Osaako joku kertoa miten saan navin uudelleen käyntiin. Olin päivittämässä karttoja, kun jouduin katkaisemaan virran. Navi meni jumiin ja näytössä lukee "navigaattoria käynnistetään". Painettaessa navin nappulaa saa ilmoituksen "karttatiedosto ei käytettävissä". Kaikki näppäimet ovat "hipaisunäppäimiä"
Kuvauksen persuteella Discover Pro ja tuossahan on sisäinen HDD johon kartat päivitetään. Mikäli et saa karttoja uudellen ajettua sisään niin voisi kokeilla softaversion päivitystä. Toimiiko kaikki muut toiminnot?
Kaikki muut toimii normaalisti, paitsi mitkä liittyvät naviin/ karttoihin. Navi näytösdä ei tule ollenkaan alapalkkia. Näytössä siis on vain tuo teksti.
Keskiruutu ilmoittaa vaan "Navigaattori käynnistyy" ja kun painaa navigointi painiketta"Navigointitietokanta ei ole käytettävissä". Sain päivitettyä uuden kartan (ECE 2024 HIGH12_P350_EU_202345). Tämä ei kuitenkaan auttanut ongelmaan.
Edelleen ohjeistaisin päivittämään firmiksen laitteeseen. Sen pitäisi korjata korruptoituneet kovalevyn tiedostot ja hakemistot jotka mahdollisesti viottuivat päivityksen keskeytyessä.