Satunnaisesti viime kuukausien aikana heittänyt vikakoodia P1128 Fuel Trim: Bank 1(Mult): System Too Lean. Viimeaikoina myös havainnut bensan hajua sisällä kun auto paikallaan tyhjäkäynnillä.
Vilkaisin konetta päällisin puolin ja näyttäisi suuttimien ympärillä olevan mustaa töhnää (ks.kuva). Liekö vikaa suuttimien tiivisteissä? Suuttimissa itsessään?
(https://i.ibb.co/61H58V3/IMG-2490.jpg) (https://ibb.co/txq5zk7)
(https://i.ibb.co/qRwdgfF/IMG-2488.jpg) (https://ibb.co/7GFXp5N)
Suutinten möhnä voi hyvin olla ongelman syy tai seuraus muista ongelmista. Lähtisin ensin tutkimaan onko MAF kunnossa ja ettei alipaineletkuissa ole vuotoja. Lähinnä siksi, että ne on helppo tarkistaa vcds:llä ja silmämääräisesti. Samalla kun on vcds kiinni, kannattaa tarkistaa maffin arvojen lisäksi "fuel trims". Mitä se sitten suomeksi onkaan. Korjausarvot tms. Vaikka onkin aika selvää, että suutinten tiivisteet on vaihtokunnossa, pienemmän vaivan ongelma kannattaa ensin sulkea pois.