R-Line -18 on muutaman kerran tehnyt niin että kohtuullisen normaalissa (?) ajotilanteessa syttyy näyttöön iso punainen varoitus. Siinä on punainen auto ja punaiset nuolet eteen ja sivuille. Ja pilli soi. Yleensä se syttyy oikealle käännyttäessä esim. ympyrää poistuessa jos vähän on kovempaa kaasunkäyttöä. Sekunnin palaa ja huutaa kunnes häviää. Muistoihin ei jää mitään . Joku anturi lienee herkässä tilassa.
Eikös tuo ole se törmäysvaroitin vain. Sen herkkyyttä voi säätää ihan valikoista.
Terve,
aiheeseen liittyen kysymys: Sisältyykö Front assist -avustimeen aina automaattinen törmäyksen estävä jarrutus/pysäytystoiminto, vai onko sellainen erikseen hankittava lisävaruste? Mistäs valikosta sen olemassaolon tai puuttumisen voisi nähdä?
Minullakin samanlainen havainto. Työmatkalla kolme kertaa tullut varoitus aina samassa kohtaa. Tie kulkee junaradan vieressa sillan alta. Mutta aika harvoin tuo on tapahtunut noin 1kerta/6kk.
Siitähän tuo tulee että nopeus on luja suhteessa tutkan edessä havaitsemaan esineeseen. Monesti tulee kun on itse aikeissa kääntyä tai vaihtaa kaistaa, eikä auto tätä tiedä vaan havaitsee edessä jotain.