Ajattelin tässä ketjussa jakaa kokemukseni MQB alustaisten autojen koodauksista. Myös MEB ja MLBEvo alustaiset koodaukset luonnistuu, sekä SFD lukituksen avaukset. Käytössäni on VCDS Unlimited, VCTool, ODIS-S ja ODIS-E.
Omaan Golf 7.5 2018 tein seuraavanlaiset muutokset:
- R-line mittaristo R logolla
- kierroslaskuri
- needle sweep
- Infotainment käynnistyslogo R-line / Dynaudio
- Engineering Mode Infotainmenttiin
- Video In Motion avaus
- takavalot palamaan päiväajovalojen kanssa
- kaasupolkimen vaste terävämpi
- start/stop pois päältä
- puhaltimen nopeus näkymään myös AUTO -tilassa
- DRL poiskytkentä auton asetusten kautta
- automaattinen Coming Home valo
- pyyhkimien huoltoasento auton asetusten kautta
- Ambient valaistus
- SportHMI aktivoitu
Yllä olevien muutosten lisäksi päivitin Discover Media MIB 2.5 firmiksen ja softan. Nyt asennettuna viimeinen ja modattu softaversio 0879 joka mahdollisti tuon tehomonitorin aktivoimisen.
(https://jacce75.spinel.usbx.me/nextcloud/apps/files_sharing/publicpreview/R8idogR7BmMnseF?x=2545&y=985&a=true&file=SportHMI.jpg&scalingup=0)
Tässä muutama kuva lisää.
(https://jacce75.spinel.usbx.me/nextcloud/s/qfXq4zxncABZNp3/preview)
(https://jacce75.spinel.usbx.me/nextcloud/s/YsBLsEH9zFerXfS/preview)
(https://jacce75.spinel.usbx.me/nextcloud/s/xs8nY5cMpLMGrTL/preview)
(https://jacce75.spinel.usbx.me/nextcloud/s/sjekWxr9fDpQxMa/preview)
Onkohan toi firmiksen ja softan päivitys mahdollista Mib3:seen?
Lainaus käyttäjältä: Wiiseli - 28.04.22 - klo:21:53
Onkohan toi firmiksen ja softan päivitys mahdollista Mib3:seen?
Kyllä se mahdollista on. Päivitin pari viikkoa sitten rouvan autoon Passat B8 2020 OCU:n ja MIB3:n (toimvat kimpassa). Ei ihan mikään helppo juttu koska SD-korttipaikat puuttuu ja päivitys tapahtuu USB:n kautta ODIS kaverina ja online yhteydellä. Aikaa meni 5h. Päivitystikut tehdään SD-creatorilla suojatulla tehdasyhteydellä (CPN). Lisäksi saattaa joutua aktivoimaan navigoinnin uudestaan DISS:stä haettavalla kertakäyttöisellä Fec:llä, riippuu VIN numerosta.
Päivitys tapahtuu kolmessa eri vaiheessa OCU versio 0083 --> 00880, MIB3 versio 0152 --> 0278 jonka jälkeen vielä OCU versio 0088 --> 0141. Päivityksen jälkeen kaikki bugit korjaantui ja äänentoisto parani selvästi. Myös MIB3 grafiikat koki positiivisen uudistuksen.
Jos sinulla sattuu olemaan samat raudat, niin minulla on valmiit tikut jolla päivitys voidaan suorittaa. Mikäli autosi kuuluu VIN sarjaan jossa navigointi täytyy aktivoida uudestaan, saattaa tulla pulma FeC:in kanssa. Saan sen ehkä järjestettyä mutta varmuutta ei vielä ole.
Multa löytyy juurikin samat päivitykset. Paukkuuko on teillä infotainment buutatessa? Mulle jäi päivityksestä pamahdus kajareista. Päivittelyjä kyselin, kun obdelevem ilmottaa että olisi saatavilla uudempikin softa 803. Ajattelin jos sillä saisi pamahduksen pois.
Rouvan autossa ei ylimääräisiä pamahduksia kuulu, ei ainakaan ole valittanut. Toi olikin uutta että OBDEleven osaa näyttää uudemmat softat. Ei edes ODIS osaa sitä tehdä jos normaalisti tarkistaa 5F:stä päivityksiä.
Tosin nyt viimesimmän OTA päivityksen jälkeen, joka tuli eilen, on taas äänimaailma huonontunut. Ei olisi pitänyt hyväksyä päivitystä mutta tiedä näistä. Täytynee kokeilla päivittää toisten autojen äänimaailma datasettejä josko korjaantuisi.
OBD11:lla auton ohjausboksin infosivu näyttää uusimman version, jos joku muu on skannannut auton josta se löytyy...
Nyt ymmärrän. OBD11 ei ole minulle mitenkään tuttu kapistus joten tämä olikin hyvä tietää.
Lainaus käyttäjältä: Tos® - 29.04.22 - klo:21:28
OBD11:lla auton ohjausboksin infosivu näyttää uusimman version, jos joku muu on skannannut auton josta se löytyy...
Taitaa tuo VCTool toimia samalla tavalla. Löytyi omaani moottorin ecuun päivitys joka eri indeksillä. Oli A loppunen ja BE loppuista ilmoitti käypäseksi joten kokeilin ja läpi meni. Vertailun vuoksi Odis-e ei tunne muita kun saman indeksin omaavia versioita. Myös DSG tuli samalla päivtettyä tuoreimpaan versioon. Nyt on esim. liikkeellelähtö paljon pehmeämpää.
Lisäksi tuli laitettua Audi RS3 ohjausparametrit joka muutti ohjausta todella paljon paremmaksi ja tunto tiehen parani selvästi. Nyt toisin pukkaa vikakoodia tuntemattomasta parametristä mutta ei sytytä mitään vikavaloja.
Kauas tuo dsg:n päivitys vie aikaa ja muuttuiko muuten kun liikkeellelähtö? Löytysköhän Passattiin päivitystä?🤔
DSG päivitys vei aikaa n.10min. Jos vaatii sopeutusajon niin menee tietty enemmän aikaa. Minun tapauksessa ei vaatinut sopeutusta, ihme kyllä. Liikkeellelähdön lisäksi olen havainnut myös että vaihteet vaihtuu loogisemmin. Kokonaisuudessaan selvästi parantunut ajokokemus siis. 🙂
Jos pystyt vaihteiston sw numeron ja sen perässä olevat 4 numeroa antamaan niin voin katsoa josko löytyisi uudempi softa myös sulle. Mikäli kuitenkin indeksi vaihtuu niin näen sopivan softan vasta kun auto mulla piuhassa kiinni.
Tässä infoa.
(https://i.ibb.co/b5Lt49B/Screenshot-20220802-103622.jpg) (https://ibb.co/7tVh3mW)
(https://i.ibb.co/sRnzhDk/Screenshot-20220802-103611.jpg) (https://ibb.co/JtVgNb0)
(https://i.ibb.co/BN4CVNN/DQ400.png) (https://ibb.co/k13Sg11)
Saattaa olla että tuo K loppunen on uusin versio. Varmistuu vasta kun auto piuhassa.
Lainaus käyttäjältä: Jacce75 - 02.08.22 - klo:11:37
(https://i.ibb.co/BN4CVNN/DQ400.png) (https://ibb.co/k13Sg11)
Saattaa olla että tuo K loppunen on uusin versio. Varmistuu vasta kun auto piuhassa.
laitoin yv.
Audi Q3 hybridin lataus moduulista löytyi OBDelevenillä adaptaatioista Activation times, plug locking device ja sen alta Re-locking time plug. Arvo oli 30s ja säädin siihen 180s. Nyt kun ottaa ovet pois lukosta niin latauskaapeli pysyy vapaana 2min kun aiemmin pysyi vain 30 sekuntia.
30s oli ärsyttävän lyhyt aika jos oli lapsia köytettävänä autoon, käytännössä toi 30s riitti vain jos oli menossa yksin autoon.
Nyt 2min riittää hyvin vaikka olisi tavaroita ja lapsia mukana niin kaapeli pysyy vapaana eikä tarvii uudestaan vapauttaa sitä.
Huollostakin kysyin aiemmin että voiko kaapelin vapautusaikaa säätää pidemmäksi, ei tietenkään ollut mahdollista kuten taas nähtiin 8)
^kirjotusvirhe, eli asetus on nyt 120s eikä 180s. 2min pysyy kaapeli vapaana..
Lainaus käyttäjältä: Jacce75 - 02.08.22 - klo:11:37
(https://i.ibb.co/BN4CVNN/DQ400.png) (https://ibb.co/k13Sg11)
Saattaa olla että tuo K loppunen on uusin versio. Varmistuu vasta kun auto piuhassa.
Melko varmasti ei ole. DSG vaihteiden softapaketeissa tuo indeksi on todella tärkeä että on sama. Samoin sitten pieni huomio tähän. DSG softapaketeissa tuo _ jälkeen oleva neljä merkkiä on merkitsevä. DSG:n meas valueista löytyy kanava missä näkyy nykyisen vaihteiston tuo neljä numeroa/kirjainta ja ne pitää täsmätä myös.
DSG:tä en lähtisi cross-flashaamaan ilman 100% varmuutta että on oikea. Lopputuloksena voi olla kallis mekatroniikka remppa kun väärät ohjausparametrit särkevät koko mekan.
Yleensäkin DSG ja moottoriohjauslaitteiden flashaysta ei kannata tehdä jos ei ole olemassa TPI:tä missä se ohjeistetaan ja kerrotaan mistä versiosta ja mihin päivitys kuuluu tehdä.
Kävi niin että olin koodaamassa erästä Skoda Superb 2020 mallista autoa johon oli toiveena saada liikennemerkkien tunnistustoiminto päälle. Paljastui että autossa 2Q0 alkuinen kamera joka siis tarkoittaa sitä että kyseinen toiminto on ainoastaan SWAP / FEC koodilla aktivoitavissa. Tätä samaa asiaa on näköjään täälläkin joissain aiheissa käsitelty mutta ajattelin jakaa tiedon myös tähän ketjuun selvyyden vuoksi. Eli kokeiltu on mutta ei riitä pelkkä koodaus.
^ juu ei toimi 2Q0 kamerassa enää koodaamalla. On tosiaan FeCin takana.
Muutamia henkilöitä on jotka pystyvät tuon tekemään hintaan 350â,¬.
Lainaus käyttäjältä: dwntime - 12.01.23 - klo:06:55
^ juu ei toimi 2Q0 kamerassa enää koodaamalla. On tosiaan FeCin takana.
Muutamia henkilöitä on jotka pystyvät tuon tekemään hintaan 350â,¬.
Avaatko vähän lisää aihetta? Alkoi kiinnostamaan. ;D
Lainaus käyttäjältä: Jacce75 - 13.01.23 - klo:14:16
Avaatko vähän lisää aihetta? Alkoi kiinnostamaan. ;D
Niin siis tiedän muutaman henkilön jotka pystyvät tarvittavan swap koodin kameralle syöttämään ja aktivoimaan tunnistuksen. Olettaisin että samalla tavalla menee kuin ACC:n aktivointi, joka on jo julkinen miten se tapahtuu.
Tässäpä kiva pikku modi DCC alustan omaaville.
(https://i.ibb.co/st1YwWc/1657516435207.png) (https://ibb.co/nR1JcP4)
Nyt myös mahdollista disabloida ajonvakautuksen automaattinen päällekytkentä nopeuden ylittäessä 100km/h.
(https://i.ibb.co/hBZrN4h/20230316-070414.jpg) (https://ibb.co/CbM4yYN)
(https://i.ibb.co/Hdd2VY3/20230316-070421.jpg) (https://ibb.co/zJJ5rbD)
Lainaus käyttäjältä: Jacce75 - 14.02.23 - klo:07:41
Tässäpä kiva pikku modi DCC alustan omaaville.
(https://i.ibb.co/st1YwWc/1657516435207.png) (https://ibb.co/nR1JcP4)
Ja onkin tosi "helppo" modi :)
Lainaus käyttäjältä: dwntime - 16.03.23 - klo:10:33
Ja onkin tosi "helppo" modi :)
No joo. Ei ihan ruksi ruutuun VCDS:llä enää vaan vaatii "hieman" enemmän työtä. Yhden tämmösen modin teinkin jo erääseen Golfiin. Cupra Leonissa tämä ominaisuus taitaa olla vakiona. Tuli ilmi kun tein DCC adaptaatiota siihen.
Nyt vihdoon sain aikaseksi hankkia kauan kaipaamani A5 tuulilasikameran autooni. Tuulilasin vaihdoin jo viime vuoden alkusyksystä ja nyt on vihdoin kamera tulossa tuolta Kiinan maalta. Valitsin nyt sitten samoin tein L loppuisen kun kerran oli saatavilla vaikka H loppuisen olisi voinut flashata L:ksi myöskin. Myyjä ilmoitti että se on täysin uusi ja parametroimaton joten hiukan jumppaa on luvassa myös läppärillä.
Kamera jonka tilasin on tämä https://www.aliexpress.com/item/1005005409968028.html?spm=a2g0o.order_detail.order_detail_item.4.5f6ef19crska90 (https://www.aliexpress.com/item/1005005409968028.html?spm=a2g0o.order_detail.order_detail_item.4.5f6ef19crska90)
(https://i.ibb.co/sPw8m6p/20220801-114106.jpg) (https://ibb.co/xsjxCfK)
(https://i.ibb.co/9sg79fw/20220801-125814.jpg) (https://ibb.co/Ch8f5XJ)
(https://i.ibb.co/xCz9dLN/20220801-153334.jpg) (https://ibb.co/JBr6gt9)
(https://i.ibb.co/R9bmhDK/20220802-083920.jpg) (https://ibb.co/9NgLwr0)
(https://i.ibb.co/ZGTb9hY/20220802-090216.jpg) (https://ibb.co/9cYdPqV)
Laittelen lisää kuvia kun projekti edistyy.
Nyt vihdoin monien työvaiheiden ja kokeilujen jälkeen on kaikki toiminnot käytössä jota tuo kamera tukee. Homma lähti siis liikkeelle tuulilasin vaihdosta jotta saatiin paikka kameralle. Johdotus niin että virta ja maadoitus normaalisti sekä Extended CAN-väylän kytkentä A-pilarin alla olevaan liittimen. Lisäksi piti kytkeä vielä suoraan etututkan ja kameran väliin erillinen CAN-väylä jotta niiden keskinäinen jutustelu onnistuisi. Tästä vinkistä iso kiitos @dwntime. :)
Sitten olikin vuorossa seuraavat työvaiheet kuten etututkan hakkerointi tarvittavien swap/fec koodien lisäämiseksi sekä oikeanlaisten datasettien flashays. Tämän jälkeen pirusti koodausta ja lopputuloksena on nyt toiminnassa pACC 210km/h asti, adaptiivinen kaistallapito, liikennemerkkien tunnistus sekä kaukovaloavustin.
(https://i.ibb.co/ZzLLthm/20230715-104623.jpg) (https://ibb.co/v4wwgJY)
(https://i.ibb.co/sFpzdDw/20230715-104502.jpg) (https://ibb.co/P5s0vbh)
(https://i.ibb.co/ggYsX75/20230715-104308.jpg) (https://ibb.co/GPmg1JK)
Huomasin että Discovery Mediaan oli tupsahtanut päivitys 0883 vaikkakin versio 0879 piti olla viimeinen. Päätin sitten päivittää ja hyvähän siitä tuli. Päivityksen aikana hävisi kaikki fecit jotka sitten jouduin aktivoimaan erikseen patchilla. Toki olisi se onnistunut myös ihan virallisesti tehdasyhteydellä mutta patchi oli tässä tapauksessa helpompi ja nopeampi.
(https://i.ibb.co/2sX2zdd/20230929-193716.jpg) (https://ibb.co/3MtXxcc)
(https://i.ibb.co/mTvzGwR/20230929-202048.jpg) (https://ibb.co/YQDj3MN)
Tuli tässä muutama päivä sitten vaihdettua 2020 mallin Passat GTE:n mib3 mediayksikkö. Kyseistä autoa vaivasi hyvin yleinen ongelma joka on aiheeton komponenttisuojan aktivoituminen mediayksikössä. Uus-vanha yksikkö tuli purkuosana 2021 mallin Arteonista. Eli siis aina ei tarivtse marmorilla käydä myöskään näissä asioissa.
Oliskos mimmoinen projekti päivittää Delphin mib2std firmis mib2.5:een? ???
Lainaus käyttäjältä: jugih - 13.12.23 - klo:11:10Oliskos mimmoinen projekti päivittää Delphin mib2std firmis mib2.5:een? ???
Laittaisitko vähän lisää infoa laitteesta/autosta? Noita MIB on niin monenlaista olemassa ja eri sukupolvia tämän konsernin merkeissä.
Lainaus käyttäjältä: Jacce75 - 14.12.23 - klo:15:32Laittaisitko vähän lisää infoa laitteesta/autosta? Noita MIB on niin monenlaista olemassa ja eri sukupolvia tämän konsernin merkeissä.
Auto on 2017 GTE passat ja Discovey Media navilla ilman Dynaudiota tms.
(https://i.ibb.co/jzmwLNQ/IMG-5101.jpg)
P0642 on viimeisin virallinen versio. P0883 on viimeisin mahdollinen versio mutta vaatii kikkailua että laite suostuu ottamaan sen vastaan. Myös riski verkonpainoksi muuttumisesta on iso.
Onko sulla tarkempaa tietoa, minkälaista kikkailua se about vaatisi? Olen yrittänyt selvittää, mut yllättävän vähän tuosta mib2 -> mib2.5 päivityksestä on dataa.
Aikasemmin se vaati usb-ethernet sovittimella ja telnetillä kytkeytymistä järjestelmään. Sitten parin tiedoston muokkaamista. Nykyään taitaa onnistua eräällä patchillä suoraan SD-kortilta ainakin joissain versioissa. Jossain mailleissa on eri prossu joten crossflashi ei onnistu niissä.
Nyt onnistuneesti koodattu GTX:stä tuttu "ESC Sport"-valikko takavetoiseen ID4.
Myös ID.3:een saatavana tuo sama "ESC SPort" -valikko. ;)
(https://i.ibb.co/2Nt891B/IMG-20231219-WA0016.jpg) (https://ibb.co/jRMVNPF)
Vaihdoin tässä muutama päivä sitten erääseen GTE Passattiin käytetyn MIB3:n ja samalla päivitin sen uusimpaan versioon, myös OCU tuli päivitettyä samalla. Hommaa oli pirusti alkoi mutta alkoi lopulta pelittämään. Tämä varmasti miellyttää niitä ihmisiä joilla on tunnettu "Component Protection" ongelma omissa MIB3 autoissaan. Nyt ei enää tarvitse välttämättä mennä merkkarille asti ja kustannukset ovat paljon pienemmät verrattuna uuteen soittimeen.
Lainaus käyttäjältä: Jacce75 - 15.12.23 - klo:15:16Aikasemmin se vaati usb-ethernet sovittimella ja telnetillä kytkeytymistä järjestelmään. Sitten parin tiedoston muokkaamista. Nykyään taitaa onnistua eräällä patchillä suoraan SD-kortilta ainakin joissain versioissa. Jossain mailleissa on eri prossu joten crossflashi ei onnistu niissä.
Palaan vielä tähän :)
Mistä trainista lähit itse 08xx polulle? Päivititkö varianttimuokatulla installationManagerilla, vai muokatulla metainfo2.txtllä?
Itselläni on jo tehtaalta mib 2.5 mutta tiedän siis tuon kun kyselyitä on minulle tullut aikasemminkin samasta aiheesta ja aikoinaan otin tehtäväkseni tutustua aiheeseen perin pohjin. Sitten työn tilannut henkilö päättikin vaihtaa autoa ja homma jäi tekemättä.
(https://i.ibb.co/7vmxF3b/IMG-5209.jpg) (https://ibb.co/CBGpFjW)
Nyt uskalsin minäkin. Hyvin pellaa 06xx -> 08xx.
Tietotekniikka/ATK-puolella on tapana laittaa seikkaperäisiä ohjeita ja lähdeviitteitä siitä, mitä on tehty ja minkä ohjeiden pohjalta. Kokemukseni mukaan tämä ei päde automotive-puolella, vaikuttaa olevan aikamoista salatiedettä eikä opittuja juttuja juuri huudella eteenpäin. Toki moni tekee näitä hommia firabelina ja pystyy tekemään asioita mitä esim. merkkihuolto ei kykene tai pysty tekemään. Kaikki kunnia osaajille, mutta itseni em. salamyhkäisyys on pitänyt poissa autohommista vaikka ATK muuten onkin tuttua.
Yritän lähettää tänne ympäripyöreitä ohjeita kuvien kera, mutta jostain syystä foorumi estää tämän koko ajan. Sorry siitä.
(https://i.ibb.co/jkLpr7M/IMG-5217.jpg) (https://ibb.co/jkLpr7M) (https://i.ibb.co/10RLgqm/IMG-5218.jpg) (https://ibb.co/10RLgqm) (https://i.ibb.co/wKP5Skp/IMG-5220.jpg) (https://ibb.co/wKP5Skp) (https://i.ibb.co/svDTyCY/IMG-5221.jpg) (https://ibb.co/svDTyCY) (https://i.ibb.co/9yZtmfG/IMG-5222.jpg) (https://ibb.co/9yZtmfG) (https://i.ibb.co/gFHPzgZ/IMG-5223.jpg) (https://ibb.co/gFHPzgZ) (https://i.ibb.co/4JG4kjk/IMG-5224.jpg) (https://ibb.co/4JG4kjk) (https://i.ibb.co/9rTMc1n/IMG-5225.jpg) (https://ibb.co/9rTMc1n) (https://i.ibb.co/wrWr8Kc/IMG-5226.jpg) (https://ibb.co/wrWr8Kc) (https://i.ibb.co/L06TdJq/IMG-5227.jpg) (https://ibb.co/L06TdJq)
Ylläolevassa viestissä yritin osoittaa uuden firmiksen eroja vanhaan.
Päivitin siis 2017 Passat B8 MIB2 MST2_Delphi Discovery Median firmiksen pre-faceliftistä semi-faceliftiin. Eli MIB2 -> MIB2.5. Eli P06xx firmiksestä P08xx firmikseen. Toki MIB2.5 ei periaatteessa ole facelift vaan ihan sama head unit kuin MIB2, mutta siinä varaosanumero muuttuu A:sta tai B:stä C:ksi.
Passateissa todellinen facelift tapahtuukin 2020 -> ja keskusyksikkö onkin sitten jo MIB3. MIB 2.5 onkin tämmöinen välimallin siirtymä, jonka käyttöliittymässä on MIB3:n elementtejä ja fyysisesti erilainen lasinäyttö.
Vanha mattanäyttö ja uusi lasinäyttö ovat siis keskenään vaihdettavissa, joten niin on firmiksetkin (tietyin ehdoin).
Oman MIB2 yksikköni varaosanumero on (oli) 3Q0035874B ja päivityksen jälkeen siitä tuli 3Q0035874C. Lähtöfirmikseni oli MST2_EU_VW_P0624D ja päivityksen jälkeen MST2_EU_VW_P0879D.
Tämä päivitys onnistuu vain jos sinulla on kyllin uusi STD2Nav_EU_VW-laite (esim. variantti 17250 ->). Laite pitää olla siis navi, delphi ja varaosanumero 3Q0035874(A, B, C).
Sivustot, josta löytyy tarvittavat ohjeet ja tiedostot:
https://mibsolution.one/
https://mibwiki.one/
https://mib-helper.com/
Päivitysprosessi menee lyhykäisyydessään seuraavasti:
1. Lataa 'MST2 activator by Congo & Duke (Official Way)' ja aja se laitteeseen SD-kortilta
2. Aktivoi developer menu 5F adaptaatiosta (OBD11, VCDS).
3. Muuta myös long coding 5F -> byte 17 ja 18 -> 00 (skin ja splash screen -> 0. Tämä on pakollista, muuten asennus hyytyy boottiscreeniin)
4. lataa uusin firmis MST2_EU_VW_P0879D_MU0879
5. Kohta 6. ja 7. ei pakollinen, jos tiedät oman laitteesi variantin varmasti.
6. Tee mediaykskkösi tiedostojen varmuuskopio delphi.sh scriptillä (nimeä MST_backup.sh -> delphi.sh)
7. katso muistikortin varmuukopion tiedostoista ja varmista laitteesi variantti (esim EI 17243, 17249 tms.)
8. Valmistele uusin MIB2.5 firmis muistikortille, siten että muistikortin juuressa on metainfo2.txt, johon on lisätty laitteesi variantti ja uuden firmware-filen STD2Nav_EU_VW kansion sisältö. Poista kaikki muut.
9. Varmista että autosi on virrat päällä päivityksen ajan, ettei radio sammu.
10. aloita päivitys developer menun SWDL kautta, jossa raksita 'software manual download'
11. valitse kaikki firmiksen tiedostot, jonka jälkeen poista BT_ALPS. Jos annat firmiksen päivittää tämän, wifi ei toimi.
12. Aloita päivitys, jonka valmistuttua poista VCDS/OBD11 päivityksen jälkeinen DTC-1555 'check software version' vikakoodi (ei pakollinen)
13. Kun kaikki on valmista, tee kohta yksi uudelleen, jotta saat carplayn, Android auton, sport HMIn, puheohjauksen yms maksulliset jutut päälle.
Lainaus käyttäjältä: Daatta - 29.12.23 - klo:12:42Tietotekniikka/ATK-puolella on tapana laittaa seikkaperäisiä ohjeita ja lähdeviitteitä siitä, mitä on tehty ja minkä ohjeiden pohjalta. Kokemukseni mukaan tämä ei päde automotive-puolella, vaikuttaa olevan aikamoista salatiedettä eikä opittuja juttuja juuri huudella eteenpäin. Toki moni tekee näitä hommia firabelina ja pystyy tekemään asioita mitä esim. merkkihuolto ei kykene tai pysty tekemään. Kaikki kunnia osaajille, mutta itseni em. salamyhkäisyys on pitänyt poissa autohommista vaikka ATK muuten onkin tuttua.
Itse en juurikaan ole seikkaperäisiä ohjeita antanut julkisuuteen koska näissä hommissa on aina se rikkoontumisen vaara. Variaatioita ja muuttujia on erittäin paljon vaikkapa esim. tuossa yläpuolella olevassa ohjeessa MIB2 -> MIB2.5 joten kannattaa olla tarkkana.
Lainaus käyttäjältä: Jacce75 - 30.12.23 - klo:20:30Itse en juurikaan ole seikkaperäisiä ohjeita antanut julkisuuteen koska näissä hommissa on aina se rikkoontumisen vaara. Variaatioita ja muuttujia on erittäin paljon vaikkapa esim. tuossa yläpuolella olevassa ohjeessa MIB2 -> MIB2.5 joten kannattaa olla tarkkana.
Kyllä. Tää on erittäin fiksu kommentti. Aikaisemmassa viestissäni piilee suuri laiterikon vaara. En luonnollisesti ota vastuuta muiden hajonneista värkeistä.
Jees, sharing is caring mutta jokainen toki vastaa omista tekemisistään.
Lainaus käyttäjältä: Daatta - 29.12.23 - klo:12:42Tietotekniikka/ATK-puolella on tapana laittaa seikkaperäisiä ohjeita ja lähdeviitteitä siitä, mitä on tehty ja minkä ohjeiden pohjalta. Kokemukseni mukaan tämä ei päde automotive-puolella, vaikuttaa olevan aikamoista salatiedettä eikä opittuja juttuja juuri huudella eteenpäin. Toki moni tekee näitä hommia firabelina ja pystyy tekemään asioita mitä esim. merkkihuolto ei kykene tai pysty tekemään. Kaikki kunnia osaajille, mutta itseni em. salamyhkäisyys on pitänyt poissa autohommista vaikka ATK muuten onkin tuttua.
Täysin samaa mieltä ja pätee ihan maahantuonnista asti. Pimitetään tietoa, asioista ei juuri tiedoteta ja kaikesta ollaan valmiita ottamaan iso summa rahaa. Maahantuoja/Jälleenmyyjä/Merkkihuolto osaa kyllä pelin ja laskutuksen. Mitä tulee DIY-puoleen (retrofit/päivitykset/koodaukset) niin automotive puolella on paljon opittavaa ATK-puolelta. Miten julkaista ja jakaa tietoa, missä formaatissa, millä alustalla, jne. Tämä SMF ei ehkä ole paras alusta kirjoittaa oppaita ja ohjeita, eikä ole siihen tarkoitettukaan.
Itsekin olen pitkän linjan ATK-mies. On ollut hienoa seurata ja nähdä kuinka Open source on muuttanut maailmaa ATK-puolella. Automotive puolella ollaan ikäänkuin 90-luvun ATK-maailmassa ja sinne pitäisi tuoda/luoda Open source ajatusta, ainakin DIY-hommiin. Automotiven kaupalliset toimijat tuskin ikinä lähtee tähän mukaan vaan pitävät kaiken mahdollisimman suljettuna ja maksullisena.
Otan esimerkkinä ohjelmistojen päivitykset. Ohjelmistoilla tarkoitan auton kaikkia ohjelmia (moottori, vaihteisto, jarrut, keskuselektroniikka, infotainment, ohjainyksiköt, jne.). Nykyajan autoissa on hirveä määrä softaa ja tämä on lisääntynyt entisestään hybridien ja sähköautojen myötä. Auton OTA-päivitykset ovat toki tehneet tuloaan mutta näilläkin päivitetään vain peruskomponentteja (infotainment, maps, ...). Merkkihuolto ja päivitykset on kätevästi naitettu/laskutettu yhteen, en avaa tätä enempää koska tämä on oma tarina. Niin kauan kuin autoa käytetään merkkarilla (~2-5 v) niin auton ohjelmistot ovat ~ ajantasalla. Tämän jälkeen (lukuunottamatta isoja takaisinkutsukampanjoita) olet ikäänkuin "tyhjänpäällä". Joku voi viisastella että käytä autoa aina merkkarilla niin ongelmaa ei ole. No, merkkareidenkin intresseissä on ainoastaan < 5 vuoden autot, tämän jälkeen tarjoavat huokeampaa "oconomy/express huoltoa" halvemmilla varaosilla. Että mitä? 4v 11kk jälkeen auto muuttuu kategoriaan B ja siihen voi "naps" alkaakin tekemään huokeampaa huoltoa - merkkareiden mielestä. Mjoo, tästä olisi myös iso tarina kerrottavana mutta ei kuulu tähän.
Eli, auton ohjelmistojen päivittäminen ja niiden pitäminen ajantasalla koko auton elinkaaren ajan on täysin mahdotonta tai todella työlästä, aikaavievää ja maksullista. Moottoriin, laatikkoon, jne... tehdään koko ajan ohjelmistopäivityksiä (parannuksia ja bugikorjauksia) ja merkkarit päivittävät näitä autoihin huollon yhteydessä. Esim. VW Passat B8 -14 vs. -20 autojen ohjelmistoversiot ovat täysin erilaisia vaikka kyseessä sama auto. Esim. engine/dsg/scr/egr/abs ohjausjärjestelmiin on saattanut tulla hyvinkin kriittisiä päivityksiä auton toiminnan ja turvallisuuden kannalta. Toisella nämä on, toisella ei.
Sen mitä itse ehdin olemaan 6 vuotta merkkarilla töissä niin voin vakuuttaa että yhtäkään softapäivitystä eivät tee huvin vuoksi, tai asiakkaan hyvän mielen takia. Ainoastaan reklamaation tai kampanjan perusteella päivitykset. Eri meininki on Volvolla joka siis päivittää koko auton aina huollon yhteydessä. Päivityksiin liittyy aina riski ohjainlaitteen vikaantumisesta joten meitä aaentajia suorastaan kiellettiin pävittämästä ohjainlaitteita ellei ollut erikseen mainittu työohjeessa tai työmääräyksessä.
Lainaus käyttäjältä: Jacce75 - 11.01.24 - klo:14:50niin voin vakuuttaa että yhtäkään softapäivitystä eivät tee huvin vuoksi, tai asiakkaan hyvän mielen takia. Ainoastaan reklamaation tai kampanjan perusteella päivitykset. Eri meininki on Volvolla joka siis päivittää koko auton aina huollon yhteydessä. Päivityksiin liittyy aina riski ohjainlaitteen vikaantumisesta joten meitä aaentajia suorastaan kiellettiin pävittämästä ohjainlaitteita ellei ollut erikseen mainittu työohjeessa tai työmääräyksessä.
Jep, VAG-konserni toimii juurikin näin. Merkkihuolloissa laitetaan tosiaan päivitykset reklamaation, kampanjan, TPI (tekninen ongelma) lanketin ja maahantuojan takaisinkutsun perusteella. Aika erikoista että pelätään päivityksiin liittyviä riskejä, eikä luoteta asentajiin. Kertoo sen että kuinka vikaherkkä VAG-järjestelmä on liittyen päivityksiin kun ei uskalleta tai haluta päivittää komponentteja. Ei päivityksiä ja uusia softaversioita huvikseen tehdä, niihin liittyy aina jokin korjaus, parannus tai kokonaan uuden ominaisuuden tuominen mukaan. Kertoo myös testauksesta sen, että uutta versiota ei osata tai testata riittävästi ja sen takia ei päivitetä autoon jos ja kun siinä saattaa ilmetä ongelmia.
Volvot tosiaan laitetaan huollossa letkun nokkaan ja autoon rullaa kaikki mahdolliset päivitykset mitä siihen on saatavilla. Näin sen kuuluisikin olla, koska auton ominaisuuksia, käyttäytymmistä ja turvallisuutta pystytään softalla parantamaan.
Autokoodarit on myös ihmisiä ja tekevät samalla tavalla bugeja ja virheitä kuin esim. kännykkä tai web ohjelmistosuunnittelijat. Näitä virheitä korjataan jatkuvasti eli tuodaan uusia versioita saataville. Auton softavirhe on huomattavasti kriittisempi ja maksaa todella paljon enemmän vs. kännykän softavirhe. Virhe on virhe ja sen korjaaminen sekä päivittäminen pitäisi kuitenkin olla ns. automaattista.
Sen verran vielä sanon että esim. mediajärjestelmän päivitys saattaa kokonaisuudessaan viedä aikaa n.5h voökkariin. Näin ollen ymmärrän ettei merkkari halua välttämättä lähteä päivittämään autoa joka huollon yhteydessä. Sama homma on bemareissa. Volvo päivittää huollossa ja mitä itse olen volvoja päivitellyt niin ovat huomattavasti nopeampia tehdä. Ilmeisesti volvolla on fiksumpi ja nopeampi tiedonsiirto sekä järjestelmät.
Meillä on nyt mahdollista avata 19 - Gateway ohjainlaitteesta maksullisia toiminnallisuuksia, kuten esim.
- navigointi
- elinikäiset navikartat
- liikennemerkkien tunnistus
- väsymyksentunnistus
- kaikki Drive Profilet
- Android Auto
- Apple Carplay
jne. jne.
Tällä hetkellä tuettuna ainoastaan MLBevo -alustan autot jossa Gateway SW versio 04xx tai 06xx.
MLB Evo
Audi A4 (B9) (2015-)
Audi A5 (B9) (2016-)
Audi A6 (C8) (2018-)
Audi A7 (C8) (2017-)
Audi A8 (D5) (2017-)
Audi e-tron (2018-)
Audi Q5 (Typ FY) (2016-)
Audi Q7 (Typ 4M) (2015-)
Audi Q8 (2018-)
Audi RS4 (B9) (2017-)
Audi RS5 (B9) (2017-)
Audi RS6 (C8) (2019-)
Audi RS7 (C8) (2019-)
Audi S4 (B9) (2016-)
Audi S5 (B9) (2016-)
Audi S6 (C8) (2019-)
Audi S7 (C8) (2019-)
Bentley Bentayga (2015-)
Lamborghini Urus (2018-)
Porsche Cayenne (Typ PO536) (2017-)
Volkswagen Touareg III (2018-)
SW 04xx
00000700 GEM Activation (replacement for 00 00 00 07)
00030000 Interface enabled
00050000 Bluetooth enabled
00060800 Apple Carplay enabled
00060900 Google Automotive Link enabled
00060B00 Baidu Carlife
00060F00 Digital Audio Broadcast (DAB) full
00070100 Voice Control enabled
00070200 Voice Control and Navi enabled
00070300 SDS+NAV+Online
00070F00 Unknown
02AA00F0 Unknown
10000300 Fatigue detection
10001100 Drive Profile Comfort
10001200 Drive Profile Normal
10001300 Drive Profile Sport
10001500 Drive Profile Eco
10001700 Drive Profile Individual
10001C00 Unknown
10020100 Animation TFL/PO
10020200 stat. Kurven-/Abbiege-/Autobahn-/Kreuzungslicht
10020700 Matrix Beam
10020800 Fernlichtassistent
10020B00 Wischender Blinker
10020C00 Parklenkassistent (PLA)
10020D00 Gleitende Leuchtweite (GLW)
100E0F00 Verkehrszeichenerkennung (VZE) Full Mode
SW 06xx
00000700 GEM Activation (replacement for 00 00 00 07)
00030000 Interface enabled
00040100 Ready4Nav enabled
00050000 Bluetooth enabled
00060800 Apple Carplay enabled
00060900 Google Automotive Link enabled
00060B00 Baidu Carlife
00060F00 Digital Audio Broadcast (DAB) full
00070100 Voice Control enabled
00070200 Voice Control and Navi enabled
00070300 SDS+NAV+Online
02A000F0 Nav DB MIB3 EU MAPCARE LIFETIME-FSID
10000300 Fatigue detection
10001100 Drive Profile Comfort
10001200 Drive Profile Normal
10001300 Drive Profile Sport
10001400 Drive Profile Offroad
10001500 Drive Profile Eco
10001600 Drive Profile Race/PHEV
10001700 Drive Profile Individual
10001800 Drive Profile Range/PHEV
10001900 Drive Profile PHEV II
10001A00 Drive Profile PHEV III
10001B00 Drive Profile PHEV IV
10001C00 Unknown
10020100 Animation TFL/PO
10020200 stat. Kurven-/Abbiege-/Autobahn-/Kreuzungslicht
10020700 Matrix Beam
10020800 Fernlichtassistent
10020B00 Wischender Blinker
10020C00 Parklenkassistent (PLA)
10020D00 Gleitende Leuchtweite (GLW)
10030100 Entry & Drive inkl. Easy Open (Kessy)
10030200 Virtuelles Pedal (VIP)
10070100 PerformancePaket
100D0100 active Lane Departure Warning (aLDW)(MLBevo)
100D0A00 Matrixbeam (MLBevo)
100D0B00 Fernlichtassistent (MLBevo)
100D0D00 Emergency Assist (EA)(MLBevo)
100D0F00 Verkehrszeichenerkennung (VZE) Full Mode (MLBevo)
100E0F00 Verkehrszeichenerkennung (VZE) Full Mode
Käännökset:
Kurven-/Abbiege-/Autobahn-/Kreuzungslicht --> Curve/turning/motorway/intersection light
Wischender Blinker --> Swiping indicator
Gleitende Leuchtweite --> Sliding headlight range
Fernlichtassistent --> High beam assistant
Verkehrszeichenerkennung --> Traffic sign recognition