Moi
Eli kulkee ja käynnistyy. Kaasuun ei vastaa. Käsikapula antaa vikakoodin 05522.
Moottorin häiriövalo palaa. Netin syövereistä löydetty koodille mahdollinen syy. Ahtoilman paineantiri ? Onko kokemusta/tietoa ? Kiitos.
Teijo
Ilmeisesti tämä vika http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/18000/P1592/005522 (http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/18000/P1592/005522)
Jos lukija löytyy niin irroita liitin anturilta, nollaa koodit ja käynnistä moottori ja lue koodit uudestaan, tuleeko sinne joku muu koodi tällä kertaa?
Kiitos. Räpläsin koodilukijaa. Löytyi myös P0236.
En tehnyt vielä liittimen irroitus testiä.
Moi
antaa saman koodin. Nyt sunnuntaina alkoi ajossa vilkuttamaan hehkun merkkiavaloa. Käytin yhdellä tyypillä, kenellä on VDSC . Antoi koodit 3:sta hehkusta, ahtopaineen tunnistin ja nokka-akselin asentotunnistin. Voiko olla, että kaikki nuo on paskana ?
Alkoi epäilyttää johtokatkos ? Taitaa mennä isossa nipussa, jossa mahdollisesti useampi piuha poikki...
Onko tolokkua ?
-Teijo
Mitä ne koodit olivat tarkalleen? Avointa virtapiiriä, vai oikosulkua, vai jotain muuta sorttia?