Moikka!
Farmarimallin vitos Golfista parkkitutkan ohjainlaite hukassa, eli missä tuo fyysisesti sijaitsee?
Ei meinaa googlella löytyä oikein millään kielellä. Ei kaiketi mikään tavallisin vika olekaan, mutta näin tuo Oulun pörhöllä diagnosoitiin. Kai sitä on uskottava.
Kiitos etukäteeen! :)
Tuuliasipyyhinmoottorin alla luukku jonka alla pdc ohjainlaite.
Kiitos vastauksesta!
Onko tietoa pitääkö "uusi" ohjainlaite ohjelmoida, kuten jotku tuohon videoon on kommentoinu? Romikselta siis tulossa korvaava ohjainlaite samalla varaosanumerolla.
Jos samalla varustuksella olevasta autosta purettu niin koodaus saattaa olla hyvällä tuurilla sama. Jos vanha ohjainlaite vielä vastaa niin kannattaa siitä lukea koodaus talteen varmuuden vuoksi.
Vanha ohjainlaite on ihan mykkä. Pystyykö sen "uuden" tarvittaessa ohjelmoimaan ihan OBD:n kautta? Meinaan etten turhaan ährää sitä paikalleen, jos se jossain verstaan pöydällä pitää koodata.
Kyllä pystyy ohjelmoimaan ja koodaamaan obd kautta.
Noniin, parkkitutkan ohjainlaite löytyi ohjeistuksen mukaisesta paikasta, kiitos siitä! Sehän nyt ei tietenkään ollu vastaava, mitä romikselta tulluT korvaava osa.
Autossa on paikallaan 1K5 919 475 boxi. Onko tuohon mitään toista sopivaa, vai täytyykö olla juuri sama varaosanumero? Romikselta ei nimittäin löydy ja ebayssakin nihkeää :/
ainakaan speed-autoteilen osahaku ei kerro että tuo olisi poistunut tuotannosta tai se olisi korvattu jollain toisella osanumerolla.
speedin haku kertoo marmorin hinnaksi 240 euroa, tiedä sitten pitääkö kuinka hyvin paikkansa. Puolastakin löytyi vain kaksi purkkia, niilläkin satasen verran hintaa, pieneksi jää säästö postien jälkeen.
Moikka!
Nyt on marmorilta käyttämätön 1K 919 475 paikallaan, mutta sama vika jatkuu. :/
Tuon siis pitäisi toimia ilman mitään koodauksia?
Johdot ja liittimet oli oikeen terveen näköiset sekä myös sulake on ehjä. Mistähän tässä kannattaa vikaa etsiä? Pörhö oli tosiaan sitä mieltä, että tuo ohjainlaite ois viallinen.
Käyttämätönkin pitää koodata autolle sopivaksi
Moikka!
Tänään sain VCDS:n käyttöön ja tyhjähän se moduli tosiaan on.
https://ibb.co/sGtwQhH
Osaako joku generoida tuon kuusinumeroisen koodin tälle autolle? Entinen moduli on täysin kuollut, niin siitä sitä ei saa.
https://ibb.co/7x4NSfC5
VIn on WVWZZZ1KZ9M317386 ja autossa on vetokoukku. Tarviiko muita tietoja?
Kiitos jo etukäteen! :)
Lainaus käyttäjältä: Tohtori - 16.11.25 - klo:12:28Moikka!
Tänään sain VCDS:n käyttöön ja tyhjähän se moduli tosiaan on.
https://ibb.co/sGtwQhH
Osaako joku generoida tuon kuusinumeroisen koodin tälle autolle? Entinen moduli on täysin kuollut, niin siitä sitä ei saa.
https://ibb.co/7x4NSfC5
VIn on WVWZZZ1KZ9M317386 ja autossa on vetokoukku. Tarviiko muita tietoja?
Kiitos jo etukäteen! :)
Meillä se voidaan tehdä tehtaan online yhteydellä. Myös etänä onnistuu tarvittaessa.
Tuo näköjään onnistu iteltäkin, kunhan rohkaistu paineleen tuota long coding helperiä.
Kaikki pelaa nyt, kiitos kaikille avusta :)