VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Skoda => Roomster => Aiheen aloitti: Voi pojat - 09.08.11 - klo:13:16

Otsikko: Roomsterin sähköikkunat
Kirjoitti: Voi pojat - 09.08.11 - klo:13:16
Onko muilla ollut ongelmia Roomsterin etu sähköikkunoiden kanssa. Omassa lasit toimii satunnaisesti muutaman päivän ja sitten lakkoilevat viikon pari. Molemmat lasit on pimeenä tai toimii, ei yksistään.Sulake on ehjä. Olisiko viisaampia, jotka tietäisivät, mistä vikaa lähteä hakemaan.
Otsikko: Vs: Roomsterin sähköikkunat
Kirjoitti: VodmarVortex - 09.08.11 - klo:16:27
Mulla oli ongelmaa toisen takalasin kanssa aika uutena. Satunnaisesti jumitti ala-asentoon tai vaihtoehtoisesti päätti olla avautumatta. Ongelma korjaantui ihan yksinkertaisesti voitelulla.
Otsikko: Vs: Roomsterin sähköikkunat
Kirjoitti: tet - 09.08.11 - klo:19:01
Lainaus käyttäjältä: Voi pojat - 09.08.11 - klo:13:16
Onko muilla ollut ongelmia Roomsterin etu sähköikkunoiden kanssa. Omassa lasit toimii satunnaisesti muutaman päivän ja sitten lakkoilevat viikon pari. Molemmat lasit on pimeenä tai toimii, ei yksistään.Sulake on ehjä. Olisiko viisaampia, jotka tietäisivät, mistä vikaa lähteä hakemaan.

Oletko testannut molempien etuovien nappulat? En tunne Roomsterin sielunelämää, mutta ainakin Golfissa on molemmille oville oma kontrolleri. Jos vika olisi kuskin oven kontrollerissa niin repsikan puolen pitäisi varmaan toimia sen puolen namiskasta. :-\
Otsikko: Vs: Roomsterin sähköikkunat
Kirjoitti: Voi pojat - 12.08.11 - klo:11:57
Kun ikkunat lopettavat toimintansa, niin eivät toimi kuskin oven, eikä ovien omista kytkimistä.
Otsikko: Vs: Roomsterin sähköikkunat
Kirjoitti: P_Valtonen - 15.08.11 - klo:20:30
Nyt molemmat sähköiset etulasit jumissa, onneksi yläasennossa.
Mikään kytkin kabiinissa ei aiheuta äksöniä. Kuskin ovesta virta-avaimella saa ajettua alas/ylös.

Menee takuuseen (vm 2007, ostettu 2 viikkoa sitten).
Mielenkiinnolla odottelen kauanko Laakosen pojat ettii vikaa, kun sinne asti pääsen...
Otsikko: Vs: Roomsterin sähköikkunat
Kirjoitti: P_Valtonen - 15.09.11 - klo:23:29
Laakkosen pojat etti vian nopsaan: oven johtosarja satasen ja työt saman verran....
Otsikko: Vs: Roomsterin sähköikkunat
Kirjoitti: Makiluola - 18.04.12 - klo:09:46
Minulla hajosi vm 2007 Skoda Roomsterista mystisesti kaikki sen lasinnostimien sähkömoottorit saman aikaisesti (4kpl). Vika ilmeni 2011 huhtikuussa.  Syytä ei koskaan löydetty, miksi nämä kaikki neljä lasinnostimien sähkömoottoria olivat hajonneet samanaikaisesti. Sulake oli ehjä!  Autoni oli tuolloin 4 vuotta vanha ja ajettu vain 40.000 kilometriä. Kaikki huollot oli tehty huolto-ohjelman mukaisesti ajallaan merkkiliikkeessä. Sain kaikki korjauskulut loppujen lopuksi 100% takaisin maahantuojalta ns. Good Will päätöksellä. Tätä sain "vääntää" heille ja myyjäliikkeelle "rautalangasta" kuluttajariitalautakunnan avustuksella 5 kuukautta.  :-\
Otsikko: Vs: Roomsterin sähköikkunat
Kirjoitti: samisa - 29.05.14 - klo:21:39
Voi räkä. Vaimon Roomsterista hyytyi talvella kaikki ikkunat yhtaikaisesti. Jaa-a kuinkahan äijän käy.....
Otsikko: Vs: Roomsterin sähköikkunat
Kirjoitti: pekkis924 - 10.11.14 - klo:18:59
Itellä kans etuikkunat lakkasivat liikkumasta. Nyrkkipaja korjasi johtosarjoja. Saapa nähdä kauanko kestävät.
Otsikko: Vs: Roomsterin sähköikkunat
Kirjoitti: tnoppa - 12.11.14 - klo:10:39
Ikkunat ei toimi täälläkään, kummassakaan etuovessa. Kuskinoven johtosarjaa joskus paikkailtu, mutta mittailujen mukaan johdot ehjät oven liittimille saakka. Ikkunan moottorille tulee 12v ja maat. Muuten ovessa sähköt toimii. Olisko moottori/control unit särki?
Otsikko: Vs: Roomsterin sähköikkunat
Kirjoitti: samisa - 08.02.15 - klo:08:23
Teillekin tiedoksi, että ainakin Superbin johtosarjat saa joskus menemään takuuseen vielä pitkään takuuajan päätyttyäkin. Niitä tuppaa noissa autoissa menemään....
Otsikko: Vs: Roomsterin sähköikkunat
Kirjoitti: Pasi72 - 18.01.17 - klo:15:25
 Ne johtosarjat näyttää pykivän aina niiden kumisuojien kohdalla ( Peräkontti ja ovet).
Ajattelin vilkaista mitä oven sisällä on , kun kuskin ikkuna lopetti toimintansa, ainakin muutama noista kaapeleista oli pykinyt poikki, tietysti kiinnostaisi mitä maksaa uusi johtosarja ( nyt juottelin katkenneet, saas nähdä miten pitkään kestää), liitin näytti melkoisen eksoottiselta ja todennäköisesti ei löydy kuin merkkiliikkeestä.
Otsikko: Vs: Roomsterin sähköikkunat
Kirjoitti: Daatta - 18.01.17 - klo:15:58
Johtojen eristeet ovat jotain kierrätysmuovipaskaa ja murtuvat jo pienillä kilometreillä. Juottaminen pitää tehdä niin, ettei juotos osu katkoksen kohdalle. Eli pätkä uutta johtoa väliin ja juotokset lähelle liittimiä, pois taivutuskohdasta. Jos johtosarjojen laatu ei ole parantunut, niin uusi osa ei sen kauempaa kestä...

Vikakoodit lukemalla saa myös kuvaa ongelman laajuudesta.
Otsikko: Vs: Roomsterin sähköikkunat
Kirjoitti: Tepe - 09.01.18 - klo:17:44
Vanhaa topiccia nostellaan. Mulla on -07 mallinen Roomsteri. Ostin sen nelisen vuotta sitten ja siitä niukahti noi sähköikkunat kahden viikon jälkeen. Metro autossa niitä sitten korjailtiin takuuseen neljään kertaan. Vika oli millon moottoreissa, aivoissa ja johtosarjassa. Loppuviimein saivat kuntoon mutteivät sitten kertoneet mikä oli lopullinen vika. Nythän ne reistaa taas ja epäilen johtosarjaa. Rupeaa toimimaan aina kun antaa nyrkkiä oveen.
Otsikko: Vs: Roomsterin sähköikkunat
Kirjoitti: aksola - 09.04.18 - klo:09:36
Täällä samaa vaivaa. -07 Roomster, kaikki neljä sähköikkunaa mykistyi kertalaakista, mikään ei toimi mistään napista.

Autosähköihin erikoistunut tuttu katsoi ovien johtosarjat läpi, ja hänen mielestään johtoja ei ole poikki.

Mitä seuraavaksi? Onko sähkölasien ohjausboksi siis kuskin ovessa kuten olen ymmärtänyt? Onko paha homma vaihtaa?

Keskuslukko toimii normaalisti, ja myös kuskin ovessa olevaan ikkunoiden avauspaneeliin tulee kyllä valo siihen nappiin mistä saa estettyä ikkunoiden avaamisen muista ovista.
Otsikko: Vs: Roomsterin sähköikkunat
Kirjoitti: Voi pojat - 24.04.18 - klo:08:03
Kyllä 95% Roomsterin ikkunoiden, peilien ja kaiuttimien ongelmista on oven/takaluukun johtosarjoista. Saahan sitä vikaa hakea muualtakin, mutta minulla on kaikki olleet johtojen vikaa. On tuossa ajeltu Roomsterilla 331tkm, alkaa tulla tutuksi.
Otsikko: Vs: Roomsterin sähköikkunat
Kirjoitti: aksola - 07.05.18 - klo:12:15
Lainaus käyttäjältä: aksola - 09.04.18 - klo:09:36
Täällä samaa vaivaa. -07 Roomster, kaikki neljä sähköikkunaa mykistyi kertalaakista, mikään ei toimi mistään napista.

Autosähköihin erikoistunut tuttu katsoi ovien johtosarjat läpi, ja hänen mielestään johtoja ei ole poikki.

Mitä seuraavaksi? Onko sähkölasien ohjausboksi siis kuskin ovessa kuten olen ymmärtänyt? Onko paha homma vaihtaa?

Keskuslukko toimii normaalisti, ja myös kuskin ovessa olevaan ikkunoiden avauspaneeliin tulee kyllä valo siihen nappiin mistä saa estettyä ikkunoiden avaamisen muista ovista.

Nämä tuli kuin tulikin kuntoon viimein. Johtosarjoja tuli tutkittua ja räpellettyä, tosiaan kuskin oven läpiviennin kohdalla kumihaitarin sisällä oli useampi johto, josta kuori oli murtunut ja johtimet näkyvissä mutta yksikään ei täysin katkennut. Käytin myös kärryn Motonetissa Motomaatin järjestelmätestissä, ei löytynyt mitään oviin tai ikkunoihin liittyviä koodeja (löytyi kyllä ilmastoinnin kytkimen ja nokka-akselin asentoanturin koodit joten ei sinänsä turha reissu. 22e nollauksineen ja eipä tullut vietyä turhaan täyttöhuoltoon, koska syy kompressorin käynnistymättömyyteen ei olekaan aineen vähyys). Päätin investoida uuteen johtosarjaan (Laakkosella 150e) mutta eipä lähteneet ikkunat tulille. Johtosarjan sain uitettua paikalleen irrottamatta kuskin oven kaiutinta, joissain netistä löytämissäni ohjeissa neuvottiin poraamaan kaiuttimen popniitit irti, säästyi hieman vaivaa siinäkin. Oli jo siinä ja siinä lähteekö koko rotisko nettiautoon myyntiin, mutta emäntä (hänen autonsa kyseessä) kallistui kuitenkin sille kannalle, että kokeillaan vielä laittaa uusi ohjausboksi, joka siis kuskin oven moottorin yhteydessä. Laakkosella hinta tälle moottori-ohjainboksipaketille 233e. Vika oli siis tässä ohjainboksissa, nyt ikkunat toimii toistaiseksi. Eipä uskoisi kun katsoo tuota alareunastaan ruosteista ovea, että siellä on lähes 400 eurolla uutta tekniikkaa sisällä ;)
Otsikko: Vs: Roomsterin sähköikkunat
Kirjoitti: Caddymies - 18.06.18 - klo:20:16
Mulla kans -07 Roomster. Sähköikkunat tempuilee mutta napakka nyrkin isku kuskin oveen katkaisijan kohdalle korjaa tilanteen, välillä jopa viikoiksi. Talvella nuo pelitti välillä käänteisesti, kun yritti nostaa meni alas jne. Välillä rumppas ylös alas ennekuin ymmärti suunnan mihin pitäisi mennä. Ei ole muuten tylsää tämän auton kanssa.
Otsikko: Vs: Roomsterin sähköikkunat
Kirjoitti: Harry S Morgan - 11.01.19 - klo:09:30
Nostetaanpa vanhaa topikkia.

Eli täälä ollut myös ongelmia sähkölasien kanssa.

Kummankin oven johtosarja tietysti oli enemmän tai vähemmän poikki ovien karmien/saranoiden kohdalta.
Johtosarjan vaihdon jälkeen kuskinpuoleinen ikkuna ei toiminut normaalisti, vaan se toimi niin kauan kunnes sammutit auton. Ikkuna alkoi toimimaan vaan jos käytti akun irti. (Apukuskin ikkuna siis toimi tässä vaiheessa)
Selvittelin asiaa ja päädyin siihen ratkaisuun, että kuskinpuoleinen sähkölasin moottorin yhteydessä oleva ohjainyksikkö olisi mykkänä. Ohjainyksikkö on siis muovikuoren alla, johon tulee johtosarjan liittimet kiinni.

Otin ohjainyksikön irti ja käytin sitä 200-asteisessa uunissa noin 8min (keskitasolla) ja laitoin moottorin taas kasaan. >>> alkoi toimimaan. Eli noissa kai on kylmäjuotoksia tjms. jotka ajan myötä haurastuu.

Seurataan tilannetta, että kuinka pitkäikäinen korjaus on.
Otsikko: Vs: Roomsterin sähköikkunat
Kirjoitti: Tepe - 16.06.19 - klo:17:59
Pikkasen nostoa kun rupeaa taas risomaan noiden ikkunoiden toimimattomuus. Miten noi  ovipahvit lähtee irti että pääsee käsiksi tohon moottori/ohjausyksikkö hässäkkään?
Otsikko: Vs: Roomsterin sähköikkunat
Kirjoitti: walla - 11.07.19 - klo:13:18
...mullakin noi etuovien sähkölasit otti lopputilin  :-[
Kuumeinen vianetsintä päällä. Johtosarja vaihdettu...pahasti epäilen tuota ohjainkorttia.

Video ovipahvin irroituksesta https://www.youtube.com/watch?v=mVNzzmfGzaM (https://www.youtube.com/watch?v=mVNzzmfGzaM)

Miten Harry S Morgan:in lasinnostimet on toiminut uunin jälkeen?

-w-
Otsikko: Vs: Roomsterin sähköikkunat
Kirjoitti: walla - 12.07.19 - klo:07:42
...nyt ei muu auttanut kun laittaa piirikortti uuniin. ~200 astetta ja ~6min. Ei hirveästi kärynyt  ;D

https://photos.app.goo.gl/eGKtJW2PGk17PPex6


Ja sähköikkunat lähti toimimaan! Toivottavasti korjaus kestää...
https://photos.app.goo.gl/yFmPJh81ZcVumHoVA

Ja vielä englanniksi niin ulkomaalaiset Skodilakin omistajat voivat saada apuja:

Skoda Roomster power window issues:
- Check fuses
- Check cable harness in the door. (The harness can be replaced without removing the speakers, needs patience  ;) )
- Measure the power window switch with a multimeter
- If no fault is found, there is probably a cold soldering joint (?) on the PCB controll board. Reflow the solder in oven, ~200 degrees celsius for 6-8 minutes.
I take no responsibility for this fix for others.

-w-
Otsikko: Vs: Roomsterin sähköikkunat
Kirjoitti: Harry S Morgan - 02.10.19 - klo:15:23
Lainaus käyttäjältä: walla - 11.07.19 - klo:13:18
...mullakin noi etuovien sähkölasit otti lopputilin  :-[
Kuumeinen vianetsintä päällä. Johtosarja vaihdettu...pahasti epäilen tuota ohjainkorttia.

Video ovipahvin irroituksesta https://www.youtube.com/watch?v=mVNzzmfGzaM (https://www.youtube.com/watch?v=mVNzzmfGzaM)

Miten Harry S Morgan:in lasinnostimet on toiminut uunin jälkeen?

-w-

Toistaiseksi hyvin, ja ilmeisesti sullakin?

-HSM-
Otsikko: Vs: Roomsterin sähköikkunat
Kirjoitti: walla - 02.10.19 - klo:18:04
Hienoa kuulla!

Mulla on toiminut lasinnostimet, mutta hyvin kostealla säällä meinas jättää lasin alas  ???

Mutta ainakin tiedän miten sitä voi elvyttää tulevaisuudessa...

T,
W
Otsikko: Vs: Roomsterin sähköikkunat
Kirjoitti: Alaju - 12.06.25 - klo:17:43
Herätellääs vanhaa aihetta..
Roomster 5J -07, etusähköikkunat pimeänä(takakasit toimii staattisella sähköllä)

Kuskin oven rikkinäinen johtosarja vaihdettu, ei vaikutusta.

Bongasin täältä virtapiirien uunituksen, joka jeesasi päiväksi.

Purin ja uunitin uudestaan vähän pidempään, jos olisi vaikka jäänyt  raa'aksi :P .
Toimivat taas kasatessa, mutta seuraavalla startilla taas mykkänä.

Ei voi enempää uunittaa, edellinen kuumennus jo vähän väänteli muoveja.

Vika selvästi liittyy ovien johtoihin, liittimiin tai ohjausbokseihin. Kerran pelkääjän ikkunannostin toimi hetken jonkun pura&kokoa- harjoituksen jälkeen, vaikka ei ollutkaan osia uunitettu.

Onko arvausta mistä seuraavaksi kokeilemaan?

Loistava kakkosauto, mutta ikkunoista aina katsuri mutisee.
Otsikko: Vs: Roomsterin sähköikkunat
Kirjoitti: Jultsu - 12.06.25 - klo:21:22
onko tuosta ohjaimesta tarkempia kuvia, mitä kaikkia komponentteja sillä on?