Hei ja kiitoksia ryhmään pääsystä!Talven tullu oireileva yksilö kyseessä!Audi A4 2008 moottorityyppi:CAGA 2.0 TDI Käynnistymisen kanssa ongelmaa pienelläki pakkasella. Hehkut uusittu ja uusi akku asennettu ja myös koodattu mutta tilanne ei muuttunu ollenkaa. Lämmötkää ei nouse yli 70*C ajossakaan että voisiko olla nämä viat yhteydessä toisiinsa? VCDS ei koneen puolelta saa mitään vikakoodeja pihalle ja menneinä talvina kuitenki lämpöongelmi ei ole ollut noussut hyvinki lyhkäsellä matkalla sinne 90 asteeseen. Kaikki apu ja vinkit otetaan vastaan. Ja vielä lisäykseksi sellanen vika että hehkut vaihdoin sen takia uusiin ku kiihdyttäessä hehkun valo välillä vilkkuu mutta hehkujen uusinta ei tähän ongelmaan auttanu. Voisiko vika olla hehkujen ohjauksessa tms.?
Millä vikakoodeja on yritetty lukea? Hehkuvalon vilkutus ei useimmiten liity itse hehkuihin. Se on yleinen vikaindikaattori ja lähes kaikissa tapauksissa tallentuu myös vikakoodi, joita kaikilla vikakoodilukijoilla ei saa esiin. VCDS tai OBD11 on ainakin toimivia lukijoita.
Lämpöongelmat voi johtua viallisesta termarista tai sitten vaan on niin paljon pakkasta, että moottori ei tuota tarpeeksi hukkalämpöä. Maskipeitto auttaa yllättävän paljon.
Lainaus käyttäjältä: o.b. - 07.01.24 - klo:20:36Millä vikakoodeja on yritetty lukea? Hehkuvalon vilkutus ei useimmiten liity itse hehkuihin. Se on yleinen vikaindikaattori ja lähes kaikissa tapauksissa tallentuu myös vikakoodi, joita kaikilla vikakoodilukijoilla ei saa esiin. VCDS tai OBD11 on ainakin toimivia lukijoita.
Lämpöongelmat voi johtua viallisesta termarista tai sitten vaan on niin paljon pakkasta, että moottori ei tuota tarpeeksi hukkalämpöä. Maskipeitto auttaa yllättävän paljon.
Itellä ihan toi ross techin vcds millä koittanu saada koodeja pihalle? pitääkö koodit lukea ajon aikana ku valo vilkkuu vai jääkö jonnekki muistiin?
Lainaus käyttäjältä: romppadalf - 08.01.24 - klo:00:14Itellä ihan toi ross techin vcds millä koittanu saada koodeja pihalle? pitääkö koodit lukea ajon aikana ku valo vilkkuu vai jääkö jonnekki muistiin?
Vikaoodit jää muistiin ja riittää kun virrat on päällä. Saatko luettua livedataa moottorin ollessa päällä? Measurment Blocks-nappulasta pitäisi näkyä dataa kunhan valitsee jonkun kanavan, esim 001.
Lainaus käyttäjältä: o.b. - 08.01.24 - klo:09:09Vikaoodit jää muistiin ja riittää kun virrat on päällä. Saatko luettua livedataa moottorin ollessa päällä? Measurment Blocks-nappulasta pitäisi näkyä dataa kunhan valitsee jonkun kanavan, esim 001.
Palaten aiheeseen lämpöongelmat korjaantu termarilla mutta nyt seuraavana tämä hehkuvalo homma! Mitenkäs tällästä live dataa saa luettua vcds? Koittanut vähän opetella mutta en varmaa oo oikeean paikkaan löytäny?
Tuosta kannattaa opiskella VCDS:n käyttöä
https://www.ross-tech.com/vcds/tour/main_screen.php
Koitellut nyt lueskella kaikkia mahollisia live datoja mutta mitään poikkeavaa ei vieläkään ole löytynyt. Hehkunvalo tosiaan vilkkuu kiihdyttäessä ja himmatessa vauhtia. Kaasuläppä ja kaasupoljin ainakin toimii ongelmitta. Olisiko mahollisesti ahdoissa jotain? Kiitoksia avuista.