Osaako joku tulkita Brdgestonen renkaiden DOT merkintää.
Renkaat on Bridgestone Blizzak LM005 ja DOT 276 1005OU
Eli siis mikä on valmistusvuosi jne.
joissain renkaissa on se nelinumeroinen viikko/vuosikoodi vain toisella syrjällä rengasta, oletko kurkannut toiseltakin puolelta jo?
Lainaus käyttäjältä: Jultsu - 19.12.24 - klo:07:55joissain renkaissa on se nelinumeroinen viikko/vuosikoodi vain toisella syrjällä rengasta, oletko kurkannut toiseltakin puolelta jo?
Tuo merkintä on ulkosyrjällä. Sisäsyrjälle en ole kurkannu. Onko sitä yleensä molemmilla sivuilla?
Se tässä ihmetyttää kuinka vanhat nuo kumit on.
Lainaus käyttäjältä: Jultsu - 19.12.24 - klo:07:55joissain renkaissa on se nelinumeroinen viikko/vuosikoodi vain toisella syrjällä rengasta, oletko kurkannut toiseltakin puolelta jo?
Kyllä se oikea DOT merkintä taitaa olla sisäsyrjällä. Hieman haastavaa päästä lukemaan, mutta jospa se tässä päivällä onnistuu.
Lainaus käyttäjältä: Passova - 19.12.24 - klo:08:35Tuo merkintä on ulkosyrjällä. Sisäsyrjälle en ole kurkannu. Onko sitä yleensä molemmilla sivuilla?
Se tässä ihmetyttää kuinka vanhat nuo kumit on.
renkaissa ei sinänsä ole sisä- tai ulkoreunaa, samasta muotista ne kumit tulevat, myös ne joissa on pyörimissuunnat merkattu. Tällöin "sisäreuna" muuttuukin "ulkoreunaksi" kun rengas asennetaan auton vastakkaiselle puolelle meneville vanteille. Ilman merkattua pyörimissuuntaa olevissa kumeissa tuon ulospäin näkyvän puolen saa tietysti sitten vapaasti valita.
Lainaus käyttäjältä: Jultsu - 19.12.24 - klo:11:10renkaissa ei sinänsä ole sisä- tai ulkoreunaa,
No niinpäs asia onkin. Tässä autossa vain kumit asennettu vanteille niin että DOT merkintä jää sisäreunaan. Se DOT oli sitten 3523 eli noin auton ikäiset koska on otettu käyttöön syksyllä -23 ajettu 20th. Autohan on ID5 GTX ja varsinkin takapää lähtee herkästi heittämään. Tosin on nyt kyllä ollu liukastakin.
Takana kumit 255/50R19 ja edessä 235/55R19
Kyseessä on keskieuroopan kitka, ei siis mikään ihmekään että tuntuu liukkaalta jos edellisessä autossa ollut skandikitkat alla.
Lainaus käyttäjältä: Jultsu - 19.12.24 - klo:21:54Kyseessä on keskieuroopan kitka, ei siis mikään ihmekään että tuntuu liukkaalta jos edellisessä autossa ollut skandikitkat alla.
Tuota minä vähän aavistelin. Edellisessä oli Nokian kumit mutten muista tarkempaa mallia. Niissä oli kyllä hyvä pito. Ainoastaan silloin kun vesi oli jään päällä, oli vaikeuksia. Ei siinä auta kuin vaihtaa kumit vaikka kova on hinta koko sarjalle. Pärjäisköhän noilla kesällä jos jättäs ittelle? Eihän ne kesäkumien veroiset ole muttei menis ihan jätteeseen. Kesäkumit kun tuossa on 21" tuuman vanteilla ja odotan mielenkiinnolla millainen kolakärry auto on niillä ajettaessa. Tosin säätöalusta voi hieman pehmittää mutta ei paljoa merkitse.