Olisi kiva kuulla kokemuksia kun noita olen hankkimassa.
Ajattelin että Thule wingbar EVO voisi toimia, ja päälle joku nykyaikainen boksi esim. Thulelta?
Sana vapaa.. :)
Mulla on Thule WingBar EVO kaiteet ja Thule Motion XT XL boksi. Kokemuksia on vasta koeajolenkiltä. Oli hiljainen ja pysyi katolla.
Lainaus käyttäjältä: JohnLennonjohtaja - 13.11.22 - klo:14:57
Olisi kiva kuulla kokemuksia kun noita olen hankkimassa.
Ajattelin että Thule wingbar EVO voisi toimia, ja päälle joku nykyaikainen boksi esim. Thulelta?
Sana vapaa.. :)
Ensimmäinen auto, jolla tullut boksia käytettyä. Volkkarin omat kattokaiteet suht ok, mutta vaikea oli saada kiinni kattoon. Vaikuttivat myös muovisilta, eli en tiedä miten kestää. Thule on varmasti varma valinta.
Lainaus käyttäjältä: jalauros - 13.11.22 - klo:17:49
Mulla on Thule WingBar EVO kaiteet ja Thule Motion XT XL boksi. Kokemuksia on vasta koeajolenkiltä. Oli hiljainen ja pysyi katolla.
Mahtuuko takaluukku aukeamaan kokonaan tämän XL mallin kanssa? Laskettelusukset ja muuta roinaa tulisi kyytiin joten tuo 200cm pituus riittäisi hienosti..
PS. Telineet sain jo hankittua, Wingbar Edget. Voin laittaa kommenttia jos jotakuta kiinnostaa käyttökokemukset..
^
(https://i.ibb.co/8XdVq49/7-C75-FD14-F7-D2-4862-821-F-59-DD3-CBDD14-D.jpg) (https://ibb.co/CWMFgsQ)
Tuossa on vielä ihan terve muutaman sentin hajurako takaluukkuun.
Lainaus käyttäjältä: jalauros - 28.01.23 - klo:18:25
^
(https://i.ibb.co/8XdVq49/7-C75-FD14-F7-D2-4862-821-F-59-DD3-CBDD14-D.jpg) (https://ibb.co/CWMFgsQ)
Tuossa on vielä ihan terve muutaman sentin hajurako takaluukkuun.
Kiitokset, hyvältä näyttää 8)
Moi,
onko kokemuksia minkä verran suksiboksi nostaa kulutusta maantie/moottoritie-ajossa?
Hyvä kysymys, tuo kulutuksen lisäys. Jollakin on tuloksiakin. Arvaus täysin hihasta: 10 ... 15 %?
Osaako joku sanoa miksi vw-alkuperäiset telineet käy vain hopeisiin kiinnikkeisiin? https://vwaccessoriesshop.com/volkswagen-id-4-roof-rack-bars-q010/
Lainaus käyttäjältä: Karoq - 12.02.24 - klo:13:13Osaako joku sanoa miksi vw-alkuperäiset telineet käy vain hopeisiin kiinnikkeisiin? https://vwaccessoriesshop.com/volkswagen-id-4-roof-rack-bars-q010/
Itsellä alkuperäiset taakkatelineet (Tuotenumero: 11A071151A) ja käyvät kyllä mustiin kattokiskoihin.
Ilmeisesti ihmiset valittaneet, että jättävät jälkiä mustiin kiskoihin, niin eivät tarjoa näitä siksi näihin.
Kiskoon, kun laittaa ohuen suojan, niin kiskoon ei tule jäämään mitään jälkeä.
Samansuuntaisiin johtopäätöksiin oli tultu myös amerikalaisilla foorumeilla. Hieman hassua kyllä: jos halua id.4:n kattotelineet, ota 750e paketti että saat hopeiset kattokiskot ja sitten vielä 350e kattotelineistä :)
Pitää laittaa sinne väliin jotain ohutta teippiä sitten, mikä ei kuitenkaan heikennä kiinnitystä.
Itsellä ID.4 vielä pari viikkoa matkalla ennen pihaan saapumista, mutta niin myös suksiboksi joka saapunee samoihin aikoihin.
Päädyin boksissa pitkän harkinnan jälkeen Packline NX Summit:iin, joka ainakin näyttäisi hyvältä ja sopivalta googletettuna. Maahantuojia ei taida juuri olla, mutta itse sain tilattua boksin Hamphin nettisivuston kautta.
Thule excellence xt menee ainakin katolle mukavasti. 10 vuotta vanha boksi, laitoin tällä kertaa hieman liiankin eteen, viimeksi unohdin tarkastaa että aukeaako paksi, niin piti rajoittaa luukun avausta.
(https://aijaa.com/peIpof)
https://aijaa.com/peIpof