Eli En halua madaltaa vaan muuttaa hieman mukavammaksi ajaa.
Nykyiset iskarit on vakiot. Ja pintakovat mutta kuitenkin löllöt.
Haluaisin vaihtaa hieman jämäkämmät iskarit, mut pintakovuus sais poistua. Onko joku iskari hyvä ko vekottimeen?
Siis kyseessä b7 sedan 2.0tdi dsg. vm2012.
Mitää tonnin alustasarjaa en ole laittamassa.
EDIT: väärä viesti poistettu.
koni special active ja samalla kannattaa uusia jouset.
Tuttuni laitatti Bilstein sport keltaiset putket eli B6 eteen ja oli väsyneiden vanhojen jälkeen erittäin tyytyväinen. Kummat jommat. :)
Lainataan aihetta, ettei tarvitse uutta suotta aloittaa. Saako noiden säädettävien iskarien tilalle helposti Passattiin tavalliset? Oletan, että originaalit säädettävät on kalliita, oletanko oikein? Mitään oireita tai ongelmia ei ole, mutta 220tkm kohta noilla ajettu, niin tuskin nuo ikuisia kuitenkaan on. B7 3,6 DSG 4Motion mallivuotta 2012 kyseessä.
Jos ei ole tehtaan säädettävä DCC alusta, niin varmasti orkkikset saa marmorilta kohtuuhintaan. Jos vaihtaa tavalliset, niin silloin mm. myös jouset ovat toisenlaiset - ja nekin maksavat. Pikkumoottorisiin maksoivat etujalat pari-kolme vuotta sitten jtn 75â,¬ / kpl. O.b. varmaan osaa kertoa, onko eri varaosanro kuin esim. 1.4TSi tai 1.9TDi koneisissa. DCC alustan palikoista ei ole kokemuksia.
Jouset voivat sitten olla erilaiset moottorin, alustatyypin ja korimallin mukaan - niitä on kymmeniä.
Tosta säädettävät
https://ppmarket.fi/front/product/default/505790
https://ppmarket.fi/front/product/default/424013
Alkuperäiset VW:ltä varmaankin luokkaa n. pari tonnia kierros
Lainaus käyttäjältä: kahvaedellä - 30.05.21 - klo:10:43
Eli En halua madaltaa vaan muuttaa hieman mukavammaksi ajaa.
Nykyiset iskarit on vakiot. Ja pintakovat mutta kuitenkin löllöt.
Haluaisin vaihtaa hieman jämäkämmät iskarit, mut pintakovuus sais poistua. Onko joku iskari hyvä ko vekottimeen?
Siis kyseessä b7 sedan 2.0tdi dsg. vm2012.
Mitää tonnin alustasarjaa en ole laittamassa.
Itsellä meni kaikista nurkista jouset ja iskarit uusiksi viime vuonna, kun ensin katsastuksessa löytyi katkennut takajousi ja sitten etupään joustintuen ylälaakeri alkoi pitää ääntä. Laitatin kaikkiin nurkkiin iskareiksi vakiota vastaavat mustat Bilsteinit kun ne olivat satasen halvemmat per pyörä kuin keltaiset (ei ole aktiivijousitusta).
Kannatti vaihtaa. Kyllä niillä suuntavakaus parani ihan huomattavasti vaikka myönnän, että kokeilemani R-linet ovat olleet vielä parempia ajaa. Vanhat iskarit saattoivat olla jopa alkuperäiset, joka tapauksessa niillä piti autoa koko ajan paimentaa pienissäkin epätasaisuuksissa tai sivutuulessa vaikka ne menivätkin katsastuksesta läpi.
Kun alustaan menee sorkkimaan niin kannattaa sitten suhtautua avoimin mielin siihen, että sieltä saattaa löytyä yhtä ja toista uusittavaa joka joko pitää vaihtaa heti tai kannattaa vaihtaa heti kun auto kerran on nosturilla ja levällään. Ilman muuta pistä ainakin jouset uusiksi samalla. Passat on painava auto jossa on alustassa kaikenlaista kuluvaa osaa. Jos viet korjaamolle niin harkitsisin jopa valmistelevaa kartoituskäyntiä siellä, niin osaat/osaavat tilata samantien kaiken tarvittavan.
Jos kilometrejä yhtään enemmän, niin kannattaa harkita etutolppien "koko sisällön" uusimista samoilla töillä.
Itse vaihdatin pari vuotta sitten tuohon profiilin Scouttiin jouset, iskarit, yläpään kääntölaakerit ja muistaakseni myös "koiranluut". Oli molemmat jouset poikki katsastuksessa. Kyllä muuten parani ajettavuus ja ajomukavuus! Ylimääräiset osat ei mahdottomia maksaneet.
Kyllä, ehdottomasti. Etutolpat ovat varsinkin sen verran työläitä että kaikki palikat (iskari, jousi, kääntölaakeri, kaikki kumiosat) kannattaa vaihtaa kerralla.
Toki vaikka käyttäisi vakiotasoisia mutta hyvälaatuisia osia ja vastaan tulee tarve laittaa vielä muita kulutusosia uusiksi niin aika nopeasti alkaa lasku hipoa tonnia ainakin töineen. Mutta se on sen arvoista jos meinaa autoa vähänkään pitempään pitää. Ne jouset katkeavat kuitenkin jossain vaiheessa ja pakottavat katsastuskonttorin kautta pajalle, joten miksi odotella ja kärsiä huonosta ajettavuudesta sillä aikaa?
Lainaus käyttäjältä: vzv - 18.01.23 - klo:12:05
Etutolpat ovat varsinkin sen verran työläitä että kaikki palikat (iskari, jousi, kääntölaakeri, kaikki kumiosat) kannattaa vaihtaa kerralla.
Ei ihan hirveän paha jos on oikeat työkalut: https://www.youtube.com/watch?v=iGeMrx6nvsA (https://www.youtube.com/watch?v=iGeMrx6nvsA)
(https://i.ibb.co/2YRkHfv/Gedore-a.jpg) (https://ibb.co/4gCV358)
Hieno setti!
Montako tolppaa pitää vaihtaa ennen kuin tuon hinta on säästetty ;D