VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Audi => A4 B6/B7 (01–07) => Aiheen aloitti: mkj111 - 23.06.21 - klo:13:13

Otsikko: Kickdown ei toimil
Kirjoitti: mkj111 - 23.06.21 - klo:13:13
Nyt tarvitsisin hyviä ohjeita. Potilas on S4 2,2 turboquattro, vuosimallia - 93. Ongelmana on automaattivaihteisto, joka kadotti keväällä kickdownin kokonaan toiminnasta! Vaihteet löytyvät "kepittämällä", mutta paikalta lähtiessä kierrokset nousevat vain kakkosella yli 3000. Sitten kolmonen, ja nelonen ihan peräperää. Millään nopeudella kaasua polkaistessa ei vaihda pienempää!  Vaihteistoöljyt ja suodatin vaihdettiin heti, kun ongelma ilmeni. Samoin kaasuläpän asentotunnistin. Ei apua. Vagcomin käsikapula ilmoittaa vioiksi kierroslukutunnistimen( myös vaihdettu), sekä moottorin ja vaihteiston sähköliitos 2. Vielä kun tietäisi, mikä näistä liitoksist on 2! Selvyyden vuoksi, autoon on tehty sovitin, jolla obd-lukeminen onnistuu. Varsinainen ohjelma ei löydä muita vikoja, kuin jarruvalokytkimen, ja sirun, joka ei ole alkuperäinen. Mitä teen seuraavaksi? Kiitos etukäteen.
Otsikko: Vs: Kickdown ei toimil
Kirjoitti: Jultsu - 23.06.21 - klo:13:25
vcds:llä koodit lukuun ja tänne kiitos.

jarruvalokatkaisijan viat yleensä tämän konsernin laitteissa haittaavat kyllä kaasupolkimen toimintaa ja ecun ohjausta.
Otsikko: Vs: Kickdown ei toimil
Kirjoitti: mkj111 - 23.06.21 - klo:17:20
Hei.  Luin juuri koodit. address 1: 00514,00513, address 2: Auto trans 00638, address 008: Auto Hvac 01272,   muita ei tullut ilmi.
Otsikko: Vs: Kickdown ei toimil
Kirjoitti: Jultsu - 23.06.21 - klo:19:54
http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/00513 (http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/00513)
http://rallyquattro.co.uk/ftopict-39558.html (http://rallyquattro.co.uk/ftopict-39558.html)


auttaisi kyllä paljon jos tietäisi onko koodit edelleen aktiivisia vai ei. Oliko niitä nollattu?
Otsikko: Vs: Kickdown ei toimil
Kirjoitti: Mikey - 23.06.21 - klo:21:32
Tuossa laatikossa on vielä perinteinen vaijerikäyttöinen kickdown.

Tuolla on video siihen liittyen: https://at-manuals.com/manuals/zf-4hp18/
Otsikko: Vs: Kickdown ei toimil
Kirjoitti: mkj111 - 24.06.21 - klo:08:14
Tuossa laatikossa on vielä perinteinen vaijerikäyttöinen kickdown?  Katsoin videon. Onko kyse siis sisäisestä viasta laatikossa, koska en löydä vaijeria, joka menisi laatikkoon sisään? Kaasupolkimelta kai pitäisi käskyn kickdowniin käydä? Sähköohjattu tuo loota osittain on. Jultsun kysymykseen: nollaan koodit, ja kokeilen ajon jälkeen uudelleen lukea, niin ehkä koodit selkiytyvät.
Otsikko: Vs: Kickdown ei toimil
Kirjoitti: mkj111 - 26.06.21 - klo:19:56
Vaihdoin jarruvalokytkimen. Ei vaikutusta mihinkään. Nollauksen jälkeen palaavat 00526(se jarruvalokytkin), 00638( moottorin ja vaihteiston välinen sähköliitos 2?),00513(moottorin nopeuslähetin) Väittäisin aiemman perusteella, että merkityksellinen on tuo 00638? Onko tuolla apparin jalkatilassa myös tuo liitos 2 ? Ohjausboksi(t) siellä ainakin ovat. Jarruvalokytkimen vikailmoitus ei palaa, jos painaa jarrua ennen lukua. Moottorin nopeuslähetin tulee viaksi, koska moottorihan ei käy testatessa, joten viestiä ei tule?Lähetinkin on kyllä uusittu ilman muutosta asiaan.
Otsikko: Vs: Kickdown ei toimil
Kirjoitti: mkj111 - 15.08.21 - klo:09:12
Eikö siis kenelläkään ole antaa vinkkiä, mistä löydän tuon moottorin ja vaihteiston välisen sähköliitoksen 2? Voisiko kyseessä olla yhteys motronicin boksilta?