Onko tietoa mistä johtuu, onko ominaisuus tai miten asia korjattavissa, kun asensimme Poloon 2020 lisävalo, Lazer Glide "normaalisti", että valo syttyy aina, kun laittaa pitkät päälle, ilman eri katkaisijaa, niin nyt kun on pitkät päällä ja jos kiihdyttää niin, että pyörät yrittää lyödä tyhjää tai jarruttaa niin, että ABS toimii, niin lisävalo alkaa vilkkumaan välittömästi, kiihdyttäessä se ei lopu, ennekuin käyttää lyhyet, mutta abs tilanteessa loppuu, kun jarrutus loppuu.
Kosketusongelma tuskin on, kun ei se kuoppaisella soratielläkäänm koskaan ole vilahtanut, jos ei ole tuo kova kiihdytys tai jarrutus kyseessä
Onko lisävalon syöttö kuitenkin tehty perinteisesti suoraan akulta (sulake välissä) ja rele ohjaa syöttöä?
Mistä releelle on nussittu heräte?
äkkiseltään tuli mieleen että tässä käytetty jotain induktiivista palikkaa jolla haistellaan se heräte langattomasti (kaapelissa kulkevasta magneettikentästä) ja jos tuo haisteleva palikka on abs-pumpun lähellä niin luokohan se abs-pumppu omat vahvat magneettikenttänsä silloin kun se aktivoituu, joka sitten häiritsee tuota relettä.
Lainaus käyttäjältä: a_jaba - 11.12.24 - klo:09:41Onko lisävalon syöttö kuitenkin tehty perinteisesti suoraan akulta (sulake välissä) ja rele ohjaa syöttöä?
Mistä releelle on nussittu heräte?
Ihan perinteisesti, akulta virta, sulake välissä, heräte pitkien valojen johdosta juottamalla.
Lainaus käyttäjältä: Jultsu - 11.12.24 - klo:09:48äkkiseltään tuli mieleen että tässä käytetty jotain induktiivista palikkaa jolla haistellaan se heräte langattomasti (kaapelissa kulkevasta magneettikentästä) ja jos tuo haisteleva palikka on abs-pumpun lähellä niin luokohan se abs-pumppu omat vahvat magneettikenttänsä silloin kun se aktivoituu, joka sitten häiritsee tuota relettä.
Ihan perinteiset systeemit on, heräte juottamalla pitkien johdosta
Onko näin uudesta autosta vielä löytynyt umpiolle menevästä johdosta pitkien heräte?? :o
Varmaan on sitten ihan perus hehkulampuilla varustettu versio?
Mutta eiköhän se tuolta herätteestä löydy se syyllinen, aika harvassa alle 10v ikäisessä autossa tänä päivänä pystyy pitkille ryöstämään herätteen jostain ilman ongelmia. Pahimmassa tapauksessa BCM tai joku toinen ohjainlaite kärähtää ja maksaa pari tonnia että saa taas auton ajokuntoon.
Herätteen rakentelu vapaaseen BCM:n lähtöön tai jollain OBD-XBB donglella varmaan helpoimpia toimivia ratkaisuja.
entä missä se rele sijaitsee? ABS-pumpun lähistöllä?
Lainaus käyttäjältä: a_jaba - 11.12.24 - klo:13:23Onko näin uudesta autosta vielä löytynyt umpiolle menevästä johdosta pitkien heräte?? :o
Varmaan on sitten ihan perus hehkulampuilla varustettu versio?
Mutta eiköhän se tuolta herätteestä löydy se syyllinen, aika harvassa alle 10v ikäisessä autossa tänä päivänä pystyy pitkille ryöstämään herätteen jostain ilman ongelmia. Pahimmassa tapauksessa BCM tai joku toinen ohjainlaite kärähtää ja maksaa pari tonnia että saa taas auton ajokuntoon.
Herätteen rakentelu vapaaseen BCM:n lähtöön tai jollain OBD-XBB donglella varmaan helpoimpia toimivia ratkaisuja.
On ihan perus hehkulamput
Lainaus käyttäjältä: Jultsu - 11.12.24 - klo:13:23entä missä se rele sijaitsee? ABS-pumpun lähistöllä?
Oli akun ja boxin välissä, nyt siirsin kuskin puolen lampun taakse nipparilla kiinni tuulilasinpesunestesäiliön putkeen, sama meno jatkuu, ei vaikutusta
Lainaus käyttäjältä: Polo2020 - 11.12.24 - klo:15:23Oli akun ja boxin välissä, nyt siirsin kuskin puolen lampun taakse nipparilla kiinni tuulilasinpesunestesäiliön putkeen, sama meno jatkuu, ei vaikutusta
Ota rele irti kannasta ja laita hyppyjohto releen tilalle syötöltä kuormalle ja kokeile kiihdytellä ja jarrutella.
Jos lamppu ei vilku niin vika on releessä tai herätteessä. Jos vilkkuu niin vika on lampun syötössä, maadotuksessa tai lampussa itsessään.
Vilkuttaako tai pulssittaako volkkarit ajovaloja jos absit hakkaa? Kovissa jarrutuksissa kai perävalot vilkkuvat oletuksena, mutta entä edessä ajovalot? Vai kyykkääkö akun / laturin jännite absien aktivoituessa niin pahasti että rele ei enää vedäkään?
Lainaus käyttäjältä: Jultsu - 11.12.24 - klo:16:17Vilkuttaako tai pulssittaako volkkarit ajovaloja jos absit hakkaa? Kovissa jarrutuksissa kai perävalot vilkkuvat oletuksena, mutta entä edessä ajovalot? Vai kyykkääkö akun / laturin jännite absien aktivoituessa niin pahasti että rele ei enää vedäkään?
Lampun toimittajan mukaan vaikuttaa virtapulalle jollainlailla, kun nyt selvisi, että tämä vilkutus tapahtuu vaan lampun "isolla, laittomalla teholla", mutta huomenna selvitys jatkuu, laittelen tänne sitten tietoa kun homma on ratkaistu, ihmeellinen on vika.
Lainaus käyttäjältä: Jultsu - 11.12.24 - klo:16:17Vilkuttaako tai pulssittaako volkkarit ajovaloja jos absit hakkaa? Kovissa jarrutuksissa kai perävalot vilkkuvat oletuksena, mutta entä edessä ajovalot? Vai kyykkääkö akun / laturin jännite absien aktivoituessa niin pahasti että rele ei enää vedäkään?
Tänään oli auto Lazerin maahantuojalla , muuttivat maadoitusta, vaihdettiin relettä, aiemminhan oli muutettu virransyötttöä ja muutettu releen paikkaa,mutta ei saatu muutosta asiaan, mutta sitten mittauksissa löytyi, että akku ei ole enää täydessä tikissä, vaikka siis käytännössä ei mitään ole huomannut, joten kyllä tämä abs-pumpun äkillinen virranvienti taitaa kyykätä heikohkoa akkua sen verran, että siitä johtuu vilkuttaminen, no, huomenna vaihtuu akku, sekin on kuulema nykyään jotain rakettitiedettä, eikä onnistu kotona, katsotaan sitten,joko syy löytyisi. Sitten vielä lisäkysymys, aktivvoituuko abs pumppu, kun luistonesto menee päälle, kun vilkutushan alkaa myös luistoneston aktivoituessa.
Ei mielestäni kyllä suoraan, luistonestossa rajoitetaan pelkästään syöttöä moottorille. Sitten jos autossa on sähköinen tasauspyörästö joka yrittää samalla rajoittaa sutivaa pyörää niin silloin absit kyllä aktivoituu.
Kyllä abs pumpun avulla luodaan jarrupainetta sutivaan pyörään ainakin hiljaisissa nopeuksissa. Näin saadaan voimaa siirrettyä sille toiselle etupyörälle jolla on pikkasen paremmin pitoa.
Lainaus käyttäjältä: a_jaba - 12.12.24 - klo:22:00Kyllä abs pumpun avulla luodaan jarrupainetta sutivaan pyörään ainakin hiljaisissa nopeuksissa. Näin saadaan voimaa siirrettyä sille toiselle etupyörälle jolla on pikkasen paremmin pitoa.
Niin, tässä on sitten kyseessä sähköinen tasauspyörästö (volkkaritermein EDL tai XDS), se vuosituhannen vaihteessa esitelty luistonesto (ASR) ei mielestäni käyttänyt abs-pumppua ollenkaan.
Nyt on hieman heikohko akkukin vaihdettu K-Autolla uuteen alkuperäiseen, ei apua, vilkutus jatkuu, nyt sitä selvitetään jo Lazerilta Englannista tehtaalta, olisko niillä mitään vinkkiä
Oliko se rele jo ohitettu kuten tuossa ylempänä ehdotettiin?
Lainaus käyttäjältä: Jultsu - 13.12.24 - klo:09:22Niin, tässä on sitten kyseessä sähköinen tasauspyörästö (volkkaritermein EDL tai XDS), se vuosituhannen vaihteessa esitelty luistonesto (ASR) ei mielestäni käyttänyt abs-pumppua ollenkaan.
Joo se pelkkä ASR ei varmaan jarruta sutivaa pyörää.
Jostain Golf 6 ikäluokasta lähtien kun ESP (tai myöhemmin ESC nimellä) on tullut niin on jarrutettu kiihdytyksessä sutivaa pyörää. Näin siis ainakin hiljaisissa nopeuksissa eli liikkeellelähdössä, en tiedä mikä tolle on nopeusraja että jarruttelee mutta nämä tavis-autot tuskin jarruttelee kovemmassa nopeudessa vaan sillo pelkästään leikataan tehoa.
VW GTI peleissä taitaa olla sitten XDS+ nimellä joka on se "laajennettu elektroninen lukko" joka varmaan jarruttelee rata-ajo nopeuksissakin. Ja olikohan jossain Club Sportissa tai R versioissa peräti joku ihan oikea kitkalukko tasauspyörästössä.