Lämmityslaite puhaltaa haaleaa, kun moottori käy tyhjäkäynnillä. Kun antaa kierroksia, puhaltaa lämmintä.
Moottorin lämmöt nousee normaalisti 90 asteeseen ja pysyy siinä.
Ei vuoda jäähdytysnestettä, eikä sitä ole tarvinnut lisätä.
Lämmityslaitteen lämpötilan säädin toimii.
Tyhjäkäynnillä lämmityslaitteen kennon tuloputki on kuuma ja lähtöputki haalea. Kenno on huuhdeltu, ei ollut likainen. Kun kennon läpi kulki lämmin vesi, silloin puhalsi lämmintä eli kenno on auki ja toimii.
Puhalluslämpötiloissa ei ole eroa oikean ja vasemman puolen kanavissa.
Järjestelmää on ilmattu siten, että "raotettu" kennolle menevää putkea moottorin kyljestä ja todettu, että sieltä tulee pelkkää nestettä eikä ilmaa. Raotettu kohta on aikalailla korkeimmalla kohdalla putkistossa.
Vesipumppu vaihdettu, mutta sillä ei ollut vaikutusta eikä siitä löytynyt vikaa.
Mitä kannattaisi tarkistella seuraavaksi?
Kenno varmaan huuhdeltiin vastavirtaan?
Kyllä, kenno huuhdeltiin vastavirtaan. Hyvin vähäinen määrä hiutalemaista sakkaa tuli ulos. Huuhtelun jälkeen kennoon laitettiin jäähdytysjärjestelmän puhdistusaine, jonka annettiin vaikuttaa ehkä pulisen tuntia. Sen jälkeen vielä huuhtelu puhtaalla vedellä. Puhdistusaine ei saanut mitään irti eli kenno vaikuttaa hyvinkin puhtaalta.
Siis oireethan ovat yksi yhteen rikkoutuneen vesipumpun kanssa. Kun se on jo vaihdettu niin katselisin olisiko jossain letkussa taitosta, litistymää tms. mikä vastustaisi virtausta.
Tuossa moottorimallissa on vesipumpun lisäksi myös sähköinen pumppu, jonka tarkoitus on jollain tavalla varmistaa nestekierto alhaisilla moottorikierroksilla. Täytyy tarkistaa se seuraavaksi.
Sähkötoiminen vesipumppu vaihdettiin, mutta sillä ei ollut vaikutusta. Pumpulle tulee jännite moottorin käydessä.