VAGarena.fi

Tekniikka => Elektroniikka => VCDS (VAGCOM) => Aiheen aloitti: pascat - 26.01.24 - klo:09:13

Otsikko: Tarkista käynnistysjärjestelmä?
Kirjoitti: pascat - 26.01.24 - klo:09:13
Moro,

Mikäs aiheuttaa kyseisen ilmoituksen ladattavassa hybridissä? Multivan heitti näytölle tuon ilmoituksen monen muun virheen kera eikä suostunut käynnistymään. Parin tunnin päästä uudelle yritettäessä auto suostui käynnistymään vaikka näytöllä oli mm. ajovakautuksen vika. Seuraavana aamuna ei taas ollut mitään vikaa.
Pikkusen syö luottoa tuommoinen kun auto ei käynnisty. Samassa yhteydessä huomasin että etuovien avaimeton lukitus ei toiminut. Nyt kun vikailmoituksia ei ole, niin myös lukitus toimii ok.
Otsikko: Vs: Tarkista käynnistysjärjestelmä?
Kirjoitti: Daatta - 26.01.24 - klo:09:30
12V käynnistysakku tarkistukseen ja tarvittaessa vaihtoon. Viat kuulostavat perinteiseltä virran vähyydeltä. Onhan korkeajänniteakkua ladattu säännöllisesti? Samalla pitäisi latautua myös 12V akku, mutta ikääntyessään se voi silti ns. kyykätä.

KESSYN toimimattomuus voi johtua pitkästä käyttämättömyydestä, kuurasta tai kosteudesta. Välillä ei vaan kosketus toimi.
Otsikko: Vs: Tarkista käynnistysjärjestelmä?
Kirjoitti: pascat - 26.01.24 - klo:12:16
Joo, korkeajänniteakkua ladataan päivittäin 1-2kertaa. Auto ei ole vielä vuoden vanha eli aika äkkiä on akku mennyt jos tuo vika siinä on. Täytyy varmaan kiikuttaa kosla huoltoon kun seuraavan kerran tuollainen ilmoitus tulee.
Kessyn osalta ihmetyttää että vain etuovet putoavat pois eli liukuoven lukoista toimii normaalisti. Ovien lukitus eli tuo kosketus on toiminut aina ok, ongelma ilmenee ovia avattaessa.
Otsikko: Vs: Tarkista käynnistysjärjestelmä?
Kirjoitti: pascat - 01.02.24 - klo:11:53
Vikakoodit on nyt luettu ja siellä näkyi pitkä lista vikoja ja mm. jokin oikosulku mainittiin. Täytyy käyttää marmorilla josko saisivat tuohon jotain ratkaisua aikaiseksi.