VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Volkswagen => Golf / Jetta V (03–08) => Aiheen aloitti: mopo_ocu - 12.02.24 - klo:17:47

Otsikko: Etu kallistuksenvakaaja
Kirjoitti: mopo_ocu - 12.02.24 - klo:17:47
Potilaana 05 1.9tdi hatch. Kallistuksen vakaaja kolisee.

Motonetin sivuilla ei noita pelkkiä puslia mun mielestä ole, on vain koko vakaaja kumeineen 170eur.
Saako / onko järkeä vaihtaa pelkät kumit? Noita näyttää saavan Autodocilta ainakin, varmaan jostain muualtakin.
Otsikko: Vs: Etu kallistuksenvakaaja
Kirjoitti: Daatta - 13.02.24 - klo:08:36
Nykyään mennään kohti suurempia osakokonaisuuksia, ei vaihdetä esim. vetarin suojakumeja vaan koko vetari nivelineen. Varmasti saa puslat vaihdettua, jos on prässi ja kykyä sen käyttöön.
Otsikko: Vs: Etu kallistuksenvakaaja
Kirjoitti: Jultsu - 13.02.24 - klo:09:00
Ja vielä vastauksena kysymykseen: jos siitä vakaajasta ei lohkeile peukalonkynnen kokoisia palasia ruosteena irti, niin kyllä sitä voi ja kannattaa käyttää jos ne puslat saa vaihdettua.
Otsikko: Vs: Etu kallistuksenvakaaja
Kirjoitti: gunman - 13.02.24 - klo:10:24
Näyttäisi tuo pusla Motonetistäkin löytyvän.

Vakaajan hela 18-02526

Vitosgolfista en tiedä, mutta ei noihin yleensä mitään prässiä tarvita.
(nelosgolfiin ainakin pystyi vaihtamaan helposti. Aikaa meni max 15min/ puoli)
Otsikko: Vs: Etu kallistuksenvakaaja
Kirjoitti: o.b. - 13.02.24 - klo:11:44
Motonetissa myydään nettisivuilla vai ei-oota. Ehkä tiskiltä voi yrittää tilata jos vaikka tukkureilla olisi varastossa. Nuo on yleensä pohjasta halki, joten asennus onnistuu ilman erikoisempia työkaluja.
Otsikko: Vs: Etu kallistuksenvakaaja
Kirjoitti: petrisa - 13.02.24 - klo:15:53
Kallistuksen vakaajan puslat on irto-osia, jotka on halkaistu ja levittämällä ne saa tangon ympärille. Puslat on kiinni metallipannalla korissa.
Ei itse vakaajan tankoa yleensä tarvi vaihtaa.  Vakaaja tangon päissä on välitangot eli  nk koiran luut, joilla tanko yhdistyy joustintukeen. Nämä koiranluut tyypilliseti myös kolisevat.
Otsikko: Vs: Etu kallistuksenvakaaja
Kirjoitti: mopo_ocu - 13.02.24 - klo:18:54
Kiitoksia vastauksista, halkaistavat puslat hankintalistalle siis.

Koiranluut vaihdettu jo kesällä, ei tullut ääni niistä tällä kertaa, tuota tutkailin.