaksi on iPizza hipelöity.
Lainaus käyttäjältä: tepi - 19.07.12 - klo:15:31
Samoin takalasinpyyhkimen sheivaus on mietinnän alla.
Ã,,lä lähre shinne, sanois Juti.
A) Takalasinpyyhin on oikeasti hyödyllinen (ainakin itsellä käytössä vesisateella, räntäsateella, lumisateella, sateella...)
B) Talvella jää ja lumi sulaa takalasin lämppärillä, mutta millä sitten pyyhit ne pois?
C) Poistamisen jälkeen se reiän peittävä lätkä näyttää siltä, että pyyhin on hajonnut eikä ole ollut rahaa hankkia uutta.
D) Juti ei poistais sitä ;)