Talvipakkasten aikaan ACC:n etäisyyskalibrointi muuttui kertaheitolla. Eikä se ole palautunut entiselleen vaikka ilmat ovat lämmenneet. Vaikka olen säätänyt etäisyyden maksimiksi, ACC alkaa hiljentää vasta kun ollaan aika lähellä edelläajavaa, noin puolet lähempänä kuin aikaisemmin. Onkohan asia hoidettavissa kalibroinnilla vai pitäisikö jokin osa vaihtaa ? Auto on 1,6 TDI Sportsvan.
Ajoprofiilivalinta voi vaikuttaa myös acc:n käyttäytymiseen.
Taitaa olla kyse ohjelmavirheestä, joka on päivitetty autooni. Tutkiskelin asiaa vielä edellisen viestini jälkeen. Alunperin etäisyys edellämenevään piteni, kun paineli plus-nappia. Nyt se lyheni. Kokeilinkin säätää etäisyyttä lyhemmäksi ajaessani toisen perässä. Pikkunäytöllä etäisyys pieneni kun painelin plussaa, mutta auto alkoikin jättäytyä kauemmaksi edelläajavasta. Vika onkin siis siinä, miten asetusarvo näytetään. Plussaa painettaessa auto jättäytyy kauemmaksi, vaikka pikkunäyttö näyttää, että säätöetäisyys pienenee. Edellisestä huollosta oli jo pidemmän aikaa, mutta huomasin vian vasta paljon myöhemmin. Ei kai VAG sentään pysty etänä päivityksiä tekemään, kun autossani ei ole SIM:iä.
Kaikissa ajamassani ACC:lla varustetuissa autoissa etäisyyssäätö toimii yhdestä napista portaittain. Viisi pykälää, nappia painelemalla se menee aina yhden eteenpäin kunnes palaa alkuun. Yksi palkki = minimitäisyys, viisi = maksimi. Plus ja miinus -painikkeista säädetään nopeutta, etäisyyssäätö on keskimmäinen nappi. Toki riippuu siitä onko vakkari viiksessä vai ratin painikkeissa. Kannattaa perehtyä ohjekirjaan, jos sellainen on satavilla.
Jos ACC kalibrointi olisi pielessä tulisi siitä vikakoodi, eikä järjestelmä aktivoituisi laisinkaan.
Kyllä minullakin yhdestä metallinvärisestä toimii tuonlaisesti syklisesti. Mutta toimii myös siten, että painaa metallinväristä keskinappia kerran ja sitten lisää tai vähentää etäisyyttä plus- tai miinusnapista siinä vieressä. Minulla nykyään yksi palkki tarkoittaa = pisin etäisyys ja 5 palkkia on lähin etäisyys, eli on kääntynyt tuo palkkinäyttö nurinperin. Ennen oli toisin. Säätö on ratin keskiössä.
Okei, todella mielenkiintoinen vika siinä tapauksessa. Mutta keskimmäisellä vaihtoehdolla kun ajelee, niin etäisyys on sama kummin päin tahansa.;D
Selvyyttä asiaan voi saada lukemalla vikakoodit. Merkkiliike, VCDS tai OBDeleven toimii.
Lainaus käyttäjältä: Daatta - 17.03.26 - klo:10:05Kaikissa ajamassani ACC:lla varustetuissa autoissa etäisyyssäätö toimii yhdestä napista portaittain. Viisi pykälää, nappia painelemalla se menee aina yhden eteenpäin kunnes palaa alkuun. Yksi palkki = minimitäisyys, viisi = maksimi. Plus ja miinus -painikkeista säädetään nopeutta, etäisyyssäätö on keskimmäinen nappi. Toki riippuu siitä onko vakkari viiksessä vai ratin painikkeissa. Kannattaa perehtyä ohjekirjaan, jos sellainen on satavilla.
Toi + ja - nappien kanssa säätely on toiminut ihan MQB autojen alusta lähtien ainakin jos vakkarin napit on ratissa. Eli sillä harmaalla voi painella sitä etäisyyttä pidemmälle ja pisimmästä hyppää takaisin lyhimpään etäisyyteen tai sitten kerran painaa harmaata (jolloin etäisyys säätö menee aktiiviseksi) niin sitten nopeus +10 ja -10 napeilla on saanut säädettyä etäisyyttä sen muutaman sekunnin ajan.
Samaan tyyliin myös SET ja RES napit toimii myös +1 ja -1 nopeuden säätö nappeina, kun vakkari on päällä niin RES nappi on +1km/h ja jos on juuri säätänyt nopeutta tolla RES napilla niin SET toimii hetken aikaa -1km/h nappina. Jos kylmiltään painaa SET nappia niin sitten tietysti vain asetetaan kyseinen nopeus vakkariin.
Lainaus käyttäjältä: a_jaba - 17.03.26 - klo:15:12Toi + ja - nappien kanssa säätely on toiminut ihan MQB autojen alusta lähtien ainakin jos vakkarin napit on ratissa.
Ok hyvä tietää, en ollut tuosta tietoinen.
Kyllä se autoni taitaa toimia ihan oikein. Tulkitsin vaan palkkeja väärin. Kun säätää etäisyyttä silloin, kun toinen auto on edessä, näkyy toisen auton piirtokuva näytöllä palkkien lisäksi, ja se hämää hiukan.