VAGarena.fi

Yleiset => Linkit => Skoda => Aiheen aloitti: RoyalGuru - 10.09.25 - klo:09:47

Otsikko: Octavia turbon vaihto ja EPC
Kirjoitti: RoyalGuru - 10.09.25 - klo:09:47
2018 Octavia RS ja turbon vaihto. Alkuperäinen turbo porsi ja vaihdatin sen BR Turbon vastaavaan. Kaikki toimii hienosti siihen saakka, kunnes antaa täyttä kaasua. EPC-valo syttyy, kun ahtopaineet nousevat riittävän korkeiksi. Onko tälle tehtävissä mitään esim. VCDS:llä? En ole vielä katsonut, millaista vikakoodia antaa. Normaaliajossa ei mitään ongelmaa, ainoastaan korkeilla kierroksilla kun paineet nousee.
Otsikko: Vs: Octavia turbon vaihto ja EPC
Kirjoitti: Jultsu - 10.09.25 - klo:11:23
Onko se uusi turbo säädetty siten että ECUn tekemillä säädöillä ahdot ovat sitä mitä ecu olettaa niiden olevan?

VCDS:llä ei tehdä mitään muutoksia näihin liittyen, muutokset pitää tehdä joko mekaanisesti tai sitten ecun syöttöparametrejä ronkkimalla (se perinteinen "lastutus")
Otsikko: Vs: Octavia turbon vaihto ja EPC
Kirjoitti: RoyalGuru - 10.09.25 - klo:12:53
Ilmeisesti ei. VCDS antaa seuraavan virhekoodin:

"1 Fault Found:
14913 - Boost Pressure Regulation
          P0234 00 [01100000] - Limit Exceeded (Overboost Condition)
          Intermittent - Not Confirmed - Tested Since Memory Clear
             Freeze Frame:
                    Fault Priority: 2
                    Fault Frequency: 2
                    Mileage: 114546 km
                    Date: 2025.09.10
                    Time: 08:50:39"
Otsikko: Vs: Octavia turbon vaihto ja EPC
Kirjoitti: Jultsu - 10.09.25 - klo:13:39
Siispä auto takaisin firmaan jossa turbo vaihdettiin ja pyytää heitä säätämään ahtimen siten että ahdot seuraa sitä mitä ecu olettaa