Oletteko käyttäneet jotain ID4:lle tarkoitettua jack padiä hallitunkilla nostaessa? Olen aiemmin käyttänyt vanhemmissa autoissa Bilteman kumilätkää tai jääkiekkoa, mutta niiden kanssa aina pelottaa vähän helman kestävyys.
Itse nostanut vaggineita aina ihan jostain muualta kuin helmasta, esim apurungon ja tukivarsien kiinnityspisteistä.
Mä olen nostanut ihan niistä nostopisteistä padeilla mutta ne pitää muokata sopiviksi jos käyttää randomia hyllytavaraa. Helposti lähtee kannattelee muualtakin kuin siitä mistä tarkoitus.
(https://i.ibb.co/8D45kNZ/70308381419-0854-D179-CB91-4-F66-827-D-4-CE95577-F42-C.jpg) (https://ibb.co/mCFqpbW)
Ihan ite tein 😂.
Peukku ratkaisulle!
Puolilaiskana olen itse vain sijoittanut kumityynyn keskustan hieman "sivuun" helman nostopisteestä niin ettei tyyny paina pohjaa ja pitänyt huolen että itse hallitunkki on ollut helman kohdalla. Ehkäpä tulee jossain vaiheessa tehtyä vastaava silpominen omalle kumityynylle.
Lainaus käyttäjältä: YellowMe - 26.09.23 - klo:18:24
Oletteko käyttäneet jotain ID4:lle tarkoitettua jack padiä hallitunkilla nostaessa? Olen aiemmin käyttänyt vanhemmissa autoissa Bilteman kumilätkää tai jääkiekkoa, mutta niiden kanssa aina pelottaa vähän helman kestävyys.
Kolmosta olen nostanut ilman mitään jack padejä niistä helman nostokohdista, jotka ovat erittäin hyvät. Veikkaan ID.4:n olevan samanlainen.
Ylläoleva patentti ei ole pitkäikäinen, sillä nostokohta tulee leikkaamaan jackpadin kahtia hyvin nopeasti.
Lainaus käyttäjältä: Zigu - 02.04.24 - klo:12:55Ylläoleva patentti ei ole pitkäikäinen, sillä nostokohta tulee leikkaamaan jackpadin kahtia hyvin nopeasti.
Neljä kertaa sillä on vaihdettu renkaita ja vielä ei ole mitään. Tarpeeksi pehmeä ilmeisesti, antaa sopivasti periksi.
Vaihdoin neloseen kesärenkaat viimein alle, nostaminen on hieman konstikkaampaa kuin ID.3:ssa. Painoa on aikapaljon enemmän, lisäksi akun/pohjan muovikotelo tulee aika lähelle nostokohtaa. Ei ollut nostotyynyä käytössä vaan pelkkä tunkin kumitalla, piti sormella kokeilla että tallan ja pohjan kotelon väliin jää tilaa samalla kun nostaa.
Voi vitsi nuo renkaat painaa, hädin tuskin sai nostettua renkaan paikalleen, vaikka käytössä oli VAG työkalu eli kierteistetty tappi jonka varassa rengas liukuu. Vanne ei kovin hyvin pysy keskiön varassa, aika taiteilua oli.
https://masco.fi/tuote/tunkin-kumityyny-uralla-f1-rp500/ (https://masco.fi/tuote/tunkin-kumityyny-uralla-f1-rp500/)
Eikös jollain tuollaisella onnistu?
^Edellinen pyöreä nostotyyny halkesi kahtia, sen jälkeen olen nostanut paljaaltaan. Käytössä on AC:n tunkki, jonka oma nostotyyny on melkoisen tukeva. Virtasen kaupan kataloogissa on jos jonkinnäköistä nostoadapteria erimerkkisiin sähköautoihin, mutta ei mitään Volkkarille. Varmaan on tarkoitus nostella ihan tavan tunkilla ilman pehmusteita.
https://www.virtasenkauppa.fi/auton-korjaus/korjaamolaitteet/hallitunkit-ja-lisavarusteet/tunkkien-tarvikkeet?hakusana=&jarjestys=varasto&c[]=144&sivu=5
puukalikoita / laudanpätkiä olen itse käyttänyt kumin sijasta tunkin ja korin (apurungon) välissä sekä pukkien ja korin välissä
Ensimmäinen versio itselläkin oli tuollainen pyöreä nostopadi, jossa oli itse tehty ura. Tämä tosiaan korkkasi muutaman noston jälkeen, josta aikaisemmin varoittelinkin.
Itse ratkaisin tämän ostamalla paksun kumisen nosturipadin, johon upotin nylon vahvikkeen (tasoittaa kuorman nostopadille, estäen padin leikkaantumisen). Lopuksi sorvilla sopiva ura nyloniin. Padiä jotui myös vähän kaventamaan, koska ID:ssä tosiaan akkukotelo tulee vastaan.
Kaupallista vastaavaa tuotetta en ole löytänyt.
Lainaus käyttäjältä: Daatta - 29.04.24 - klo:08:58Voi vitsi nuo renkaat painaa, hädin tuskin sai nostettua renkaan paikalleen, vaikka käytössä oli VAG työkalu eli kierteistetty tappi jonka varassa rengas liukuu. Vanne ei kovin hyvin pysy keskiön varassa, aika taiteilua oli.
Tuliko VAG työkalu id.4:n mukana? Itse en huomannut sitä autossa siellä missä lukkopultti on, liekö pöllitty.
Jos rupean vaihtamaan renkaita itse, aion tilata Vilpa rengas rengin. Nostelin talvirenkaat seinälle korkealle koukkuihin, ja voi sanoa että lujille otti nostaa ja pujotella keskiön reiästä. Pitäisi oikeastaan punnita pyörät, veikkaan ettei 30 kg ole kaukana.
Lainaus käyttäjältä: Arcca - 30.04.24 - klo:13:52Tuliko VAG työkalu id.4:n mukana? Itse en huomannut sitä autossa siellä missä lukkopultti on, liekö pöllitty.
Jos rupean vaihtamaan renkaita itse, aion tilata Vilpa rengas rengin. Nostelin talvirenkaat seinälle korkealle koukkuihin, ja voi sanoa että lujille otti nostaa ja pujotella keskiön reiästä. Pitäisi oikeastaan punnita pyörät, veikkaan ettei 30 kg ole kaukana.
Ei tule, Audin osanumerolla olen tuollaisen joskus merkkiliikkeestä hakenut. Ei ole numroa muistissa, mutta VW Wheel Hanger hakusanalla voi löytyä.
En ole edes yrittänyt nostaa renkaita seinälle vielä. Ne eivät välttämättä edes mahdu, ainakin joutuu koukkujen sijaintia muuttamaan. Olisiko neljäs kerta kun noita proppailen autotallin tiiliseinään. ;D
Lainaus käyttäjältä: Daatta - 03.05.24 - klo:08:14Ei tule, Audin osanumerolla olen tuollaisen joskus merkkiliikkeestä hakenut. Ei ole numroa muistissa, mutta VW Wheel Hanger hakusanalla voi löytyä.
En ole edes yrittänyt nostaa renkaita seinälle vielä. Ne eivät välttämättä edes mahdu, ainakin joutuu koukkujen sijaintia muuttamaan. Olisiko neljäs kerta kun noita proppailen autotallin tiiliseinään. ;D
Ok, hyvä tietää ettei ole kadonnut.
Proppaa samalla kattoon koukut väkipyörälle renkaiden nostoa varten ;D
Voisiko tehdä itse pultista rälläköimällä pään irti ja säästää :D
Lainaus käyttäjältä: Karoq - 03.05.24 - klo:13:22Voisiko tehdä itse pultista rälläköimällä pään irti ja säästää :D
Hyvä ajatus. Sellainen ainakin kestää, perinteinen muovinen voi nyykähtää noiden pyörien painon kanssa. ::)
https://www.motonet.fi/tuote/vanteen-asennustappi-m14-x-15?product=40-18363
Lainaus käyttäjältä: Daatta - 29.04.24 - klo:08:58Vaihdoin neloseen kesärenkaat viimein alle, nostaminen on hieman konstikkaampaa kuin ID.3:ssa. Painoa on aikapaljon enemmän, lisäksi akun/pohjan muovikotelo tulee aika lähelle nostokohtaa. Ei ollut nostotyynyä käytössä vaan pelkkä tunkin kumitalla, piti sormella kokeilla että tallan ja pohjan kotelon väliin jää tilaa samalla kun nostaa.
Voi vitsi nuo renkaat painaa, hädin tuskin sai nostettua renkaan paikalleen, vaikka käytössä oli VAG työkalu eli kierteistetty tappi jonka varassa rengas liukuu. Vanne ei kovin hyvin pysy keskiön varassa, aika taiteilua oli.
No niin, talvitassut alla. Tein kuten sinä, Bahco 2250 tunkin kumipäällysteisellä tallalla suoraan vaan ohjekirjan mukaisesta vahvikkeesta nosto. Hieman talla on liian iso ettei saa painoa ihan tallan keskelle, mutta tarpeeksi kuitenkin, että oli turvallista. En luottanut sormeen, vaan ryömin alle katsomaan ettei osu siihen muovikotelon reunaan, 5mm toleranssin jätin.
Olipahan homma kun olen maannut viimeiset kaksi viikkoa aika kovassa koronassa sohvalla voimia keräten ;D . @vmp :n yllä linkkaama tappityökalu oli aivan loistava apuväline, ja olisi voinut jäädä tekemättä ilman sitä tässä kunnossa.
Autossa tulee muuten mukana saksitunkkikin näköjään :o .
Lainaus käyttäjältä: Arcca - 24.10.24 - klo:13:22Autossa tulee muuten mukana saksitunkkikin näköjään :o .
En ole aivan keksinyt mikä tunkin ja "rengastyökalun" tarkoitus on, ID.3:ssa oli myös mukana. Vararengasta ei tietenkään ole, onko tarkoitus nostaa rengas irti maasta kun käytetään mukana tulevaa paikkasarjaa tms. Minulla on Tubeless-paikkasarja takakontissa, niin voi hätätilassa paikata renkaan "oikeasti" eikä tarvitse turvautua mukana tulevaan paikkalitkuun. Kompura on toki samassa paketissa litkun kanssa.
Lainaus käyttäjältä: Daatta - 24.10.24 - klo:14:58En ole aivan keksinyt mikä tunkin ja "rengastyökalun" tarkoitus on, ID.3:ssa oli myös mukana. Vararengasta ei tietenkään ole, onko tarkoitus nostaa rengas irti maasta kun käytetään mukana tulevaa paikkasarjaa tms. Minulla on Tubeless-paikkasarja takakontissa, niin voi hätätilassa paikata renkaan "oikeasti" eikä tarvitse turvautua mukana tulevaan paikkalitkuun. Kompura on toki samassa paketissa litkun kanssa.
On siinä sellainen käyttötapaus, että pyörän voi irrottaa mukaan rengasliikkeeseen korjattavaksi vaikka taksilla mennen ja sitten tulla takaisin laittamaan ehjä pyörä takaisin alle.
Lainaus käyttäjältä: Arcca - 24.10.24 - klo:16:03On siinä sellainen käyttötapaus, että pyörän voi irrottaa mukaan rengasliikkeeseen korjattavaksi vaikka taksilla mennen ja sitten tulla takaisin laittamaan ehjä pyörä takaisin alle.
Kyllä mä luulen, että taksin sijasta tulee hinuri liikkumisturvan piikkiin ja koko kiesi viedään rengasliikkeeseen. REngas on niin painava, ettei sitä jaksa nostaa taksin takakonttiin. ;D Mutta vaihtoehto toki tuokin.
Lainaus käyttäjältä: YellowMe - 26.09.23 - klo:18:24Oletteko käyttäneet jotain ID4:lle tarkoitettua jack padiä hallitunkilla nostaessa? Olen aiemmin käyttänyt vanhemmissa autoissa Bilteman kumilätkää tai jääkiekkoa, mutta niiden kanssa aina pelottaa vähän helman kestävyys.
Aiemmin nostin tavallisella pienellä umpinaisella jack padilla, mutta nyt syksyllä ostin Planger Power Pad nimistä kumityynyä ja olen käyttänyt sitä Torin BigRed Racing 2.0t hallitunkin ID.3:n renkaanvaihdossa. Padissä on sopiva ura, nostokohta kiittää eikö ole vaaraa että se sieltä lipsuu. Hyvin on pelannut, mutta piti tilata Saksasta. Saisi Virtanen ottaa valikoimaan.
Lainaus käyttäjältä: Epa3000 - 25.10.24 - klo:10:34Aiemmin nostin tavallisella pienellä umpinaisella jack padilla, mutta nyt syksyllä ostin Planger Power Pad nimistä kumityynyä ja olen käyttänyt sitä Torin BigRed Racing 2.0t hallitunkin ID.3:n renkaanvaihdossa. Padissä on sopiva ura, nostokohta kiittää eikö ole vaaraa että se sieltä lipsuu. Hyvin on pelannut, mutta piti tilata Saksasta. Saisi Virtanen ottaa valikoimaan.
Haluisitko laittaa linkin mistä tilasit jos oli hyvät? Tuntuu olevan aikamoinen suo löytää hyviä ja vielä sellainen, että varmasti tulisi perille.
Täältä tilasin
https://planger.shop/products/wagenheber-gummiauflage-power-pad-fuer-rangierwagenheber-schuetzt-ihren-pkw-und-suv
Renkaat vaihdettu onnistuneesti, onhan siinä autossa painoa! 25 vuotta olen aina itse vaihtanut renkaat kevät- syksy oniin ja vähän muidenkin autoihin.
Nyt joka kulmassa 235 renkaat. Auto on kyllä vieläkin hiljaisempi näillä kitkoilla. Vanteet on audin aerot, että siinäkin sekamelskaa. Keskikupiy temusta ;D
Kesäkumeilla meni 13500 ja sanoisin että ovat elinkaarensa puolessa välissä. Takanakit olivat kuluneemmat.(https://aijaa.com/zXeb5v)
https://aijaa.com/zXeb5v (https://aijaa.com/zXeb5v)
Onko joku sattunut punnitsemaan paljon 255/50x19" nastapyörä painaa kokonaisuudessaan?
Lainaus käyttäjältä: a4b8 - 31.10.24 - klo:13:41Onko joku sattunut punnitsemaan paljon 255/50x19" nastapyörä painaa kokonaisuudessaan?
Riippuu valmistajasta mutta 15-20kg lienee haarukka
..
Lainaus käyttäjältä: a4b8 - 31.10.24 - klo:13:41Onko joku sattunut punnitsemaan paljon 255/50x19" nastapyörä painaa kokonaisuudessaan?
Kesärengas painoi 29,2kg henkilövaa'alla mitattuna, ilmankos tuntui painavalta nostella seinälle katon rajaan.:o
Kesärenkaissa on pintaa 4-5mm yhden kesän ja n. 15tkm jälkeen. Ei nuo esiasennusrenkaat (taaskaan) ole mitään huippulaatua, kun laittoi CVC7 kitkat alle niin tuntui että ajettavuus parani...
Lainaus käyttäjältä: Daatta - 04.11.24 - klo:07:22Kesärengas painoi 29,2kg henkilövaa'alla mitattuna, ilmankos tuntui painavalta nostella seinälle katon rajaan.:o
Kesärenkaissa on pintaa 4-5mm yhden kesän ja n. 15tkm jälkeen. Ei nuo esiasennusrenkaat (taaskaan) ole mitään huippulaatua, kun laittoi CVC7 kitkat alle niin tuntui että ajettavuus parani...
Ilmeisesti vanteineen? Minä ymmärsin kysymyksen, että pelkkä pyörä..
Lainaus käyttäjältä: wsaarja - 04.11.24 - klo:09:20Ilmeisesti vanteineen? Minä ymmärsin kysymyksen, että pelkkä pyörä..
Itsellä tällainen kuvitelma termeistä
Rengas = kuminen musta jossa reikä keskellä
Vanne = usein alumiinia tai peltiä
Pyörä = rengas + vanne yhdistelmä
Kylläpä täällä nyt saivarrellaan. Joo, rengas vanteineen painaa lähemmäs 30kg. Harvemmin sitä autotallissa irrallisia rengaskomponentteja tulee käsiteltyä.
Hieno juttu, että täältä löytyy runsas hyvä aineisto tästä asiasta.
Renkaiden painoistakin.
ID3:n kohdalla jo tuntumaa.
Lainaus käyttäjältä: Daatta - 04.11.24 - klo:10:30Kylläpä täällä nyt saivarrellaan. Joo, rengas vanteineen painaa lähemmäs 30kg. Harvemmin sitä autotallissa irrallisia rengaskomponentteja tulee käsiteltyä.
ei kai, ennemminkin näyttää osalla menevän termit iloisesti sekaisin, ainakin jos katsoo pari viestiä ylöspäin ja tuota arvuuteltua 15-20kg haarukkaa koko pyörälle. Pelkkä talvirengas painaa jo tuon verran, ja kevyimmätkin aluvanteet 19" kokoluokassa alkaa sieltä 10 kilosta (esim. OZ Superleggera 19x8 on 9.5kg)
.. paljonkohan auton käytös muuttuisi jos sinne laittaisi 14" magnesiumvanteet 3L luposta ja niille kapeat kumit, kokonaispaino pyörille jäisi alta 12 kiloon... https://www.oemvwshop.com/6e0601025-z17-wheel-p970483/
Lainaus käyttäjältä: Jultsu - 04.11.24 - klo:12:16.. paljonkohan auton käytös muuttuisi jos sinne laittaisi 14" magnesiumvanteet 3L luposta ja niille kapeat kumit, kokonaispaino pyörille jäisi alta 12 kiloon... https://www.oemvwshop.com/6e0601025-z17-wheel-p970483/
Ei riitä kantavuus eikä nuo jarrujenkaan puolesta mahtuisi. äkkiseltään löytänyt tietoa siitä, riittääkö esim. 19" Ultraleggerassa kantavuus. Nykyisissä talvivanteissa (Dezent KB Dark) sitä on 810kg verran.
Ensimmäiseen Leoniin tuli vaihdettua aikanaan Superleggerat alle. Silloin eron huomasi kyllä, jäykällä alustalla meno muuttui paljon mukavammaksi kevyempien vanteiden myötä. Nykyisellä lähes 2400kg elopainolla vaikutus tuskin olisi yhtä huomattava, vaikka sopivat vanteet löytyisikin.
Tämä vielä jatkoa nostotoimenpiteisiin...
---
Hyviä kuminostotyynyjä on edellä mainittu.
Joku sellainen pitäisi hankkia.
Hallitunkilla ja perusjag padillä olen nostanut. Onhan se aika rutussa reunoiltaan.
Löytyykö tietoa siitä miten lähellä nostopaikkoja ovat kriittiset alueet, jotka ovat nostettaessa vaarassa vahingoittua.
Jotain kuvia pohjarakenteista on kyllä ollut, mut niitä ei ole tullut tarkemmin katseltua.
Lainaus käyttäjältä: Jmj - 04.11.24 - klo:16:21Löytyykö tietoa siitä miten lähellä nostopaikkoja ovat kriittiset alueet, jotka ovat nostettaessa vaarassa vahingoittua.
Jotain kuvia pohjarakenteista on kyllä ollut, mut niitä ei ole tullut tarkemmin katseltua.
Viesti numero #2:sta tässä ketjussa saa mielestäni osviittaa miten iso pyöreä jackpad on leikattu sopivasti niin ettei osu arkaan paikkaan.
Mutta eikö kannata hommata se auto ensiksi, ja vasta sitten ostaa jackpad kun voi itse katsoa asian tarkasti?
Koeajo pian käsillä.
ID3:n kanssa harjoiteltu toista vuotta.
Varautumista tämä.
Itse ostin tämän ja oli juuri sopiva ID.4 nostamiseen.
https://fyndiq.fi/tuote/autonostin-tunkin-kumityynyt-v-ura-autonostin-kumityyny-liukumaton-kisko-suoja-tuki-5c7553abddff4ea8/ (https://fyndiq.fi/tuote/autonostin-tunkin-kumityynyt-v-ura-autonostin-kumityyny-liukumaton-kisko-suoja-tuki-5c7553abddff4ea8/)