VAGarena.fi

Tekniikka => Moottori ja voimansiirto => Aiheen aloitti: ratia69 - 28.09.24 - klo:21:36

Otsikko: Farmari Passatin 2014 1.4 tsi moottorin vaihto tehokkaampaan
Kirjoitti: ratia69 - 28.09.24 - klo:21:36
Jos on moottorin vaihto edessä, voiko Passattiin vaihtaa tehokkaampaa konetta (nyt 90kW), esim. 110kW:seen? Sopiiko tehokkaampi moottori suoraan vai tuleeko sähköissä ongelmia, entä sopiiko sama kytkin? Sen verran on tehonousua, että pitäisi varmistaa, ovatko jarrut sopivat.  Manuaalivaihteinen kyseessä.
Otsikko: Vs: Farmari Passatin 2014 1.4 tsi moottorin vaihto tehokkaampaan
Kirjoitti: Jultsu - 28.09.24 - klo:22:13
vastauksen sähköpuolen liittimiin saa maksua vastaan volkkarin erwin-palvelusta, lataat nykyisen ja luovuttaja-auton sähkökaaviot ja alat vertailemaan johtokaavioita keskenään.

Kytkimen erot saa tarkistettua nettietkasta osanumeroita vertailemalla

en kyllä uskaltaisi käyttää eri moottoria samalla moottorinohjaimella, eli se menee vähintäänkin uudelleenohjelmoitavaksi tai sitten vaihtaa sinne luovuttaja-autosta moottorinohjaimen joka taas tarkoittaa ajoneston sopeuttamista.

onko tästä tarkoitus tehdä muutoskatsastus jotta uusi teholuku saadaan kirjattua otteeseen?
Otsikko: Vs: Farmari Passatin 2014 1.4 tsi moottorin vaihto tehokkaampaan
Kirjoitti: Beetle - 28.09.24 - klo:22:49
Vaihtoehtona tulee myös vaihtaa tehokkaampaan autoon, kun kyseessä ei liene harrastepeli?

Otsikko: Vs: Farmari Passatin 2014 1.4 tsi moottorin vaihto tehokkaampaan
Kirjoitti: ratia69 - 04.10.24 - klo:18:24
Tarkoitukseni oli vain uusia moottori, kun niin oli suositeltu korjaamon puolesta (vaikka moottoriin oli äskettäin ketju vaihdettu). Kyse oli siis ostettavasta autosta, jota en sitten kuitenkaan uskaltanut ostaa. Mielestäni tuo 90kW 1.4 moottori on liian tehoton Passattiin, etenkin, jos peräkärryä haluaa vetää. Mutta asia meni siis ohi. On ilmeisen moninmutkaista jo teknisestikin vaihtaa erilaiseen moottoriin.
Otsikko: Vs: Farmari Passatin 2014 1.4 tsi moottorin vaihto tehokkaampaan
Kirjoitti: Jultsu - 04.10.24 - klo:18:39
On, hinnasta puhumattakaan, jos luin oikein rivien välistä että et itse olisi tuohon hommaan ryhtynyt vaan antanut sen jollekin pajalle tehtäväksi.