VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Volkswagen => Passat 3B/3BG (96 - 05) => Aiheen aloitti: MiksuK - 18.05.21 - klo:14:01

Otsikko: Passat 3bg 1,8T kaasupoljin ei toimi satunnaisesti
Kirjoitti: MiksuK - 18.05.21 - klo:14:01
Passat 1,8T vm.2004 kaasupoljin tms. Lopettaa toiminnan yht'äkkiä, mutta kun nostaa kaasun ja painaa uudelleen niin alkaa taas toimimaan. Vika on satunnainen ja voi olla pois viikkoja ja sitten taas tehdä muutaman kerran peräjälkeen ajossa.
Vika koodeja ei ole tähän liittyen? Voiskohan olla sähköinen kaasupoljin antautumassa?
Mitään ajatuksia/kohtalo tovereita tälläisen ongelman kanssa?

Mika
Otsikko: Vs: Passat 3bg 1,8T kaasupoljin ei toimi satunnaisesti
Kirjoitti: ukormi - 18.05.21 - klo:14:27
2002 TDI Passatista meni aikoinaan poljin rikki. Toimi juurikin tuolla tavalla. Uusi poljin paikoilleen ja taas mentiin. Sähköinenhän se on.
Otsikko: Vs: Passat 3bg 1,8T kaasupoljin ei toimi satunnaisesti
Kirjoitti: Jultsu - 18.05.21 - klo:14:31
Ennemminkin viallinen jarrupolkimen kytkin, jarrua kun polkaisee niin ecu lopettaa kaasupolkimen tottelemisen kunnes sen asento on käynyt nollissa.
Otsikko: Vs: Passat 3bg 1,8T kaasupoljin ei toimi satunnaisesti
Kirjoitti: MiksuK - 18.05.21 - klo:14:36
Eli jarruvalokytkin jos aktivoituu niin blokkaa kaasupolkimen pois kunnes kaasupoljin on käynyt "nollissa" ymmärsinkö oikein?
Mulla menee just noin että kaasupoljin puutuu ja sen pumppaaminen ei auta mitään, mutta kun nostaa kaasun pois kokonaan niin alkaa toimimaan..
Täytyypä tutkia asiaa ..
Otsikko: Vs: Passat 3bg 1,8T kaasupoljin ei toimi satunnaisesti
Kirjoitti: Jultsu - 18.05.21 - klo:15:06
Juuri noin.
Otsikko: Vs: Passat 3bg 1,8T kaasupoljin ei toimi satunnaisesti
Kirjoitti: MiksuK - 25.05.21 - klo:22:36
Tais olla tosiaan jarruvalokatkaisija rikki. Auto seisoi pihalla jarruvalot päällä tänään 😆. Haettu motonetista uusi katkaisija ja nyt varmaan sitten kunnossa taas 👍🏻.
Kiitoksia nopeasta avusta!