Koitin löytää ohjeita, jotka täsmäisivät VW Golf 6:sen kuljettajan oven lukkopesän ja ovipanelin irrottamiseen, mutta en löytänyt.
Miten saan tuon kuljettajan oven lukkosylinterin irti?
Youtubesta löytyy yleensä parhaat ohjeet videoiden muodossa. Sinne vaan hakusanaa tarjoamaan.
Ovipaneeli on kiinni yleensä parilla ruuvilla kahvan tienoilla, lisäksi alhaalla voi olla (muovi)ruuvi. Ovipaneeli on kovasti kiinni senkin jälkeen, Motonetista verhoilun avaussarja niin ei tarvitse ruuvimeisselillä vääntää.
Lukkosylinteri on kiinni oven päässä olevalla ruuvilla. Sitä avataan vain sen verran, että lukkosylinteri lähtee vetämällä irti. Ei siis kokonaan!
Nyt sain oven panelin ja lukkopesän irti. Paneli 6 ruuvilla kiinni. 3 alhaalla, yksi sivussa ylhäällä ja kaksi kahvan takana. Sitten noilla muoviklipseillä. Lukkopesää piti paikallaan ruuvi joka oli hieman lukkopesän yläpuolella ja jonkun verran oven sisällä. Tätä piti löysätä.