VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Volkswagen => Golf IV (97–03) => Aiheen aloitti: ake - 24.06.21 - klo:17:05

Otsikko: MOOTTORIN OHJAUSVITA
Kirjoitti: ake - 24.06.21 - klo:17:05
Auto Golf 4 vm 2002. Jätin autoni ajon jälkeen illalla parkkiin. Aamulla piti lähteä ajoon mutta auto ei startannut(yön aikana tullut vika). Sulakkeet joihin ei tule virtaa MOOTTORIN ELEKTRONIIKKA numerot 32,34,43. SEKÃ,, POLTTOAINEPUMPPU 28. Solenoidin päästä starttaa apuvirralla eli startissa ei vikaa  mutta ei käynnisty ei tule virtaa , polttoainepumppu syynä varmaan käynnistymiseen. Moottoritilassa akun päällä sulakkeet ehjät. Epäillys virtalukon pohja jos on miten todetaan että on kunnossa vai onko jollain antaa vikkejä mistä lähtisi paikallistaan vikaa. Pystyykö lukija paikallistaan vian? Jos Hml.lähettyvillä henkilö joka omistaisi lukijan ja tulisi paikallistaan vian jos onnistuu korvausta vastaan.LÃ,,HETÃ,, YKSITYISVIESTI. Tämä alkaa olemaa viimeisiä kyselyitä tällä arenallä tämän merkin suhteen auto ilmeisesti maanantai versio on jatkuvasti vikaa/korjattavaa kun saa kuntoo hetken päästä ilmenee uusi vika. Auto menee vaihtoon kun saisin tämän vian paikallistettua/korjattua.
Otsikko: Vs: MOOTTORIN OHJAUSVITA
Kirjoitti: Jultsu - 24.06.21 - klo:20:08
19 vuotta vanha auto ei taida ihan maanantain aamupäivän versioita olla jos se edelleen on tien päällä ja ajossa.


diagnostiikkatyökalut ei osaa sanoa juuta eikä jaata virtalukon mahdollisiin ongelmiin, siinä pitää käyttää ihan perinteistä maalaisjärkeä tai yritä-erehdy-menetelmää.


syttyykö mittaristoon valot kun virtalukon kääntää tappiinsa (poislukien itse starttausasento), entä lähteekö puhaliin pöhisemään, käynnistyykö radio?
Otsikko: Vs: MOOTTORIN OHJAUSVIRTA
Kirjoitti: ake - 24.06.21 - klo:21:09
  Kiitos Jultsu vastauksesta. Osaatko(saa) veikata missä vika voisi olla.  1.Soitin ei toimi. 2. Puhallin toimii.
  3.Mittariston valot toimii normaalisti. Kysyisin viellä onko virtalukon pohja vaikea vaihtaa? Entä
   maadoitukset,releet voiko johtua ?
Otsikko: Vs: MOOTTORIN OHJAUSVITA
Kirjoitti: Jultsu - 24.06.21 - klo:23:06
"ei starttaa" tarkoittaa siis että startti jauhaa mutta moottori ei hörähdä käyntiin, vai koko startti pysyy mykkänä virtalukosta käytettäessä?
Otsikko: Vs: MOOTTORIN OHJAUSVITA
Kirjoitti: ake - 25.06.21 - klo:08:12
Jultsu Startti ei pyöritä normaalisti mykkänä virtalukosta käytettäessä.Mittaritaulun valot toimii ok. Kun laitan kaapelilla akulta virran startin solenoidin päähän startti lähtee pyörimään eli ei tule virtaa startille. Auto ei käynnisty koska polttoainepumpulle ei tule virtaa ei saa bensaa. Sulakkeet MOOTTORIN ELEKTRONIIKKA 32,34,43, POLTTOAINEPUMPPU 28 SULKKEIDEN POHJIIN EI TULE VIRTAA.
Otsikko: Vs: MOOTTORIN OHJAUSVITA
Kirjoitti: Pushead - 25.06.21 - klo:11:23
Nyt ei juuri ole Golf IV sähkökuvia, eli seuraavaksi selvittää mistä jännite kyseisille sulakkeille kuuluisi tulla. Akun päällä olevat pääsulakkeet tarkastettu?
Otsikko: Vs: MOOTTORIN OHJAUSVITA
Kirjoitti: ake - 25.06.21 - klo:14:00
Pushead kiitos. Akun päällä olevat sulakkeet tarkistettu ehjät
Otsikko: Vs: MOOTTORIN OHJAUSVITA
Kirjoitti: o.b. - 25.06.21 - klo:18:30
Ehkä siellä on joku rele hajonnut. Ei nyt ole kytkentäkaavoja mökillä mukana että voisin auttaa.

Polttoainepumpun relekin noissa on monimutkainen kun se saa signaalia useammasta paikasta, mm. airbagien ohjausyksiköltä.
Otsikko: Vs: MOOTTORIN OHJAUSVITA
Kirjoitti: mruotz - 28.06.21 - klo:20:45
Tarkista rele J17 ("409" rele, pa-pumpun rele; ratin alapuolella oleva suojamuovi pois muutamalla ruuvilla ja rele on siellä). Sen kautta tulee virta sulakkeille 32,34,43
Otsikko: Vs: MOOTTORIN OHJAUSVITA
Kirjoitti: ake - 02.07.21 - klo:13:12
 Kiitos MRUOTZ, Vaihdoin releen eipä auttanut tilanne ennallaan
Edelleenkään ei tule virtaa sulakkeiden pohjiin numerot 32.34.43 MOOTTORINELEKTRONIIKKA JA 28
POLTTOAINEPUMPPU

Otsikko: Vs: MOOTTORIN OHJAUSVITA
Kirjoitti: mruotz - 02.07.21 - klo:13:25
Millä osakoodilla vaihdoit? Vaikuttaisi siis siltä että virtaa ei tule itse 409 releelle.. Tämän releen kautta tulee sähvöt noille muille.
Otsikko: Vs: MOOTTORIN OHJAUSVITA
Kirjoitti: ake - 02.07.21 - klo:16:53
Vanhan RELEEN numerot   409  1JO906383B  SHO  89/8003/000  12V 40 A  PA 6 GF 30. Vaihdettu (käytetty) en viitsinyt ostaa uutta maksaisi n. 70e. Vaihdetun 409  RELEEN Alustanumeron viimeinen kirjain eroaa vanhassa B uudessa vaihdetussa C muuten samallaiset numerot/ kirjaimmet. Miten etenen vian  etsimistä virran syöttö/releelle mittaus ym. Ja muut ogelmat jotka voisin tarkistaa ja jotka voisivat vaikuttaa vikaan. 
Otsikko: Vs: MOOTTORIN OHJAUSVITA
Kirjoitti: mruotz - 02.07.21 - klo:17:52
Nyppäse rele 409 irti. Releestä löytyy merkintä 4/15. Tarkista mihin kohtaan releen PIN4 menee pohjalevyssä ja mittaat tästä pisteestä yleismittarilla jännitteen. Toinen naru siihen pohjalevyn kohtaan ja toinen maahaan. Tuleeko virtaa? Entä jos laitat virrat päälle? (avaimesta käännät

Saman toimenpiteen teet releen PIN 2/30. Tarkista mihin menee pohjalevyssä ja siihen yleismittarin toinen pää ja toinen maahan. tuleeko virtaa, entä jos laittaa virrat päälle?



Otsikko: Vs: MOOTTORIN OHJAUSVITA
Kirjoitti: ake - 02.07.21 - klo:20:36
 Tarkistan viimeistäin maanantaina.
Otsikko: Vs: MOOTTORIN OHJAUSVITA
Kirjoitti: o.b. - 02.07.21 - klo:22:09
Laita hyppylanka sen releen isojen nastojen tilalle. Jos auto toimii sen jälkeen, niin sitten selvittämään, miksi rele ei toimi.
Otsikko: Vs: MOOTTORIN OHJAUSVITA
Kirjoitti: mruotz - 02.07.21 - klo:23:00
Ei olisi eka kerta kun virtalukon pohjan johtoliittimen kaksi narua olisi palaneet/sulaneet yhteen.

Jos ne on sulaneet, ei tuu virtaa 409 releelle, eikä noihin sulakkeisiin.
Otsikko: Vs: MOOTTORIN OHJAUSVITA
Kirjoitti: ake - 03.07.21 - klo:12:55
      MRUOTZ = NASTA 2 VIRTA POIS TULI VIRTA.  VIRTA PÃ,,Ã,,LLÃ,, TULEE VIRTA                                                                                                 
                       NASTA 4 VIRTA POIS EI TULE VIRTAA. VIRTA PÃ,,Ã,,LLÃ,, TULEE VIRTA                                           
                                                                                                                                                           
      OP= LAITOIN HYPPYLANKAN ISOJEN NASTOJEN TILALLE. POLTTOAINEPUMPPU LÃ,,HTI PYÖRIMÃ,,Ã,,N.
             EI MUUTA TAPAHTUMAA.
Otsikko: Vs: MOOTTORIN OHJAUSVITA
Kirjoitti: mruotz - 03.07.21 - klo:13:06
Nasta 2 = suoraan akkukotelolta tuleva virta (110A Fuse2), tästä syystä se se on päällä kokoajan.
Nasta 4= Iginition switch 12V, eli sekin toimii oikein..

Ei ummarra nyt kyllä.. Olisin veikannut että Nasta 4 ei toimisi jolloin katseet kääntyisi virtalukkoon..
Otsikko: Vs: MOOTTORIN OHJAUSVITA
Kirjoitti: ake - 03.07.21 - klo:13:19
Viittatko virtalukon pohjaan? Voiko testata/tarkistaa vaiko suoraan vaihtoon? Onko paha vaihtaa?
Otsikko: Vs: MOOTTORIN OHJAUSVITA
Kirjoitti: mruotz - 03.07.21 - klo:22:32
Ratin ylä ja alamuovit irti, T25 torx ja ristipää ruuvit. Käännä rattia vinoon niin löytyy keskeltä kummaltakin puolta lisäksi ristipää ruuvit. Pitkävartinen meisseli tarvitaan. Ylämuovi ei lähde kokonaan irti helposti mutta alapuoli lähtee.

Myös sen koko vasemman puolen sivumuovin saa poistaa tieltä. Nitkuttele varovasti, kovaa muovia ja helposti halkeaa.

Alamuovi kun on irti niin lukkosylinteri ja johtoliitin on näkyvillä.

Jos on saanut lämpöä niin pitäisi näkyä johtoliittimen johdoissa muodostumia.

Niin ja ihan ekana akun miinus navasta kenkä irti.